Το κόκκινο ροτβάιλερ




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι, κόκκινο θα έβγαζε μόνο, και αυτό δύσκολα (υποτελές είναι μάλλον κάπου μαύρο θα ξανάδινε)

είναι εξαιρετικά σπάνιο, έχω μία φωτό από ολόκληρη γέννα κόκκινα της φωτιάς :D κάτι χρόνια και δεν τη βρίσκω τώρα ... :mad:

Απλά ξεχνάς ότι ο ιδιοκτήτης μάλλον δύσκολα θα έλεγε ότι είναι rottweiler ...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια!! Οι ιρλανδοι ειναι παντως κοκκινοτριχιδες!!
Το 2 ειναι πανεμορφο:)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
γενικοτητες Χριτακι...πολλοι Ιρλανδοι ειναι μελαχροινοι...

αυτο το βρηκα σε αμερικανικο σαιτ...
 
Last edited by a moderator:




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αληθεια? Δε θυμαμαι αν ειναι οι ιρλανδοι οι η ισλανδοι που τους χρησιμοποιουμε σαν δειγματα προσ μελετη γιατι ειναι απομωνομενοι πληθυσμοι (το αιμα τους εννοω,οχι αυτους:D:D)
Οχι καλε σολκο γιατι το λες αυτο :p :p
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ο Ιρλανδος μου παντως ειναι καστανομαλλης (με μπλε ματια). Και πολλοι ιρλανδοι εχουν μαυρα μαλλια και ασπρο δερμα.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Mαλλον.. μαπα το αστειο:(:(
Παντως εξακολουθει να μου αρεσει.. ξερουν σε τι γονιδιο οφειλεται? Ποα ειναι η συχνοτητα του? Αν ειναι μονογονιδιακος η πολυγονιδικος ο φαινοτυπος?
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Λοιπον, αυτο που ειδα εγω ηταν κατα πολυ τυπικοτερο οσον αφορα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα εκτος απο το χρωμα, απο αυτα που παραθετετε.
Κι εγω σκεφτηκα την περιπτωση της προελευσης απο καποια διασταυρωση με ντομπερμαν αλλα δεν ειχε εμφανη ιχνη απο κατι τετοιο-ασε που για να προκυψει ετσι θα επρεπε να ειναι παιδι 2 πρωτων διασταυρωσεων με καφε ντομπερμαν μια και το γονιδιο ειναι υπολειπομενο.Το οτι βγαινουν και fawn (αυτα που λετε εδω ξανθα) που δεν προκυπτουν απο μπλε γονιδιο μου φαινεται πιο εντυπωσιακο, γιατι μια παραλλαγη του μαυρου πυρινου σε καφε πυρινο και ακομα μπλε και ιζαμπελλα ισως ειναι και αναμενομενη. Καπου ειχα διαβασει οτι η φυλη ειχε κι αλλα χρωματα στο παρελθον και νομιζω οτι αναφεροταν σε τιγροειδεις μανδυες .
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπήρχε τιγροειδής μανδύας, όχι όπως τα σημερινά boxer βέβαια, αλλά πιο θαμένος ας το πούμε μέσα στο μαύρο, και έχω δεί 1-2 φωτό, ο χρωματισμός αυτός "έσβηνε" κατά τόπους. Το κόκκινο δεν είναι προιόν διασταύρωσης αλλά έλλειψη γονιδίου είναι σπάνιο αλλά όχι ακριβός με την έννοια του υπολοιπόμενου ...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:confused::confused: ελλειψη γονιδιου? Εννοεις οτι το γονιδιο δεν παραγει χρωστικη? (εικαζω οτι το ολο θεμα σχετιζεται με ενζυμο που συμμετεχει στην παραγωγη μελανινης). Αν αυτο ειναι προφανως κοκκινο χρωμα σημαινει γονιδιο που οδηγει σε μη δημιουργια ενζυμου σε ομοζυγη κατασταση (αλλα εκει εχουμε μαλλον πανω απο ενα γονιδια να ρυθμιζουν χρωμα) η ετεροζυγη κατασταση με αποτελεσμα να παραγεται λιγοτερη χρωστικη. Απο την ποικιλια των χρωματων που βλεπω ωστοσο στα σκυλια εχω την εντυπωση οτι το χρωμα τους πρεπει να εξαρταται απο ομαδα γονιδιων και οχι απο ενα. Εικασια ειναι βεβαια αλλα μου φαινεται αρκετα πιθανη
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
(αλλα εκει εχουμε μαλλον πανω απο ενα γονιδια να ρυθμιζουν χρωμα)
Eγώ ξέρω αλλά από προσωπικές συζητήσεις ότι ΕΝΑ λείπει.
Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αν και μπορεί να το βρίσκεις και στο google το οποίο δεν συνηθίζω να ψάχνω.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Nαι, κατα καποιο τροπο λειπει, το γονιδιο που γραφει "μαυρο"...Τα καφε εχουν μονο φαιομελανινη - οχι ευμελανινη.
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Συνηθως το μαυρο σχετιζεται με μελανινη. Αν ισχυει αυτο σε αυτη την περιπτωση, αν ειχαν χαλασει και τα δυο αλληλομορφα του γονιδιου μαλλον θα περναμε ασπρο ροτβαιλερ (δε θα ταν ασχημο!!). Για αυτο εικαζω οτι ειναι πιο πολυπλοκο. Τεσπα ψιλα γραμματα:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
βρηκα μερικα ενδιαφεροντα λινκς

για το χρωμα γενικοτερα

http://bowlingsite.mcf.com/Genetics/ColorGen.html

http://homepage.usask.ca/~schmutz/dogredbrown.html

για το κοκκινο ροττ

http://www.suite101.com/article.cfm/rottweiler_dogs/42764

και πολυ ενδιαφερουσες ερευνες για τη συνδεση χρωματος & χαρακτηρα σε αγρια και εξημερωμενα ζωα (και σκυλους)

http://www.ratbehavior.org/CoatColor.htm
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981