Τροφή για κουτάβι


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Αν βάλεις απο κάτω το τυράκι κι απο πάνω τις κροκέτες;

Θα αναγκαστει να φαει μερικες κροκετες για να φτάσει στο τυράκι οποτε και θα τις ανοιξει η όρεξη.
Τα δικα μου έτσι τα ξεγελάω όταν τους πιανει μιζερια με το φαγητο.
Θα τις σπρωξει σε χρονο μηδεν!!

Την εχω αφησει μεχρι μιαμιση μερα εφαγε λιγακι που τις εδωσα εγω με το χερι μου.Χαρηκα οτι εφαγε και μετα παλι τα ιδια.
Δεν πρεπει να της δωσω κονσερβα το ξερω αλλα οταν βλεπω οτι μολις φαει λιγο απο το δικο μας φαι,βρισκει την ενεργεια της και τρεχει σαν παλαβη,σκεφτομαι οτι τοση ωρα λοιμοκτονουσε και εγω τρωω μεσα στην αναισθησια.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.905
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
flygirl πραγματικά έχεις 2 δρόμους: ένας είναι να την αφήσεις να πεινάσει, και όταν πεινάσει θα φάει. Μην την παραχαϊδεύεις. Ο άλλος είναι να σταματήσεις με την ξηρά και να της μαγειρεύεις...
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έχεις μόνο ένα δρόμο να διαλέξεις!
η θα έχεις ένα σκυλί που θα τρώει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν του βάζεις (μαγειρευτό, ξηρά, barf),ή θα έχεις ένα σκυλί μίζερο που θα σε χορεύει στο ταψί!
Διαλέγεις και παίρνεις!
Μη νομίζεις ότι αν του δίνεις μαγειρευτό δεν θα σου ξανακάνει κόλπα......πίσω έχει αχλάδα την ουρά!
όταν καταλάβει ότι μπορεί να σε παίζει και να κερδίζει εκτός απο το ενδιαφέρων σου και ότι φαγητό θέλει, θα δεις ότι και το νοστιμότερο κοτοπουλάκι με ρυζάκι θα έχει την μοίρα που έχει τώρα η ξηρά!

Ας το να πεινάσει λίγες μέρες και θα δεις πως θα στρώσει!
 
Last edited:


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Αυτο το οτιδηποτε ΤΑRA μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να το πετυχω!!
Δηλαδη να τρωει και μαγειρευτο και κροκετες και ολα.
Ξερω τι μου λετε και εχετε πολυ δικιο αλλα ο λογος που "lλυγιζω" ειναι γιατι ας πουμε...
Εδω και 6-7 μερες κακοτρωει,πολυ λιγες κροκετες σχεδον το 1/3 απο αυτο που πρεπει να τρωει και αυτο το τρωει επειδη της εχω βαλει λιγο μεσα απο το δικο μου.
Σημερα φτασαμε στο σημειο να ειναι πεσμενη ολη μερα,δεν επαιζε,ενεργεια καθολου,κοιμοτανε ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!

Ε λεω αι σιχτιρ θα της δωσω το κοτοπουλο μου να δω τι γινεται.Μολις εφαγε δαιμονιστηκε!!να παιξει,να γαυγισει,να λυσσαξει.
Μου ειπε και ο κτηνιατρος οτι αδυνατισε λιγο και ανησυχησα οτι η επιμονη μου μην μου βγει σε κακο.

Το πιο πιθανο ειναι να αρχιζω το μαγειρεμα απο αυριο.Δηλαδη την εχω 2 μηνες και αυτο το φαι ειναι το προβλημα μας απο την πρωτη μερα!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είχα το ίδιο πρόβλημα κάποτε με τη Μίλβα και όλοι την έλεγαν κακομαθημένη...και έκανα αυτό που έλεγαν όλοι(και η κτηνίατρος) την άφησα 2-3 μέρες ή να μείνει νηστική ή να φάει την ξηρά..το αποτέλεσμα?!Έπαθε πρόβλημα με το στομαχάκι της και η κτηνίατρος μας έδωσε ειδικές κονσέρβες που ουτε καν τις μύρισε..και τελικά την επαναφέραμε με μαγειρευτό φαγητό(κοτόπουλο βραστό ή ψάρι) σταδιακά και τάισμα..!Βέβαια απο τότε έτρωγε κυρίως μαγειρευτό φαγητό και σπάνια λίγη ξηρά για αλλαγήΚάθε σκυλί δεν είναι το ίδιο..εγω αυτό κατάλαβα...καλή τύχη με τη δική σου!
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Μπορει να τα παρατησα γρηγορα αλλα πραγματικα αυτο το αγχος με το φαι της δεν μπορουσα να το περναω αλλο.
Και μενα μου λενε οτι την εχω κακομαθει αλλα πραγματικα μιλαω τις κροκετες ουτε να τις φτυσει!!!
Θελω να ξερω οτι τρωει και οτι τρωει καλα να αναπτυχθει σωστα...οποτε αρχισα το μαγειρεμα.
Ρωτησα τον κτηνιατρο μου διαβαζω και συνεχεια πραγματα απο εδω στο φορουμ,ειναι λιγο "ταλαιπωρια" αλλα οταν την βλεπω να τρωει ειμαι πολυ χαρουμενη.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Εν αναμονη του πιτσιρικου και οπως ειπα και σε αλλο θεμα εχω καταγχωθει με μερικα πραγματα...Οσον αφορα την τροφη τωρα, θα ρωτησω την κοπελα τι τον τα'ι'ζει αλλα επειδη μπορει να θελω να του αλλαξω την τροφη θελω να μου πειτε τι προτεινετε για κουταβι 2 μηνων που θα γινει maximum 12 κιλα. Επισης, στον Κιλλερ τον τελευταιο καιρο του μαγειρευα και ειχα βρει την υγεια μου, αλλα η συνταγη που εχω ειναι για ενηλικα σκυλια και σιγουρα δεν ειναι ο,τι καλυτερο για ενα κουταβι, ουτε τις καταλληλες ποσοτητες ασβεστιου εχει ουτε τιποτα. Για αυτο σκεφτηκα να του δινω μια καλη ξηρα μεχρι να μεγαλωσει και μετα να του το αλλαξω σε μαγειρευτο.

Ιδεες παρακαλω!!!
 




minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Τι τιμη εχει? Γιατι δεν βλεπω κατι στο site... Επισης τα συστατικα που μπορω να τα δω? Παταω εκει που λεει further info αλλα μου βγαζει κατι αλλα...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.057
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa