Το Μουσάκι δυστυχώς ταλαιπωρείται...


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Την προηγούμενη εβδομάδα η πεισματάρα σναουτσερίνα μου έγινε 6 μηνών κι εγώ σκεφτόμουν να ανεβάσω ανάρτηση με εορταστική διάθεση για τους 4 μήνες που την έχουμε κοντά μας.

Τα γεγονότα όμως μας πρόλαβαν και η τελευταία 1.5 εβδομάδα μόνο εύκολη δεν ήταν - ουτε για εκείνη, ούτε για εμάς.

Πριν δέκα ημέρες στην καθιερωμένη μας βόλτα η Μούση σταμάτησε κ ξάπλωσε φαρδιά πλατιά στο έδαφος. Δεν κουνιόταν. Δεν ήθελε. Δεν μπορούσε. Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου... τίποτα!

Μόλις που είχε προλάβει να κατουρήσει και δύο βήματα μετά, ξάπλα.
Την επέστερεψα σπίτι αγκαλιά. Σε 1 λεπτό της έφυγαν κακά μέσα στο σπίτι (το οποίο δεν έχει ξανα γίνει ποτέ). Βαριανάσαινε, ανέπνεε γρήγορα, κύρτωσε την πλατούλα τηςκι έκανε έναν ήχο που δεν είχα ξανα ακούσει να κάνει. Αμέσως κατάλαβα ότι θέλει να κάνει εμετό, τον οποίο κι έκανε.

Ποσότητα. Μόνο ύγρα, μιας κι ήταν νηστική. Σε 5 λεπτά ξανα έκανε. Επεσε στο έδαφος, δεν ανταποκρινόταν.Εγώ μη γνωρίζοντας τι να κάνω κι αφού είχα πλαντάξει στο κλάμα (ναι, δεν ήμουν ιδιαίτερα ψύχραιμη, το ξέρω) την πήρα αμέσως για την κλινική αφού το 1ο που σκέφτηκα είναι ότι κάτι έφαγε, παρόλο που τα μάτια μου δεν τα παίρνω από πάνω της, αλλά όταν το σκυλί έχει τη μουσούδα κάτω και μυρίζει, πόσο στα αλήθεια έλεγχο μπορείς να έχεις;

Την είδαν, είπαν "άτυπη επιληπτική κρίση", είπαν να"κάνουμε εξετάσεις". Τις οποίες και κάναμε φυσικά.
Όλα καλα, εκτός από τις τρανσαμινάσες. Με ανώτατο όριο το 75, εμείς ήμασταν 795...

Δύο τα ενδεχομένα, μου λένε:

1. Εφαγε κάτι τοξικο (αν και τα συμπτώματα θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερης διάρκειας αν συνέβαινε κάτι τέτοιο)
2. Αναστόμωση πυλαιάς φλέβας το οποίο είναι αρκετά σπάνιο, αλλά στα σνάουτσερ συναντάται πιο συχνά σε σύγκριση με άλλες φυλές.

Προχωράμε σε υπέρηχο και άλλες εξετάσεις αίματος(αμμωνία και χολικά οξέα) προχθές. Ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτα - το οποίο και το περίμεναν από ό,τι κατάλαβα, η αμμωνία ήταν εντάξει, τα χολικά πολύ υψηλά.


"Μάλλον επιστρέφουμε στο πρόβλημα με το ήπαρ. Δϋο περιπτώσεις:
1. Αναστόμωση πυλαιάς φλέβας (εξωηπατική - το οποίο δεν χειρουργείται- ή ενδοηπατική, που είναι χειρουργήσιμη)
2. Δυσπλασία ήπαρ

Επόμενο βήμα αξονική ή/και βιοψία στο Αριστοτέλειο,
μας είπαν για να είμαστε σίγουροι.

Η μικρή φυσικά όλη αυτή την εβδομάδα με το αίμα, τις εξετάσεις, το ψαχούλεμα έχει πάθει ψυχολογικό. Κάθε πρωί ξυπνάει με ουρλιαχτά, howlings και μέσα σε όλα μάζεψαν υγρό και οι πρωκτικοί σάκοι (θέλει συχνά άδειασμα η συγκεκριμένη) και από το "γλείψε-γλείψε" που το κάτσιασε, ερεθίστικε, άνοιξε ο ποπός της σαν τριαντάφυλλο και είμαστε και με κολάρο, κρέμες και πολλή υπομονή. Μέσα σε όλα μας έκανεκαι μία φορά κακά μέσα στο crate -πράγμα που επίσης δεν κάνει εκτός από μία φορά που συνέβη μετά από νάρκωση που της έκαναν, οπότε μάλλον σχετίζονται με την κατάσταση υγείας και το stress της; (υποθέτω...)

Εγώ ακόμα μέσα μου θέλω να σκέφτομαι ότι η πιθανότητα να έφαγε κάτι τοξικό είναι πιο ρεαλιστική και το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι πέρα από εκείνη την κρίση, δεν έχει κανένα άλλο από τα συμπτώματα, ενώ και με βάση τον εκτροφέα (που είναι πολύ γνωστός στη συγκεκριμένη φυλή) θεωρεί ότι ειναι απίθανο να έχει κάτι από τα παραπάνω που είναι γονιδιακά αφού στις εξετάσεις που κάνει στα σκυλιά του πριν τα ζευγαρώσει θα είχε φανεί κάτι τέτοιο.

Τώρα τι να πω; Λέτε απλά να θέλω να παρηγορηθώ; Μπορεί...
Προς το παρόν το πάμα βήμα - βήμα...

Ζορίζεται όμως κι εκείνη και δεν ξέρω πως μπορώ να τη βοηθήσω. Είναι στρεσαρισμένη, ανήσυχη, ανάστατη. Φυσικά μέσα σε όλα παγώσαμε και για λίγο την εκπαίδευση που είχαμε ξεκινήσει αφού το ζωντανό δεν μπορεί να ανταποκριθεί με όλα αυτά που συμβαίνουν - και λογικό!

Πείτε μου κι εσείς αν γνωρίζετε... Αν υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει εμπειρία από τα παραπάνω; Θα με βοηθούσε να έχω μία καλύτερη εικόνα.

Μέχρι τότε πάρτε και λίγη από τη Μούση μας <3 Την πονηρή της φάτσα!

277593866_597608717957557_1553663628597708311_n.jpg277594256_3144663195802166_759239988905786789_n.jpg
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Καλησπέρα. Πρώτα από όλα περαστικά και αγύριστα εύχομαι στο κορίτσι σου. Σύντομα να είναι μια κακή ανάμνηση η περιπέτεια σας.

Δεν έχω να σου δώσω κάποια εξειδικευμένη συμβουλή καθώς δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Νομίζω κάποιο παλαιότερο μέλος είχε Σνάουτσνερ με θέμα στο ήπαρ οπότε ίσως αν είναι ενεργό να μπορςι να σου δώσει παραπάνω πληροφορίες. Μπορώ να σου πω μόνο τι θα έκανα στη θέση σου. Για αρχή θα επερνα μια δεύτερη γνώμη και αν είναι δυνατόν θα έκανα πάλι αιματολογικές για να δω την εξέλιξη. Αν οι τιμές βελτιώνονται είναι θετικό. Επίσης, εφόσον κριθεί απαραίτητο και έχεις την δυνατότητα να κάνεις την αξονική και/ ή βιοψία. Το να μην ξέρεις ή να μείνει κάτι χωρίς διάγνωση και απλά να κυλάει ο καιρός είναι ψυχοφθόρο για όλους σας.

Επειδή νομίζω ότι έχω καταλάβει για ποιον εκτροφέα μιλάς, στη θέση σου δεν θα εμπιστευομουν τα λόγια του και θα ακολουθούσα αυτά που λένε οι γιατροί.

Όσο για την μικρή, είναι λογικό ότι πέρασε μια τραυματική εμπειρία και συνεχίζεται η ταλαιπωρία της οπότε είναι λογικό να αντιδρά. Θέλει σταθερότητα και παρηγοριά. Χωρίς να την αφήσετε στην τύχη της σε σχέση με την εκπαίδευση, μπορείτε να είστε πιο ελαστικοί μαζί της. Επειδή και ο δικός μου σκύλος έχει περάσει αρκετά θέματα υγείας, γιατρούς και νοσηλειες είναι δύσκολο να μην μείνουν "κατάλοιπα" οπότε θέλει πολύ προσοχή. Είναι πολύ εύκολο να εδραιωθουν συμπεριφορές στρες. Εγώ έχω ένα σκύλο που στρεσαρεται εύκολα, αντιδρά αρκετά και έχει ήπιο στρες αποχωρισμού. Πολύ πιθανό να συνεβαλα και εγώ καθώς φοβόμουν να τον χάσω από τα μάτια μου.

Εύχομαι να έχετε μόνο θετικά νέα από εδώ και πέρα και να είναι το κορίτσι σας γερό και γαυγιστερο να σας τρέχει για πολλά χρόνια ακόμα
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα. Πρώτα από όλα περαστικά και αγύριστα εύχομαι στο κορίτσι σου. Σύντομα να είναι μια κακή ανάμνηση η περιπέτεια σας.

Δεν έχω να σου δώσω κάποια εξειδικευμένη συμβουλή καθώς δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Νομίζω κάποιο παλαιότερο μέλος είχε Σνάουτσνερ με θέμα στο ήπαρ οπότε ίσως αν είναι ενεργό να μπορςι να σου δώσει παραπάνω πληροφορίες. Μπορώ να σου πω μόνο τι θα έκανα στη θέση σου. Για αρχή θα επερνα μια δεύτερη γνώμη και αν είναι δυνατόν θα έκανα πάλι αιματολογικές για να δω την εξέλιξη. Αν οι τιμές βελτιώνονται είναι θετικό. Επίσης, εφόσον κριθεί απαραίτητο και έχεις την δυνατότητα να κάνεις την αξονική και/ ή βιοψία. Το να μην ξέρεις ή να μείνει κάτι χωρίς διάγνωση και απλά να κυλάει ο καιρός είναι ψυχοφθόρο για όλους σας.

Επειδή νομίζω ότι έχω καταλάβει για ποιον εκτροφέα μιλάς, στη θέση σου δεν θα εμπιστευομουν τα λόγια του και θα ακολουθούσα αυτά που λένε οι γιατροί.

Όσο για την μικρή, είναι λογικό ότι πέρασε μια τραυματική εμπειρία και συνεχίζεται η ταλαιπωρία της οπότε είναι λογικό να αντιδρά. Θέλει σταθερότητα και παρηγοριά. Χωρίς να την αφήσετε στην τύχη της σε σχέση με την εκπαίδευση, μπορείτε να είστε πιο ελαστικοί μαζί της. Επειδή και ο δικός μου σκύλος έχει περάσει αρκετά θέματα υγείας, γιατρούς και νοσηλειες είναι δύσκολο να μην μείνουν "κατάλοιπα" οπότε θέλει πολύ προσοχή. Είναι πολύ εύκολο να εδραιωθουν συμπεριφορές στρες. Εγώ έχω ένα σκύλο που στρεσαρεται εύκολα, αντιδρά αρκετά και έχει ήπιο στρες αποχωρισμού. Πολύ πιθανό να συνεβαλα και εγώ καθώς φοβόμουν να τον χάσω από τα μάτια μου.

Εύχομαι να έχετε μόνο θετικά νέα από εδώ και πέρα και να είναι το κορίτσι σας γερό και γαυγιστερο να σας τρέχει για πολλά χρόνια ακόμα

Kαλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
΄Κάπως έτσι σκεφτήκαμε κι εμείς με τον άντρα μου οπότε αύριο προχωράμε σε επαναληπτικές εξετάσεις μίας και θα έχουν περάσει 15 ημέρες από το αρχικό συμβάν. Ευελπιστούμε σε θετικότερα αποτελέσματα.

Όσο για τον εκτροφέα... δεν ξέρω για ποιο λογο, αλλά το ένστικτό μου κι εμένα μου λέει να έχω τις επιφυλάξεις μου.

Σε ό,τι αφορά στο στρες της, η αλήθεια είναι ότι το attention seeking της έχει ενταθεί παραπάνω και δεν θέλει να μένει σχεδόν καθόλου μόνη στο crate (το οποίο δεν είναι ρεαλιστικό καθώς η καθημερινότητά μας δεν μας επιτρέπει να είμαστε όλη μέρα πάνω από το σκυλί). Το ρυθμίζω όμως και φροντίζω να είμαι σίγουρη ότι κλαίει πχ γιατί θέλει προσοχή κι όχι κάτι άλλο.
Ήταν δυσκολες οι τελευταίες ημέρες είναι ηαλήθεια.

Αύριο το απόγευμα νομίζω θα έχουμε καλύτερη εικόνα με τις επαναληπτικές και βλέπουμε πως προχωράμε με αξονική ή/και βιοψία...

Εύχομαι κι εγώ να είναι μία κακή ανάμνηση <3
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Υπάρχει περίπτωση, να μύρισε έστω, "διαδρομή" κάμπιας;
Είναι εποχή που είναι γεμάτος ο τόπος και είναι πάρα πολύ τοξικές για τα σκυλιά.
Ειδικά αν το σκυλάκι, έχει ευαισθησία.

Εύχομαι περαστικά της!
 
  • Like
Reactions: Billias83


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Υπάρχει περίπτωση, να μύρισε έστω, "διαδρομή" κάμπιας;
Είναι εποχή που είναι γεμάτος ο τόπος και είναι πάρα πολύ τοξικές για τα σκυλιά.
Ειδικά αν το σκυλάκι, έχει ευαισθησία.

Εύχομαι περαστικά της!
Το σκεφτήκαμε κι εμείς αυτό! Γιατί είναι όντως πολύ τοξικές κι εδώ στο Πουρνάρι (μεταξύ Πυλαίας κ Πανοράματος) είμαστε φουλ στο πράσινο, πεύκα κι άρα σίγουρα κάμπιες. Και η δικιά μας δεν τα κάνει δύο τσιμέντο θέλει χώμα

Νομίζω τις επόμενες ημέρες θα έχουμε καλύτερη εικόνα.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να φροντίσεις να έχεις πάντα κάτι κορτιζονούχο για ώρα άμεσης ανάγκης.
Ενα prezolon έστω. Ρώτα τον γιατρό σου.
Γενικά να έχετε φαρμακείο με τα βασικά και ας μην χρειαστούν ποτέ.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Να φροντίσεις να έχεις πάντα κάτι κορτιζονούχο για ώρα άμεσης ανάγκης.
Ενα prezolon έστω. Ρώτα τον γιατρό σου.
Γενικά να έχετε φαρμακείο με τα βασικά και ας μην χρειαστούν ποτέ.
Θα ρωτήσω τον γιατρό αύριο που θα πάμε τι χρειάζεται να έχω για να υπάρχει στο σπίτι γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σε όλους!

Μάλλον ευχάριστα νέα φέρνω, αφού στις επαναληπτικές όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικές και η τρανσαμιναση είχε πέσει από 800 στα 100 σε δέκα μέρες.

Φαίνεται να απομακρυνόμαστε από το ενδεχόμενο πρόβληματος δύο συκώτι και να επιστρέφουμε στο ότι έφαγε/έγλειψε/μύρισε κάτι τοξικό.

Θα προχωρήσουμε σε επαναληπτικές σε έναν μήνα από τώρα.

Νιώθω μια τεράστια ανακούφιση...
 








Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Το ερώτημα είναι τί ήταν αυτό που έφαγε - έγλυψε - μύρισε :unsure:
Ειλικρινά... Δεν έχουμε πάρει απάντηση σε αυτό.

Το πιο πιθανό που σκέφτομαι είναι να σχετίζεται με κάμπιες δεδομένου ότι στη γειτονιά μας έχουμε πολύ πράσινο. Εγώ βέβαια δεν είδα κάτι τέτοιο γιατί έχω τα μάτια μου πάντα στο έδαφος κ γενικά δεν την αφήνω να πολύ έχει τη μουσούδα κάτω. Αλλά δεν μπορώ να είμαι κ σίγουρη 100%

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το μάθουμε:unsure:

Εν τω μεταξύ έμαθα ότι στην περιοχή μας γίνεται χαμός και με φολες. Δηλαδή να φοβάσαι να το βγάλεις το σκυλί...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό με τις κάμπιες το ακούω και το διαβάζω χρόνια τώρα.
Κάτι σαν αστικός μύθος.
Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί ή αν επηρεάζονται κάποια σκυλιά και όχι όλα. Ίσως υπάρχει δηλαδή κάποιο γενετικό υπόβαθρο από πίσω που κάποια σκυλιά είναι πιο ευαίσθητα από άλλα.
Γιατί αν ήταν κάτι τόσο σοβαρό και αφορούσε όλους τους σκύλους, υποθέτω θα είχαμε εκατοντάδες αντίστοιχα περιστατικά τέτοια εποχή.

Οσον αφορά τις φόλες, έχουμε όλοι ακουσει/διαβάσει τις λεγόμενες "εισπνεομενες". Όπου κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς είναι, τι ουσία/ουσίες περιέχουν ή τι διάρκεια έχουν.
Κι εδώ κάτι σαν αστικός μύθος.

Μου έκανε εντύπωση απ την αρχή που διάβασα το μήνυμά σου, αυτό που έγραψες
το 1ο που σκέφτηκα είναι ότι κάτι έφαγε
Και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου.
Φαντάζομαι και πολλών άλλων
Συνήθως δεν δίνουμε βάση στα ένστικτά μας και στην πρώτη εντύπωση.

Ισως αυτο που πρέπει να κρατήσουμε από όλη αυτή την περιπέτεια είναι αυτό που πολύ σοφά έγραψε η @mareco
Να φροντίσεις να έχεις πάντα κάτι κορτιζονούχο για ώρα άμεσης ανάγκης.
 
  • Like
Reactions: Moussie and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Παίζει ρόλο, το πόσο ευαίσθητος οργανισμός, είναι ο κάθε σκύλος.
Η κάμπια μπορεί να κάνει ζημιά στον επιρρεπή αλλεργικό σκύλο, ακόμη κι αν γλύψει εκεί, απ' όπου αυτή πέρασε και...έχει πλέον φύγει.
Γνωρίζω σκύλο, που έχασε μέρος της γλώσσας του, από "επαφή" με κάμπια. Κι αυτό, ειναι από τις "καλές" συνέπειες.
Συνέβη και στον Μάρκο. Δεν την είδα. Το συμπέρανα από τα συμφραζόμενα. Μέσα σε 5-10 λεπτά, μεταξύ άλλων συμπτωμάτων, πρήστηκε η γλώσσα του (δεν το είχα πάρει χαμπάρι) και ζοριζόταν να πάρει ανάσα. Πρόλαβα να τρέξω στον γιατρό. Θέλει να είσαι υποψιασμένος δυστυχώς.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Παίζει ρόλο, το πόσο ευαίσθητος οργανισμός, είναι ο κάθε σκύλος.
Η κάμπια μπορεί να κάνει ζημιά στον επιρρεπή αλλεργικό σκύλο, ακόμη κι αν γλύψει εκεί, απ' όπου αυτή πέρασε και...έχει πλέον φύγει.
Γνωρίζω σκύλο, που έχασε μέρος της γλώσσας του, από "επαφή" με κάμπια. Κι αυτό, ειναι από τις "καλές" συνέπειες.
Συνέβη και στον Μάρκο. Δεν την είδα. Το συμπέρανα από τα συμφραζόμενα. Μέσα σε 5-10 λεπτά, μεταξύ άλλων συμπτωμάτων, πρήστηκε η γλώσσα του (δεν το είχα πάρει χαμπάρι) και ζοριζόταν να πάρει ανάσα. Πρόλαβα να τρέξω στον γιατρό. Θέλει να είσαι υποψιασμένος δυστυχώς.
Φίλης σκυλάκι έπαθε το ίδιο ακριβώς επειδή έγλειψε κάμπια και το είδε η ίδια!

Υποψιασμένοι για τα πάντα πρέπει να είμαστε από ότι καταλαβαίνω. Σε ότι αφορά τώρα στο ποσο ευαίσθητος είναι κάποιος οργανισμός... Αυτό πώς ακριβώς το αντιλαμβάνεσαι;:unsure:

Test& trial;:rolleyes::oops:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαβάζοντας κάποια άρθρα σχετικά με τις κάμπιες, όπως ενδεικτικά αυτό εδώ ή αυτό ή αυτό, βλέπω πως τα συμπτώματα περιοριζονται στο στόμα ή και στα μάτια του σκύλου.

Επίσης αναφέρει σε ένα από αυτά πως
"Η αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος, η αύξηση του ρυθμού της αναπνοής, αναπνευστική δυσχέρεια, η κυάνωση της γλώσσας και της βλεννογόνου αποτελούν επίσης σημάδια ενδεχόμενης επαφής του σκυλιού με κάμπιες."

Κι εσύ εγραψες
Βαριανάσαινε, ανέπνεε γρήγορα
Η στο ίδιο άρθρο αναφέρει πως :
"Το έντονο πρήξιμο των χειλιών, του ρύγχους και του προσώπου (επέρχονται μόλις 5 λεπτά μετά την επαφή)"

Παρατήρησες κάποιο πρήξιμο ή κάτι άλλο που να παραπέμπει σε επαφή με κάμπια;
 
  • Like
Reactions: mareco


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μόνο αστικός μύθος δεν είναι οι κάμπιες!
Κάθε χρόνο, όταν είναι στο φόρτε τους, βγάζω καντιλες σε σημεία του σώματος ( χέρια, πρόσωπο, λαιμό) που είναι ακάλυπτα από ρούχα.
Φτάνει ο αέρας να φέρει αυτές τις λεπτές τρίχες τους!!

Επίσης το Pitbull μας είχε περυση επαφή με κάμπια.
Είχε πρηστεί πάρα πολύ το πρόσωπο του, ειδικά η γλώσσα του. Τόσο, που δεν μπορούσε να την κουνήσει- ήταν σαν παράλυτη και κρεμόταν έξω.
Του έκανα αμέσως ένεση κορτιζόνης και τρέξαμε σε ιατρό.
Σε 24 ώρες ξεπρηστηκε, αλλα
η γλώσσα του ήταν γεμάτη έλκη και η παράλυση επέμενε αρκετές μέρες. Δεν μπορούσε να φάει μόνος του! Δεν μπορούσε να γλύψει την τροφή!
Πρέπει και να πονούσε.
Τον τάιζα με σύριγγα πολτοποιημένη τροφή.
Στο τέλος νεκρώθηκε και ένα κομμάτι από την γλώσσα του και έπεσε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Aυτό είναι ένας αστικός μύθος:
1652088479895.png

Αυτό δεν είναι ένας αστικός μύθος.
1652088555678.png
1652088747408.png
Κάτι που μπορούν να επιβεβαιώσουν κτηνίατροι, αλλά και όσοι μένουν δίπλα από έστω 2-3 πεύκα.

Κορτιζόνη ενέσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις απο το κιτ πρώτων βοηθειών και ράλλυ για τον κτηνίατρο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Χαίρομαι που είστε καλά!

Επειδή πάθαμε κ εμείς κάτι παρόμοιο το Δεκέμβρη (που δεν είχε κάμπιες) κ δεν είμαστε σίγουροι από τι ήταν (εμείς είχαμε μια πρόσφατη εγχείρηση οπότε αποδόθηκε ή σε κάτι τοξικό ή πιο πιθανά σε επεισόδιο ακραίου πόνου λόγω μεθεόρτιων της εγχείρησης), σε παρακαλώ αν μπορείς ενημέρωνε το νήμα ή στείλε μου πμ με την εξέλιξη αν σου είναι εύκολο. Ακόμα κ αν παρατηρήσεις κάτι περίεργο μετά (έστω κ μήνες μετά).
 
  • Sad
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Μόνο αστικός μύθος δεν είναι οι κάμπιες!
Κάθε χρόνο, όταν είναι στο φόρτε τους, βγάζω καντιλες σε σημεία του σώματος ( χέρια, πρόσωπο, λαιμό) που είναι ακάλυπτα από ρούχα.
Φτάνει ο αέρας να φέρει αυτές τις λεπτές τρίχες τους!!

Επίσης το Pitbull μας είχε περυση επαφή με κάμπια.
Είχε πρηστεί πάρα πολύ το πρόσωπο του, ειδικά η γλώσσα του. Τόσο, που δεν μπορούσε να την κουνήσει- ήταν σαν παράλυτη και κρεμόταν έξω.
Του έκανα αμέσως ένεση κορτιζόνης και τρέξαμε σε ιατρό.
Σε 24 ώρες ξεπρηστηκε, αλλα
η γλώσσα του ήταν γεμάτη έλκη και η παράλυση επέμενε αρκετές μέρες. Δεν μπορούσε να φάει μόνος του! Δεν μπορούσε να γλύψει την τροφή!
Πρέπει και να πονούσε.
Τον τάιζα με σύριγγα πολτοποιημένη τροφή.
Στο τέλος νεκρώθηκε και ένα κομμάτι από την γλώσσα του και έπεσε.

Είναι τρομακτικό το τι μπορούν να προκαλέσουν...

Από τότε που συνέβη παρατηρώ ότι είναι γεμάτοι ζωντανές ή πατημένες κάμπιες και οι δρόμοι.

Δυστυχώς μένω σε μια περιοχή γεμάτη πράσινο, δέντρα, χόρτα και πεύκα. Προσπαθώ να είμαι 100% προσεκτική κ πλέον δεν την αφήνω να έχει τη μύτη κάτω-όσο μπορώ.

Το Μουσακι έχει λίγες ημέρες που έχει επανέλθει σχεδόν εντελώς με όλα της τα θέματα. Είναι χαρούμενη, ζωηρή και γαυγιστερη. Έχει σταματήσει να κλαψουριζει μέσα στην ημέρα.

Όλη η περιπέτεια μας πήγε λίγο πίσω στην εκπαίδευση, αλλά τι να κάνεις; Τουλάχιστον είναι καλά:)

Σε σχέση με την ένεση κορτιζόνης σε ποιες περιπτώσεις την χορηγείτε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf