Τριχούλες στα πέλματα


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
να ρωτήσω όσους και όσες έχουν golden αλλά και άλλα μακρύτριχα σκυλάκια...
τις τριχούλες που μεγαλώνουν στα πέλματα τις κόβουμε?τις αφήνουμε?πως τις κουρεύουμε?με απλό ψαλίδι και μόνοι μας?
στον έκτορα έχουν μεγαλώσει αρκετά...δεν βλέπω να τον ενοχλούν ιδιαίτερα απλά σκέφτομαι μην αρχίσει και γλιστράει στο πλακάκι:D:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Βράβο βρε ninoula, με πρόλαβες γιατί το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ!
Εγώ τα κόβω με ψαλιδάκι.
Με τον καύσωνα τα έκοβα τακτικά για να δροσίσονται τα ποδαράκια της. Τώρα με της βροχές καλό είναι να τα περιποιήσε για να μη μένει υγρασία στην πατούσα και λόγου καθαριότητας.
Ας μας απαντήσει καλύτερα ένας groomer ή κάποιος που το κατέχει το θέμα. Γενικά κάνει η πατούσα να είναι γυμνή?

Πάντως πολλοί φίλοι μου δεν συμφωνούν με το κόψιμο που έκανα της ζεστές μέρες γιατί λέγανε ότι δεν κάνει καλό να πατάει τόση πατούσα σε ζεστή άσφαλτο κτλ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Τρίχες στις πατούσες; Οχι μόνο δεν τις έχω κόψει ποτέ, αλλά δεν τις έχω προσέξει κιόλας ποτέ.
Δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα για να τους δώσω σημασία.
Μόνο τα τσουλούφια ανάμεσα στα δάχτυλα κουρεύω μια-δυό φορές τον χρόνο και κυρίως το καλοκαίρι γιατί γραπώνονται εκεί διάφορα άγανα κλπ
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ τις τρίχες ανάμεσα στα πέλματα τις κουρεύω πάντα με ένα καλο ψαλίδι η αυτές τις ξυριστικές μηχανές Δεν τις αφήνω να μακρύνουν για να μη μαζεύουν χώματα, αγκάθια κλπ
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
:D:D:D:D
με το που είδα τις απαντήσεις...τον άρπαξα...τον έβγαλα στο μπαλκόνι και με μια μηχανή τις πήρα...όχι τελείως αλλά για πρώτη προσπάθεια νομίζω τα κατάφερα...δεν τις έκοψα πολύ βασικά...ο δε εκτοράκος κύριος...δεν κουνήθηκε το καλό μου!!!*agapoylas**agapoylas*
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και αν μπορέις η μπορέι να σου δείξει κάποιος groomer ,να καθαρίζεις σωστά τις τρίχες που βγαίνουν μέσα από τα νύχια Αυτό που είπε η Μαρέκο Είναι καλό να τις κόβεις γιατί και εκεί μαζεύονται άγανα, αγκάθια και τσιμπούρια
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
για να ειμαι ειλικρινής αυτό το ανάμεσα στα νύχια δεν το κατάλαβα...ανάμεσα στα δάχτυλα δηλ? εκεί ναι μεν έχει τριχούλες αλλά δεν είναι μακριές...groomer δε στην Κομοτηνή δεν έχω ακούσει να υπάρχει...θα το ψάξω το θέμα όμως και ότι μπορώ να το κάνω θα το κάνω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όχι ανάμεσα στα νύχια Λάθος το διατύπωσα Μιλάω για τις τρίχες που μεγαλώνουν και καλύπτουν από πάνω τα νύχια τελείως όταν μακρύνουν
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν βάλεις το δάκτυλο σου ανάμεσα απο τα δάκτυλα του σκύλου και το κουνήσεις προς τα πάνω θα δεις αρκετή τρίχα που θέλει κόψιμο. Αυτό εννοεί η Κατερίνα.
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
ιιιιιιιιιιιιιιιιι τώρα κατάλαβα....οκ θα το έχω και αυτό στο μυαλό μου για την επόμενη φορά ή βασικά για όποτε χρειαστεί...τώρα που τις είδα δεν είναι μεγάλες...ευχαριστώ για την συμβουλή....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95