Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Η Κων/πολη είναι μια πόλη σε πρότυπα δυτικά (αν εξαιρέσουμε τους μιναρέδες) - στις πόλεις βαθύτερα στην Ανατολία όπου βρίσκεται κ ανθεί το παραδοσιακό τουρκικό στοιχείο τι γίνεται?
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Η Κων/πολη είναι μια πόλη σε πρότυπα δυτικά (αν εξαιρέσουμε τους μιναρέδες) - στις πόλεις βαθύτερα στην Ανατολία όπου βρίσκεται κ ανθεί το παραδοσιακό τουρκικό στοιχείο τι γίνεται?
δυστυχως δεν μπορω αν εκφερω αποψη διοτι δεν γνωριζω τι γινεται περαν της Κων/πολης..
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Παιδιά , για το θεαθήναι είναι .
Η Πόλη είναι η τουριστικότερη πόλη της γειτονικής χώρας .
Λογικό και επόμενο να θέλουν να την καλλωπίσουν με δυτικά πρότυπα , προφανώς για να δείξουν καλή εικόνα στην ευρώπη μπας και τους λυπηθούν και σκεφτούν να τουςβάλουν στην Ε.Ε .

Για αυτό και τα τόσα εκατομμύρια που πέφτουν σε υποδομές , αξιοποιήσεις , εκμεταλλεύσεις και βελτιώσεις ..
Για αυτό και οι ουρανοξύστες και οι πολυεθνικές..
Για αυτό και η αλλαγή της λίρας τους , που τα κέρματά τους έχουν τα χρώματα και το σχήμα του Ευρώ -ασημί με χρυσαφί- ..
Για αυτό και τα τόσα χρήαμτα στον τουρισμό και τα νοσοκομεία ..
Για αυτό και τα εκατομμύρια που δαπανώνται στις γνωστές εμετικές σειρές , οι οποίες γίνονται με την βοήθεια του κράτους τους και πωλούνται τα δικαιώματα προβολής τους στην Ελλάδα και τις άλλες χώρες με πενιχρά ποσά , προβάλλοντας την ζωή , το lifestyle , και το πόσο εξελιγμένη χώρα είναι .

(πράγματι , σε ολες αυτες τις σειρές έχετε δει να προβάλλονται σκηνικά , τοπία κλπ σε μέρη ΕΚΤΩΣ απο την Πόλη ; πχ Καππαδοκία , Άγκυρα , ή ακόμα πιο πέρα ;; Σαφως και οχι , διότι δεν είναι βλάκες , για να δείξουν τις τρωγλες , την μιζέρια και την φτώχια των ανθρώπων . )

Κινδυνεύει η χώρα μας να μουσουλμανοποιηθεί , η Θράκη αιμορραγεί , το Ωθωμανικό τόξο και η "ανεξάρτητη δυτική θράκη" εκκολάπτονται σταδιακά και με σταθερά βήματα , και όλα αυτά ...
με τον Εζέλ , τον Μεγαλοπρεπή και τα λοιπά εργάκια που καθηλώνει π΄σοες νοικοκυρές ....

Φίλοι μου , μην μένετε στην βιτρίνα ...

Ψάξτε την ουσία , ψάξτε τα κίνητρα και τον λόγο αυτών που βλέπουμε .

Η φούσκα της οικονομίας και της οργάνωσης της γειτονικής χώρας , δεν έγινε ξαφνικά σε μια ημέρα απο την αγάπη τους για την χώρα , την ανάπτυξη κλπ .
Φτιάχνουν την βιτρίνα , φοράνε τα καλά τους προς την Δύση , πετώντας τα σκουπίδια στην Ανατολή τους , ελπίζοντας να πατήσουν σε ευρωπαϊκό έδαφος , είτε αυτό γίνει μέσω ένταξης στην Ε.Ε , είτε μέσω της "δυτικής θράκης" .


Συγγνώμη για το πιθανόν άσχετο του κειμένου μου


αλλά τα φορουμ έχουν ενα καλό ... είναι τρομερή πηγή διαλόγου και συζητήσεων και σκέψης ..
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ας περιοριστούμε όμως στον νόμο που μας "απειλεί" και μας υποβαθμίζει, που Έλληνες νομοθέτησαν και αφορά Έλληνες πολίτες, στην Ελλάδα...:)
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εάν ψηφιστεί αυτός ο νόμος, θα πρέπει να μπει ένα επιπλέον άρθρο:

Υποχρεωτική περισυλλογή και ευθανασία στους επικίνδυνους ανθρώπους, αυτούς που εκδηλώνουν επιτυχή επίθεση ή ανεπιτυχή προσπάθεια επίθεσης ή απειλητική στάση και συμπεριφορά προς άλλον άνθρωπο ή τα ζώα, καθώς και σε όποιον άνθρωπο πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί σε άλλον άνθρωπο ή στα ζώα και δεν θεραπεύεται.

Εκεί σε θέλω μάστορα... Να δούμε ποιός θα επιβιώσει, εμείς ή οι σκύλοι!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
το προβλημα ειναι οτι η καθαροαιμη κυνοφιλια εχει ηδη πληγει.... με τον νεο νομο..
οι νεες τροποποιησεις ερχονται να την πληξουν ακομα περισσοτερο...
και ειδικα την ερασιτεχνικη εκτροφη

ο στοχος ειναι να παταξουν τυχον φυγοντα κερδη..
δεν ασχολουνται με τα πετσοπ και τα παππυ μιλσ... απλα γιατι δεν γνωριζουν τις λεπτομερειες που γνωριζετε εσεις... και επισης καλα τα παιρνουν απο εκει ( ετσι πιστευουν)
και σιγουρα οι μπυμπ μια και ανεκαθεν παρανομοι ηταν ετσι και θα συνεχισουν χωρις προβλημα

ο μονος τροπος πλεον να μην χτυπηθει κι επιβαρυνθει αλλο η καθαροαιμη κυνοφιλια ειναι να γινουν προτασεις τετοιες ετσι ωστε.... να τους ικανοποιησουν... και να μιλησουν στην γλωσσα που καταλαβαινουν.... επισης αυτες οι προτασεις να εχουν στοχο ακριβως τα λαθη της τροποποιησης...
ο μονος φορεας που μπορει να κανει τετοιες προτασεις και να γινουν δεκτες ειναι ο ΚΟΕ αν κι εφοσον τις παρουσιασει ετσι ωστε να τους παρουν σοβαρα...

κυριοι ο μονος τροπος να γλυτωσουν
οι σκυλοι φυλακες οι σκυλοι κυνηγοι και ο χαρακτηρισμος επικινδυνων φυλων γενικοτερα
οι ερασιτεχνες εκτροφεις

ειναι ο κοε να προτεινει εσοδα που χανει το κρατος ετσι και το εφαρμοσει...
απο τους ερασιτεχνες εκτροφεις....
απο τα σκυλια προς αναπαραγωγη
απο τα σκυλια με κομμενα αυτια προς αναπαραγωγη

κυριοι δυστυχως οταν βλεπεις οτι χανεις την μαχη πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι πως θα χασεις οσο το δυνατον λιγοτερα και πως θα σωσεις οσο το δυνατον περισσοτερα...

η μονη προταση λοιπον που σωζει ειναι ο ιδιος ο κοε να προτεινει...

"φορο" στον σκυλο σε ετησια βαση
25 ευρω για καθε σκυλο αρσενικο η θυληκο παραδειγμα...
100 ευρω για καθε σκυλο θηλυκο που προκειται για αναπαραγωγη....

50 ευρω τελος για καθε κουταβι ερασιτεχνη εκτροφεα....
100 ευρω απαξ η αδεια ερασιτεχνη εκτροφεα
αυτα ολα για την ερασιτεχνικη εκτροφη κι οχι την επαγγελματικη ...
εκεινοι εχουν αδεια ετσι κι αλλοιως , εγκαταστασεις, και ηδη φορολογουνται...

προστιμο σε σκυλο που αναπαραχθηκε και δεν εχει πληρωμενο τελος αναπαραγωγης κι αδεια ερασιτεχνη εκτροφεα με μεγαλο αντιτιμο...


αλλα θα δειξουμε ποσα χρηματα θα χασουν απο την ερασιτεχνικη εκτροφη...

θα δειξουμε ποσα χρηματα θα χασουν απο σκυλια κομμενα ηλικιας τουλαχιστον 2 ετων και πανω με κομμενα αυτια... σε περιπου τριαντα φυλες..... και τα κουταβια τους.....


και τελος θα μιλησουμε και για τις απαγορευμενες φυλες ποσες ειναι αυτες και ποσα εχει εγγεγραμμενα ο κοε ... και ποσα χρηματα θα χασουν κι απο εκει τα σκυλια και τα μελλοντικα κουταβια....


αυτα ολα επιβαρυνουν και τον απλο ιδιοκτητη..

απο 25 ευρω μεχρι 100 ευρω ετησιως αν εχει 5 σκυλια... δυο τσουβαλια τροφη παραπανω...

οσο για την τιμη των κουταβιων ξερω οτι ηδη σας φαινονται εξωπραγματικες οι τιμες που πουλιουνται
αλλα εκει που δινονται απο 600 μεχρι 1200 ευρω θα δινονται 700 μεχρι 1300

παρακαλω οι αντιδρασεις σας κατοπιν σκεψεως...
Αφού λοιπον φαινόμουν παράλογη να πω τι σκεφτόμουν εχθές και δεν με καταλαβαινες, GRDANE. Αφού το κόστος των τελών, για τον ερασιτέχνη εκτροφέα που προτείνεις (και εχω τονίσει) εν τέλει θα μετακυλίσει στον αγοραστή, οπως δείχνει η προτελευταία φράση (που επίσης εχω τονίσει), εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, γιατί τα τέλη αυτά να Φαινονατι στον εκτροφέα και να μην φαίνονται στον αγοραστή που ούτως ή άλλως θα τα επωμιστει. Για να φαινεται ο ερασιτεχνης εκτροφέας καλός απέναντι στο κρατος? Για να τη βγάζει λάδι? Εξου και πρότεινα, αν είναι να εφαρμοστει ετσι, οπως προτείνεις, τότε οποιος αγοραζει από ερασιτεχνη εκτροφέα να απαλασσεται από το τέλος κτησης σκυλου (δηλ. τα 25€/έτος) για κάποιο -περατό-διάστημα, πάλι αντέδρασες. Που ειναι το παράλογο? Εκτός κι αν θέλουμε τον αγοραστη εκτροφικου σκύλου σε μια μονιμη lose-lose situation... Χμμμμμ


υ.γ. Για δημόσιες απαντήσεις έχω nickname. Αν ήθελα να μαθαίνει το όνομά μου ο κάθε ένας που διαβαζει το φόρουμ, μέλος ή μη, θα έγραφα με το όνομά μου ως χρήστη ή στην υπογραφή μου. Επιθυμώ ομως να κρατησω την ανωνυμία μου στους πολλους. Ευχαριστώ
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Αφού λοιπον φαινόμουν παράλογη να πω τι σκεφτόμουν εχθές και δεν με καταλαβαινες, GRDANE. Αφού το κόστος των τελών, για τον ερασιτέχνη εκτροφέα που προτείνεις (και εχω τονίσει) εν τέλει θα μετακυλίσει στον αγοραστή, οπως δείχνει η προτελευταία φράση (που επίσης εχω τονίσει), εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, γιατί τα τέλη αυτά να Φαινονατι στον εκτροφέα και να μην φαίνονται στον αγοραστή που ούτως ή άλλως θα τα επωμιστει. Για να φαινεται ο ερασιτεχνης εκτροφέας καλός απέναντι στο κρατος? Για να τη βγάζει λάδι? Εξου και πρότεινα, αν είναι να εφαρμοστει ετσι, οπως προτείνεις, τότε οποιος αγοραζει από ερασιτεχνη εκτροφέα να απαλασσεται από το τέλος κτησης σκυλου (δηλ. τα 25€/έτος) για κάποιο -περατό-διάστημα, πάλι αντέδρασες. Που ειναι το παράλογο? Εκτός κι αν θέλουμε τον αγοραστη εκτροφικου σκύλου σε μια μονιμη lose-lose situation... Χμμμμμ


υ.γ. Για δημόσιες απαντήσεις έχω nickname. Αν ήθελα να μαθαίνει το όνομά μου ο κάθε ένας που διαβαζει το φόρουμ, μέλος ή μη, θα έγραφα με το όνομά μου ως χρήστη ή στην υπογραφή μου. Επιθυμώ ομως να κρατησω την ανωνυμία μου στους πολλους. Ευχαριστώ
Παντα μου αρεσε ο τροπος που βλεπεις τα πραγματα κ κυριως ο τροπος που διατυπωνεις τις σκεψεις σου!
Οποτε.. κα παλι συμφωνω!

Pls.. ας ξαναμπει η επιλογη thnx για να μη γραφουμε καποιοι απλα "συμφωνω" οταν δε θελουμε-εχουμε να γραψουμε κατι παραπανω.
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
Όποιος πιστεύει πως έστω και 1 ευρώ από τους "φόρους" που προτείνουν οι εκτροφείς ή τα πρόστιμα που ήδη υπάρχουν θα καταλήξει σε προγράμματα για τα αδέσποτα ή έστω σε παιδεία, υγεία (στα σχολεία και νοσοκομεία χωρίς θέρμανση πχ) έχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης της κατάστασης στη χώρα ή ζει στο Κρόνο.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Όποιος πιστεύει πως έστω και 1 ευρώ από τους "φόρους" που προτείνουν οι εκτροφείς ή τα πρόστιμα που ήδη υπάρχουν θα καταλήξει σε προγράμματα για τα αδέσποτα ή έστω σε παιδεία, υγεία (στα σχολεία και νοσοκομεία χωρίς θέρμανση πχ) έχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης της κατάστασης στη χώρα ή ζει στο Κρόνο.
++ επίσης ως γνωστόν τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, σήμερα 100 αύριο 1000 και ούτω καθ' εξής.
 






Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
Τα θετικά της τροπολογίας

1. «Αρμόδια όργανα βεβαίωσης των παραβάσεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκεκριμένα η Αστυνομία, η Δημοτική Αστυνομία, η Θηροφυλακή των κυνηγετικών συλλόγων, οι υπάλληλοι των Τελωνείων και των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου και η Λιμενική Αστυνομία.».

Θα σταματήσει το μπέρδεμα για το ποιός είναι αρμόδιος να δεχτεί μια καταγγελία, για κακοποίηση πχ.

2. «Η σήμανση κάθε ζώου συντροφιάς είναι υποχρεωτική, συμπεριλαμβανομένων των σκύλων που χρησιμοποιούνται για τη φύλαξη ποιμνίων.».

Αυτονόητο...

3.
«9. Για την αναγνώριση των ιδιοκτητών δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς, που φέρουν ηλεκτρονική σήμανση, τον έλεγχο του βιβλιάριου υγείας ή του διαβατήριου και γενικά για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου οι Υπηρεσίες της Δημοτικής Αστυνομίας, της Θηροφυλακής των κυνηγετικών συλλόγων, οι υπάλληλοι των Τελωνείων και των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ) και η Λιμενική Αστυνομία, εφοδιάζονται με τους κατάλληλους ανιχνευτές, η δαπάνη αγοράς των οποίων βαρύνει το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.».

Αν ποτέ τα αγοράσουν και τα χρησιμοποιούν...

4.
«3. α) Απαγορεύεται η πώληση σκύλων και γατών σε υπαίθριους δημόσιους χώρους, συμπεριλαμβανόμενων των υπαίθριων αγορών.
β) Απαγορεύεται η πώληση ζώων συντροφιάς με ηλικία μικρότερη των οκτώ (8) εβδομάδων.».

Αυτονόητο επίσης...

5. «3α. Δεν επιτρέπεται η εισαγωγή, εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία σκύλων που είναι ακρωτηριασμένοι»

Βλέπω πως το θέμα διχάζει, άλλα η δική μου άποψη είναι πως είναι θετικό. Για μένα το θέμα είναι απλό. Οι ακρωτηριασμοί είναι κακοί. Άρα αποκλείω τα ακρωτηριασμένα ζώα από τα πάντα. Τώρα αυτά περί "πολύτιμου γενετικού υλικού" και "εξαίρετα δείγματα φυλής που πρέπει να μπουν στην αναπαραγωγή", τα ακούω λίγο βερεσέ. Δεν ξέρανε οι εκτροφείς ότι κατά κει πήγαινε η ιστορία ? Δεν είχανε δει τι γίνεται σε άλλες χώρες ?


6. «γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιοδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του.».

Λογικό μου ακούγεται



Ολα τα υπόλοιπα...τι να πρωτοπείς...χάλι μαύρο...
 










Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δυστυχώς, έτσι είναι...

Πάρα πολλές φορές, εκεί πουλάνε και τα σκυλιά που κλέβουν από σπίτια...
Αν ειναι δυνατον..
Χωρις ν'ακουστει ρατσιστικο να ρωτησω αν αυτοι που πωλουν τα σκυλακια (οχι αυτα που εχουν κλαπει) ειναι καποιας αλλης εθνικοτητας?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν ειναι δυνατον..
Χωρις ν'ακουστει ρατσιστικο να ρωτησω αν αυτοι που πωλουν τα σκυλακια (οχι αυτα που εχουν κλαπει) ειναι καποιας αλλης εθνικοτητας?
Απ' όλα έχει ο μπαξές...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Απ' όλα έχει ο μπαξές...
Ok thnx..
Θα μου φαινοταν λογικο σκεπτομενη οτι κ μεις καποτε ειχαμε ζωοπαζαρα (σωστα το λεω υποθετω)
Απλα θελω να πιστευω οτι συνεχιζει να υφισταται το καποτε.
Τεσπα.. ξεφυγα απο το θεμα.
Sry..