Το κουτάβι μου, μου επιτίθεται..


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Καλησπέρα σε όλους.

Ίσως είναι νωρις ακομα για να ανησυχώ αλλά η πρόληψη είναι καλύτερη. :)
Ο κουταβακος μου είναι 6 μηνων πάρα κάτι μέρες (Jack Russell Terrier). Προχθές ήρθε σπίτι ένας φίλος μου άγνωστος για τον μικρό μου. Ξαφνικά αρχίσαμε να τσακωνομαστε για πλάκα και μπήκαμε στην διαδικασία των χειρονομιων. Το αποτέλεσμα;; Ο σκύλος μου άρχισε να μου επιτίθεται είτε έριχνα ξύλο είτε έτρωγα.. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;; μήπως να μιλήσω με κάποιον εκπαιδευτή ή είναι συχνό φαινόμενο σε κουταβια λόγο "ζήλειας"..;!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.

Ίσως είναι νωρις ακομα για να ανησυχώ αλλά η πρόληψη είναι καλύτερη. :)
Ο κουταβακος μου είναι 6 μηνων πάρα κάτι μέρες (Jack Russell Terrier). Προχθές ήρθε σπίτι ένας φίλος μου άγνωστος για τον μικρό μου. Ξαφνικά αρχίσαμε να τσακωνομαστε για πλάκα και μπήκαμε στην διαδικασία των χειρονομιων. Το αποτέλεσμα;; Ο σκύλος μου άρχισε να μου επιτίθεται είτε έριχνα ξύλο είτε έτρωγα.. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;; μήπως να μιλήσω με κάποιον εκπαιδευτή ή είναι συχνό φαινόμενο σε κουταβια λόγο "ζήλειας"..;!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μάλλον γιατί κατάλαβε ότι είσαι ο υπεύθυνος γιαυτό το καραγκιοζιλίκη. Μάγκας ο δικός σου.
Δεν είναι ζήλια ούτε σου έκανε επίθεση είναι μικρό και ανεκπαίδευτο ούτε αυτό ξέρει καλά τι κάνει.
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Μάλλον γιατί κατάλαβε ότι είσαι ο υπεύθυνος γιαυτό το καραγκιοζιλίκη. Μάγκας ο δικός σου.
Δεν είναι ζήλια ούτε σου έκανε επίθεση είναι μικρό και ανεκπαίδευτο ούτε αυτό ξέρει καλά τι κάνει.
Δεν το ξεκίνησα εγώ.. Ο άλλος σήκωσε χέρι και ο μικρός μου επιτέθηκε. Οπότε έκανα το ίδιο να δω την αντίδραση του και μου ξανά επιτέθηκε. Εμένα η θέση μου ποια είναι για τον μάγκα? Τον αφήνω η τον πάω σε εκπαιδευτή?
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Δεν το ξεκίνησα εγώ.. Ο άλλος σήκωσε χέρι και ο μικρός μου επιτέθηκε. Οπότε έκανα το ίδιο να δω την αντίδραση του και μου ξανά επιτέθηκε. Εμένα η θέση μου ποια είναι για τον μάγκα? Τον αφήνω η τον πάω σε εκπαιδευτή?

Δεν είναι κάποια λάθος συμπεριφορά που θέλει βοήθεια. Αν έχεις δυνατότητα να τον πας θα βοηθήσει στο σύνολο.
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Δεν είναι κάποια λάθος συμπεριφορά που θέλει βοήθεια. Αν έχεις δυνατότητα να τον πας θα βοηθήσει στο σύνολο.
Έγινε. Ευχαριστώ.. ειχα σκοπό να τον πάω, τι τώρα τι μετά..
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Θεωρώ ότι είναι λάθος συμπεριφορά.
(για το δικό μου το μυαλό, για άλλον μπορεί να μην είναι.)
Τον επιτίθεται μας είπε . Σήμερα είναι γάβγισμα αύριο θα είναι δάγκωμα .

Ανεπιθύμητες συμπεριφορές μη τις αφήνεις . Ότι δεν σου αρέσει προσπάθησε να το διορθώσεις .
Εκτός και αν σου αρέσει να σε γαβγίζει ο σκύλος σου και να αποφασίζει τι θα κάνεις .

Όταν το κάνει αυτό μην του το επιτρέπεις .
Πιάσε τον από το σβέρκο και σήκωσέ τον στον αέρα , να μη πατάει κάτω , πες το ένα ''Όχι'' έντονο, μια φορά και άσε τον κάτω . Εσύ συνεχίζεις αυτό που κάνεις . Αν το ξανακάνει επαναλαμβάνεις . Αν δεν καταλαβαίνει , τίναξέ τον κιόλας .

Πιθανή μετάφραση της επιθετικότητας του σκύλου σου :
'' Σταμάτα τώρα αυτό που κάνεις, δεν μου αρέσει ''

Γιατί δεν επιτέθηκε στον φίλο σου;
Μήπως μιλάμε για : λέω μήπως.... :
1)Κτητικότητα = του ανήκεις
2)Έλεγχο = σε ελέγχει
Όπως θέλεις πάρε το.
Δεν θα μιλήσω για αρχηγούς και αγέλες ....

Μη βάζουμε ταμπέλες από ανθρώπινα συναισθήματα.
Τα σκυλιά δεν έχουν την αίσθηση της ζήλιας , δεν είναι άνθρωποι και ενεργούν με το ένστικτό τους.

Εδώ γελάω εγώ, δεν θα γελάσετε εσείς ;
Ελεύθερα λοιπόν.....
Αυτή την διόρθωση θα έκανα εγώ , χωρίς να είμαι εκπαιδευτής .
Αν θέλεις το ξεπερνάς .

Υ.Γ. 1) Υπάρχει και το ενδεχόμενο να το πήρε σαν παιχνίδι και να προσπάθησε να συμμετέχει και αυτός .
Υπάρχει αυτή η περίπτωση ή ήταν ξεκάθαρα επιθετικός ;
Αυτό είναι κάτι που δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να το αποκλείσω χωρίς να έχω εικόνα.
Αν το πήρε σαν παιχνίδι τότε το από πάνω μήνυμά μου είναι άκυρο.

Υ.Γ. 2) Αν θέλεις κάνε μια κουβέντα με έναν εκπαιδευτή, δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 
  • Like
Reactions: Lady_Gemini


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν πολύ λόγοι που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, τα περισσόερα σκυλιά, αντιδρούν στις χειρονομίες για κάποιο λόγο.

Οπως και στις αγκαλίες, εγώ θα σου πώ το παράδειγμα με τις αγκαλίες, μπορεί να έχει κοινή ρίζα το πρόβλημα.
Στο περισσότερα σκυλιά δεν αρέσουν οι αγκαλίες, το σκυλί μιας φίλης μου όταν πας να αγκαλίασεις κάποιον ή να κάνεις μια χειρονομίαή να φιλήσεις κάποιον, ή να τον χτυπήσεις μαλακά στην πλάτη αρχίζει και γαυγίζει με σκοπό να μας χωρίσει.
Γενικά τα σκυλιά δεν μπορούν να κατάλαβουν οτι εμείς το κάνουμε επειδή αγαπάμε τον άλλο ή για πλακα όπως εσυ ή επειδή είμαστε φίλοι.
Τα σκυλιά το αντιλλαμβάνονται εντελώς διαφορετικά.

Κάθε σκύλος θετει κάποια όρια γύρω του και δεν επιτρέπει σε πολλούς να μπουν μέσα στον χώρο του, κάθε σκύλος έχει στο ενστικτό του να τρέξει όταν βρεθεί σε μια κατάσταση που είναι εγκλοβισμένος (αγκαλιά), έτσι όταν κάποιος αγκαλιάζει κάποιον ο σκύλος μπαίει στη μέση για να τους χωρίσει γιατί νομίζει οτι παραβιάζεται έτσι ο προσωπικός χώρος και τα όρια του άλλου.

Αντίστοιχα στην δική σου περίπτωση με τις χειρονομίες ή και της φωνές, μπορεί να σου επιτίθεται γιατί νομίζει οτι παραβιάζεις τον χώρο του φίλου σου.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ναι οκ λαθος συμπεριφορα...βεβαια μιλαμε για ενα κουταβι μια φυλής γεματης νεύρο και ενεργεια μπορεί απλα να τον εξιτάρησε και να ανεβηκε πολυ και να χωθηκε στη μεση....

Ομως αυτα τα αστεία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ... δεν βρισκω τπτ χαριτωμένο στο ελα να παιξουμε μπουνιες να δεις τι θα κανει ο σκυλος....εαν ζητουμε απο το σκυλι ωριμη και σωστη αντίδραση και συμπεριφορα ας έχουμε και εμεις ε;;;;

Μην κανετε τετοια παιχνιδια ξανα....διορθωσε τον στην υπακοη και στη σχεση αλλα τα πειραματα αφηστε τα...
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Ναι οκ λαθος συμπεριφορα...βεβαια μιλαμε για ενα κουταβι μια φυλής γεματης νεύρο και ενεργεια μπορεί απλα να τον εξιτάρησε και να ανεβηκε πολυ και να χωθηκε στη μεση....

Ομως αυτα τα αστεία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ... δεν βρισκω τπτ χαριτωμένο στο ελα να παιξουμε μπουνιες να δεις τι θα κανει ο σκυλος....εαν ζητουμε απο το σκυλι ωριμη και σωστη αντίδραση και συμπεριφορα ας έχουμε και εμεις ε;;;;

Μην κανετε τετοια παιχνιδια ξανα....διορθωσε τον στην υπακοη και στη σχεση αλλα τα πειραματα αφηστε τα...
Δεν έγινε επίτηδες. δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου αυτό. το παιδί για πλάκα εσπρωξε χωρίς να σκεφτεί τον ντιζελ. μίλησα ήδη με εκπαιδευτή. θα βρεθούμε την άλλη εβδομάδα. ο ντιζελ γενικά δεν θυμωνει ούτε επιτίθεται. βέβαια στους 6 μήνες δεν ήρθε σε επαφή με μια "άγρια συμπεριφορά" η με κάποια απότομη κίνηση.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μην κανεις καμια κινηση μονος σου μεχρι την αλλη βδομαδα απο τη στιγμη που δε μπορεις ξεκαθαρα να αποκωδικοποιησεις τη συμπεριφορα του κουταβου. Ποσο μαλλον οταν δεν ειχες ποτε καμια αλλη τετοια συμπεριφορα ... "επιθετικη" και καλα.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα όντως είναι νευρικά σκυλιά και πολλά μπορούν να τ δουν ως ερεθίσματα. Πρέπει ν κατάλαβε τ παιχνίδι μ το φίλο σου κ ήθελε ν συμμετέχει ενεργά. Δούλεψε αρκετά τν επικοινωνία σου μαζί του. Όταν τ Τζακ βρίσκονται σ έντονη κατάσταση δύσκολα σταματούν . Καλό είναι ν τ γνωρίζεις κ ν τ αποφεύγεις. Ο diesel ακόμα διαμορφώνεται, ο Ωριωνάκος ακόμα αλλάζει στο τρόπο αντίδρασης σ ερεθίσματα σ άλλα ποιο δεκτικός κ σ άλλα όχι όσο πιο μικρός
 
  • Like
Reactions: Diesel


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μην κανεις καμια κινηση μονος σου μεχρι την αλλη βδομαδα απο τη στιγμη που δε μπορεις ξεκαθαρα να αποκωδικοποιησεις τη συμπεριφορα του κουταβου. Ποσο μαλλον οταν δεν ειχες ποτε καμια αλλη τετοια συμπεριφορα ... "επιθετικη" και καλα.
Αν και είναι (και καλά) '' ενάντια '' στο ποστ το δικό μου, δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Τοποθετήθηκες πολύ σωστά ! (y)
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν και είναι (και καλά) '' ενάντια '' στο ποστ το δικό μου, δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Τοποθετήθηκες πολύ σωστά ! (y)
Δεν ειναι "εναντια" μωρε... απλα ειναι λιγο ρισκο να "φρεναρει" ενα κουταβι με σβερκωματα και σηκωματα χωρις να ξερεις ακριβως το λογο που το κανει.
Εχω φαει δοντι στην κοιλια απο την 50κιλη μοσχαρα μου επειδη "παιζαμε ξυλο και καλα" ... τι να διορθωσω που μολις εβαλα φωνη με κοιταξε με υφος "ε τι φωναζεις εγω δε μπορω να παιξω μαζι σας?" :whistle:
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Τελευταία φορά που είδα μικρό σε ηλικία πλάσμα να βγάζει επιθετικότητα, ήταν στην τελευταία ταινία του Wolverine. :p

Ο πιτσιρίκος είναι μόλις 6 μηνών. Πιθανότατα, απλά εξιτάρεται. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να σας δει εκπαιδευτής για να εκτιμήσει στα σίγουρα την κατάσταση. Αλλά δε νομίζω ότι θα ανησυχούσα για επιθετικότητα.

Για την ιστορία, η δικιά μου σκύλα εξιτάρεται τρελά όταν "παίζουμε ξύλο" με τον αδερφό μου. Γαυγίζει, χαζογρυλίζει, μουρμουράει, προσπαθεί να καβαλήσει κάποιον από τους 2 και στο τέλος φέρνει ό,τι παιχνίδι βρει μπροστά της. Με τη σειρά όλα αυτά. :D
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μπορεί απλά το σκυλί να έχει κόλλημα με τις χειρονομίες όπως έχει το γουεστι της φίλης μου με τις αγκαλίες και τα φιλιά που γαυγίζει, σκύλος είναι και αυτός με προσωπικότητα και ¨βίτσια¨ :X3::p
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Ο Έκτωρ όταν βλέπει αγκαλιές προσπαθεί να χωθεί στη μέση, είχα πριν χρόνια ένα ημίαιμο που δεν δεχόταν κανένας να φωνάζει σε κανέναν, γνωστός ή άγνωστος όταν έβλεπε τσακωμό χαλούσε τον κόσμο στο γαύγισμα, δεν δάγκωνε ή κάτι τέτοιο απλά αναστατωνόταν.
Κάτι του φάνηκε περίεργο και τον εκνεύρισε ή ήθελε να παίξει μαζί σας και δεν ξέρει ακόμα να κοντρολάρει το παιχνίδι του σε κάθε περίπτωση αν φώναξες εκπαιδευτή θα σου πει καλύτερα και τι να κάνεις και ίσως τι συμβαίνει... μην αγχώνεσαι είναι πολύ μικρός ακόμα για να έχεις μόνιμο θέμα :sneaky:
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τελευταία φορά που είδα μικρό σε ηλικία πλάσμα να βγάζει επιθετικότητα, ήταν στην τελευταία ταινία του Wolverine. :p
Αντιλαμβάνομαι το χιούμορ στην πρότασή σου.
Απλά μου έδωσες το κίνητρο να γράψω κάτι.

Α) Η επιθετικότητα δεν σχετίζεται με την ηλικία .
Η επιθετικότητα εμφανίζεται από την ημέρα της γέννησης τους , από το πρωτόγαλα στην διεκδίκηση της θηλής της μάνας και δεν σταματάει ποτέ. Η τάση πάντα (θα) υπάρχει.
Δεν είναι περίεργο , όταν βλέπουμε να εμφανίζεται ακόμα και προς την μητέρα τους , εξού και οι διορθώσεις από αυτή ακαριαίες.
Επιθετικά κουτάβια υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν για πάντα ακόμα και αν είναι 1,2,3,4,5,6......μηνών, οποιασδήποτε φυλής , άσχετα αν οι πιθανότητες είναι αυξημένες σε μερικές ομάδες.
Τα σκυλιά δεν φτάνουν 10 μηνών και λένε '' τώρα μεγάλωσα , δαγκώνω ''.
Σκεφθείτε πόσα κουτάβια σας γρύλισαν για διάφορους λόγους.
Πόσα κουτάβια σας έπιασαν τα μπατζάκια έτσι γιατί περπατούσατε ;
Πόσα κουτάβια σας γρύλισαν στο φαγητό τους ;
Πόσα κουτάβια σας έσκασαν μια δαγκωματιά γιατί το ζορίσατε στο παιχνίδι του*;
*Παιχνίδι για εμάς , για αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει να κερδίσει. Για εμάς ασήμαντο, για αυτό πολύ σημαντικό.
Σκεφθείτε τα Μάλι , μιας και με ήρθαν τώρα στο μυαλό.
Η επιθετικότητα, το γρύλισμα, το γάβγισμα, σε οποιαδήποτε ηλικία , δεν είναι πάντα παιχνίδι .

Η επιθετικότητα 99,9% περνάει από στάδια. Το 0.1% το αφήνω να το μοιραστούν προβλήματα υγείας και εκτός ελέγχου καταστάσεις προς τρίτους ή άλλα ερεθίσματα, γιατί , υπάρχει περίπτωση αν δεν αντιληφθεί ότι είσαι '' εσύ '' διπλά-πίσω να σε ρίξει μία ψιλή , σε αυτή την περίπτωση μόλις συνειδητοποιήσει τι έκανε , θα κάνει την κότα.
Πριν από τα στάδια βλέπουμε σκυλιά ανυπάκουα, αδιάφορα, να μη αντιδράνε σε εντολές ή φωνή και να αντιδράνε με σχετικά άγριο τρόπο σε διόρθωση. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει αυτή η '' σχέση '' που θα έπρεπε , μεταξύ ανθρώπου και σκύλου και το αν θα φτάσει στα στάδια , πολύ σημαντικό ρόλο θα παίξει και το πόσο '' σκληρός '' είναι ο χαρακτήρας του.
Τα στάδια είναι γάβγισμα-γρύλισμα-διόρθωση-δάγκωμα και σε ακραίες περιπτώσεις επίθεση για καταστολή.
Σε αυτή την περίπτωση λάθος δεν είναι η επιθετικότητα , είναι αποτέλεσμα δικών μας αδυναμιών στο να χειριστούμε τον χαρακτήρα του.

Β)Ο χαρακτήρας , είναι άμεσα συνδεδεμένος με την ηλικία και '' ισορροπείται '' βάση των δικών μας χειρισμών για δεσποζόμενα . Εδώ βασίζονται 2 λέξεις που πολύ σωστά τόνισε η @Amaliaz στα ποστ της (α) '' αποκωδικοποίηση '' , το νούμερο ένα για τον χειρισμό του, να κατανοούμε τι θέλει να πει ο σκύλος με την στάση του και από εκεί και πέρα να ξέρουμε και πως να διορθώσουμε για να μη κάνουμε κάτι που δεν θα θέλαμε στον σκύλο μας, όπως , να τον (β) '' φρενάρουμε '' ή να τον '' σπάσουμε '' ή '' ισοπεδώσουμε '' ή να τον κάνουμε '' φοβικό '' ή '' ανεξέλεγκτο '' ή '' απρόβλεπτο '' ή '' ανισόρροπο '' χαρακτήρα ....κ.α.
Ακόμα και το τάιμινγκ να είναι σωστό αλλά και ο τρόπος της διόρθωσης να είναι σωστός , η ένταση της θα παίξει καθοριστικό ρόλο . Για αυτό είπε η @Amaliaz πιο πάνω να μη κάνει τίποτα μέχρι να τον δει εκπαιδευτής.

Για αδέσποτα παίζουν άλλοι παράγοντες ρόλο αλλά έχουν την ίδια βάση.



Υ.Γ. Γνωρίζω ότι ήταν λίγο επιπόλαιο το ποστ #6 και ας έχω υστερόγραφο. Παρόλα αυτά δεν θα άλλαζα ούτε λέξη από αυτό , αν το σκεφτόμουν όμως καλύτερα δεν θα του πρότεινα την διόρθωση.