Τρίχες παντού!!!


Fotis_Gianna

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
29
0
Πάτρα
Έχω μια κλασικη βούρτσα και χτενίζω τη Pommy δυο φορές την ημέρα..απελπισια οι τρίχες...Τη furminator που θα τη βρώ;μήπως και γίνει κάτι..Η τροφή της είναι royal canin junior..
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι στην τριχόπτωση παίζει σημαντικό ρόλο η διατροφή! Αλλαξα την ξηρά τροφή του... αρχισα να του δίνω και ταμπλέτες μαγιά μπύρας και το πρόβλημα έχει λυθεί 70 %. Πιστεύω αν δεν βαριόμουν α να τον χτενίζω και κάθε μέρα με το γάντι θα είχα απαλαχθεί πλήρως... το furminator δεν κάνει για όλα τα σκυλιά.... και δεν το ανέχεται κι όλας οπότε δεν το αγόρασα.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
σαλμονέλαιο
Λαδι Σαλμονελας? :):):p:p

Θελω να δοκιμασω το furminator πριν το αγορασω γιατι μαλλον θα με βοηθησει. Εγω εχω την κλασικη χτενα απο την μια ψιλη και απο την αλλη χοντρη.Ο Αλπεν καθεται να τον χτενισω γιατι ξερει οτι μετα εχει μασα.
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Έχω μια κλασικη βούρτσα και χτενίζω τη Pommy δυο φορές την ημέρα..απελπισια οι τρίχες...Τη furminator που θα τη βρώ;μήπως και γίνει κάτι..Η τροφή της είναι royal canin junior..
Θα πάρεις μια χτένα σαν αυτή. Δε χρειάζεσαι κάτι άλλο. Μην πάρεις φερμινέιτορ.
Τωρα η Πομμυ είναι μωρό. Όταν θα μεγαλώσει, θα μαδάει στο ελάχιστο.
Μπορείς να δίνεις ένα χαπάκι μαγιά μπύρας τη μέρα για την τριχόπτωση, που τωρα εινα φυσιολογική, και λάδι σολωμού στο φαγητό της για γερό τρίχωμα. Αλλά είναι καλύτερα να την αφήσεις ήσυχη απο όλα αυτά μέχρι να αλλάξει το πρώτο τρίχωμα. Μόνο να τη χτενίζεις αντιθετα απο τη φορά της τρίχας, και να την χαϊδεύεις με βρεγμένα χέρια για να κολλάνε οι νεκρές τρίχες στα χέρια σου.
http://www.barkessentials.com/images/Ancol-Ergo-Moulting-Dog-Comb.jpg
 

Attachments



lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Παιδια ειδα οτι πολλοι απο εσας τους δινετε μαγια μπυρας και το κοιταζα σημερα για να του αγορασω και γω. Με μια γρηγορη αναζητηση ομως που εκανα στο ιντερνετ, ειδα οτι ειναι στην λιστα με τις τοξικες τροφες για τον σκυλο...
 


gazzy90

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
190
2
Πως είναι η κανονική βούρτσα που λέτε; Εμείς πήραμε μία βούρτα σύρμα περίπου σαν κι αυτή http://www.toulias-eshop.gr/datafiles/1732.jpg. Μήπως η δική μας δεν είναι για καθημερινή χρήση; Πόσο συχνά είναι καλό να τον βουρτσίζουμε, διότι μας φάνηκε ότι μετά από το βούρτσισμα έβγαζε ακόμα περισσότερες τρίχες...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Παιδια ειδα οτι πολλοι απο εσας τους δινετε μαγια μπυρας και το κοιταζα σημερα για να του αγορασω και γω. Με μια γρηγορη αναζητηση ομως που εκανα στο ιντερνετ, ειδα οτι ειναι στην λιστα με τις τοξικες τροφες για τον σκυλο...
Εμένα τη μαγιά μπύρας μού την πρότεινε ο κτηνίατρος.
Μιλάμε για μαγιά μπύρας όχι μαγειρική για ζύμη (έχει κάποια χημική διαφορά) και για ποσότητα που δεν βλάπτει.
Διάβασε αυτές τις δύο σελίδες, 1, 2.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εννοούν τις ζύμες μάλλον, γιατί στη λίστα στα αγγλικά το βρήκα ως yeast dough, δηλαδή ζύμη με μαγιά, δηλαδή προζύμι.
Πάντως τα συμπληρώματα έχουν άλλη σύσταση και κυκλοφορούν και για σκύλους αποκλειστικά.
Για τα σκυλάκια με πολύ τρίχωμα, όπως η Βερόνικα, είναι καλό να μην έχει πολλή ζέστη το σπίτι ή να υπαρχουν σημεία που το πάτωμα να είναι κρύο για να ξαπλώνουν.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Για τα σκυλάκια με πολύ τρίχωμα, όπως η Βερόνικα, είναι καλό να μην έχει πολλή ζέστη το σπίτι ή να υπαρχουν σημεία που το πάτωμα να είναι κρύο για να ξαπλώνουν.
Εδω και μια βδομαδα κανω το εξης πειραμα: Δεν αναβω θερμανση. Αντε καμια ωρα τη μερα. Η διαφορα στο μαδημα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης. Αρα ή κρυώνουμε ή καθαριζουμε. Προτιμω το πρωτο... :p
 


Fotis_Gianna

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
29
0
Πάτρα
Χαπάκι με μαγιά μπύρας και λάδι σολωμού θα πάρω από κτηνιατρικά καταστήματα;Κάτι που δεν ήξερα είναι ότι χτενίζουμε αντίθετα από τη φορά της τρίχας...Ευχαριστώ για τις συμβουλές..
 


Fotis_Gianna

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
29
0
Πάτρα
Η Pommy έχει πολύ τρίχωμα αλλά θέλει να ξαπλώνει στα χαλιά...Δε βλέπω να έχει διαφορά με τη θερμοκρασία του σπιτιού..Μαδάει με και χωρίς θέρμανση...
 


Fotis_Gianna

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
29
0
Πάτρα
Περίπου έτσι είναι και η δικιά μου βούρτσα...Ο κτηνιατρός μας είπε μια ή δυο φορές την ημέρα μέχρι να φύγει το μωρουδιακό τρίχωμα..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Χαπάκι με μαγιά μπύρας και λάδι σολωμού θα πάρω από κτηνιατρικά καταστήματα;Κάτι που δεν ήξερα είναι ότι χτενίζουμε αντίθετα από τη φορά της τρίχας...Ευχαριστώ για τις συμβουλές..
Απο το φαρμακείο για ανθρώπους. Είναι φτηνότερα και αξιόπιστα.
Θα μαδάει όσο είναι μωρό. Στο χρόνο θα ελαττωθεί η τριχόπτωση. Δε θέλει χτένισμα καθημερινα. Κάθε βδομάδα και μετά κάθε δεκαπέντε. Σ' το λέω με εγγύηση, γιατί είχα μιλήσει με εκτροφέα χάσκυ και για τη χτένα και για το χτένισμα. Για να φεύγει η νεκρή τρίχα θα βρέχεις μια πετσετούλα νωπή με μηλόξιδο διαλυμένο σε νερό και θα την τρίβεις στο κορμάκι της όπως όταν την στεγνώνεις απο το μπάνιο ή θα κάνεις το ίδιο με βρεγμένα χέρια.
Αν την στεγνώνεις με σεσουάρ, φρόντισε να έχεις απόσταση 30 εκατοστά ή χλιαρό αέρα (προσοχή στα αυτιά).
 








Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
Εδω και μια βδομαδα κανω το εξης πειραμα: Δεν αναβω θερμανση. Αντε καμια ωρα τη μερα. Η διαφορα στο μαδημα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης. Αρα ή κρυώνουμε ή καθαριζουμε. Προτιμω το πρωτο... :p
συμφωνώ. αυτό μου το είπε και ο κτηνίατρος μου (bull terrier 16 μηνών). επειδή τον τελευταίο μήνα μαδάει πάάάάάάρα πολύ όσο ποτέ άλλοτε, με ρώτησε συγκεκριμένα αν κάθετε συχνά κοντά σε καλοριφέρ ή αν κοιμάται κάτω από κουβέρτες. επειδή η απάντηση μου και στα 2 ερωτήματα ήταν "ναι" μου είπε να την διώχνω από τα καλοριφέρ και να μην την αφήνω να σκεπάζεται. η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι ο οργανισμός του σκύλου μπερδέυεται με την πολύ ζέστη νομίζοντας ότι είναι καλοκαίρι και γι'αυτό μαδάει. τί να πω!!!