Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο ή μήπως όχι?


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
2 εκπαιδευτές βρες για να τιθασεύσουν το τέρας!:cool:

είναι μικρό θα ηρεμήσει
απλά όταν βλέπεις ότι κάνει σαν παλαβό επέμενε στο μη και σταμάτα να του παίζεις ασχολήσου με κάτι άλλο
και ζημιές θα σου κάνει σε λίγο καιρό και δεν θα το προλαβαίνεις... ακόμα δεν άρχισαν τα ζόρια!

όσο για τις Α4 που σου είπε ο γιατρός πες του να σου δώσει τα πτυχία του...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
2 εκπαιδευτές βρες για να τιθασεύσουν το τέρας!:cool:


όσο για τις Α4 που σου είπε ο γιατρός πες του να σου δώσει τα πτυχία του...
Πτυχία σε κτηνιατρική έχει, όχι δε εκπαίδευση, τι να σου κάνει κι αυτός, τον ρωτάνε απαντάει.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2



Πτυχία σε κτηνιατρική έχει, όχι δε εκπαίδευση, τι να σου κάνει κι αυτός, τον ρωτάνε απαντάει.
ναι βρε απλά είναι απαρχαιωμένη μέθοδος που εκνευρίζει τον σκύλο ο θόρυβος, αν δεν κάνω λάθος.
κι εγώ συμβουλεύομαι τον κτηνίατρο αλλά λένε κάτι παλαβά ώρες ώρες...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
ναι βρε απλά είναι απαρχαιωμένη μέθοδος που εκνευρίζει τον σκύλο ο θόρυβος, αν δεν κάνω λάθος....
Κι αν εσύ κάνεις λάθος και ο κτηνίατρος έχει δίκιο;
Η...τέλος πάντων, αν δεν κάνει και τόσο λάθος...:rolleyes:
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Κι αν εσύ κάνεις λάθος και ο κτηνίατρος έχει δίκιο;
Η...τέλος πάντων, αν δεν κάνει και τόσο λάθος...:rolleyes:
γενικά όπως σου είπα τον συμβουλεύομαι,ας πούμε όμως πχ στο θέμα της τροφής που ήταν κάθετος κι οριζόντιος να τρώει μόνο ξηρά το σκυλί μου, μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι κάνει λάθος.
στο θέμα με τις τσαλακωμένες εφημερίδες η χαρτιά τι να σου πω, ακόμα και με ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με πείρα σε σκυλιά που έχω δει και έχω συζητήσει, δεν είδα ούτε μου ανάφεραν ποτέ τέτοια κόλπα ούτε ποτέ βια.
και έχω δει σκυλιά τους με άψογη συμπεριφορά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γενικά αν η συμπεριφορά του μικρούλη είναι όπως μας περιγράφεται πρόκειται για ένα άκρως νευρικό σκυλάκι και πιθανότατα η απειρία των ιδιοκτητών του το εντείνει. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε με εκπαιδευτή για να ξεκινήσετε puppy classes και να μην αφήσετε την ανατροφή του στην κρίση του κτηνιάτρου που είναι υπεύθυνος μόνο για την υγεία του.
Το ότι είναι μικρό και χαριτωμένο δεν σημαίνει ότι δεν είναι σκύλος με τα όλα του και σαν σκύλο πρέπει να μάθετε να του φέρεστε. Αλλιώς βλέπω άλλο ένα γκρέμλιν να μεγαλώνει όπως πολλά μικρόσωμα που με λύπη βλέπω γύρω μου.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σε μικρόσωμα σκυλιά η εφημερίδα συνήθως πιάνει. Το JRT της αδερφής μου, μόνο που βλέπει την εφημερίδα ανά χείρας καταλαβαίνει τι έρχεται.

Τα μεγάλα δεν ξέρω αν νιώθουν τίποτα..

Όσον αφορά τους κτηνιάτρους. Οκ, κάποιοι λένε διάφορα πράγματα ανάλογα με την εμπειρία τους και την επικοινωνία και με άλλους πελάτες (ιδιώτες, εκπαιδευτές, εκτροφείς). Κάτι μπορεί να έχουν ακούσει που ίσως είναι σωστό, ίσως είναι και λάθος. Σίγουρα όμως δεν κάνουν μαθήματα εκπαίδευσης σκύλου στην κτηνιατρική.
Εσύ σαν ιδιοκτήτης είσαι υπεύθυνος και υποχρεωμένος να ψάξεις και να βρεις τι ταιριάζει στο δικό σου σκύλο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δηλαδη σου ειπε το τελευταιο του γευμα να ειναι στις 7 το βραδυ για να μην εχει ενεργεια...??? και ποτε θα ξαναφαει,,?? μετα απο 12 ωρες υποθετω,,, 7 το πρωι,,, εγω ξερω οτι το ιδανικο για ενα κουταβι ειναι να τρωει καθε 6 ωρες... και αν δεν βολευει καθε 8 ωρες.... μεχρι να αναπτυχθει το πεπτικο του συστημα,,,, το 12 ωρες νηστικο ειναι στο να λιμοκτονησει ..??? δηλαδη νηστικο αρκουδι δεν χορευει,,,?? η ψοφιο της πεινας καθεται φρονιμα,,??
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
δηλαδη σου ειπε το τελευταιο του γευμα να ειναι στις 7 το βραδυ για να μην εχει ενεργεια...??? και ποτε θα ξαναφαει,,?? μετα απο 12 ωρες υποθετω,,, 7 το πρωι,,, εγω ξερω οτι το ιδανικο για ενα κουταβι ειναι να τρωει καθε 6 ωρες... και αν δεν βολευει καθε 8 ωρες.... μεχρι να αναπτυχθει το πεπτικο του συστημα,,,, το 12 ωρες νηστικο ειναι στο να λιμοκτονησει ..??? δηλαδη νηστικο αρκουδι δεν χορευει,,,?? η ψοφιο της πεινας καθεται φρονιμα,,??
E μα ότι θα συμφωνούσα με τον ferozasea πραγματικά δεν το περίμενα!!!!! Κι εμένα για κουτάβι ο χρόνος ανάμεσα στα γεύματα μου φαίνεται μεγάλος.
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Ενώ παίζουμε όμορφα όλα καλά και ωραία ξαφνικά βγαίνει ο άλλος του εαυτός (πάντα βράδυ) και αυτό που κάνει, είναι να ορμάει ασταμάτητα να μας δαγκώνει με μανία, με άχτι, δεν ακούει εκείνη τη στιγμή τίποτα, δεν καταλαβαίνει καμία κίνηση, σαν κροκόδειλος τσακ-τσακ-τσακ ανοιγοκλείνει το στόμα του να μας αρπάξει, να μας φάει λες και μας έχει απωθημένα!!! Και τι δεν δοκιμάσαμε, με επανάληψη, υπομονή και επιμονή αλλά τίποτα, δεν ηρεμεί! Αυτό μπορεί να κρατήσει και μία ώρα αλλά αν κάνει πως του δίνει μια μπατσούλα στο πωπουδάκι συνέρχεται ή όταν τον βάλω στο πάρκο. Μόλις μπει στο πάρκο άγγελος, πίνει νερό και πάει για νάνι. Μήπως να τον έχουμε λιγότερη ώρα εκτός πάρκου τις βραδινές ώρες (πριν τον ύπνο εννοώ) μπας και βοηθήσει?
Ως όψιμος κουταβο-μπαμπάς και ψιλοανίδεος, μπορώ να κάνω μερικές καλόπιστες παρατηρήσεις ?

Νομίζω έχεις πέσει στη παγίδα του μικρού "πακέτου" του πρίγκηπα. Το μικρό δέμας δεν συμβαδίζει με την ανάλογα - μικρή - ενέργεια. Το αντίθετο. Οι ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων κουταβιών ποτέ δεν τα αντιμετωπίζουν σαν μπιμπελό. Νομίζω ότι εσύ δίνεις το δικαίωμα να συνεχίζει αυτή τη συμπεριφορά, επειδή λόγω μεγέθους ίσως τον θεωρείς χαριτωμένο και του συγχωρείς τα πάντα. Το πέρασα κι εγώ, αλλά μόλις διαπίστωσα στον δικό μου κούταβο τάσεις "αναρχο-αυτονομίας" στο δικό μου χώρο, αντέδρασα ενεργώντας περισσότερο ως αρχηγός : εφάρμοσα αυστηρά ένα πρόγραμμα όπως το ήθελα εγώ για 2-3 μέρες (τώρα παίζουμε, τώρα μαθαίνουμε, τώρα στο crate, τώρα τρώμε κλπ), χωρίς να δίνω σημασία στις αντιδράσεις του.

Το άλλο που πρόσεξα στο πάρκο του, είναι ο πολύ μεγάλος χώρος που του έχεις αφήσει για να κινείται. Δεδομένου του μεγέθους του, θα του άφηνα ακριβώς το μισό χώρο, ίσως και λιγότερο. Υποχρέωσέ τον να μάθει την τουαλέτα, δεν θα μάθει ποτέ να τα κάνει έξω, με τόσο πολύ χώρο στη διάθεσή του.

Το ότι ηρεμεί όταν μπαίνει στο πάρκο, σημαίνει ότι το θεωρεί "βασίλειό" του. Εσύ ως αφεντικό, έχεις δοκιμάσει να μπείς μέσα στο πάρκο, ενώ είναι μέσα ο ιδιος, μετά από ένα ξέσπασμα δαγκώματος ? Πρέπει να του δείξεις ότι μπορείς να επιβάλλεις τη θέλησή σου, με τη παρουσία σου και μόνο, μέσα στο χώρο του. Χωρίς να μιλάς, χωρίς να τον αγγίζεις, απλά κοιτώντας τον "αφ υψηλού" καταλαμβάνοντας το χώρο που θεωρεί άβατο. Μόνο εσύ ως αφεντικό μπορείς να το κάνεις αυτό. Δε νομίζω να συνεχίσει να δαγκάνει.

Δεν ξέρω αν είναι ορθά όλα αυτά, αλλά είναι από την εμπειρία μου.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Αχ σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες σας!
Το βράδυ μετά από μία ώρα και παραπάνω παιχνίδι τον πιάνει ο κακός του εαυτός!
Αντί να είναι ήρεμος με τόσο τρέξιμο, δαιμονίζεται και μας επιτίθεται να μας φάει!
Τώρα αυτό για το φαγητό μου το είχε πει και ο εκτροφέας 3 φορές την ημέρα κλπ Είναι που είναι μίζερος στο φαγητό και μπορεί ένα γεύμα να μην το φάει επειδή παίζει μόνος του και το σνομπάρει, ή να φάει 2-3 κόκους και να το παρατήσει με 2 γεύματα θα ψοφήσει της πείνας πράγματι!!!

Το Παπιγιόν το πήρα κατόπιν διαβάσματος και το περίμενα πολλούς μήνες, δεν μου ήρθε ουρανοκατέβατο και επίσης είναι μαθημένος σε πάρκο-crate-πάνα. Δεν έχω θέμα με την ανάγκη του, ξέρει από μόνος του. Μπαίνω κι εγώ στο πάρκο του και καθόμαστε αγκαλίτσα, παίζουμε, τις προάλλες που ήταν αρρωστούλης τον τάιζα από το χέρι κόκο κόκο μου δεν είχε φάει τίποτα 5 μέρες.

Θα μαζέψω και όλα τα παιχνίδια από το πάρκο, θα αφήνω 1-2 την φορά, θα δοκιμάσω σήμερα τις 2 σελίδες Α4 ρολλό και θα σας πω...

Πείτε μου κι εσείς κάποιον εκπαιδευτή για Παπιγιόν στη Θεσσαλονίκη...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πείτε μου κι εσείς κάποιον εκπαιδευτή για Παπιγιόν στη Θεσσαλονίκη...
Είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσουν μέλη από την θες/κη για εκπαιδευτές, για αυτό που είμαι σίγουρη είναι ότι δεν υπάρχει εκπαιδευτής που να εξειδικεύεται στα παπιγιόν..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ξύλο πάλι λέγοντας εννοεί το ακούμπηγμα στο πλάι με 1-2 δάχτυλα απαλά ή με όλο το χέρι (σαν να δίνεις μπάτσα ένα πράγμα) φωνάζωντας σουτ, μη, όχι ώστε να ξεκολλά από αυτό που έκανε και να τον συνεφέρει.
Αυτό δεν είναι ξύλο ούτε βία.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ως όψιμος κουταβο-μπαμπάς και ψιλοανίδεος, μπορώ να κάνω μερικές καλόπιστες παρατηρήσεις ?

Νομίζω έχεις πέσει στη παγίδα του μικρού "πακέτου" του πρίγκηπα. Το μικρό δέμας δεν συμβαδίζει με την ανάλογα - μικρή - ενέργεια. Το αντίθετο. Οι ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων κουταβιών ποτέ δεν τα αντιμετωπίζουν σαν μπιμπελό. Νομίζω ότι εσύ δίνεις το δικαίωμα να συνεχίζει αυτή τη συμπεριφορά, επειδή λόγω μεγέθους ίσως τον θεωρείς χαριτωμένο και του συγχωρείς τα πάντα. Το πέρασα κι εγώ, αλλά μόλις διαπίστωσα στον δικό μου κούταβο τάσεις "αναρχο-αυτονομίας" στο δικό μου χώρο, αντέδρασα ενεργώντας περισσότερο ως αρχηγός : εφάρμοσα αυστηρά ένα πρόγραμμα όπως το ήθελα εγώ για 2-3 μέρες (τώρα παίζουμε, τώρα μαθαίνουμε, τώρα στο crate, τώρα τρώμε κλπ), χωρίς να δίνω σημασία στις αντιδράσεις του.

Το άλλο που πρόσεξα στο πάρκο του, είναι ο πολύ μεγάλος χώρος που του έχεις αφήσει για να κινείται. Δεδομένου του μεγέθους του, θα του άφηνα ακριβώς το μισό χώρο, ίσως και λιγότερο. Υποχρέωσέ τον να μάθει την τουαλέτα, δεν θα μάθει ποτέ να τα κάνει έξω, με τόσο πολύ χώρο στη διάθεσή του.

Το ότι ηρεμεί όταν μπαίνει στο πάρκο, σημαίνει ότι το θεωρεί "βασίλειό" του. Εσύ ως αφεντικό, έχεις δοκιμάσει να μπείς μέσα στο πάρκο, ενώ είναι μέσα ο ιδιος, μετά από ένα ξέσπασμα δαγκώματος ? Πρέπει να του δείξεις ότι μπορείς να επιβάλλεις τη θέλησή σου, με τη παρουσία σου και μόνο, μέσα στο χώρο του. Χωρίς να μιλάς, χωρίς να τον αγγίζεις, απλά κοιτώντας τον "αφ υψηλού" καταλαμβάνοντας το χώρο που θεωρεί άβατο. Μόνο εσύ ως αφεντικό μπορείς να το κάνεις αυτό. Δε νομίζω να συνεχίσει να δαγκάνει.

Δεν ξέρω αν είναι ορθά όλα αυτά, αλλά είναι από την εμπειρία μου.
Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο με κατι!!!! +απειρο!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και η εφημεριδα που σου ειπε να το χτυπας η κτηνιατρος εννοουσε διπλωμενη την κυριακατικη που εχει πολλες σελιδες και ενα περιοδικο μεσα και μερικα διαφημιστικα φυλλαδια,,, αν εχει και σιντι μεσα ακομα καλλυτερ,,,, και οχι καποια καθημερινη καχεκτικη φυλλαδα,,, θα το κανεις που θα το κανεις να το κανεις σωστα τουλαχιστον ==))
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Ασε την εφημεριδα κατα μερους!!! Απλα πρεπει να του τραβηξεις την προσοχη απο την κακη συμπεριφορα. Δοκιμασε να λες το ονομα του κ να περνει μια λιχουδια καθε φορα σε χρονο που δεν εχει την προσοχη του σε σενα. Εαν αυτη η συμπεριφορα σου εχει συχνοτητα, πολυ πιθανον με το ακουσμα του ονοματος του να σταματα οτι κανει κ να ερχεται για επιβραβευση.
Μπορεις να πετας μια αρμαθια κλειδια καπου που δεν τα βλεπει αλλα κ παλι μετα απο λιγο θα εξοικιωθει με το θορυβο.
Η ενεργεια μετα το φαγητο ειναι φυσιολογικη μιας κ τρωει ξηρα τροφη. Καλο θα ειναι μια 10λεπτη βολτα μετα απο καθε γευμα. Δοκιμασε κ το ξυδι που σου ειπα, κανει θαυματα. Οι κτηνιατροι ειναι καθαρα για συμβουλες που αφορουν την υγεια κ μονο.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Συγνώμη για την παράλλειψη αλλά ο Prince είναι 84 ημερών σήμερα, δεν έχει κάνει τα εμβόλια που πρέπει για να βγαίνει βόλτες περπατητός. Το ξύδι το χρησιμοποιώ για να σφουγγαρίζω και να καθαρίζω τα χαλιά, δεν του αρέσει η μυρωδιά, τον πιάνει συνεχόμενο φτέρνισμα, ξεφυσά με την μυτίτσα σνουφ-σνουφ και το αποφεύγει! Δεν θέλω να τον ξυδιάσω! Επίσης ο κακός του εαυτός βγαίνει το βράδυ αφού έχει φάει και είναι εκτός πάρκου και έχουμε παίξει πάνω από μια ώρα. Την στιγμή εκείνη ούτε ακούει, ούτε καταλαβαίνει, μόνο να μας φάει θέλει και επιτίθεται σαν παλαβός!
Τελικά εφαρμόζω το σύστημα με ρολλό από Α4 κι πιάνει! Χτες το βράδυ μόλις πήγε να τον πιάσει η μούρλα πιάνω το ρολλό, έφαγε μια-δυο και μετά όταν πάλι πήγε να αρχίσει πιάνω στο χέρι ξανά το ρολλό και σταμάτησε με την μία! Καθόταν στην θέση "κάτσε κάτω" από μόνος του και με κοιτούσε στα μάτια! Δεν ξαναέκανε ζαβομάρες! Για να δούμε μέχρι πότε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το κουτάβι παίζει-έτσι παίζουν τα κουτάβια μεταξύ τους
και
χωρίς φόβο και χωρίς πάθος ομολογώ ότι θεωρώ απαράδεκτο να τον τρομάζεις να τον απειλείς να τον χτυπάς,έστω και με τριαντάφυλλο
και βέβαια έμεινε και σε κοίταγε .........
έχεις το αντίστοιχο ενός μωρού ηλικίας τριών μηνών το οποίο πχ σε δάγκωσε(το κάνουν με ότι πιάσουν στα χέρια τους και τα μωρά) και εσύ επειδή δεν ακούει τι του λές!!!! χρησιμοποιείς "βία" έστω και """""βία""""" ............

από που το πήρες ?και σε τι ηλικία?
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Omg τι λες?!? Νιώθω απαίσια... Σίγουρα διάβασες όλο το πρώτο κείμενο που έγραψα εδώ?

Τον πήρα από εκτροφέα του ΚΟΕ και μου ήρθε επτά εβδομάδων...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πολύ ωραία!
εγώ στην θέση σου θα μίλαγα εκτενώς μαζί του
το είχε στην γεννήστρα
έχει μεγαλώσει τους γονείς του ή τον έναν από τους δύο
δεν είναι καθόλου σωστό να το απειλείς και να το τρομοκρατείς!!!!
σου λέω το απλούστερο-έτσι ακριβώς κάνουν όλα τα κουταβάκια με τα αδερφάκια τους,όλη μέρα κλωτσομπουνίδι δάγκωμα και δήθεν αγριάδες
έτσι μαθαίνουν να ελέγχουν το δάγκωμά τους -τι εστί πόνος και άλλα πολλά
δεν μπορώ να σου προτείνω άμεσο τρόπο τύπου κάνε αυτό κι αυτό κι αυτό χωρίς να είμαι παρών ,ούτε υπάρχει η απόλυτη συνταγή αλλά θα το βρείς μόνη σου αν καταλάβεις το γιατί κάνει έτσι και ότι οφείλεις να του δείξεις με ανώτερο ,ήρεμο τρόπο που αναγνωρίζει την ηλικία του και την φάση του ,τι είναι σωστό και τι όχι
δηλαδή δεν μπορείς να έχεις και απαιτήσεις που ξεφεύγουν από τις δυνατότητές του ε? :)
ΥΓ
Λυπάμαι,δεν έχω διαβάσει το σύνολο του νήματος....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981