Τραχειοβρογχίτιδα και θεραπεία


Eria

New Member
21 Φεβρουαρίου 2018
1
0
34
Καλησπέρα,

το σκυλί μου (pinscher 6 κιλά) διαγνώστηκε εχθές με τραχειοβρογχίτιδα αφού όπως αποδείχτηκε δεν της είχαν κάνει το εμβόλιο όταν ήταν μικρή. Ο γιατρός μου έγραψε vibramycin πρωι και βράδυ από ένα χάπι και Xeden μία φορά τη μέρα το μεσημέρι, το οποίο εχθές που της το έδωσα έκανε εμετό επί 4 ώρες. Το απόγευμα και αφού είχαμε τρομάξει πολύ ξαναπήγαμε στο γιατρο και μας είπε ότι αυτό το χάπι θα τη βοηθήσει να ξεπεράσει την ασθένεια πιο γρήγορα και γι αυτό να συνεχίσει να το παίρνει και για να μην κάνει εμετό μας έδωσε Ciltron να παίρνει δύο ώρες πριν από την κάθε αντιβίωση. Δηλαδή: Ξυπνάει, παίρνει ciltron, μετά από δύο ώρες vibramycin, μετα ciltron, μετά xeden,μετά citron και τέλος vibramycinΜήπως το εξοντώσουμε??? Μου φαίνονται πολλά... έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?
 


Spiros1968

New Member
15 Απριλίου 2018
1
0
55
Καλησπέρα,

το σκυλί μου (pinscher 6 κιλά) διαγνώστηκε εχθές με τραχειοβρογχίτιδα αφού όπως αποδείχτηκε δεν της είχαν κάνει το εμβόλιο όταν ήταν μικρή. Ο γιατρός μου έγραψε vibramycin πρωι και βράδυ από ένα χάπι και Xeden μία φορά τη μέρα το μεσημέρι, το οποίο εχθές που της το έδωσα έκανε εμετό επί 4 ώρες. Το απόγευμα και αφού είχαμε τρομάξει πολύ ξαναπήγαμε στο γιατρο και μας είπε ότι αυτό το χάπι θα τη βοηθήσει να ξεπεράσει την ασθένεια πιο γρήγορα και γι αυτό να συνεχίσει να το παίρνει και για να μην κάνει εμετό μας έδωσε Ciltron να παίρνει δύο ώρες πριν από την κάθε αντιβίωση. Δηλαδή: Ξυπνάει, παίρνει ciltron, μετά από δύο ώρες vibramycin, μετα ciltron, μετά xeden,μετά citron και τέλος vibramycinΜήπως το εξοντώσουμε??? Μου φαίνονται πολλά... έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?
Εγώ έδινα Ronaxan 100mg και το έκοβαν το χάπι για να αντιστοιχεί 10mg/ kg βάρους του σκύλου μου.. Δοσολογία μια φορά την ημέρα με το φαγητό. Επειδή είναι ακριβό το φάρμακο αυτό, πήρα την ίδια ουσία Vibramycin 100mg που είναι πιο φτηνή ..η δοσολογία παρέμεινε μια φορά την ημέρα για 10 μέρες , διακοπή μια βδομάδαγια φιλτράρισμα του οργανισμού και ξανά πάλι 10 μέρες..
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Καλημέρα!!! Εγώ αντιμετψπίζω...αντίθετο πρόβλημα.. Η μικρή μου, 3,5 μηνών, είχε τις προηγούμενες μέρες πρόβλημα με διάρροιες πιθανότατα λόγω ξένου σώματος στο στομαχάκι της, το οποίο ηταν πολύ ερεθισμένο. Μία μέρα μετά(χθες) έκανε έναν ήχο σαν να πνίγεται κι επειδή νόμιζα ότι πάλι κάτι κατάπιε έτρεξα στον κτηνίατρο. Δυστυχώς ή ευτυχώς ήταν τελικά τραχειοβρογχ΄τιδα. Ωστόσο, λόγω του στομαχιού μου είπε πως θα ταλαιπωρηθεί πολύ πάλι αν δώσουμε αντιβίωση. Έκανε μία ένεση χθες το μεσημέρι. Ωστόσο, όλο το βρ΄δυ σχεδόν δεν μπόρεσε να κοιμηθεί, επίσης από το βήχα κάνει και εμετούς και τους ανατρωει. Επίσης φαίνεται ότι έχει πέσει και η διάθεσή της.

έχω λοιπόν να ρωτήσω, μέχρι να πάρω τον κτηνίατρο το απόγευμα:
1. να την αφήνω να τρώει ξανα τις κροκέτες που βγάζει;
2. είναι τόσο επικίνδυνος αυτός ο βήχας ή απλά εμένα πιάνεται η ψυχή μου επειδή ταλαιπωρείται;
3. Δεδομένου ότι την παρακολουθούμε, υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μέρες να επιδεινωθεί τόσο ώστε να έχουμε και τα..χειρότερα;
4. Υπάρχει περίπτωση να περάσει από μόνο του αν δεν καταφέρουμε να δώσουμε αντιβίωση;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf