Τροφη


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Καλησπέρα σας. Εδινα στο σκυλι μου brit care με αρνι (μαλινουα 8 μηνων με πολύ ενέργεια) και μου πρότεινε ο κτηνίατρος την Maxime puppy veterinary only. Την ξέρει κανείς? Είναι καλή?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γιατί θες να αλλάξεις; έχει κάποιο πρόβλημα; Εγώ τη δίνω στα 5 μου σκυλιά και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Λίγα κόπρανα, γυαλίζει η τρίχα. Έδινα και άλλες τροφές της BRIT αλλά τελίκα γύρισα σε αρνί εναλάξ με το σολομό.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Όχι κανένα πρόβλημα και εγώ ευχαριστημένος είμαι αλλά μου είπε η κτηνιατρος ότι η maxime είναι καλύτερη από την brit (έχει και τις 2 στο ιατρείο)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν θα το έλεγα ότι είναι καλύτερη. Είδα τώρα τα συστατικά και είναι γεμάτη με καλαμπόκι και ούτε γράφει τι κρέας είναι. Είναι και πολύ φθηνότερη από την Brit care. Εγώ δεν θα άλλαζα με τίποτα για την συγκεκριμένη.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Δεν θα το έλεγα ότι είναι καλύτερη. Είδα τώρα τα συστατικά και είναι γεμάτη με καλαμπόκι και ούτε γράφει τι κρέας είναι. Είναι και πολύ φθηνότερη από την Brit care. Εγώ δεν θα άλλαζα με τίποτα για την συγκεκριμένη.
Και γω αυτό είδα. Τώρα γιατί μου το είπε η κτηνιατρος δεν ξέρω Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Γενικά πιστεύω η τιμή στις σκυλοτροφες είναι και λίγο σχετική π.χ η royal που είναι ακριβή έχει πολύ καλαμποκι
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι, έχεις δίκιο για τις τιμές. Απλά σκέφτηκα ότι λογικό θα ήταν να σου προτείνει κάτι πιο ακριβό για να κερδίζει κάτι ο κτηνιατρος. Αλλά εφόσον και χειρότερη είναι και φθηνότερη δεν βρήσκω τον λόγο για να σου την προτείνει
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Ναι, έχεις δίκιο για τις τιμές. Απλά σκέφτηκα ότι λογικό θα ήταν να σου προτείνει κάτι πιο ακριβό για να κερδίζει κάτι ο κτηνιατρος. Αλλά εφόσον και χειρότερη είναι και φθηνότερη δεν βρήσκω τον λόγο για να σου την προτείνει
Φθηνότερη είναι αλλά δεν ξέρουμε πόσο κέρδος βγάζει η κτηνιατρος από την κάθε μία. Δηλαδή μπορεί η maxime να είναι η πιο φθηνή στην αγορά αλλά από αυτή να έχει περισσότερο κέρδος αν την αγοράζει πολύ φθηνοτερα η κτηνιατρος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι κοιτάνε το κέρδος
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Γιατί θες να αλλάξεις; έχει κάποιο πρόβλημα; Εγώ τη δίνω στα 5 μου σκυλιά και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Λίγα κόπρανα, γυαλίζει η τρίχα. Έδινα και άλλες τροφές της BRIT αλλά τελίκα γύρισα σε αρνί εναλάξ με το σολομό.
Καλησπέρα σας αφού παίρνετε και τις δύο υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους ? Γιατί λέω να πάρω αυτή με το σολομό. Τελικα δεν την αλλαζω θα μείνω στην brit
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σας αφού παίρνετε και τις δύο υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους ? Γιατί λέω να πάρω αυτή με το σολομό. Τελικα δεν την αλλαζω θα μείνω στην brit
Εγώ δίνω αυτή: www.petshop88.gr/brit-care-show-champion-12kg
Είναι σχεδόν ίδιες. Αν θέλεις βέβαια μπορείς να δίνεις και την grain free - σολομός με πατάτα.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Απορία! Ισχύουν οι ποσότητες που αναγράφονται στη συσκευασία στην Brit? Πάνω κάτω εννοώ, προφανώς και εξαρτάται από το σκύλο.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Απορία! Ισχύουν οι ποσότητες που αναγράφονται στη συσκευασία στην Brit? Πάνω κάτω εννοώ, προφανώς και εξαρτάται από το σκύλο.
Σίγουρα εξαρτάται από το σκύλο εγώ που έχω μαλινουα με πολύ ενέργεια δίνω 40-50 γρ.παραπανω. Γενικά πιστεύω χρειάζεται λίγο παραπάνω από αυτό που γράφουν. Η παλιά τροφη ecopet farmina που έδινα ήθελε μισο κιλό την ημέρα. Και η brit γράφει 260γρ
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Μα ακριβώς για αυτό το λόγο ρωτάω. Έχει αρκετά πιο χαμηλές ποσότητες συγκριτικά με άλλες αντίστοιχες σε υλικά τροφές. Αν ισχύει δηλαδή, είναι αρκετά συμφέρουσα
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Γενικά Ισχύει. Ίσως θέλει λίγο παραπάνω ανάλογα με το σκυλι
 




zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Όσον αφορά την Brit care junior large breed, σε τι τιμή την αγοράζετε; Σήμερα ρώτησα στο petshop και μου είπε 60-65.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Όσον αφορά την Brit care junior large breed, σε τι τιμή την αγοράζετε; Σήμερα ρώτησα στο petshop και μου είπε 60-65.
Γειά σας εγώ την έπαιρνα 55 ευρώ για μεσαία σκυλιά από κτηνίατρο. Υπάρχει και σε διάφορα online pet shop αλλά δεν γράφουν τιμή πρέπει να πάρεις τηλ. Πληροφοριακά να σας πω ότι ενώ βάση συστατικών φαίνεται πολύ καλή τροφη και ενώ στην αρχή με συγκεκριμένη ποσοτητα φαινοταν να έχει κάτσει καλά στο σκυλι μου μετα από κάποιο καιρό το σκυλι φαινόταν αδυνατισμένο. Ίσως να ήθελε παραπάνω ποσοτητα (ήδη έδινα ποιο πολύ από την αναγραφόμενη ποσοτητα ). Την αύξησα αλλά το σκυλι 8 μηνων δεν έλεγε να "πάρει πάνω " του και έτσι την άλλαξα. ΠΑΛΙΌΤΕΡΑ σε κάποια συζήτηση μου είχα πει ότι οι ποσότητες που γράφει είναι σωστές ΑΛΛΑ τότε ήταν οταν την είχα πρωτοξεκινησει. Ίσως σε αλλά σκυλια έκατσε καλύτερα αυτή η τροφη γιατί βάση συστατικών φαίνεται πολύ καλή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf