Τραυματισμός από αδέσποτα!


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Καλησπέρα,είχα δεί πρόσφατα ένα θέμα σχετικά με τα επιθετικά αδέσποτα και γραφώ αυτο το ποστ γιατί το σκυλί μου σήμερα τραυματιστηκε...
Πηγαίναμε τη βόλτα μας όταν σ'ενα στενό πετάχτηκαν 4 αρσενικά, τεράστια και όρμησαν στη σκύλα μου..άρχισα να τα βαράω με κλοτσιές κκαι ήρθαν και ευτυχώς κάτι περαστικοί. Δόξα τω θεό η πληγή ειν πολύ μικρή, αλλά δεν σημαινει κάτι αυτό. ειδικά το τελευταίο καιρό έχουν τραυματιστεί και άνθρωποι. Δεν ξέρω τι να κάνω προσωπικά έχω φοβηθεί και τσαντιστεί πολύ. Το τελευταίο πρόγραμμα που έκανε ο δήμος με στείρωση κλπ ήταν 5 μπορεί και παράπανω χρόνια πριν... Τι να κάνω? Να κυκλοφορώ με ξύλα, αναμφίβολο αποτελεσματικότητας γιατι σήμερα ειδικά στο τσακ δεν με δάγκωσαν.. Να απευθυνθω στο δήμο? Φιλοζωικές? παρόλο το πρόβλημα δεν βλέπω να νοιάζονται και τα πράγματα γίνονται όλο και πιο επικινδυνα...
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
εγω παντως θα πηγαινα εκει με την φιλοζωικη και την αστυνομια να τα μαζεψει
προφασιζομενος επιθεση

αν δεν γινοταν τιποτα θα διασφαλιζα την ακαιρεοτητα μου και του σκυλου μου με δικα μου μεσα:-({|=
 






merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
τι δεν καταλαβες να σου εξηγησω ???
οτι αν δεν μπορει να με διαφυλαξη η πολιτεια απο επιθεση αδεσποτων και μαλιστα 4 μεγαλων αρσενικων
που λειτουργουν ως αγελη που ειναι το παραξενο και τι δεν καταλαβαινεις ?? η τουλαχιστον δωσε μια απαντηση εσυ στο παιδι που εχει το προβλημα :D
 




vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
εγω παντως θα πηγαινα εκει με την φιλοζωικη και την αστυνομια να τα μαζεψει
προφασιζομενος επιθεση

αν δεν γινοταν τιποτα θα διασφαλιζα την ακαιρεοτητα μου και του σκυλου μου με δικα μου μεσα:-({|=
φιλοζωικη δυστυχως δεν υπαρχει εδω(δεν εχω βρει μεχρι τωρα τουλαχιστον)..θα κοιταξω πάντως τι μπορει να γινει μ αστυνομια και εννοειται πως θα προσπαθησω να προστατευτω
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Δεν μπορώ να καταλάβω πως? Βγήκες βόλτα ...και ξαφνικά...τι?
Μπορεις να μου εξηγήσεις?
Εσένα πως παρολίγον? Γιατι γλίτωσες εσυ?

Τι απαιτήσεις έχεις απο το Τμήμα του Λουτρακίου? Τι θα ήθελες να κανει?
 


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Βγήκες βόλτα ...και ξαφνικά...τι?
Περναγα απο ένα στενο με τη σαρα( το σκυλι μ). Τα αδέσποτα ήταν λίγο πιο πάνω στο δρόμο 3-4 μαζεμένα. άρχισαν να γρυλίζουν και γω συνέχιζα να προχωράω χωρίς να τους έχω δώσει προσοχη ούτε το σκυλι. άρχισαν να τρέχουν προς τα εμάς. Πετάγονται και δαγκώνουν τη σάρα και γω άρχισα να τα κλώτσαω( εκεί είναι που θα δάγκων κ μενα αυτο εννοουσα),τοτε ήρθαν δυο περαστικοί και με βοηθησαν και τα απωθήσαμε.

Τι απαιτήσεις έχεις απο το Τμήμα του Λουτρακίου? Τι θα ήθελες να κανει?
αυτό για την αστυνομια μου το πρότεινε πιο πάνω ο merlin. Γενικώς θα πρέπει να γίνει κάτι γιατί δεν έχω μνο εγω το πρόβλημα και δεν είναι αποκλειστικα πρόβλημα των σκυλιών γιατί έχουν υπάρξει περσιστατικά επίθεσης και σ ανθρωπους

ελπίζω να κατάλαβες:Ρ
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
αντε να πω και εγω τι συμβαινει κοντα στη γειτονια μου

ειναι μια γυναικα καμια 55 -60 μονιμως :pμε ρομπα και εχει μαζεψει 2 αδεσποτα τα εχει στηρωσει τα ταιζει αλλα δεν τα βαζει μεσα στην αυλη της
αυτα τοσο καιρο και εξω εχουν γινει καχυποπτα και προφανως αγρια με τους διερχομενους ειδικα μην δουνε μηχανακι τρεχουν και ορμανε

μια φορα κατεβαινα υσηχος και ειχα και τη γυναικα μου στο μηχανακι
οπου κατω ειχε νερα και απο τα φρενα πηγαμε να πεσουμε
κατεβαινω παιρνω ενα ξυλο και παω να κοπανησω το πρωτο ωστοσο βγαινει απο το μπαλκονι και φωναζει ρε αλητη θα παρω την αστυνομια που πας να κακοποιησεις τα αδεσποτα
πεταγετε η γυναικα μου/........... ξερετε τι ειπες μωρη.......... εγω δεν ξερω τι να κανω να το κοπανησω που μου γαυγιζει ακομα ................. η να φυγω βγαινει και αλλη γειτονεισα και τι μου λεει ](*,)
παληκαρι κανε κατι γιατι ορμηξε στο εγγονι μου και για να παει σχολειο κανει 2 στενα κυκλο φεραμε αστυνομια εισαγγελικη παραγγελια και τιποτα δεν αποδυκνειετε οτι ειναι δικα της ασχετα αν ειναι συνεχεια εξω απο το σπιτη της και τα ταιζει
 
Last edited:


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ρε σεις δεν ντρεπεστε λιγακι και εχετε και σκυλο.Τι ειναι αυτα?

κατεβαινω παιρνω ενα ξυλο και παω να κοπανησω το πρωτο ωστοσο βγαινε
Ντροπη!!
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
αν ετρωγε τα μουτρα του δηλαδη θα ηταν καλυτερα?
θα ελεγεσ ντροπη στα σκυλια?
πολλα ατομα εχουν πεσει ετσι και δεν υπαρχει αλλος τροπος να τα κανεις να σταματισουνε να ορμανε πανω σε οχηματα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
αντε να πω και εγω τι συμβαινει κοντα στη γειτονια μου

ειναι μια γυναικα καμια 55 -60 μονιμως :pμε ρομπα και εχει μαζεψει 2 αδεσποτα τα εχει στηρωσει τα ταιζει αλλα δεν τα βαζει μεσα στην αυλη της
αυτα τοσο καιρο και εξω εχουν γινει καχυποπτα και προφανως αγρια με τους διερχομενους ειδικα μην δουνε μηχανακι τρεχουν και ορμανε

μια φορα κατεβαινα υσηχος και ειχα και τη γυναικα μου στο μηχανακι
οπου κατω ειχε νερα και απο τα φρενα πηγαμε να πεσουμε
κατεβαινω παιρνω ενα ξυλο και παω να κοπανησω το πρωτο ωστοσο βγαινει απο το μπαλκονι και φωναζει ρε αλητη θα παρω την αστυνομια που πας να κακοποιησεις τα αδεσποτα
πεταγετε η γυναικα μου/........... ξερετε τι ειπες μωρη.......... εγω δεν ξερω τι να κανω να το κοπανησω που μου γαυγιζει ακομα ................. η να φυγω βγαινει και αλλη γειτονεισα και τι μου λεει ](*,)
παληκαρι κανε κατι γιατι ορμηξε στο εγγονι μου και για να παει σχολειο κανει 2 στενα κυκλο φεραμε αστυνομια εισαγγελικη παραγγελια και τιποτα δεν αποδυκνειετε οτι ειναι δικα της ασχετα αν ειναι συνεχεια εξω απο το σπιτη της και τα ταιζει
Με συγχωρείς πολύ αλλά σε ενοχλούν τα αδέσποτα που ταίζουν έξω από το σπίτι τους ακριβώς και εν μέρει έχεις δίκιο γιατί οι άνθρωποι αυτοί έχουν προκαλέσει μια κατάσταση όπου τα σκυλιά φυλάνε το δρόμο αντί να τα βάλουν μέσα στο σπίτι τους.
Τον merlin που τον αφήνεις ελεύθερο το πρωί χωρίς λουρί να κάνει την βόλτα του δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί να ορμήσει σε άνθρωπο ή σε σκύλο που πάει την βόλτα του σε λουρί;
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
καλα και μονο που συγκρινεις τα αδεσποτα με το μερλιν φτανει !!!!! :p
1) δεν κυνηγαει μηχανακια
2)οταν ειναι μονος του ειναι αρνι
3)μενω σε αδιεξοδο και συνεπως δεν περναει κανεις
4)δεν μαλωνει με τα αρσενικα των γειτωνων οπου ειναι και αυτα ελευθερα ημιαιμα ολη την ημερα ειναι καλα σκυλια ηρεμα
5) ο σκυλος το πρωι του ανοιγω βγαινει κατουραει και σε 2 - 3 λεπτα ειναι μεσα παλι δεν απομακρυνετε

τι σχεση εχει εκει που μενω εγω στην ερημια !!! με τα κακομαθημενα αδεσποτα σε γειτονια οπου εχουν ολοι προβλημα μαζι τους - ευτυχως ηρθαν και με βρηκαν 2 ατομα ακομα με μηχανακι που εμαθαν τι εγινε και αυτοι εχουν το ιδιο προβλημα

στο θεμα μας τωρα εκπτωσεις στην ακαιρεοτητα μου ακομα και για τριτον αγνωστο οπως το παιδακι που δεν μπορει να περασει για το σχολειο δεν κανω
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι έχεις δίκιο, κακώς συγκρίνω τον merlin με αδέσποτα. Γιατί αν επιτεθεί ο merlin η ζημιά που θα προκαλέσει δεν θα συγκρίνεται με τα αδέσποτα.
Αν δεν βλέπεις το προφανές αυτό που λέω δεν το συνεχίζω. Ο καθένας είναι υπεύθυνος και για τις πράξεις του και για τις συνέπειες αυτών.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
:flip: η κουβεντα ξεφυγε και πηγε στον μερλιν πρεπει να του εχεις τρελη συμπαθεια σε δικαιολογω

η κουβεντα ειναι για τα αδεσποτα που ειναι αγρια και ορμανε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
χαχαχαααα!
όσο και να μην το πιστεύεις ναι του έχω τρελή συμπάθεια παρόλο που δεν τον έχω γνωρίσει :)
Η κουβέντα όντως ξέφυγε με το σχόλιο μου αλλά είμαι της άποψης ότι δεν μπορούμε να κοιτάμε μόνο τα λάθη των άλλων και τα δικά μας πάντα να τα δικαιολογούμε.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
καλα νομιζω ομως πηγες να με συγκρινεις με ασυνειδητους *lingua*

ενω δεν μου αρμοζει αυτο το επιθετο ουτε το αλλο του οσκαρ
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
...ότι υπάρχουν κακομαθημένα αδέσποτα πάντως πρώτη φορά το ακούω...


έχεις σκεφτεί να πιάσεις φιλίες μαζί τους αντί να τα κυνηγάς με ξύλα?

επίσης όπως έχει ειπωθεί σε άλλο παρόμοιο θέμα τι προτείνεις?

να μην τα ταίζει κανένας μέχρι να πεθάνουν από την ασιτία και να ησύχάσεις?
 
Last edited:


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ειπώθηκε τέτοια άποψη από μέλος του φόρουμ???? :confused:

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2