Τραυματισμός από αδέσποτα!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και ένας όμοιος του θα αφήσει λίγες ημέρες αργότερα πάλι κάποια άλλα κουτάβια, κρυμμένος στο σκοτάδι για να μην τον δούνε. Και η κυριούλα θα συνεχίζει να ταίζει και να τα ακούει από τη γειτονιά μόνο αυτή. Γιατί αυτή δεν κρύβεται βλέπεις, οι πράξεις της αντέχουν στο φως......
¨Αντε πείτε τα πια γιατί έχω αρχίσει να σιχαίνομαι του ψευτοφιλόζωους που η αγάπη τους για τον σκύλο σταματάει στον δικό τους..
Και το πιο τραγικό ξέρεις ποιό είναι ; Ότι τον ένα μου σκύλο πριν γίνει δικός μου επιθετικό δεν τον έκαναν οι μαμάδες με τα καρότσια ούτε οι παπούδες που έκαναν την βόλτα τους στο πάρκο που ζούσε αλλά κάτι φιλόζωοι της δεκάρας που ερχόντουσαν με τα σκυλιά τους για βόλτα τους γαύγιζε και έτρωγε κλωτσιές..
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Πραγματικα θλίβομαι με αυτα που διαβάζω καί μάλιστα από ανθρώπους που έχουν καί οι ίδιοι σκύλο. Τέτοια αναλγησία πια , για όνομα του θεού. Ουδέποτε με έχει ενοχλήσει αδεσποτο, είτε ημουν μόνη είτε με τό σκύλο, δεσποζομενο ναι. Λίγο φαγητό από τά αποφαγια του τραπεζιου σας καί λίγο νερό, ακόμα καί τό "επιθετικό" σκυλί θά γίνει χαλί νά τό πατησετε. Ευτυχώς η πλειοψηφία δεν έχει τέτοιες απόψεις καί μπράβο σας παιδιά που τά λέτε, εγώ ομολογώ δεν εχω την υπομονή νά κάνω διάλογο με όσους εκφράζουν τέτοιες απόψεις (κλωτσιές, φόλες, πείνα ). Προς θεού, θεωρείτε τους εαυτούς σας φιλοζωους επειδή έχετε σκύλο στην άκρη ενός λουριου?

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Σε καμιά περίπτωση δεν είναι σωστή η άποψη ότι Όλα τα αδέπσοτα είναι άκρως επιθετικά και πρέπει να τα βαράμε κλπ και δεν εκφράστηκε απο κανεναν εδώ. Υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις μόνο άγριων σκυλιών ή αγέλων και είναι πολυ σοβαρα προβλήματα. Σας διαβεβαιώ ότι χτες παρόλο που έκανα ότι λένε οι περισσότεροι εδώ (ψυχραιμία, αδιαφορία, να γυρίσω και να φωναζω εε κλπ κλπ) το σκυλι μου είναι τραυματισμένο τωρα. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα σκοτώσουμε ούτε να τα τιμωρήσουμε γιατί όπως προαναφέρθηκε είναι επιθετικά εξαιτίας κάποιου άλλου ανθρώπου. Αντιθέτως πρέπει να τα προσεγγίσουμε και να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη τους, άλλα την ώρα που δάγκωναν το σκυλί μ, φυσικά και τα χτυπησα γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να σταματήσουν.

έχουν γίνει λάθος παρεξηγήσεις πάνω στο θέμα φιλοζωία
 
Last edited:


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Καλα αμα ποτε βγαλετε τις παρωπιδες και παψετε να παραννοειτε τα λεγομενα και να ερμηνευετε κατα πως σας συμφερει τα ξαναλεμε..

Μεχρι τοτε παραμεινετε στην θλιψη και τη σιχαμαρα σας αμφοτεροι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλα αμα ποτε βγαλετε τις παρωπιδες και παψετε να παραννοειτε τα λεγομενα και να ερμηνευετε κατα πως σας συμφερει τα ξαναλεμε..
Και εσείς όταν πάψετε να κλαίτε για τα κακά επιθετικά αδέσποτα και αρχίσετε να κάνετε κάτι ουσιαστικό πέρα από κλωτσιές και τραμπουκισμούς τα ξαναλέμε...
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Προσπαθω να μην σε βρισω τοση ωρα για το υφακι σου και τους προσβλητικους χαρακτηρισμους σου αλλα πας γυρευοντας.

Δεν θα συνεχισω να ασχολουμαι με το ατομο σου γιατι θα πεσω στο επιπεδο σου και εκει σιγουρα θα κερδισεις λογω μεγαλης πειρας..

Παω να κλαψω για τα κακα επιθετικα αδεσποτα...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εχω την εντύπωση ότι τα ισωπεδώνουμε όλα τα σκυλιά με το να λέμε ότι κάποιος τα έκανε έτσι, αρα δεν φταίνε, αρα δεν τα πειράζουμε, τα συντηρούμε και τα αφήνουμε ανεξελεγκτα.
Και οι κλεφτες ή οι δολοφόνοι εξ αιτίας της πουτάνας κοινωνίας έγιναν έτσι...
Παρ όλα αυτα οι συγκεκριμένοι στελνονται στο σοφρωνιστήριο όταν εγκληματουν.
Το κράτος οφείλει να βρεί σωστούς τρόπους να προστατεύει τους πολίτες.
Οταν δεν συμβαίνει αυτό, τότε ο καθε ένας θα αναγκαστει να πάρει τα μετρα του με απρόβλεπτες συνέπειες, γιατί δεν έχουν, ούτε οφείλουν να έχουν όλοι γνώσεις και τις περισσότερες φορές ή υπέρβαση των ορίων της άμυνας θα είναι δεδομένη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προσπαθω να μην σε βρισω τοση ωρα για το υφακι σου και τους προσβλητικους χαρακτηρισμους σου αλλα πας γυρευοντας.

Δεν θα συνεχισω να ασχολουμαι με το ατομο σου γιατι θα πεσω στο επιπεδο σου και εκει σιγουρα θα κερδισεις λογω μεγαλης πειρας..

Παω να κλαψω για τα κακα επιθετικα αδεσποτα...
Με στεναχώρησες πολύ με το ποστ σου πάω να κλάψω κι εγώ...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λίγη προσοχή στις εκφράσεις και στον τόνο μας ποτέ δεν βλάπτει!
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Συμπαθατε με , αλλα ειτε αδεσποτο ειτε δεσποζομενο κινηθει απειλητικα ειτε σε μενα και την αγελη μου ειτε σε απροστατευτο μελος της ρημαδας της κοινωνιας μας π.χ το παιδακι που παει σχολειο , θα δρασω αμυντικα και αποτρεπτικα για χαρην της δικη μας ασφαλειας.Σκοπος δεν ειναι να ξυλοφορτωσουμε ενα σκυλο , αλλα να προστατευσουμε το τομαρι μας.Αν πεσει καμμια ψιλη , ε συγνωμμη αλλα δυναμικη απαντηση για καταστολη επιθεσης δεν εχω δει με χαδια.Δεν αιναι αυτοσκοπος , αλλα η τελευταια λυση.
 


vthimis

Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
21
0
Λουτράκι, Κορινθία
Συμπαθατε με , αλλα ειτε αδεσποτο ειτε δεσποζομενο κινηθει απειλητικα ειτε σε μενα και την αγελη μου ειτε σε απροστατευτο μελος της ρημαδας της κοινωνιας μας π.χ το παιδακι που παει σχολειο , θα δρασω αμυντικα και αποτρεπτικα για χαρην της δικη μας ασφαλειας.Σκοπος δεν ειναι να ξυλοφορτωσουμε ενα σκυλο , αλλα να προστατευσουμε το τομαρι μας.Αν πεσει καμμια ψιλη , ε συγνωμμη αλλα δυναμικη απαντηση για καταστολη επιθεσης δεν εχω δει με χαδια.Δεν αιναι αυτοσκοπος , αλλα η τελευταια λυση.
συφωνω απολυτα!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Νομιζω οτι βλεπετε το δεντρο και χασατε το δασος....
φυσικο ειναι και να κλωτσησεις και να χτυπησεις τον αλλο σκυλο αν δεχτεις επιθεση... Λυση δεν ειναι ομως. Στο παρελθον ειχα πολυ μεγαλο προβλημα με αδεσποτο μεγαλοσωμο αρσενικο που ζουσε με μια αγελη διπλα απο το σπιτι μου και ηταν ο αρχηγος. Εκανε επιθεσεις ανεξαιρετως. Καθε μερα τα νευρα μου τσανταλια. Αστυνομια που παιρνουσε τυχαια ενα βραδυ με συμβουλευσε "γιατι δε τον λυνεις τον δικο σου να του δωσει ενα μαθημα? σιγουρα θα τον νικησει " Για να μη τους αρχισω τα γαλλικα , τους ευχαριστησα και συνεχισα να φωναζω στο σκυλο και να προσπαθω να συγκρατησω τον δικο μου. Τελικα, πιεσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το Δημο να αναλαβουν τη στειρωση. Βεβαια εγω πηγα το σκυλο. Δεν εχει καμια σημασια ομως. Αρχισα να τον ταιζω, να παιζω μαζι του οταν ημουν μονη. Αυτος με "γνωρισε", με εμαθε. Ετσι λοιπον μαλακωσε. Πηγαινα βολτα τον Ντιεγκο και ερχονταν ολη η αγελη μαζι αλλα αυτος σε αποσταση παντα. Μας ακολουθουσε χωρις να επιτιθεται. Τελικα μετα απο λιγο καιρο υιοθετηθηκε κιολας :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Επιθεσεις απο αδεσποτα οπως ειπε και ο darkpaladin ,oσοι βγαζουμε τα σκυλια μας βολτα θα δεχτουμε.Αυτες ομως οι ''επιθεσεις'' το πιο πιθανο να ειναι απλα γαυγισματα και ψευτοπαλικαρισμοι εκ'μερους τους.
Με ενα απλο δυνατο ΜΗ το πιο πιθανο ειναι να φυγουν και να τελειωσει ολη η ιστορια.
Και αν καποιο απο αυτα μας επιτεθει , δεν πρεπει βλεποντας ενα αδεσποτο σωνει και ντε, να νομιζουμε πως και αυτο θελει να μας φαει ,εμας ή τον σκυλο μας.

Αλλα το να τα σκοτωσουμε η φολιασουμε η δεν ξερω εγω τι ειναι απανθρωπο και σιγουρα δεν λυνει το προβλημα.

Σωστο ή οχι ,δυστυχως υπαρχουν αδεσποτα και πρεπει να μαθουμε να συνυπαρχουμε με αυτα μεχρι να αποκτησουμε την καταληλη παιδεια και να μην τα παραταμε στους δρομους μετα τα Χριστουγεννα και το Πασχα ,και συμβαλουμε στο ετσι και αλλιως μεγαλο αυτο προβλημα.

Αν θελουμε να βελτιωθει, (οχι να λυθει) το προβλημα ας συμβαλουμε ολοι μας οπως μπορουμε (οικονομικα,εθελοντικη εργασια,υιοθεσια )ππρος τα φιλοζωικα σωματεια που κανουν μεγαλο αγωνα πανω σ'αυτον τον τομεα.



Ποιο επικινδυνο για μενα ειναι η επιθεση απο δεσποζομενο ζωο ανεγκεφαλου ιδιοκτητη.(συνδιασμος που σκοτωνει).
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εχω την εντύπωση ότι τα ισωπεδώνουμε όλα τα σκυλιά με το να λέμε ότι κάποιος τα έκανε έτσι, αρα δεν φταίνε, αρα δεν τα πειράζουμε, τα συντηρούμε και τα αφήνουμε ανεξελεγκτα.
Και οι κλεφτες ή οι δολοφόνοι εξ αιτίας της πουτάνας κοινωνίας έγιναν έτσι...
Παρ όλα αυτα οι συγκεκριμένοι στελνονται στο σοφρωνιστήριο όταν εγκληματουν.
Το κράτος οφείλει να βρεί σωστούς τρόπους να προστατεύει τους πολίτες.
Οταν δεν συμβαίνει αυτό, τότε ο καθε ένας θα αναγκαστει να πάρει τα μετρα του με απρόβλεπτες συνέπειες, γιατί δεν έχουν, ούτε οφείλουν να έχουν όλοι γνώσεις και τις περισσότερες φορές ή υπέρβαση των ορίων της άμυνας θα είναι δεδομένη.
Είναι χαρακτηριστικό των ημερών νομίζω να μην ασχολούμαστε με το πρόβλημα μέχρι το σημείο που φτάνει στην πόρτα μας - απειλεί το ζωτικό μας χώρο και τότε μόνο το αναγνωρίζουμε και το αντιμετωπίζουμε με μαδέρια και φαλτσέτες.

Ως τότε, δεν βλέπαμε και δεν ξέραμε τίποτα, δεν είχαμε καμία συμμετοχή στην δημιουργία του προβλήματος. Καμία ευθύνη δεν πέφτει σε μας. Το κράτος φταίει. Και τα επιθετικά αδέσποτα.

Από που προέκυψε αυτός ο διαχωρισμός κράτους-πολίτη, δεν έχω καταλάβει. Και στην τελική, ποιος φταίει όταν το κράτος δυσλειτουργεί ή υπολειτουργεί; Και τίνος δουλειά είναι να το διορθώσει; Απο μόνο του θα φτιάξει;

Εγώ, αντίθετα, πιστεύω ότι ο πολίτης οφείλει να ξέρει ή να μάθει. Είναι υποχρέωση του.

Υπάρχει λοιπόν η λύση της κλωτσιάς και η λύση της Αμαλίας. Δεν νομίζω ότι θέλει πολλή σκέψη για το ποια είναι η σωστή.
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ναι τα σκυλιά έπαψαν να πειράζουν την Αμαλία.
Ομως το πρόβλημα εξακολούθησε να υπάρχει για όλους τους άλλους περαστικούς.
Δεν είναι δυνατον να έχει όλος ο κόσμος ταίσει και γνωριστεί εκ των προτέρων, με όλα τα επιθετικά αδέσποτα που τυχόν θα συναντήσει.
Υπάρχει δε και κόσμος πού φοβάται τα σκυλια.
Και τότε άλλοι θα ρίξουν μεν κλωτσιές, αλλά και άλλοι θα εύχονται για φόλες.


Δεν οφείλει ο κάθε πολίτης να γίνεται ειδικός σε κάθε τι για να το αντιμετωπίσει.
Ο Πολίτης πληρώνει τους φόρους του και έχει απαίτηση από το κράτος με ειδικούς να του βρεί τις λύσεις.
Και η λύση τα αφήνω όλα ξανά στον δρόμο και ας τα βγάλει πέρα όπως μπορεί ο καθείς, είναι αυτη που δημιουργεί το πρόβλημα.
 


xristina20

Well-Known Member
16 Μαϊου 2012
45
0
Το να τυπησουμε καποιο αδεσποτο ειναι πολυ ασχημο αλλα και παλι ειναι το πως θα αντιδρασει κανεις εκινη τη στιγμη που θα του επιτεθει ο σκυλος στον δρομο.Γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι ή θα τρεξουμε να σωθουμε(που στην δικια μου περιπτωση αυτο συμβαινει:D)ή θα αρχισουμε να πλακωνομαστε με το σκυλι.

Μου εχει τυχει και εμενα παρομοιο περιστατικο περσι το καλοκαιρι.
Ολα ξεκινησαν πριν 2 χρονια οταν ενας γειτονας μου στο εξοχικο μου ειχα τη φαεινη ιδεα να ζευγαρωση τη σκυλα του(καυκασιο)με το σκυλι του γειτονα(ποιμενικο κεντρικης ασιας)διοτι λεει ηθελε να δει το σκυλι του "μαμα".Ε,τελος παντων γεννησε ησκυλα κρατησε ενα κουταβι αυτος(απο τα 3 διοτι τα αλλα2 πεθαναν στη γεννα)και τα αλλα 2 τα εδωσε σε μια κυρια που μενει διπλα του.
Αυτος στην αρχη ηταν ολο χαρες με το κουταβακι του και ελεγε:κατσε να μεγαλωσει θα το κανω εγω ενα φυλακα ολα τα λεφτα,θα τον βλεπει ο κοσμος και δεν θα τολαμει να πλησιασει στο σπιτι.Ετσι ακριβως εγινε.Μετα απο πολυ ξυλο, φωνες και ολα τα σχετικα που "πρεπει" να κανεις βαση των πολυ "εμπειρων"(ειρωνια)για να κανεις το σκυλι σου φυλακα,αυτος πετυχε το σκοπο του και καταφερε να μην τολαμει κανεις να πλησιαζει το σπιτι οπως και ο ιδιος.
Ε,δεν ηθελε και πολυ,μολις το σκυλι εγινε 1,5 ετων,πριν 2 χρονια,το πεταξε στο δρομο και του εριχνε καθημερινα οτι φαϊ ειχε και δεν ειχε.Στην αρχη δεν ενοχλουσε κανεναν.Αλλα περσι μια μερα που γυρνουσα απο φαγητο(βραδυ)τον βλεπω εξω απο την πορτα του σπιτιου μου και του κανω "που σε ρε Μαξ(ετσι ελεγαν το σκυλι) χαθηκαμε".Βεβαια τον εβλεπα λιγο επιφυλακτικο απεναντι μου,γι'αυτο σκεφτηκα να μπω απο την πισω πορτα.Σε καποια φαση,μολις μπηκα στον κηπο μου,παται ενα γαβγισμα και πηδαει μεσα απο τα καγκελα μεσα στον κηπο,μου ορμαει και μου ριχνει μια δαγκωματια στο χερι.
Υστερα βλεπω απο το μπαλκονι το θειο μου να πεταει διαφορα στο σκυλι το οποιο δεν ελγε να με αφησει μεχρι που ηρθε ο αδερφος μου και ο θειος μου και με τα πολλα(αφου τους δαγκωσε και αυτους το ξεκολλησαν απο πανω μου.Μετα δε θυμαμαι τι εγινε γιατι ημου ημιλυποθιμη απο το φοβο και απο τον πονο.
Το μονο πραγμα που ειναι σιγουρο ειναι οτι χρειαστκα ραμματα.Τελως παντων οι επιθεσεις του σκυλου δε τελειωσαν εκει.Ορμησε σε ενακοριτσακι,σε μια γριουλα και σε καποιον που πηγε να το ταϊσει.Ειπαμε τον αδερφο μου να ειδοποιησουμε φιλοζωικη αλλα ο ιδιοκτητης ουτε να το ακουσει.Μαλιστα το εκλεισε μεσα σε ενα κλουβι στον κηπο και εκει ζει.Εγω του ειπα οτι θα τον καταγγειλω διοτι αυτο που κανει στο σκυλι ειναι παρανομο αλλα η αδιαφορια η οποια ειχε τοσο καιρο και για το σκυλι και για τους γυρω του ηταν απαραδεκτη.
Τωρα συγνωμη που σας κουρασα και βγηκα και καπως off topic απλα ηθελα να τονισω οτι δεν μπορεις να τη βγαλεις απαραιτητα με χαδια και τραβηγματα εαν σου επιτεθει ενα ζωο αλλα ουτε ειναι σωστο να το χτυπας και να το κακοποιεις που στην δικη μου περιπτωση αυτο εκανε ο θειος μου.


φιλικα,χριστινα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και τότε άλλοι θα ρίξουν μεν κλωτσιές, αλλά και άλλοι θα εύχονται για φόλες.


Δεν οφείλει ο κάθε πολίτης να γίνεται ειδικός σε κάθε τι για να το αντιμετωπίσει.
Ο Πολίτης πληρώνει τους φόρους του και έχει απαίτηση από το κράτος με ειδικούς να του βρεί τις λύσεις.
Και η λύση τα αφήνω όλα ξανά στον δρόμο και ας τα βγάλει πέρα όπως μπορεί ο καθείς, είναι αυτη που δημιουργεί το πρόβλημα.
Μα όλα αυτά συμβαίνουν λόγω του ότι το κράτος και σε αυτό το θέμα είναι ανύπαρκτο. Και καλούνται κάποιοι μεμονωμένοι πολίτες που ευαισθητοποιούνται να δώσουν λυσεις αν μπορούν. Αλλά δεν είναι πάντα αυτό εφικτό. Όλοι συμφωνούμε ότι θα έπρεπε το κράτος και οι Δήμοι να ελέγχουν την κατάσταση και να μην υπάρχουν εξ'αρχής αδέσποτα. Σε κάποιες περιπτώσεις, σε κάποιους Δήμουν ίσως και να συμβαίνει εν μέρει..Αλλά σε πολύ λίγους. Στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας το πρόβλημα υπάρχει και δεν μπορούμε να το αντιμετωπίζουμε με κλωτσιές..πως να το κάνουμε..
Δυστυχώς την λύση της Αμαλίας δεν θα την ακολουθήσει ο κάθε άνθρωπος και σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί γιατί μπορεί να φοβάται, να είναι ηλικιωμένος παιδάκι κλπ κλπ..
Αλλά τουλάχιστον από ανθρώπους που έχουν σκύλους και είναι πιο ευαισθητοποιημένοι στο θέμα αυτό και γνωρίζουν και πέντε πράγματα παραπάνω περιμένει κανείς μεγαλύτερη ευαισθησία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
...........
Χριστίνα στην δική σου περίπτωση δεν μιλάμε για αδέσποτο. Μιλάμε για ημιδεσποζόμενο το οποίο δεν φοβάται τους ανθρώπους και μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο , ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του ήταν τέτοιος κάφρος.
 


xristina20

Well-Known Member
16 Μαϊου 2012
45
0
Χριστίνα στην δική σου περίπτωση δεν μιλάμε για αδέσποτο. Μιλάμε για ημιδεσποζόμενο το οποίο δεν φοβάται τους ανθρώπους και μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο , ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του ήταν τέτοιος κάφρος.
Ναι,δίκιο έχεις και συγνώμη που βγήκα off topic
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μα όλα αυτά συμβαίνουν λόγω του ότι το κράτος και σε αυτό το θέμα είναι ανύπαρκτο.
Kοιτα Κυβελη, παρ ότι πιστεύω οτι το κράτος είναι υπεύθυνο εκτος των άλλων και για την διαπαιδαγώγηση, παρ όλα αυτα, ειλικρινα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.
Παντου στον κόσμο γινονται ανεξέλεγτες γέννες, υπάρχουν byb, εγκαταλείπονται σκυλιά στον δρόμο κλπ.
Αλλες χώρες το λύνουν μαζεύοντας άμεσα τα αδέσποτα και αν σε έναν με δύο μήνες δεν υιοθετηθούν πάνε για ευθανασία.
Αυτό δινει μια επίπλαστη εικόνα τάξης και μέριμνας ενώ στον ανυποψίαστο επισκεπτη ο οποίος δεν γνωρίζει, η έλλειψη αδεσπότων δίνει την εντύπωση πολιτισμού.
Σαφώς εκει οι πολίτες δεν αναγκαζονται να κλωτσήσουν, ουτε να δουν στις πόλεις σκυλια να τρώνε σκουπίδια, να είναι άθλια, ή να πεθαίνουν από φόλες.
Ειναι όμως καλύτερα έτσι;

Από την άλλη όμως, η χωρις κανέναν έλεγχο κυκλοφορία όλων ανεξαιρέτως των αδεσπότων, θα έχει τα αποτελέσματα που βλέπουμε ή ακούμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU