Το γάλα για κουτάβια κάνει για γατιά;


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Σήμερα το πρωί βρήκα σε μια σακκούλα πέντε γατάκια νεογέννητα. Σε ενα δυο δεν είχε πέσει ούτε ο ομφάλιος λώρος. Τώρα βρίσκονται σε ένα σπίτι ασφαλή κάτω από λάμπα για ζέστη.
Δε βρήκα γάλα για γατιά, αλλά για κουτάβια και τους πήρα. Ξέρει κανεις αν κάνει να πιουν τα γατιά κουταβίσιο γάλα???
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο το τιποτα... να εχεις στο μυαλο σου ομως οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιβιωσουν τοσο μικρα γατακια...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
εκτος απο τη λαμπα να τους κανεις και μια φωλια σαν κουλουρα με μια μαλινη κουβερτα αλλα οπως σου ειπε η Αμαλια δυσκολα θα ζησουν, ειναι πολυ ευαισθητα. Συμβουλεψου κτηνιατρο.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Το ίδιο μου είπε και ο κτηνίατρος, πως χρειάζονται αντισώματα και πως αν έχουν θηλάσει έστω και μια φορά από τη μάνα τους κάποια αντισώματα θα έχουν πάρει. Θα δούμε τώρα πάντως έχουν ενέργεια, αλλά τα ποδαράκια τους είναι παγωμένα. Τα δυο θήλασαν από το μπιμπερό, ενώ τα άλλα τους έριχνα εγώ σιγά σιγά το γάλα και το έγλειφαν.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μπράβο σου που τα πήρες και αφού έχεις όλη την καλή διάθεση, προσπάθησε όσο μπορείς!
Απλά όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν, προσπάθησε να μην το πάρεις κατάκαρδα, θα έχεις κάνει ότι μπορείς!
Καλή τύχη σε σένα και κυρίως στα γατάκια :) εύχομαι όλα να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα!
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Το μπράβο ανήκει στην κοπέλα που τα φιλοξενεί, εγώ μόνο τα βρήκα και τους πήρα γάλα και μπιμπερό και τα τάισα, ελπίζω να επιβιώσουν. Πάντως είναι ζωηρούλια και έχω ελπίδες, πως θα τα καταφέρουν.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Α συγγνώμη νόμιζα ότι τα έχεις σπίτι σου! Μπράβο και σε σένα και στην κοπέλα λοιπόν!
Μακάρι να τα καταφέρουν και να είναι μια ζωή τυχερά :)
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να μην ξεχασεις με ενα βαμβακι να τριβετε ποπο και πιπι για τις αναγκες τους.
Ευχομαι τα καλυτερα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το πρωτόγαλα (colostrum) κάνει; Ξέρω ότι είναι πολυ δυναμωτικό για τον άνθρωπο, αλλα δεν ξέρω για τα σκυλόγατα.
 
Last edited:






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Κρίμα:( Μην απογοητευεσετε όμως! Έτσι κι αλλιώς κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε φανταζομαι :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συγχαρητήρια για την πολύ συγκινητική κίνησή σας! Να σου πω από προσωπική πείρα ότι με πολύ κόπο μεν τα γατάκια μπορούν να ζήσουν και να έχουν και μια υγειή ενήλικη ζωή... Παιδιά ξέρω ότι θα με μαλλώσετε αλλά ήμουν μικρή και δεν ήξερα και δεν είχα και καμία κάκή ή εμπορική πρόθεση. Στην εφηβική μου ζωή, υπήρξα, δυστυχώς, ΒΥΒ περσικών γατιών... Ναι, μπορείτε να με βρίσετε, προφανώς το αξίζω, και δεν νομίζω ότι ελαφρύνει καθόλου την θέση μου ότι δεν πωλήθηκε κανένα από τα γατιά αλλά είναι όλα σε φιλικά σπίτια και ζουν υγειή και ευτυχισμένα...
Στο θέμα μας τώρα... Η γάτα-μαμά είχε κάποιο πρόβλημα με τις θηλές της (γι'αυτό και δεν συνεχίστηκαν και οι εγκυμοσύνες-γένες) και τα γατάκια δεν θήλασαν ποτέ, αλλά έζησαν και με το παραπάνω! Μπορείς να προμηθευτείς γάλα σε σκόνη από τον κτηνίατρο (αν και είναι για γατιά κάτι μηνών, αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρείς). Εγώ τα τάιζα με αυτό που βγάζουν στα βρέφη των ανθρώπων τις μύξες αλλά νομίζω πως πιά δεν κυκλοφορεί το σχέδιο που μοιάζει με μπιμπερο, οπότε σύριγγά, τάισμα κάθε τρείς ώρες και για να κρατηθούν ζεστά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χειρουργικό γάντι γεμάτο με χλιαρό προς το ζεστό νερό και δεμένο κόμπο. Προσοχή μόνο να μην είναι καυτό το νερό.

Καλή επιτυχία... και ενημέρωσέ μας. Και πάλι μπράβο!
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Να είστε καλά βρε παιδιά, θα σας λέω νεότερα. Δε μπορώ κι εγώ να πηγαίνω συνέχεια στο σπίτι της κοπέλας (τώρα σχεδόν γνωριστήκαμε με τα γατιά, πήγα να τους βρω κουτί να τα βάλω και τα άκουσε από την αυλή της και ήρθε να δει τι γίνεται και αποφάσισε πως θα τα αναλάβει.
Όμως έχει και οικογένεια και δε μπορώ να πηγαίνω σαν τον κολαούζο συνέχεια. Της πήρα μόνο το γάλα και μπιμπερό τα τάισα την πρώτη φορά και περνάω όποτε μπορώ από κει.
Μου είπε πως έχει ξανααναστήσει ένα γατάκι που είχε βρει κάποτε.
Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Λοιπόν τα κατσουλίνια είναι μια χαρά, ζωηρότατα, φαγανά και το ένα άνοιξε και τα μάτια του. Είναι δύο αρσενικά και δύο θηλυκά. Δείτε και μερικές φωτό και συγχωρήστε το φωτοχάλια


 
Last edited:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αχου είναι τόσο μικρουλάκια!!!!!
Καλότυχα να είναι :)

Ελπίζω να βρουν καλά σπιτάκια όταν έρθει εκείνη η ώρα!
 




vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Νεότερα από τα γατάκια, τελείωσε το πρώτο γάλα και δε βρήκαμε το ίδιο πράγμα που τους έκανε διάρροια. Τα πήγαμε στον κτηνίατρο τα βρήκε καλά σε γενικες γραμμές, τα χωρίσαμε με χωρίσματα στο κουτί για να μη βυζαίνουν το ένα το άλλο και μας έδωσε και μια πάστα για τις τοξίνες στο έντερο. Μας είπε πως έχουν μεγάλη θνησιμότητα τα γατάκια σ΄αυτή την ηλικία.
Και με το γάλα να δώσουμε λίγο αραιό από το πρώτο που δίναμε για δυο μέρες και μετά ακόμα πιο αραιό από το καινούργιο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU