Τριχόπτωση για cane corso και rotweiler?








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλημέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους Cane Corso και Rotweiler, που συγκατοικούν μέσα στο σπίτι με τα ζωντανά τους, πως συμπεριφέρεται η τρίχα τους..? Πάει σύννεφο σαν του Γερμανικού Ποιμενικού π.χ. ή παλεύεται...?
ευχαριστώ πολύ!
Γιατί ποιος σου είπε ότι του Γερμανικού Ποιμενικού πάει σύννεφο?:LOL:

Πχιότητα τριχώματος
Σωστή διατροφή
Γνώση στο χτένισμα και σωστά εργαλεία!

Αν δεν τα έχεις αυτά κλάφτα!
 
  • Like
Reactions: Aslan


AleΧandros

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2013
43
40
Θεσσαλονικη
Γιατί ποιος σου είπε ότι του Γερμανικού Ποιμενικού πάει σύννεφο?:LOL:

Πχιότητα τριχώματος
Σωστή διατροφή
Γνώση στο χτένισμα και σωστά εργαλεία!

Αν δεν τα έχεις αυτά κλάφτα!
...κοίτα, με 4 σκυλιά να τρώνε πάνω από 2 κιλά κροκέτα την ημέρα... ε δεν μπορώ να ταίζω και ολιστική κροκέτα, αλλά και δεν θα τους καταδίκαζα σε κροκέτα με την σέσουλα...
εδώ και χρόνια τους ταίζω bosch, μια γερμανική τίμια για την τιμή της κροκέτα.. τους χτενίζω πολύ συχνά, και όταν είναι η εποχή η εποχή του τρύγου.... καθημέρινα
λάδι σολομού ενίοτε... αλλά η τρίχα σύννεφο..
η αλήθεια είναι πως ειδικότερες γνώσεις πέραν του βουρτσίζω.. δεν έχω...

αυτό που καταλαβαίνω από τα σχόλια των φίλων εδώ μέσα, είναι πως η τριχόπτωση στα μακρύτριχα.. είναι ποιο διαχειρήσιμη.. μιας και δεν καρφώνεται στα υφάσματα..

Θεός το μινι σνάουτσερ που δεν έχω δει ούτε μία 'ασπρη τρίχα του σε γκρί ανθρακί πλακάκι...
ποιές άλλες ράτσες έχουν αυτό την συμπεριφορά...? ή δεν υπάρχουν..?
 
  • Like
Reactions: ntoulis




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παντως, κατά την γνώμη μου, όταν είναι να βάλει την θερινή στολή ή μετα πάλι την χειμερινή, δεν σε σώζει τίποτα, ακόμα κι αν τον τρέφεις με νέκταρ και αμβροσία! Για τους λοιπούς μηνες...Ναι! Βοηθάει η καλή τροφη στο να μην έχει τριχόπτωση.
 


algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
Παντως, κατά την γνώμη μου, όταν είναι να βάλει την θερινή στολή ή μετα πάλι την χειμερινή, δεν σε σώζει τίποτα, ακόμα κι αν τον τρέφεις με νέκταρ και αμβροσία! Για τους λοιπούς μηνες...Ναι! Βοηθάει η καλή τροφη στο να μην έχει τριχόπτωση.
ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΤΡΙΧΠΤΩΣΗΤ ΕΔΩ ΚΚΕ ΜΉΝΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕ ΚΟΡΣΟ. ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΦΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf