Τριχόπτωση


Epikouros

New Member
17 Αυγούστου 2012
2
0
Nikaia
Χαιρετισμούς σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την τριχόπτωση. Έχω ένα κοκονάκι 1 έτους με έντονη τριχόπτωση τις τελευταίες 3-4 εβδομάδες. Σημειώνω οτι προ περίπου 1,5 μήνα έγινε αλλαγή της ξηράς τροφής από royal canin σε Acana λόγω έλλειψης επιθυμίας .

Με την αλλαγή της τροφής καταφέραμε την επιθυμία και το φαγητό με όρεξη, όμως δεν ξέρω εάν η τριχόπτωση είναι αποβολή τριχώματος γιατί είναι η εποχή της ή οφείλεται στην αλλαγή της τροφής.

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει πόσο καιρό διαρκεί η τριχόπτωση λόγω "εποχής" υπο κανονικές συνθήκες?
Θα γίνουν πολύ σύντομα αιματολογικές εξετάσεις για να εκμηδενίσουμε άλλους λόγους που μπορεί να προκαλούν τριχόπτωση.

Ευχαριστώ.
Ε.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Καλησπέρα!
Είναι της εποχής νομίζω η τριχόπτωση, μαδάνε πολύ και τα 2 σκυλιά που έχουμε με το φίλο μου. Το ροτβάιλερ αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε να μαδάει πολύ εδώ και 10 ημέρες
 
  • Like
Reactions: Epikouros


Epikouros

New Member
17 Αυγούστου 2012
2
0
Nikaia
Καλησπέρα!
Είναι της εποχής νομίζω η τριχόπτωση, μαδάνε πολύ και τα 2 σκυλιά που έχουμε με το φίλο μου. Το ροτβάιλερ αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε να μαδάει πολύ εδώ και 10 ημέρες
Μηπως γνωρίζετε να μου πείτε το χρονικό διάστημα που συνήθως διαρκεί η "εποχιακή" τριχόπτωση? Δεν ξέρω αν η Acana της πέφτει λίγο "βαριά" και προκαλεί τριχόπτωση..
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Από ότι διαβάζω στο internet η τριχόπτωση (κάθε άνοιξη και φθινόπωρο) διαρκεί από 30 έως 50 ημέρες. Για πιο έγκυρη απάντηση όμως ρώτα και το κτηνίατρο σου :)
 
  • Like
Reactions: Epikouros


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight