Το πρώτο μας αδέσποτο η Λούντι


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πολλες φορες τα καταμαυρα σκυλια, οταν ασπριζουνε στην μουσουδα τους -οπως βλεπω στην φωτο, ειναι σε μεγαλη ηλικια.
Ισως γι αυτο να ειναι υποτονικη κ να τρωει λιγο.
Ο κτηνιατρος εκτιμησε την ηλικια της η εσεις κατα προσεγγιση??
Κι εγω ηθελα να το πω αυτο, οτι μου φαινεται γριουλα λογο ασπρης μουσουδας, αλλα μετα σκεφτηκα οτι καποια στιγμη ειχα δει ενα σκυλι γυρω στα 1-2 χρονων που ειχε τετοια μουσουδα και η ιδιοκτητρια του μου ειχε πει οτι ειναι τοσο. Και της λεω ααα νομιζα πιο μεγαλο γιατι εχει ασπρισει η μουσουδα του και μου λεει "οχι ετσι ηταν απο κουταβι". Τωρα...ποιος ξερει :p
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μια εβδομάδα μετά και έγιναν τόοοοοοοσα πολλά,

1. την προυγούμενη δευτέρα και αφού βγήκαν οι εξετάσεις αίματος και ήταν τέλειες την πήγαμε για στείρωση, ήταν έγκυος, οπότε έγινε και έκτρωση, η πρώτη μέρα πάρα πολύ δύσκολη για εκείνη, έκανε εμετό συνέχεια.
2. Έκανε 3 μέρες να φάει και αυτό με πολύ ζόρι.
3. Έπαθε ουρολείμωξη.
4. Τις έδεινα και zantac.

Ταλαιπωρήθηκε αρκετά το κοριτσάκι, αλλά ευτυχώς τώρα είναι καλύτερα.
Στο φαγητό είναι δύσκολη, την ξηρά ούτε να την μυρίσει, τις κονσέρβες με το ζόρι, δοκιμάζω διάφορα πράγματα για να δώ τι της αρέσει. Ποιός ξέρει τι θα έτρωγε στο δρόμο.:(
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Περαστικα στο κοριτσακι.
Μην δοκιμαζεις διαφορα γιατι θα σε χορεψει στο ταψι.
Μεινει σταθερη στο ειδος της τροφης που εχεις επιλεξει και θα αρχισει να την τρωει. Πχ αν θες να της δινεις ξηρα δωστης ξηρα αντε να βαλεις και μια κουταλια γιαουρτι μεσα.
Με εναλλαγες ξηρας, κονσερβας, μαγειρευτου κτλ δεν προκειται να βγαλεις ακρη.
Εκτος και αν υπαρχει ιατρικος λογος που δεν πρεπει να παραλειπει γευματα.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Σ΄ευχαριστω,

Δεν τρώει μόνη της, τις έβαζα την ξηρά τροφή στο στόμα για να πάρει γεύση και την φάει και την έφτηνε, τις βάζω ένα κομμάτι από την κονσέρβα, την φτύνει και μέτα την τρώει από κάτω και τότε αρχίζει να τρώει, αλλά λίγη ποσότητα. Της αγόρασα ένα κόκαλο από το πετ σοπ και το τσάκισε κατευθείαν, εχθές και σήμερα της έβαλα ρύζι με κονσέρβα, το έφαγε μεν αλλά στην αρχή έκανε την δύσκολη.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές, στον rossi δεν θα έκανα τίποτα από όλα αυτα, αλλά την λυπάμαι να μένει νηστική, πόσο καιρό ήταν πεινασμένη, ας φάει τώρα να ευχαριστηθεί.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Και η Baroque ετσι με χορεψε στο ταψι τον πρωτο καιρο.
Της εβαζα ξηρα την μια μερα ετρωγε την δευτερη οχι.
Κονσερβα το ιδιο, την μια μερα την ετρωγε την αλλη οχι.
Μαγειρευτο μια απο τα ιδια.
Και φαντασου οτι ηταν απο καταφυγιο που ετρωγε μονο ξηρα!
Αφου κοντεψε να με τρελανει της εβαζα μονο ξηρα σκετη και αφηνα ολη μερα το πιατο της.
Οποτε ηθελε ετρωγε, ηξερε που ηταν η τροφη και ηταν επιλογη της να μεινει νηστικη.
Τελικα το πηρε αποφαση οτι μονο ξηρα εχει το μενου και οτι ο σεφ παραιτηθηκε και ξεκινησε να τρωει κανονικα.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
ο rossi τρώει τρελές διορθώσεις από την Λούντη, ζηλέυει το μωρό μου, όταν τον χαιδεύω και έρχεται και αυτή για χάδια, της γαυγίζει, δεν θέλει να ασχολούμαι με την Λούντη και εκείνη σηκώνει τρίχωμα και τον κοιτάει, τότε εκείνος σταματάει κατεβάζει το κεφάλι και κοιτάει αλλού, θα τα βρούν που θα πάει, θα τον στρώσει. Μόνο μην τον αρπάξει και έχουμε άλλα. Μόλις όμως την φωνάξω τελείωνει το επεισόδιο και ηρεμεί αμέσως. Έχουμε αρχίσει να συνενοούμαστε νομίζω.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Να ρωτησω κατι ασχετο , το rossi σαν ονομα πως το σκεφτηκες? εχεισ σχεση με την ιταλια?
Καμία, το έτερο ήμιση είναι φαν του VALENTINO ROSSI, το ξέρω ότι είναι επίθετο αλλά δεν με πειράζει.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Και η Baroque ετσι με χορεψε στο ταψι τον πρωτο καιρο.
Της εβαζα ξηρα την μια μερα ετρωγε την δευτερη οχι.
Κονσερβα το ιδιο, την μια μερα την ετρωγε την αλλη οχι.
Μαγειρευτο μια απο τα ιδια.
Και φαντασου οτι ηταν απο καταφυγιο που ετρωγε μονο ξηρα!
Αφου κοντεψε να με τρελανει της εβαζα μονο ξηρα σκετη και αφηνα ολη μερα το πιατο της.
Οποτε ηθελε ετρωγε, ηξερε που ηταν η τροφη και ηταν επιλογη της να μεινει νηστικη.
Τελικα το πηρε αποφαση οτι μονο ξηρα εχει το μενου και οτι ο σεφ παραιτηθηκε και ξεκινησε να τρωει κανονικα.

Μόλις τελειώσουν οι κονσέρβες θα το δοκιμάσω, πριν την στείρωση είχε περισσότερη όρεξη για φαί, αλλά είναι αυτό που λές όταν πεινάσει για τα καλά τι θα κάνει δεν θα φάει????
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
ειναι λογικο μετα απο μια μεγαλη ενχειρηση να ειναι μειωμενη η ορεξη
απο ασιτια ενω υπαρχει διαθεσιμη τροφη δεν γνωριζω να εχει πεθανει κανενα σκυλι
αμφιβαλλω αν η Λουντι θα ειναι το πρωτο...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σ΄ευχαριστω,

Δεν τρώει μόνη της, τις έβαζα την ξηρά τροφή στο στόμα για να πάρει γεύση και την φάει και την έφτηνε, τις βάζω ένα κομμάτι από την κονσέρβα, την φτύνει και μέτα την τρώει από κάτω και τότε αρχίζει να τρώει, αλλά λίγη ποσότητα. Της αγόρασα ένα κόκαλο από το πετ σοπ και το τσάκισε κατευθείαν, εχθές και σήμερα της έβαλα ρύζι με κονσέρβα, το έφαγε μεν αλλά στην αρχή έκανε την δύσκολη.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές, στον rossi δεν θα έκανα τίποτα από όλα αυτα, αλλά την λυπάμαι να μένει νηστική, πόσο καιρό ήταν πεινασμένη, ας φάει τώρα να ευχαριστηθεί.
Ειναι πολυ ομορφη!! Μπραβο σας! τελικα τι ηλικια εχει?

τωρα για το φαι..πονεμενο θεμα..πριν 2 μηνες βρηκα κι εγω το σκυλακι μου στο δρομο, ειναι ενηλικο κι εκανε-κανει αρκετα τσαλιμια με το φαι! επειδη κι εγω την λυπομουν-λυπαμαι ολο και κατι εβαζα μεσα, εβραζα ρυζι, εβαζα κονερβα κλπ και φυσικα το τσακιζε μαζι με τη ξηρη! εμας βεβαια παιρνει και πολλα φαρμακα και φοβομουν μη παθει τιποτα το στομαχι της! μεχρι που ο εκπαιδευτης μας εβαλε χερι 2-3 μερες δεν εφαγε αλλα τωρα, με βαρια καρδια φυσικα και με υφος τι μονο αυτο ειναι το φαι μου? , τωρα τρωει μονο τη ξηρη της!
 




KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Καλώς σας βρήκε η Λούντη , με το καλό να βρεί και το μόνιμο σπιτάκι της αν δεν την κρατήσετε!!!
Και θα στο έλεγα να ελέωξεις μήπως είναι ήδη έγκυος, μου είχε διαφύγει αυτό το θέμα, αλλά μόλις το διάβασα το σκέφτηκα (προφανώς κι εσύ ή ο κτηνίατρος)
Προβλέπω αμοβαίο έρωτα μεταξύ σας, αλλά , ακόμα κι αν δεν την κρατήσετε ήταν τυχερή που την βρήκες
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αύριο θα την φωτογραφήσουμε και θα φτιάξουμε αγγελία για υιοθεσία.

Ευτυχώς, μια κυρία από την ΖΕΗ με βοήθησε σε όλο αυτό, το σάββατο θα είναι στο ΜΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ στην Ναταλία Γερμανού, εκπρόσωπος της ΖΕΗ με την Λούντι και ένα άλλο σκυλάκι, να την δείξουν μήπως και γίνει κάτι.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ






rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Καλημέρα,

Τελικά σήμερα θα κάνει την εμφανισή της το κορίτσι μας,
ΜΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ στον ALPHA 11.00 - 13.00