Τροφή PRINS


Boksic

Member
17 Ιουνίου 2022
7
0
42
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς την εν λόγω τροφή? Είναι ψυχρής έκθλιψης.
Θέλω για ενήλικα σκυλάκια και ψάχνω κάτι αξιόλογο με χαμηλα σιτηρά.
Μου την έχουν προτείνει ως μια καινούρια ολανδικη κορυφαίας ποιότητας και για κουταβια και για ενήλικα.
Θα ήθελα την γνώμη σας.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Δεν θα την προτεινα ως αξιολογη επ ουδενι. Ενδεικτικα, τα συστατικα για τη συνταγη με σολωμο και ρυζι:

Αφυδατωμένος σολωμός (14%), αραβόσιτος, αρακάς, σιτάρι, ρύζι (13,5%), αφυδατωμένο κοτόπουλο, λίπη κοτόπουλου, πολτός παντζαριού, υδρολυμένο συκώτι, γλουτένη αραβόσιτου, λάδι ψαριού (0.5%), ζύμη, χλωριούχο κάλιο, εκχυλίσματα yucca schidigera (0.1%)

Αραβοσιτος, αρακας, σιταρι, ρυζι ειναι τουλαχιστον 50% ολα μαζι...Συστατικα δευτερουσας σημασιας. Πολυ υδατανθρακας, λιγο κρεας. Αφυδατωμενο κρεας και ψαρι, ενας θεος ξερει απο που, και τι ελεγχους κανουν για την ποιοτητα του (βλεπε σκανδαλο μελαμινης το 2007). Χλωριουχο καλιο = υποκαταστατο αλατιου, δεν θα πρεπε να χει καμια θεση στην τροφη του σκυλου...

Και οι αλλες συνταγες τους ειναι μια απο τα ιδια. Για τα ηλικιωμενα εχει ζαχαρη...

Μακρια...
 


Boksic

Member
17 Ιουνίου 2022
7
0
42
Τι προτείνεις για ενήλικα σε μια συμφέρουσα τιμή? Επίσης έχω και κάποια κουταβάκια τα κάποια θέλω να τα δώσω μια ποιοτική τροφή
Δεν θα την προτεινα ως αξιολογη επ ουδενι. Ενδεικτικα, τα συστατικα για τη συνταγη με σολωμο και ρυζι:

Αφυδατωμένος σολωμός (14%), αραβόσιτος, αρακάς, σιτάρι, ρύζι (13,5%), αφυδατωμένο κοτόπουλο, λίπη κοτόπουλου, πολτός παντζαριού, υδρολυμένο συκώτι, γλουτένη αραβόσιτου, λάδι ψαριού (0.5%), ζύμη, χλωριούχο κάλιο, εκχυλίσματα yucca schidigera (0.1%)

Αραβοσιτος, αρακας, σιταρι, ρυζι ειναι τουλαχιστον 50% ολα μαζι...Συστατικα δευτερουσας σημασιας. Πολυ υδατανθρακας, λιγο κρεας. Αφυδατωμενο κρεας και ψαρι, ενας θεος ξερει απο που, και τι ελεγχους κανουν για την ποιοτητα του (βλεπε σκανδαλο μελαμινης το 2007). Χλωριουχο καλιο = υποκαταστατο αλατιου, δεν θα πρεπε να χει καμια θεση στην τροφη του σκυλου...

Και οι αλλες συνταγες τους ειναι μια απο τα ιδια. Για τα ηλικιωμενα εχει ζαχαρη...

Μακρια...
Τι προτείνεις για ενήλικους σκύλους? Επίσης έχω και κάποια κουταβάκια τα οποία θέλω να τα δώσω ποιοτική τροφή.
 


Boksic

Member
17 Ιουνίου 2022
7
0
42
Δεν θα την προτεινα ως αξιολογη επ ουδενι. Ενδεικτικα, τα συστατικα για τη συνταγη με σολωμο και ρυζι:

Αφυδατωμένος σολωμός (14%), αραβόσιτος, αρακάς, σιτάρι, ρύζι (13,5%), αφυδατωμένο κοτόπουλο, λίπη κοτόπουλου, πολτός παντζαριού, υδρολυμένο συκώτι, γλουτένη αραβόσιτου, λάδι ψαριού (0.5%), ζύμη, χλωριούχο κάλιο, εκχυλίσματα yucca schidigera (0.1%)

Αραβοσιτος, αρακας, σιταρι, ρυζι ειναι τουλαχιστον 50% ολα μαζι...Συστατικα δευτερουσας σημασιας. Πολυ υδατανθρακας, λιγο κρεας. Αφυδατωμενο κρεας και ψαρι, ενας θεος ξερει απο που, και τι ελεγχους κανουν για την ποιοτητα του (βλεπε σκανδαλο μελαμινης το 2007). Χλωριουχο καλιο = υποκαταστατο αλατιου, δεν θα πρεπε να χει καμια θεση στην τροφη του σκυλου...

Και οι αλλες συνταγες τους ειναι μια απο τα ιδια. Για τα ηλικιωμενα εχει ζαχαρη...

Μακρια...
Έψαξα την σύνθεση για τα κουταβια και βρήκα αυτό :

ΣΥΝΘΕΣΗ:
Αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου και γαλοπούλας (25%), καλαμπόκι, σιτάρι, ζωικό λίπος (μοσχάρι), αποξηραμένος πολτός κιχωρίου, υδρολυμένη πρωτεΐνη πουλερικών (3%), μαλτοδεξτρίνη, σκόνη αιμοσφαιρίνης, σκόνη πλάσματος, λάδι σολομού, ινουλίνη, ηλιέλαιο, υδρόλυμα ζύμης, φωσφορικό όξινο ασβέστιο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ:
Υγρασία 9,0%, Ακατέργαστη Πρωτεΐνη 26,0%, Ακατέργαστο Λίπος 17,0%, Ακατέργαστη Τέφρα 6,0%, Ακατέργαστες Ίνες 3,0%.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
προτεινω aellis. αν επρεπε να δωσω κροκετα, αυτην θα δινα. και ειναι και ελληνικη εταιρεια. ηταν η τελευταια κροκετα που εδωσα πριν τους παω σε σπιτικο φαγητο και δεν συγκρινεται με τις αλλες. μονο το οτι δεν βρωμοκοπαει οταν την ανοιγεις λεει πολλα πιστευω.

για τα κουταβια ειναι ως παρακατω:
Φρέσκο ολόκληρο κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής 35% ,φρέσκια ολόκληρη γαλοπούλα 30% , συκωτάκια-καρδιές φρέσκου κοτόπουλου 2% , χόνδρος φρέσκου κοτόπουλου 2% , φρέσκα ολόκληρα αυγά 2 % , νιφάδες βρώμης 6% , τριφύλλι (alfalfa) , coji berries , cranberries , chia seeds ,hemp seeds , κουρκουμάς , φρέσκος αρακάς , φρέσκα φύλλα μαρουλιού , φρέσκια βαλεριάνα , φρέσκα φύλλα σπανακιού , φρέσκα φύλλα ρόκας , φρέσκα κολοκυθάκια , φρέσκα ολόκληρα καρότα ,λάδι καρύδας , ελληνικό παρθένο ελαιόλαδο.

καμια σχεση με prins
 
  • Like
Reactions: Sasha


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Η prins έχει άθλια σύνθεση γενικά.
Καλή ψυχρής έκθλιψης δεν έχω βρει.
Πάντως για την aelis έχω να πω και εγώ τα καλύτερα. Παρά πολύ ωραία συνθεση. Φουρνιστη.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
αφυδατωμένο μοσχαρίσιο κρέας ( 31% ), αποξηραμένες γλυκοπατάτες, αποξηραμένες πατάτες, βοδινό λίπος ( 13% ), νιφάδες βρώμης ( 8% ), συκώτι αρνιού ( 7% ), αποξηραμένη κολοκύθα ( 2% ), νιφάδες καλαμποκιού, αποξηραμένο καρότο ( 1,2% ), λιναρόσπορος, εκχύλισμα κιχωρίου, αποξηραμένα βότανα, βήτα γλυκάνες, εκχύλισμα χόνδρου, μείγμα βιταμινών και μετάλλων.

Καλή δεν την λες. Οπως και κακή δεν την λες. Αδιάφορη. Και για τσουβάλι 12 κιλά με τέτοια σύνθεση 80 ευρώ δε θα έδινα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Αν κοιτάξεις εξωτερικό. Καλές ψυχρής έκθλιψης έχουν 30 ευρώ,μισό κιλό μαξ- ένα κιλό. Λίγοι θα θυμούνται και σε τι τιμη είχε έρθει η freeze dried orijen..που όπως ήρθε, έφυγε..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αφυδατωμένο μοσχαρίσιο κρέας ( 31% ), αποξηραμένες γλυκοπατάτες, αποξηραμένες πατάτες, βοδινό λίπος ( 13% ), νιφάδες βρώμης ( 8% ), συκώτι αρνιού ( 7% ), αποξηραμένη κολοκύθα ( 2% ), νιφάδες καλαμποκιού, αποξηραμένο καρότο ( 1,2% ), λιναρόσπορος, εκχύλισμα κιχωρίου, αποξηραμένα βότανα, βήτα γλυκάνες, εκχύλισμα χόνδρου, μείγμα βιταμινών και μετάλλων.

Καλή δεν την λες. Οπως και κακή δεν την λες. Αδιάφορη. Και για τσουβάλι 12 κιλά με τέτοια σύνθεση 80 ευρώ δε θα έδινα.
Μια χαρά τροφή είναι. Δεν είναι grain-free, εδώ μέσα ακόμα υπάρχει αυτή η ιδεολογία πως τροφές με συτηρά είναι κακές και οι grain-free καλές που είναι τίνγκα στη πατάτα και στους αρακάδες και αλφάλφες και σχετικές βλακείες που υποπτεύεται ότι προκαλούν καρδιομυοπάθειες στα σκυλιά.

Εγώ πάλι δεν θα έδινα τα λεφτά που κοστίζει η Orijen που τη λέτε καλή.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Μα δεν είναι το θέμα στο grain free. Ούτε η Aelis είναι.
Ξεκινάς με το ποσοστό κρέας, ωμού, φρέσκου,αφυδατωμενου. Μια τροφή με τίγκα στην πατάτα,γλυκοπατατα και χαμηλή σε ζωική πρωτεινη,δε με ενθουσιάζει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μα δεν είναι το θέμα στο grain free. Ούτε η Aelis είναι.
Ξεκινάς με το ποσοστό κρέας, ωμού, φρέσκου,αφυδατωμενου. Μια τροφή με τίγκα στην πατάτα,γλυκοπατατα και χαμηλή σε ζωική πρωτεινη,δε με ενθουσιάζει.
Εγώ πάντως όταν βλέπω (φρέσκο) αρακά φεύγω μακριά. Πριν βγουν οι grain-free πάντα έλεγαν πως ο σκύλος δεν πρέπει να τρώει αρακά. Τώρα είναι πλέον μόδα. Δεν έχω βρει grain-free χωρίς αρακά.

Η αλήθεια να λέγεται, είμαι γενικώς κατά της κροκέτας, πιστεύω πως η καλύτερη τροφή για ένα σκύλο είναι η μπαρφ, όταν γίνεται σωστά, και όταν την ετοιμάζουμε οι ίδιοι. Με τον προηγούμενο σκύλο μου, ο οποίος έτρωγε (δυστυχώς) τα πρώτα 6 χρόνια κροκέτα, είχα δοκιμάσει πολλές, και ξέρεις ποια του έκατσε καλύτερα απ' όλες; Η Royal Canin! Με την ND είχε χάλια τρίχωμα, με την Nutrivet Instinct (η οποία είναι τύπου Orijen) είχε χάσει μυϊκή μάζα και τα κόπρανά του ήταν... 'κάπως'...

Μετά βγήκε βέβαια και η μελέτη πως οι grain-free σχετίζονται με καρδιομυοπάθειες (και μάλλον όχι με το γεγονός ότι δεν έχουν μέσα συτηρά αλλά που έχουν αρακάδες), αλλά ευτυχώς ο σκύλος μου πλέον έτρωγε μπαρφ (επίσης είμαι κατά των έτοιμων μπαρφ και τη φτιάχνω μόνη μου).

Η ουσία είναι - αν μπορείς να ετοιμάζεις γεύματα στο σκύλο σου - είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Αν δεν θες τότε δώσε κροκέτα που ταιριάζει στο σκύλο σου. Γιατί νομίζω πολύ βλέπουμε τη γράφει το χαρτί και δεν βλέπουμε το σκύλο μπροστά μας.

Με τον μικρό, ο οποίος μεγάλωσε με μπαρφ (είναι πλέον 10 μηνών) κροκέτα βάζω μόνο στο Kong Wobbler και τη χρησιμοποιώ για εκπαίδευση. Και αυτή η Kudo που λες εσύ αδιάφορη του έχει κάτσει καλύτερα απ' την BritCare πχ που του έκανε διάρροιες. Που τη λένε και αυτή σχετικά καλή τροφή.

Εν τέλη καλή κροκέτα δεν υπάρχει. :cool:
 
  • Like
Reactions: medusa


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Αρχικά αν δε κάνω λάθος η έρευνα με την συσχέτιση της μυοκαρδιτιδας με την grain free τροφή απορρίφθηκε τότε από το αμερικανικό δικαστήριο. Και σταμάτησε εκεί. Απλά έχει μείνει ως φήμη η συσχέτιση αυτή.
Από την άλλη δεν φρικάρει κάνεις με την πατάτα,το λευκό ρύζι κλπ. Που έχουν τους πιο υψηλούς γλυκαιμικους δείκτες και είναι εντελώς ανθυγιεινά. Ο σκύλος δεν περιέχει αμυλαση στο σάλιο του,χρειάζεται περιορισμένο υδατανθρακα και όντως υπάρχει η τάση να τιγκαρουν τις τροφές στον υδατανθρακα. Και πάρε παγκρεατιριδα...
Συμφωνώ απόλυτα ότι η καλύτερη σίτιση, είναι η σωστή barf σίτιση, από το σπίτι. Κάποιοι δεν έχουμε ούτε χρόνο,ούτε γνώσεις για να κάνουμε κάτι τέτοιο καθώς θέλει και συγκεκριμένες ισορροπίες. Η γνώση έρχεται, ο χρόνος όχι.
Όσο καλά μπορεί να κάτσει η Royal Canin,το θέμα είναι τι μπορεί να αναπτύξει μελλοντικά στον σκύλο. Και τι αρρώστιες κρύβονται πίσω από τος τροφές RC,pro plan etc.
Σιγουρα δεν αρκεί να ταισουμε τον σκύλο μας απλά μια καλή τροφή. Πρέπει να βλέπουμε τι μας λέει ο σκύλος μας με την διάθεση,υγεία,τρίχωμα του. Πρέπει να προσαρμοσουμε την διατροφή του σκύλου στα θέλω του και τις εντερικές ανάγκες του καθώς εκεί είναι το 70% της συνολικής υγείας του. Ο σκύλος πιο πολύ μιλάει με το έντερο του παρά με τον εγκέφαλο του. Ως σαρκοφαγο ον που είναι δε καταλαβαίνω γιατί κάνουμε την συζήτηση περί αρακαδων,ρυζιων,πατατων καθώς μπορεί να έχει άρτια υγεία με κρέας και πατσαδες,που αυτή είναι η πραγματική σίτιση που θα είχε στην φύση. Ένα σκυλί δε θα έτρωγε ποτέ ρύζι,πατάτα ή αρακά.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αρχικά αν δε κάνω λάθος η έρευνα με την συσχέτιση της μυοκαρδιτιδας με την grain free τροφή απορρίφθηκε τότε από το αμερικανικό δικαστήριο. Και σταμάτησε εκεί. Απλά έχει μείνει ως φήμη η συσχέτιση αυτή.
Πού απορρίφθηκε; Παρακαλώ λινκ...

Και πάρε παγκρεατιριδα...
Δεν λέω ότι είναι καλό ο σκύλος να τρώει πολλούς υδατάνθρακες αλλά η παγκρεατίτιδα από τα λιπαρά δεν είναι; Επίσης δεν υπάρχει κροκέτα χωρίς υδατάνθρακες...

Όσο καλά μπορεί να κάτσει η Royal Canin,το θέμα είναι τι μπορεί να αναπτύξει μελλοντικά στον σκύλο. Και τι αρρώστιες κρύβονται πίσω από τος τροφές RC,pro plan etc.
Ενώ για την Orijen γνωρίζουμε; Μην ξεχνάμε πως η κροκέτα και η κάθε κροκέτα είναι high processed και παρασκευάζεται με τον ίδιο τρόπο (μεγάλες θερμοκρασίες και πρόσθετες βιταμήνες).

Ως σαρκοφαγο ον που είναι δε καταλαβαίνω γιατί κάνουμε την συζήτηση περί αρακαδων,ρυζιων,πατατων
Ελα ντε! Δωστε κρέας στα σκυλιά και όχι κροκέτα (y);)

Οταν μου βρεις ΜΙΑ ξηρή τροφή που να μην περιέχει αρακάδες, ρύζια και πατάτες, και μιας εδώ μιλάμε για "ποιοτικές" ξηρές τροφές και τι θα πει ποιότητα, θα σου πω ναι, αυτή είναι τροφή που πρέπει να τρώει ένας σκύλος και ναι, είναι ποιοτική και ναι, ο σκύλος όντως είναι σαρκοφάγο ζώο οπότε τι καλό βρίσκεις στην Aelis και τη λες ποιοτική τρωφή;

Fresh free-range chicken meat 70%, fresh chicken livers & hearts 2%, fresh chicken gristle 2%, fresh eggs 2%, oat flakes 6%, clover (alfalfa), goji berries, cranberries, chia seeds, fresh lettuce leaves, fresh valerian, fresh spinach leaves, fresh rocket leaves, fresh pumpkin, fresh carrots, Greek virgin olive oil
4 συστατικά που θα έπρεπε να τρώει ένα σαρκοφάγο και τα υπόλοιπα για αγελάδες.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Η ινσουλίνη παράγεται στο πάγκρεας.
Οπότε οι υπογλυκαιμικοι δείκτες εκεί βαράνε.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Προφανώς κάθε κροκετα είναι high processed διατροφή. Το θέμα είναι περιεκτηκοτητες που μπορεί να έχει μια τροφή η orijen έχει 70+ % ζωικη πρωτεΐνη. Η οποία προέρχεται από ωμό/φρέσκο κρέας.

Το ότι ένα ζωντανό είναι σαρκοφαγο,δε σημαίνει ότι δε θα φάει καρότα και superfoods. Που αποδεδειγμένα τους κάνει πολύ καλό. Μη τα μηδενιζουμε ολα.
Δεν μιλάω τόση ώρα για την μπαρφ και την ξηρα. Προφανώς και όταν μιλάμε για φρέσκο κρέας δεν υπάρχει κάτι ανώτερο. Μιλάμε για σύνθεση κροκετας και για όσους ταΐζουν κροκετα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ας δώσει ο καθένας ότι πιστεύει είναι καλύτερο για τον σκύλο του,και μπορεί να το στηρίξει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Προφανώς κάθε κροκετα είναι high processed διατροφή. Το θέμα είναι περιεκτηκοτητες που μπορεί να έχει μια τροφή η orijen έχει 70+ % ζωικη πρωτεΐνη. Η οποία προέρχεται από ωμό/φρέσκο κρέας.

Το ότι ένα ζωντανό είναι σαρκοφαγο,δε σημαίνει ότι δε θα φάει καρότα και superfoods. Που αποδεδειγμένα τους κάνει πολύ καλό. Μη τα μηδενιζουμε ολα.
Δεν μιλάω τόση ώρα για την μπαρφ και την ξηρα. Προφανώς και όταν μιλάμε για φρέσκο κρέας δεν υπάρχει κάτι ανώτερο. Μιλάμε για σύνθεση κροκετας και για όσους ταΐζουν κροκετα.
Δεν ειναι καν αποκλειστηκα σαρκοφαγα τα σκυλια παμφαγα θεωρουνται. Δεν ειναι για να τρωνε μονο κρεας.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Δεν ειναι καν αποκλειστηκα σαρκοφαγα τα σκυλια παμφαγα θεωρουνται. Δεν ειναι για να τρωνε μονο κρεας.
Ένα ζώο που έχει όλα χαρακτηριστικά σαρκοφαγου. Δεν μπορεί να θεωρείται παμφαγο. Ούτε το λιοντάρι ούτε ο λύκος τρώνε μόνο κρέας.