Το ψωμί κάνει καλό????


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... Ένας φίλος μου από την Ιταλία έχει ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό περίπου 1,5 έτους το οποίο το έχει στειρώσει.Του έχει πει λοιπόν ο γιατρός να το ταίζουν κάθε μέρα ψωμί σκέτο, δεν ξέρω εάν είναι το μόνο του φαγητό αλλά τρώει καθημερινά μεγάλη ποσότητα.Και ο λόγος που του είπε είναι λέει επειδή έχει κάνει στείρωση.Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ένα χοντρό σκυλί.
Ισχύει παιδιά αυτό ή ο γιατρός είναι βλάκας? Εγώ ήξερα ότι τα σκυλιά δεν κάνει να τρώνε άμυλο σε μεγάλη ποσότητα.Πείτε μου μπας και τον ενημερώσω όσο είναι νωρίς... :?
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:?: Αλήθεια? Τοτε γλυκά γιατι απαγορεύεται δια ροπάλου? Σε γλυκόζη αποδομείται το ένα σε γλυκόζη καταλήγει και το άλλο! Αν είναι ετσι πείτε το να της δείνω καμια γλειψιά παγωτάκι που το λυμπίζεται (κρεμούλα οχι σοκολάτα) αραιά και που :D
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
δεν ξερω εαν απαγορευεται,εγω παντως τους δινω καθημερινα-εκτος του φαγητου- κατι τεραστιες σκληρες κριθαροκουλουρες και κανουν παρτυ 8)
το θηλυκο μου που ειναι στειρωμενο,δεν εχει παχυνει καθολου..οσο ηταν,ειναι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να τρώει ένα σκυλί ψωμί. Αφ’ ενός το σιτάρι είναι δύσπεπτο για τα σκυλιά και ενοχοποιείται για πρόκληση αλλεργιών και αφ’ έτερου οι τροφές που περιέχουν υδατάνθρακες (είτε σάκχαρα, είτε άμυλο) είναι εξαιρετικά θερμιδογόνες.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
ROTTIE said:
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να τρώει ένα σκυλί ψωμί. Αφ’ ενός το σιτάρι είναι δύσπεπτο για τα σκυλιά και ενοχοποιείται για πρόκληση αλλεργιών και αφ’ έτερου οι τροφές που περιέχουν υδατάνθρακες (είτε σάκχαρα, είτε άμυλο) είναι εξαιρετικά θερμιδογόνες.
Αυτά ήξερα και 'γω.Παρ'όλα αυτά οι απόψεις διίστανται... Πάντως ισχύει ότι δεν έχει να κάνει με την στείρωση ή όχι? :?:
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Όχι δεν εννοώ την παχυσαρκία, εννοώ το ψωμί που είπε ο γιατρός να το τρώει επειδή είναι στειρωμένη.έχει σχέση το ψωμί με τη στείρωση?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:shock:
Πρώτη φορά το ακούω! Τι σχέση μπορεί να έχει το ψωμί με τη στείρωση?
Δεν είναι κότα ο σκύλος να τρώει ψωμί, σαρκοβόρο θηλαστικό είναι! :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
:lol: :lol: :lol: :lol:
Εχεις δίκιο.Πρέπει να του το πω...Όπως πάνε αυτοί θα φάνε κι αυγά... :lol: :lol: :lol:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis said:
είναι εξαιρετικά θερμιδογόνες.
Πρώτος λόγος :wink:
Αυτος για μενα θα ηταν αντιλογος!!
Ετσι και αλλιος θελει προσοχη μετα την στειροση για να μην παχαινει- να του δοσει και ψωμι που δεν του προσφερει τιποτα, εκτος απο θερμιδες???????? :shock: :shock:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
είναι εξαιρετικά θερμιδογόνες.
Πρώτος λόγος :wink:
Η συγκεκριμένη στειρωμένη σκύλα είναι ήδη παχύσαρκη και δεν χρειάζεται επιπλέον θερμίδες αλλά ακόμα και εάν υποθέσουμε πως για κάποιο λόγο (πχ. κυναθλημα, εντατική άσκηση κτλ), θέλει κάποιος να δώσει σε ένα σκύλο παραπάνω θερμίδες (ενέργεια), γιατί να του δώσει μια τροφή με επιπλέον υδατάνθρακες και όχι μια τροφή με επιπλέον λίπος?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και εγω δινω ψωμι...οχι καθε μερα,αλλα αν τυχει κ τρωω εγω της δινω.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To λίπος επίσης δεν πρέπει να είναι ''η λύση για όλα'' ...

Αν μου πείς έναν λόγο που ένας αθλητής δεν πρέπει να τρώει ψωμί, πάω πάσο ... μαύρο ψωμί - πατάτες κλπ είναι το Α και το Ω στο body building πχ, γιατί ??

Frenchie , υπάρχουν και σκυλιά που τρέχουν 10 χλμ ή πηδάν εμπόδια ή κολυμπάνε κάθε μέρα για χρόνια - όχι μόνο στειρωμένα ή του διαμερίσματος ή γέρικα ...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
denis said:
Αν μου πείς έναν λόγο που ένας αθλητής δεν πρέπει να τρώει ψωμί, πάω πάσο ... μαύρο ψωμί - πατάτες κλπ είναι το Α και το Ω στο body building πχ, γιατί ??
Επειδή η μοίρα με ανάγκασε να ασχολούμαι με το bodybuilding (όχι εγώ, έχει να κάνει με τη δουλειά μου) θα σου πω το εξής: Οι αθλητές πρέπει να παίρνουν πολύ βάρος (ΚΑΙ πολύ λίπος) στις μη αγωνιστικές περιόδους με πρόσληψη πολλών υδατανθράκων. Στη συνέχεια, πριν τους αγώνες, κάνουν αυστηρές πρωτεϊνικές δίαιτες προκειμένου να μετατρέψουν σε μυϊκό όγκο το επιπλέον βάρος... Τα σκυλιά, ως σαρκοφάγα, επιβιώνουν ανετότατα μόνο με πρόσληψη πρωτεϊνης όπως θα ξέρεις εσύ καλύτερα από μένα. Κι εσύ μπορεί να έχεις ροτβάιλερ, αλλά εγώ που έχω κανισάκι και άρα ίσως όχι και τόσο ανεκτικό σε κάθε διατροφικό πρόγραμμα σου λέω ότι έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα μακαρόνια, το ρύζι, το ψωμί και κυρίως την πατάτα.
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
ρε παιδια,ειλικρινα δεν ξερω,αλλα στην σκυλοζωη μου,ειχα 7 διαφορετικες ρατσες σκυλων και ποτε κανενας δεν αντιμετωπισε οποιοδηποτε προβλημα,με οοοτι κι αν ετρωγε και εχουν φαει πολυυυ ψωμι,λογω του οτι ο κουνιαδος μου εχει φουρνο...η καλυτερη τους ειναι να τρωνε κουλουρες και καρβελια και φρατζολες σκληρες..
ειναι απλα τυχαιο το οτι δεν ειχα ποτε προβλημα?εγω πιστευω πως οχι.
απλα απο μικρουλια,τα ειχα μαθημενα και δεν ημουν αυστηρη με συγκεκριμενη διατροφη,ωστε να τους ερθει "ξαφνικο".
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Σίγουρα μετράει και πως θα το μάθεις το σκυλί, και ο δικός μου τρώει ψωμί αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες.Δεν είναι ότι τον ενοχλεί απλά εγώ ήξερα από παλιά ότι τα σκυλιά δεν χωνεύουν εύκολα το άμυλο και αποφεύγω να του δίνω.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και μεις της δίνουμε της δικιάς μας ψωμί ως λιχουδιά για επιβράβευση σε κάτι καλό που έκανε....τρελαίνεται....ίσως της προκαλεί λίγα αέρια αλλά...συνηθισμένοι είμαστε :lol: Συστηματικά όμως δεν θα της έδινα,δεν βρίσκω τον λόγο,τι μπορεί να προσφέρει σε ένα σκυλί το ψωμί εκτός από ευχαρίστηση και θερμίδες?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.841
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981