Τραυματισμός από αδέσποτα!


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
...ότι υπάρχουν κακομαθημένα αδέσποτα πάντως πρώτη φορά το ακούω...


έχεις σκεφτεί να πιάσεις φιλίες μαζί τους αντί να τα κυνηγάς με ξύλα?

επίσης όπως έχει ειπωθεί σε άλλο παρόμοιο θέμα τι προτείνεις?

στο αγορακι που κανει 2 στενα κυκλο για να παει στο σχολειο δημοτικο τι εχεις να προτεινεις

στο κοριτσι που το δαγκωσε στη γαμπα εμας ασε μας ειμαστε μαντραχαλοι

εγω λεω να τα βαλει μεσα στο σπιτι της η κυρια που τα συντηρει και τελειωνουν ολα

ευχαριστω για το ενδιαφερον νασια :)
 
Last edited by a moderator:


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Αναφερόμουν στην άποψη νά μην ταιζουμε τά αδέσποτα για νά πεθάνουν από ασιτία.
Συγνώμη αν μπερδεψα κάποιον, δεν διάβασα όλο τό θέμα σπό την αρχή απλά μου χτύπησε πολύ άσχημα τό τελευταίο ποστ.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Σοβαροτις μηδεν.

Μηπως να τα καψουμε στην μεση της πλατειας επειδη ζουν στον δρομο?

Τα αδεσποτα ειναι πραγματικοτητα,κομματι της κοινωνιας κ καθημερινοτητας.Οσοι δεν θελετε να δειτε περα απο το δικο σας κακομαθημενο δεσποζομενο ζωο να κουνησετε το κεφαλι σας 2-3 φορες μπας κ ξυπνησετε.

Ναι,ειναι προβλημα τα σκυλια που κυνηγουν μηχανακια,αυτοκινητα,παιδια κτλ. Οχι,δεν ειναι λυση ενα πιατο φαι απο μια κυρια που δεν τα παιρνει στην αυλη της. Εσεις οι υπολιποι "φιλοζωοι" δωσατε την λυση με ξυλα,"δικα σας μεσα" και κλωτσιδια? Ευγε.
 


Giorgos1998

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
127
0
αντε να πω και εγω τι συμβαινει κοντα στη γειτονια μου

ειναι μια γυναικα καμια 55 -60 μονιμως :pμε ρομπα και εχει μαζεψει 2 αδεσποτα τα εχει στηρωσει τα ταιζει αλλα δεν τα βαζει μεσα στην αυλη της
αυτα τοσο καιρο και εξω εχουν γινει καχυποπτα και προφανως αγρια με τους διερχομενους ειδικα μην δουνε μηχανακι τρεχουν και ορμανε

μια φορα κατεβαινα υσηχος και ειχα και τη γυναικα μου στο μηχανακι
οπου κατω ειχε νερα και απο τα φρενα πηγαμε να πεσουμε
κατεβαινω παιρνω ενα ξυλο και παω να κοπανησω το πρωτο ωστοσο βγαινει απο το μπαλκονι και φωναζει ρε αλητη θα παρω την αστυνομια που πας να κακοποιησεις τα αδεσποτα
πεταγετε η γυναικα μου/........... ξερετε τι ειπες μωρη.......... εγω δεν ξερω τι να κανω να το κοπανησω που μου γαυγιζει ακομα ................. η να φυγω βγαινει και αλλη γειτονεισα και τι μου λεει ](*,)
παληκαρι κανε κατι γιατι ορμηξε στο εγγονι μου και για να παει σχολειο κανει 2 στενα κυκλο φεραμε αστυνομια εισαγγελικη παραγγελια και τιποτα δεν αποδυκνειετε οτι ειναι δικα της ασχετα αν ειναι συνεχεια εξω απο το σπιτη της και τα ταιζει
Αφού δεν αποδυκνειτε οτι ειναι δικά της κάλεσε την φιλοζωική ή πήγαινετα σε άλλο μέρος.
αλλά καλύτερα στη φιλοζωική μήπως βρεθεί σοβαρός ιδιωκτήτης.
 




vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Σοβαροτις μηδεν.

Μηπως να τα καψουμε στην μεση της πλατειας επειδη ζουν στον δρομο?

Τα αδεσποτα ειναι πραγματικοτητα,κομματι της κοινωνιας κ καθημερινοτητας.Οσοι δεν θελετε να δειτε περα απο το δικο σας κακομαθημενο δεσποζομενο ζωο να κουνησετε το κεφαλι σας 2-3 φορες μπας κ ξυπνησετε.

Ναι,ειναι προβλημα τα σκυλια που κυνηγουν μηχανακια,αυτοκινητα,παιδια κτλ. Οχι,δεν ειναι λυση ενα πιατο φαι απο μια κυρια που δεν τα παιρνει στην αυλη της. Εσεις οι υπολιποι "φιλοζωοι" δωσατε την λυση με ξυλα,"δικα σας μεσα" και κλωτσιδια? Ευγε.
δεν ειπαμε τιποτα για 'καψιμο' και συναφη...δηλαδη εσένα άμα σου δάγκωναν το σκυλι θα έμενες εκει να το κοιτας?
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
η φιλοζωικη ηρθε τα πηρε τα στειρωσε και τις τα ξαναεφερε

απο οτι εμαθα :)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οχι. Θα κανω οτι μπορω να διαλυσω τον καβγα. Μπορει να πεσει κ κλωτσια ναι.

Εγω τα βαζω με τα μεσα κ τις κοτσανες-ιδεες που σκανε εδω μεσα.
Οσο θες το καλο του δικου σου σκυλου ομως, αλλο τοσο να θες κ των αδεσποτων. Επικοινωνησε με φιλοζωικη,ισως μπορεσουν να τα βαλουν σε καποια εστια.
Αν οχι τι θα κανεις? Εχεις δοκιμασει να τα καλοπιασεις? Να τα ταισεις?

η φιλοζωικη ηρθε τα πηρε τα στειρωσε και τις τα ξαναεφερε

απο οτι εμαθα
Ισως επειδη ουσιαστικα αυτη ειναι η δουλεια τους? Στειρωση,εμβολιασμος,αποπαρασιτωση,ταυτοποιηση κ επανενταξη αδεσποτων αν δεν γινει υιοθεσια.
 
Last edited:


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
νάσια ύπάρχει το θέμα "Επιθετικά αδέσποτα" στο "Εκπαίδευση και Συμπεριφορά", η Ι.kyveli ρώτησε "...Τι άλλο να κάνουν; Να τα πάρουν όλα σπίτι τους ή να τους κάνουν εκπαίδευση για να μην δαγκώνουν; Ή να μην τα ταίσουν για να πεθάνουν από πείνα και να μην ενοχλούν κανεναν; ..."

Δικό μου λάθος που δεν εξηγησα καλύτερα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σοβαροτις μηδεν.

Μηπως να τα καψουμε στην μεση της πλατειας επειδη ζουν στον δρομο?

Τα αδεσποτα ειναι πραγματικοτητα,κομματι της κοινωνιας κ καθημερινοτητας.Οσοι δεν θελετε να δειτε περα απο το δικο σας κακομαθημενο δεσποζομενο ζωο να κουνησετε το κεφαλι σας 2-3 φορες μπας κ ξυπνησετε.

Ναι,ειναι προβλημα τα σκυλια που κυνηγουν μηχανακια,αυτοκινητα,παιδια κτλ. Οχι,δεν ειναι λυση ενα πιατο φαι απο μια κυρια που δεν τα παιρνει στην αυλη της. Εσεις οι υπολιποι "φιλοζωοι" δωσατε την λυση με ξυλα,"δικα σας μεσα" και κλωτσιδια? Ευγε.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη τοποθέτηση. Δεν είναι λύση ούτε η κυρία που το ταίζει και το έχεις να της φυλάει το δρόμο έξω από το σπίτι της. Γιατί έχει δημιουργήσει μια άσχημη κατάσταση και θύμα θα είναι πάλι το αδέσποτο. Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι οι λύσεις που βρίσκετε είναι απαράδεκτες. Και μη μου πείτε εσύ τι θα έκανες αν σου δάγκωναν το παιδί σου..Γιατί να είστε σίγουροι ότι αυτό που θα έκανα δεν θα είχε σχέσει με μπουνιές κλωτσιές και ξύλα.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Α εντάξει ,εγώ νόμισα πώς κάποιος πρότεινε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νά τά αφήσουν νά πεθάνουν από την πείνα. Συγνώμη για τό μπέρδεμα ,θά διαβάσω τό θέμα που είπες τώρα,ευχαριστώ.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Οσο θες το καλο του δικου σου σκυλου ομως, αλλο τοσο να θες κ των αδεσποτων. Επικοινωνησε με φιλοζωικη,ισως μπορεσουν να τα βαλουν σε καποια εστια.
Φιλοζωικη εδω δεν έχω βρει:/

Αν οχι τι θα κανεις? Εχεις δοκιμασει να τα καλοπιασεις? Να τα ταισεις?
προσωπικά όχι, άλλες προσπαθείες έχουν αποτυχει αλλα θα το δοκιμασω και γω
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλεσε στον Δημο η στο ΚΕΠ της περιοχης σου κ ζητα τηλεφωνο του σωματειου που (λογικα) συνεργαζεται ο Δημος σας.

προσωπικά όχι, άλλες προσπαθείες έχουν αποτυχει αλλα θα το δοκιμασω και γω
Το ξερεις οτι εχει υπαρξει σκυλι που με κυνηγησε στην γειτονια μου πριν χρονια κ ανεβηκα σε καδο για να σωθω? Τι επρεπε να το κανω αυτο δηλαδη? Ακομα κ τοτε που δεν ηξερα πολλα πραγματα επικοινωνησα με φιλοζωικη οπου μου εξηγησαν οτι δεν μπορουν να το μαζεψουν κ να το κρατησουν επειδη δεν εχουν χωρο. Ξεκινησα να του πηγαινω φαγητο σιγα σιγα. 8 χρονια μετα,αυτος παππους πια ,δεν τον εχω χαιδεψει ποτε αλλα εφτιαξα μια σχεση σεβασμου μαζι του. Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι πως δεν ειναι αναλωσιμα,ουτε σκουπιδια τα αδεσποτα.Οπως ποναμε τα σκυλια μας ετσι πρεπει να ποναμε κ αυτα.
 


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Καλεσε στον Δημο η στο ΚΕΠ της περιοχης σου κ ζητα τηλεφωνο του σωματειου που (λογικα) συνεργαζεται ο Δημος σας.


Το ξερεις οτι εχει υπαρξει σκυλι που με κυνηγησε στην γειτονια μου πριν χρονια κ ανεβηκα σε καδο για να σωθω? Τι επρεπε να το κανω αυτο δηλαδη? Ακομα κ τοτε που δεν ηξερα πολλα πραγματα επικοινωνησα με φιλοζωικη οπου μου εξηγησαν οτι δεν μπορουν να το μαζεψουν κ να το κρατησουν επειδη δεν εχουν χωρο. Ξεκινησα να του πηγαινω φαγητο σιγα σιγα. 8 χρονια μετα,αυτος παππους πια ,δεν τον εχω χαιδεψει ποτε αλλα εφτιαξα μια σχεση σεβασμου μαζι του. Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι πως δεν ειναι αναλωσιμα,ουτε σκουπιδια τα αδεσποτα.Οπως ποναμε τα σκυλια μας ετσι πρεπει να ποναμε κ αυτα.
προσωπικα θα προσπαθησω να ταισω τ αδεσποτα και να φτιαξω όπως είπες μια σχέση σεβασμου..το πρόβλημα εδω όμως είναι μεγάλο και τα σκυλια που ορμάνε πολλα:/ θα τηλεφωνησω στο κεπ όπως είπες τουλάχιστον μήπως στειρωθούν να μην υπάρξουν αλλα
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Δηλαδη η καθε κυρατσα εχει το δικαιωμα να μαζωχνει οτι αδεσποτο γουσταρει εξω απο το σπιτι της και αυτο να κανει τσαμπουκαδες σε οποιον γουσταρει..απο την αλλη οταν ζοριστει να αποποιειται καθε ευθυνης προφασιζομενη οτι ειναι αδεσποτα και οχι δικα της..

Οι ανθρωποι που μενουν εκει γυρω δηλαδη δεν εχουν το δικαιωμα να μπορουνε αφοβα να βγουνε την βολτα τους η να αφησουν τα παιδια τους να παιξουνε στον δρομο χωρις τον φοβο μηπως τους επιτεθουνε ??

Δηλαδη επειδη δινει ενα πιατο φαι στα σκυλια θα κατσουμε να μας μαμησει και η θεια και τα αδεσποτα, αυτο λετε..

Νικολα εαν το σκυλι αυτο που σε κυνηγησε ηταν 15 μετρα κατω απο το σπιτι σου και επρεπε να το αντιμετωπιζεις καθε μερα τι θα εκανες ??
Θα σκαρφαλωνες σε καδους καθε μερα η θα πηγαινες να το καλοπιασεις με κονσερβουλα μοσχαρι ??
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Το σκυλι αυτο ειναι ακριβως 2 σπιτια παραπανω απο το δικο μου.Ναι ,το βλεπω καθε μερα.

Καντε εσεις βολτουλες τα δικα σας σκυλακια κ χεστηκατε για τα αλλα,ναι το καταλαβαμε. :)
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Οχι φιλαρακο μου κανεις λαθος δεν χεστηκαμε για κανενα σκυλακι, για καμια ψυχουλα και για κανενα μεταναστη ισα ισα που θα τα βοηθησω οταν ομως αυτα με περιοριζουν η δημιουργουν προβλημα στην ηρεμια μου και την ζωη μου τοτε αλλαζει το θεμα..
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
deas δεν νομίζω να γουστάρει η κάθε κυράτσα να μαζεύει αδέσποτα μέσα ή έξω από το σπίτι της.
τα αδέσποτα υπάρχουν, κάποιος πρέπει να τα ταίζει κι αυτά,
έλα τώρα πεσ την αλήθεια: Σκίζεται η καρδιά σου για τα καημένα τα αδέσποτα
(Χο!!Χο!!!)