Το σκυλο παρκο μου !


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Πολυ καλο, θα προτεινα να ειναι πιο μακρια απο το καλοριφερ και επισης νομιζω ειδα εναν νυχοκοπτη :confused:.Καλυτερα να λειπει... :)
 




Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
βασικα ο νυχοκοπτης ειναι κατα λαθος, μιας και θα του κοβω νυχια, αλλα γενικως εκει εχω τα πραγματα του μεχρι να παρω crate, να τον εκπαιδευσω κι ολας στην φωλιτσα και μετα να την βαλω στο crate να μενει...!!:):)
 




kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
όλα καλά... και... διπλά! Για δύο σκυλάκια προορίζονται?

Πέρα από το νυχοκόπτη έχεις και δύο μικρά καμπανακια? (ένα κόκκινο και ένα χρυσό, όπως αυτά που βάζουμε στις γάτες στο λαιμό?!) (κάτω απο τον νυχοκόπτη, αριστερά από το πλαστικό σκόρδο) Τι θα τα κάνεις? (ή είναι κάτι άλλο που εγώ δεν κατάλαβα τι είναι?)

Απορία... γιατί πηρες αλυσίδες και όχι οδηγούς κανονικούς, υφασμάτινους ή δερμάτινους?

Με νυχοκόπτη θα του κόβεις τα νύχια?!?!?! Ο_ο υπάρχουν ειδικά εργαλεία για σκυλονύχια! Θα του κανεις καμιά ζημιά, θα ματώσει και θα είναι κρίμα το καημένο!!!!

Πιο εύκολο είναι να τον εκπαιδεύσεις εξαρχής σε πάρκο πάντως. (άλλο το πάρκο, άλλο το crate) Όσο πιο περιορισμένος ο αρχικός χώρος, τόσο πιο εύκολα θα μάθει και την πάνα και όλα.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο νυχοκόπτης για τους ανθρώπους δεν κάνει για τα σκυλιά!

Υπάρχουν ειδικοί νυχοκόπτες για σκυλιά!
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Ο νυχοκόπτης για τους ανθρώπους δεν κάνει για τα σκυλιά!

Υπάρχουν ειδικοί νυχοκόπτες για σκυλιά!
ωχ ...:mad:
Για τι σκυλακι ειναι;
Αν ειναι για malamute θα χρειαστει να παρεις αλλο οταν μεγαλωσει.
ναι.. η για χασκυ. ειμαι γενικα στο ψαξιμο που θα βρω σωστο ανθρωπο να με προσανατολισει. thanks for info , αλλα στο πλατος ειναι 70 ποντους, και στο μηκος 80 .. τα μαλαμουτ η τα χασκυ γινονται απο 50 - 63,5 .. γιατι να μην βολευει και για μετα πχ;...
όλα καλά... και... διπλά! Για δύο σκυλάκια προορίζονται?
για ενα , αλλα τα πηρα απο 2!!
Πέρα από το νυχοκόπτη έχεις και δύο μικρά καμπανακια? (ένα κόκκινο και ένα χρυσό, όπως αυτά που βάζουμε στις γάτες στο λαιμό?!) (κάτω απο τον νυχοκόπτη, αριστερά από το πλαστικό σκόρδο) Τι θα τα κάνεις? (ή είναι κάτι άλλο που εγώ δεν κατάλαβα τι είναι?)
λεω να του βαλω ενα κουδουνακι, και το σκορδο ειναι με ηχο.. μαλακο. !:)
Απορία... γιατί πηρες αλυσίδες και όχι οδηγούς κανονικούς, υφασμάτινους ή δερμάτινους?
γιατι μου αρεσει η αλυσιδα.. και σαν εμφανιση και ετσι γενικα..
Με νυχοκόπτη θα του κόβεις τα νύχια?!?!?! Ο_ο υπάρχουν ειδικά εργαλεία για σκυλονύχια! Θα του κανεις καμιά ζημιά, θα ματώσει και θα είναι κρίμα το καημένο!!!!
ωχ ...:mad:
Πιο εύκολο είναι να τον εκπαιδεύσεις εξαρχής σε πάρκο πάντως. (άλλο το πάρκο, άλλο το crate) Όσο πιο περιορισμένος ο αρχικός χώρος, τόσο πιο εύκολα θα μάθει και την πάνα και όλα.
αχα .. πανα για σκυλο; αν τον βγαζω απλα εξω, η τον μαθω να λερωνει σε χαρτια σε ενα σημειο σπιτι οπου θα τα πεταω ;...
 
Last edited:




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χμμ σωστα ξεχασα να το πω!

Αυτο το σκυλοπαρκο που λες θα το κατεβασει αμασητο βρε!:D
Ασε που 2 μηνων που θα το παρεις δεν θα χωραει ηδη μεσα!
Ο σκυλος θα ειναι πιο μεγαλος απο το παρκο!Χαχα:p

Εγω δεν του πηρα τιποτα!Κατευθειαν το crate!
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
μάλλον πρέπει να το αδειάσεις λίγο γιατί ο σκύλος προφανώς δεν χωράει εκεί μέσα...
εγώ στο κρεβάτι της της έχω μόνο ένα κόκκαλο και δύο μικρά παιχνίδια τα οποία τα βγάζει έξω όταν θέλει να κοιμηθεί.
μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί θα πάρεις crate?
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Χμμ σωστα ξεχασα να το πω!

Αυτο το σκυλοπαρκο που λες θα το κατεβασει αμασητο βρε!:D
Ασε που 2 μηνων που θα το παρεις δεν θα χωραει ηδη μεσα!
Ο σκυλος θα ειναι πιο μεγαλος απο το παρκο!Χαχα:p

Εγω δεν του πηρα τιποτα!Κατευθειαν το crate!
γιατι δεν θα χωραει; αφου ειναι 0,80 Χ 0,70 ...
μάλλον πρέπει να το αδειάσεις λίγο γιατί ο σκύλος προφανώς δεν χωράει εκεί μέσα...
εγώ στο κρεβάτι της της έχω μόνο ένα κόκκαλο και δύο μικρά παιχνίδια τα οποία τα βγάζει έξω όταν θέλει να κοιμηθεί.
μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί θα πάρεις crate?
ε, απλα μεχρι να τον εχω, φυλαω τα πραγματα του εκει ..

θα παρω για να τον κλεινω να μην μου φαει κανενα καλωδιο, και τον βρω .. τεζα. (οταν κοιμομαστε και δεν τον επιτηρω)
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
συγνώμη αλλά εγώ είναι πολύ κατά. πιστεύω πως αν τον καταπιεσεις όταν βρει έξω θα σου κάνει δέκα φορές περισσότερες ζημιές. εγώ (φυσικά καμία σχέση γιατί έχω west) ποτέ δεν την περιόρισα και δεν μου έκανε ζημιες ποτέ
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
ναι αλλα κατα καποιο τροπο πρεπει να του περασεις κανονες. εισαι ο αρχηγος η οχι; και οσο να ναι, παντου διαβαζω πως το crate για τον σκυλο αν το μαθει θετικα και οχι για τιμωρια, ειναι ενδεδειγμενο , και πολυ καλο.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
φυσικά και το crate ενδείκνυται, ανεξαρτήτως μεγέθους, φυλής κλπ.

Οκ, αν το θες για όταν θα κοιμάσαι, θα πρέπει να του το μάθεις σταδιακά.
Το σκυλοπάρκο είναι διαφορετικό από το crate, το ξαναλέω, διάβασε για το καθένα, στο φόρουμ θα βρεις σχετικά.

Σου προτείνω να μην παίρνεις ακόμη πράγματα και να ξοδεύεσαι αδίκως. Στη διαδικασία/πορεία θα δεις τι χρειάζεσαι και αναλόγως θα πράττεις.

Για κρεβατάκι αυτό που πήρες είναι μια χαρά. Ούτως ή άλλως με τον καιρό, όσο μεγαλώνει, τα χαλάει, λερώνονται ή δε σε βολεύει θα ανανεώνεις.

Νυχοκόπτη ίσως και να μη χρειαστείς ποτέ, καθότι τα ζώα που κυκλοφορούν έξω, τρέχουν, παίζουν κάνουν διαδρομές τα νύχια "τρώγονται" από μόνα τους. (στα δικά μου σκυλιά δεν έχω κόψει ποτέ νύχια, και είναι μια χαρά)

Τα καμπανάκια τι τα θες, ξαναρωτώ...

Στην αρχή φυσικά και μπορείς να βγάζεις έξω κλπ όμως τα ατυχήματα δε θα τα γλιτώσεις.. Αν θες εφημερίδες, βάλε εφημερίδες. Τα υποσέντονα πάντως που πουλάνε σε σούπερ μάρκετ είναι τα πιο βολικά κατά τη γνώμη μου και απορροφητικά. (αντί για όλα αυτά όμως, πάρε μία καλή σφουγγαρίστρα για αρχή, πιο χρήσιμη θα σου φανεί μέχρι να μάθει να συγκρατείται ο κατρουλής, χεχε)
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
φυσικά και το crate ενδείκνυται, ανεξαρτήτως μεγέθους, φυλής κλπ.

Οκ, αν το θες για όταν θα κοιμάσαι, θα πρέπει να του το μάθεις σταδιακά.
Το σκυλοπάρκο είναι διαφορετικό από το crate, το ξαναλέω, διάβασε για το καθένα, στο φόρουμ θα βρεις σχετικά.

Σου προτείνω να μην παίρνεις ακόμη πράγματα και να ξοδεύεσαι αδίκως. Στη διαδικασία/πορεία θα δεις τι χρειάζεσαι και αναλόγως θα πράττεις.

Για κρεβατάκι αυτό που πήρες είναι μια χαρά. Ούτως ή άλλως με τον καιρό, όσο μεγαλώνει, τα χαλάει, λερώνονται ή δε σε βολεύει θα ανανεώνεις.

Νυχοκόπτη ίσως και να μη χρειαστείς ποτέ, καθότι τα ζώα που κυκλοφορούν έξω, τρέχουν, παίζουν κάνουν διαδρομές τα νύχια "τρώγονται" από μόνα τους. (στα δικά μου σκυλιά δεν έχω κόψει ποτέ νύχια, και είναι μια χαρά)

Τα καμπανάκια τι τα θες, ξαναρωτώ...

Στην αρχή φυσικά και μπορείς να βγάζεις έξω κλπ όμως τα ατυχήματα δε θα τα γλιτώσεις.. Αν θες εφημερίδες, βάλε εφημερίδες. Τα υποσέντονα πάντως που πουλάνε σε σούπερ μάρκετ είναι τα πιο βολικά κατά τη γνώμη μου και απορροφητικά. (αντί για όλα αυτά όμως, πάρε μία καλή σφουγγαρίστρα για αρχή, πιο χρήσιμη θα σου φανεί μέχρι να μάθει να συγκρατείται ο κατρουλής, χεχε)
πρωτη φορα θα εχω κυλο in da house και αγχονωμαι! για αυτο οι περισσες ετοιμασιες ! αυτο που μαυρισα ειναι ενδιαφερον!

τα καμπανακια; ενα θα βαλω , ετσι για .. ομορφια πχ, οταν θα του βαζω το λουρακι να βγαινουμε βολτιτσα ! αν παρω ενα 500αφυλλο ρολο κουζινας με 2,00 ευρω, θα με βγαλει οκ πανω απο εβδομαδα, και σε θεμα απορροφητικοτητας, και σαν ογκο. γιατι αν θελω 2 ευρω εφημεριδες καθε 1-2 μερες..
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
συγνώμη αλλά εγώ είναι πολύ κατά. πιστεύω πως αν τον καταπιεσεις όταν βρει έξω θα σου κάνει δέκα φορές περισσότερες ζημιές. εγώ (φυσικά καμία σχέση γιατί έχω west) ποτέ δεν την περιόρισα και δεν μου έκανε ζημιες ποτέ

Καλο ειναι να γνωριζουμε για το αντικειμενο που μιλαμε πριν πουμε τη γνωμη μας σε οτιδηποτε.Απο τα λεγομενα σου φενεται οτι δεν εχεις ξεκαθαρισει το λογο υπαρξη του crate οποτε πως λες οτι εισαι κατα και προτρεπεις αλλον να μην το χρησιμοποιησει...?Ελεος...Ειναι σαν κατι Μ@λ@κες που δεν εχουν ιδεα τι σημαινει να εχεις σκυλο και λενε αντιστοιχα: Γιατι να παρεις σκυλο...εγω ειμαι κατα! ;)
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Καλο ειναι να γνωριζουμε για το αντικειμενο που μιλαμε πριν πουμε τη γνωμη μας σε οτιδηποτε.Απο τα λεγομενα σου φενεται οτι δεν εχεις ξεκαθαρισει το λογο υπαρξη του crate οποτε πως λες οτι εισαι κατα και προτρεπεις αλλον να μην το χρησιμοποιησει...?Ελεος...Ειναι σαν κατι Μ@λ@κες που δεν εχουν ιδεα τι σημαινει να εχεις σκυλο και λενε αντιστοιχα: Γιατι να παρεις σκυλο...εγω ειμαι κατα! ;)
μακαρι να υπηρχαν οι σωστες συμβουλες στον καταλληλο χρονο.. θα ημασταν ολοι ευτιχισμενοι.:D
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
πίστεψέ με... το ρολό και δε θα σε βολέψει και βδομάδα δε θα σε βγάλει :p
με τα τσίσα, θα παπαριάζει, θα κόβεται και θα δυαλύεται... Επίσης, θα πρέπει να στρώσεις αρκετά μεγάλη επιφάνεια και το ρολό δε βολεύει. Θα προκαλεί το κουτάβι να το πιάσει, να το μασήσει και να παίξει μαζί του, δε θα μένει στο πάτωμα.

Τώρα όσο για τα 2 ευρώ ανα δύο μέρες... χμ... αν δεν είσαι προετοιμασμένος για έξοδα, τότε άστο το σκυλί. Είναι μία πολυέξοδη ιστορία και οι πάνες στην αρχή, με σχέση το τι συνολικά χρειάζεται να πληρώνεις είναι τίποτε!
Δεν το λέω με κακή προθεση, με καλή το λέω, όμως το ζώο είναι γενικώς πολυέξοδο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95