Τρίχες


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Του δίνω ξηρή τροφή μόνο, την Tegni Cal για pappy.
Φαγητό μαγειρεμένο τρώει μόνο όταν έχουμε κρέας, που σε αυτή τη περίπτωση έχει τη τιμητική του μιας και έχει το δικό του κόκαλο :wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
zoulou said:
Φαγητό μαγειρεμένο τρώει μόνο όταν έχουμε κρέας, που σε αυτή τη περίπτωση έχει τη τιμητική του μιας και έχει το δικό του κόκαλο :wink:
Οι ελληνικές οικογένειες μαγειρεύουν κρέας τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα, που σημαίνει ότι ο σκύλος τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα ακατάλληλη τροφή γι’ αυτόν με σάλτσες, λίπη, αλάτι, μπαχαρικά.
Σταμάτα άμεσα να του δίνεις δικό σας φαγητό και μαγειρεμένα κόκαλα (είναι πολύ επικίνδυνα).
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Θα έπρεπε να αναφέρω ότι του δίνω κρέας ΜΟΝΟ όταν ψήνουμε στα κάρβουνα και το δικό του κομμάτι ΧΩΡΙΣ μπαχαρικά, δηλ. 1 με 2 φορές το μήνα!

είναι και αυτ΄κακό? να το σταματήσω?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
zoulou said:
Θα έπρεπε να αναφέρω ότι του δίνω κρέας ΜΟΝΟ όταν ψήνουμε στα κάρβουνα και το δικό του κομμάτι ΧΩΡΙΣ μπαχαρικά, δηλ. 1 με 2 φορές το μήνα!

είναι και αυτ΄κακό? να το σταματήσω?
Κρεας χωρις μπαχαρικα μπορει να φαει και καθε μερα και οπος σε βολευει ( βραστο, ψητο)- αλλα το καλυτερο ειναι βεβαια το ωμο.

Κοκκαλα ψημενα η βραστα (γενικος μαγειρεμενα) απαγορευονται!
 


gwgw

Well-Known Member
εγω του δινω αυτη τη μαρκα..και την αγοραζω απο το φαρμακειο..

http://www.codliveroil.co.uk/home/index.htm

ρωτησε αν θες τον κτηνιατρο, για την δοσολογια, σε σχεση με τα κιλα, και αν εχεις αμφιβολιες μη του δινεις καθε μερα..
 




gwgw

Well-Known Member
ΜΑΚΗΣ said:
για πιο λόγο δίνεις μουρουνόλαδο στον σκύλο???
γιατι θεωρω οτι κανει καλο στην τριχα του, και οχι μονο.. ιδιως τη στιγμη που δε μπορω να βρω μια κροκετα να τον ταιζω ΜΟΝΙΜΑ την ίδια.

ειχα ξεκινησει την orijen, αλλα η εταιρεια που την φερνει εχει προβλημα και δεν μπορεις να την βρεις παντα. τη στιγμη λοιπον που ο σκυλος δεν εχει αυτο το καιρο μια στανταρ διατροφη, τρωει και κροκετα, τρωει και κρεας θεωρω οτι του κανει καλο.. επισης συμφωνει και ο κτηνιατρος..
Μπορει να του μειωσω την ποσοτητα, δηλ πχ να του δινω 2-3 φορες την βδομαδα εφοσον μου λετε οτι κανει κακο..αλλα και παλι ειναι σχετικο και αυτο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λοιπόν

σου δίνω τρια ενυδρεία πλήρη με ψάρια μου δίνεις σκύλο :D

δεν βρίσκεις πάντα την ίδια τροφή και του δίνεις διάφορα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

σε αναπτυσόμενο σκύλο :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

μου λες ότι οι πετσοπαδες ΔΕΝ ξέρουν από ψάρια και θέλουν μόνο να πουλήσουν.

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% ΜΑΖΊ ΣΟΥ.

Σου λέω ότι Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των κτηνιάτρων ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ από διατροφή.

σε εμένα που είμαι υποτασικός το αλάτι κάνει καλό και χρειάζετε.

σε εσένα που είσαι υπερτασική κάνει κακό και απαγορεύετε!!!!!

η frenciefan σου εξήγησε ΓΙΑΤΙ δεν κάνει να δίνεις μουρουνόλαδο στον σκύλο.

πήγαινε την δευτέρα στον κτηνίατρο σου και πες του ότι σου είπε.

είμαι περίεργος να δω τι θα σου πεί.

άσε τους γιατρούς με την επιστήμη τους και ρώτα για διατροφή αυτούς που ξέρουν (εκτροφείς - εκπαιδευτές - υπεύθυνους ιδιοκτήτες).

βρες άλλη τροφή που να την βρίσκεις πάντα και μείνε σε αυτήν.

του κάνεις τρομερό κακό αλάζοντας του την διατροφή συνέχεια ΕΙΔΙΚΑ τώρα που είναι στην ανάπτυξη
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δυστυχος, ο Μακης εχει δικιο!

Δεν ξερουν οι ιατροι και πολλα πραγματα απο διατροφες.
Και μονο λιγοι το παραδεχονται ( εχω βρει εναν!!!) !!
Και γιατι εξαλλου να σκοτιζονται οταν υπαρχουν πολυ ευκολες λυσεις- αφου απο την μια υπαρουν φαρμακευτικες τροφες για ολες τις παθησεις πια- και απο την αλλη ειναι πολυ πιο ασφαλες για αυτους να σου πουν απλα μια τροφη- και αν τυχον κατι δεν παει καλα να ριχνουν της ευθυνη στην εταιρια ( ασε που αν πουλανε καλα πανε και οραια ταξιδακια κλπ.).

Καλος να εμπιστευεσαι τον κτινιατρο σου- αλλα η πειρα μου στο παρελθον μου εχει δειξει, οτι πρεπει να ειμαι πολυ επιφυλακτικη με αυτα που λενε!

Η υπερβιταμινοση Α δεν ειναι "παιξε -γελασε".
Οι επιπτοσεις ειναι σχεδον ισες με την υποβιταμινοση.

Ακομα και η για μικρο χρονικο διαστημα υπερβολικη ληψη Vitamin A,μπορει να εχει τα εξης συμπτοματα :
Πονοκεφαλους
ταση για εμμετος
εμμετος
ζαλαδες
ανορεξια
αταξια τον μυων
διαταραχες ορασεος
δερματικες αλλαγες
αιμοραγιες απο βλεννογονα
λιθαργος
αυξημενη εντοκρανιακη πιεση- μεχρι θανατο

Μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα υπερβολικη ληψη και μετεπειτα χρονια δηλητιριαση Βιτ.Α τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Αν ο σκυλος σου τρωει ξερα τροφη και μερικες φορες την εβδομαδα και κρεας και εντοσθια, δεν χρειαζεται να του δινεις και επιπλεον Βιτ.Α!!!

Αυτο το συστατικο που κανει δραση στο τριχομα ειναι πανω απ ολα τα Ω3 λιπαρα οξεα!
Αυτα τα βρισκεις και στο λινελαιο σε μεγαλες ποσοτητες.
 


gwgw

Well-Known Member
λες βρε Μακη να μπορουσα να μεινω σε μια τροφη και να μη το εκανα?

ο σκυλος ετρωγε καιρο Orijen, ξαφνικα προεκυψε αυτο το προβλημα και εν αναμονη (που τραβαει καιρο τωρα)η hills του κανουν διαρροια, η eucanuba ετσι και ετσι.. Μονο με μια μαρκα του σουπερ επανηλθαν τα κακα του, αλλα επειδη εχω αμφιβολιες για το ποιον της, το λεω ολο αυτο.

thanks frenchie :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
KANONIKA έπρεπε να ρωτάμε τον κτηνίατρό μας και μόνο για την διατροφή. Πού έχουμε καταντήσει ε?
Από την στιγμή που κάποιος παίρνει Bonus αν πουλήσει μία τροφή, ΕΙΤΕ κτηνίατρος είναι ΕΙΤΕ εκπαιδευτής ΕΙΤΕ εκτροφέας ... το ρίσκο είναι το ίδιο. Αλλά να συστήνουμε να ρωτήσει κάποιος τον εκπαιδευτή δεν είναι λίγο ακραίο?? ΑΝΤΕ ο εκτροφέας έχει και 10 σκυλιά, για να δίνει μία τροφή, πάει να πεί ότι δεν είναι και σκουπίδι (συνήθως). Ακόμα και αυτή η τροφή μπορέι να μην καλύπτει τον σκύλο μας ... στατιστικά μας καλυπτει αρχικά η επιλογή του ...
Γνώμη μου, ακούμε προσεκτικά τον εκτροφέα (αν έχουμε) - ταίζουμε αυτό που μας είπε χωρίς πειράματα πάνω στην ανάπτυξη, εκτός και αν μας έχει συστήσει πίτουρο (γίνεται και αυτό) ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ - ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ τον σκύλο μας και καταλήγουμε σε άλλη τροφή μετά από κανέναν χρόνο, αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι ...
Αλλιώς, είσαι χαμένος στο διάστημα ... σκέψου, εσύ μπορείς να μιλήσεις με όλους για το τί είναι η καθε τροφή ... αν κάποιος ζητήσει την γνώμη την δικιά σου και της frenchie ???? χωρίς να ξέρει τίποτα ???? το χάος ... :D :D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λοιπόν ΓκοΓκό.

φεύγεις αύριο και πας να βρείς acana.

θα την έχει ο ίδιος που φέρνει και την orijen

εαν δεν βρείς ούτε αυτή μπες στο πρώτο πετ σοπ που θα βρείς μπροστά σου και πάρε pro plan( μην μου πείς ότι δεν βρίσκεις ούτε αυτή).

μείνε σε αυτήν όσο μεγαλώνει το σκυλί.

μετά ξανασυζητάμε.

έχεις σκεφτεί ποτέ ότι όλες οι διάροιες ΙΣΩΣ να προέρχοντε από τις αλλαγές τροφής???

επίσης εαν θες πήγαινε στον κτηνίατρο σου και πες του ότι σου είπε και η Frenciefan για το μουρουνόλαδο.

να δούμε τι θα σου πεί.

επείσης με τα λεφτά που έδινες για Orijen άνετα έκανες και BARF (εαν την εμπιστεύεσε).

εαν το σκέφτεσε πες στην VRMODE να σου στείλει το excell.

αυτά.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
denis.

ναι και τον εκπαιδευτή ρωτ΄μαε γιατί έχει επαφή με σκυλιά από διαφορετικές ράτσες κια διαφορετικές διατροφές.

αρκεί να είναι αντικειμενικός
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Άποψη κτηνιάτρου(διδάκτορα του πανεπιστημιου):οι διάρροιες 99,9%οφείλονται σε παράσιτα.Κατα την άποψη του όλα τα κουτάβια με το που τα παίρνουμε πρέπει να πάρουν Drontal κάθε 15 μέρες για 5-6 φορές,μετα κάθε 3 μήνες.Εαν δεν το έχουμε κάνει αυτό πρέπει να το κάνουμε οπωσδήποτε ακόμα και αν δεν βλέπουμε σκουλίκια στα κόπρανα.Πιστεύει πως πάρα πολλά προβλήματα υγείας οφείλονται σε μη αποτελεσματικη αποπαρασίτωση του σκύλου,ένα σκυλί ακόμα και αν αλλάζει τροφή δεν δικαιολογείται να κάνει διάρροιες συχνά.Όταν μου τα είπε όλα αυτά τον κοιτούσα σαν ηλίθια γιατί μου φάνηκε υπερβολικός αλλά ήταν κατηγορηματικός :roll: Τι να πω?τα έχω χάσει πια,ο καθένας έχει και από μια θεωρία. :evil:
 


gwgw

Well-Known Member
ΜΑΚΗΣ said:
λοιπόν ΓκοΓκό.
φεύγεις αύριο και πας να βρείς acana.
θα την έχει ο ίδιος που φέρνει και την orijen
εαν δεν βρείς ούτε αυτή μπες στο πρώτο πετ σοπ που θα βρείς μπροστά σου και πάρε pro plan( μην μου πείς ότι δεν βρίσκεις ούτε αυτή).
μείνε σε αυτήν όσο μεγαλώνει το σκυλί.
μετά ξανασυζητάμε.
έχεις σκεφτεί ποτέ ότι όλες οι διάροιες ΙΣΩΣ να προέρχοντε από τις αλλαγές τροφής???
επίσης εαν θες πήγαινε στον κτηνίατρο σου και πες του ότι σου είπε και η Frenciefan για το μουρουνόλαδο.
να δούμε τι θα σου πεί.
επείσης με τα λεφτά που έδινες για Orijen άνετα έκανες και BARF (εαν την eμπιστεύεσε).
εαν το σκέφτεσε πες στην VRMODE να σου στείλει το excell.
αυτά.
Λοιπον!
το σκυλι τρωει Orijen απο οταν τον εχω. Τους τελευταιους μηνες λογω του προβλήματος εισαγωγης απο τον καναδα του εδωσα τις υπολοιπες τροφες..ΔΕΝ ΤΟΥ τις εδωσα καθε μερα και αλλη
15κιλα εφαγε απο ολες τους.Δεν του αλλαζω καθε μερα τροφη.Οποτε δεν ειχε διαρροια απο τις αλλαγες τροφης..Τωρα διαρροια δεν εχει το ζωο απλα η τροφη που του δινω δεν ειναι απο τις αποδεκτα "καλες" τροφες, αν και εχει δειξει πολυ καλυτερα συμπτωματα απο τις θεωρητικα πολυ καλυτερες του.

Για το μουρουνελαιο θα ξαναρωτησω, εφοσον μου λετε οτι κανει κακο και θα το σταματησω μεχρι νεοτερας.

Μακαρι να μπορουσα να το δωσω barf, αλλα μιλαμε για ενα σκυλο που ειναι 40 κιλα, θελει παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα κρεατος, και δεν ειναι το θεμα τα χρήματα, οσο ο χρονος και ο χωρος..Ο καταψύκτης ισα ισα που μας φτανει για μας την οικογενεια..Ειναι αδυνατον να βαλω μεσα και κρεατα για τον Ορφεα που θα θελει μεγαλη ποσοτητα για 15 μερες, γιατι φυσικα ειναι αδυνατον να πηγαινω να ψωνιζω και καθε μερα..Οταν μπορω του δινω και ωμο, αλλα να ειναι μονιμο αυτο ειναι αδυνατον!
Το σκυλι θελω να τρωει orijen και αυτο ετρωγε απο 6 μηνων περιπου. Αν δε λυθει το προβλημα με τον εισαγωγεα, θα δω τι θα κανω..προφανω θα παω ή σε ακανα ή σε proplan..μην ομως τα δειχνετε τοσο τραγικα τα πραγματα, γιατι ενταξει εγω..αλλα θα διαβασει και καποιος εντελως ασχετος και θα πανικοβληθει ο ανθρωπος..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για το μουρουνελαιο θα ξαναρωτησω, εφοσον μου λετε οτι κανει κακο και θα το σταματησω μεχρι νεοτερας.
Δεν κανει δε και καλα κακο!!!!
Η ελληπης και η υπερβολικη ληψη κανουν κακο!
Αλλα αν δεν ξερεις να υπολογισεις την σωστη αναλογια- και δινεις και ξερα τροφη που ειναι φισκα στην Βιταμινη Α= εκει ειναι τα δυσκολα!!
Υποτιθεται οτι οι ξηρες τροφες υπερκαλυπτουν ετσι και αλλιος τις αναγκες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3