Τρόπος βαθμολογίας IPO και λοιπά σχετικά




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αυτό βλέπω. Οπότε μαθαινει ο σκύλος να ακολουθεί μια πολύ συγκεκριμενη ρουτινα χωρις εκπληξεις;
Ναι,προσπαθεις να μαθεις στον σκυλο την ρουτινα,το αν την ακολουθησει παντα ή ποσο ευκολο ειναι να το μαθει βεβαια ειναι αλλο θεμα,παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες οπως ο εκπαιδευτης-ο σκυλος-ο χειριστης κτλπ
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ναι,προσπαθεις να μαθεις στον σκυλο την ρουτινα......
Να ρωτησω και εγώ σαν άσχετος με το όλο θέμα.
Για ποιο λογο πρεπει κάθε φορά το προγραμμα να είναι ακριβως το ίδιο και ο σκύλος να μαθαίνει σε μια ρουτίνα;
Αυτό δεν κανει το σκύλο στην ουσία ρομποτακι και εκτελεί μηχανικά το ίδιο και το ίδιο χωρίς να μπει στην διαδικασία να βάλει το μυαλό να δουλέψει;
Για να γίνω πιο κατανοητός όταν πχ στον Ερμή προσπαθούσα να του μάθω εντολές και συγκεκριμενα το κάτσε, το κάτω και το σήκω, σε στυλ παιχνιδιού του έλεγα τις εντολές κυκλικά με την σειρα που τις έγραψα και ο Ερμής εκτελούσε άψογα και έχω χαιρομουν ποσο καλά τις είχε μαθει. Όταν κάποια στιγμη αλλαξα την σειρα των εντολών ο Ερμής συνέχισε να τις κανει με την σειρα που είχε μαθει (και εγώ κατάλαβα οτι είχα κανει μια τρύπα στο νερό ).
Μήπως γίνεται κάτι αντίστοιχο με αυτά τα σκυλιά στην πράξη;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Γενικώς, τα σκυλιά έχουν εξαιρετική μνήμη και λειτουργούν πάρα πολύ, βάση αυτής.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Νομίζω οτι κυρίως έχει να κάνει με το να μήν ξαφνιαστεί ο χειριστής. Και με κάποιον τρόπο πρέπει να κριθούν όλοι οι συμμετέχοντες αντικειμενικά.
Κατα τα άλλα έχει ενδιφέρον αν δεις σκυλους που συμμετέχουν και σε ίπο αλλά και σε άλλα αντίστοιχα αθλήματα. Θυμάμαι χαρακτηριστηκά συμπαθή εκπαιδευτή να γράφει : ''Μπέρδεψα αυτό που ζήτησε ο κριτής με αυτό που συνήθιζα και έδωσα λάθος εντολή στον σκύλο μου ''...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Νομίζω οτι κυρίως έχει να κάνει με το να μήν ξαφνιαστεί ο χειριστής.
Σε εξέταση ipo να ξαφνιαστεί εννοείς; Με ποιόν τρόπο;

Και με κάποιον τρόπο πρέπει να κριθούν όλοι οι συμμετέχοντες αντικειμενικά.
Δεν είναι και πολλοί. Ο σκύλος και ο χειριστής του :)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Να ρωτησω και εγώ σαν άσχετος με το όλο θέμα.
Για ποιο λογο πρεπει κάθε φορά το προγραμμα να είναι ακριβως το ίδιο και ο σκύλος να μαθαίνει σε μια ρουτίνα;
Αυτό δεν κανει το σκύλο στην ουσία ρομποτακι και εκτελεί μηχανικά το ίδιο και το ίδιο χωρίς να μπει στην διαδικασία να βάλει το μυαλό να δουλέψει;
Για να γίνω πιο κατανοητός όταν πχ στον Ερμή προσπαθούσα να του μάθω εντολές και συγκεκριμενα το κάτσε, το κάτω και το σήκω, σε στυλ παιχνιδιού του έλεγα τις εντολές κυκλικά με την σειρα που τις έγραψα και ο Ερμής εκτελούσε άψογα και έχω χαιρομουν ποσο καλά τις είχε μαθει. Όταν κάποια στιγμη αλλαξα την σειρα των εντολών ο Ερμής συνέχισε να τις κανει με την σειρα που είχε μαθει (και εγώ κατάλαβα οτι είχα κανει μια τρύπα στο νερό ).
Μήπως γίνεται κάτι αντίστοιχο με αυτά τα σκυλιά στην πράξη;
Το προγραμμα του Ipo και η εξεταση εχει την ρουτινα,οχι οι προπονησεις.
Σιγουρα και στις προπονησεις κανεις το προγραμμα οταν εισαι ετοιμος οι κομματια του αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανεις και καθε φορα τα ιδια με την ιδια σειρα και στις προπονησεις. Πχ στους αγωνες ειναι κατα σειρα οι εντολες ζιτς-πλατς-stay =κατσε-ξαπλωσε-μεινε.Αυτο δεν σημαινει οτι καθε φορα κανεις αυτο.Κανονικα ο σκυλος πρεπει να τις κανει οποτε και να του πεις.

Τωρα αν με ρωτας γιατι δεν τις αλλαζουν και μεσα στην εξεταση δεν γνωριζω.
Οτι και να σου πω θα ειναι προσωπικη εκτιμηση.

Τωρα για το αν εχουν γινει ρομποτακια η οχι,χωρις να λεω οτι δεν υπαρχουν.Αν ηταν τοσο απλο και τοσο ευκολο θα ειχαν ολοι τους ιδιους ποντους και δεν θα βλεπαμε πχ ενα σκυλι που μπορει να εχει πολυ δουλεια επανω του ξαφνικα να αποφασιζει αντι να κανει ζιτς=κατσε να κανει μεινε.η ξερω και εγω κατι αλλο
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Νομίζω οτι κυρίως έχει να κάνει με το να μήν ξαφνιαστεί ο χειριστής. Και με κάποιον τρόπο πρέπει να κριθούν όλοι οι συμμετέχοντες αντικειμενικά.
Κατα τα άλλα έχει ενδιφέρον αν δεις σκυλους που συμμετέχουν και σε ίπο αλλά και σε άλλα αντίστοιχα αθλήματα. Θυμάμαι χαρακτηριστηκά συμπαθή εκπαιδευτή να γράφει : ''Μπέρδεψα αυτό που ζήτησε ο κριτής με αυτό που συνήθιζα και έδωσα λάθος εντολή στον σκύλο μου ''...
Στο ipo νομιζω δεν μπορει να γινει αυτο.Βεβαια μπορει για πλακα απο το αγχος σου να πεις εσυ απο μονος σου λαθος εντολη η να ξεχαστει κατι.
Νομιζω καπου διαβασα οτι ο κυναγωγος που πηρε για ΤΡΙΤΗ φορα το παγκοσμιο απο δικο του λαθος στην υπακοη, σε μια εντολη κοντεψε να του στοιχησει την πρωτη θεση.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σε εξέταση ipo να ξαφνιαστεί εννοείς; Με ποιόν τρόπο;


Δεν είναι και πολλοί. Ο σκύλος και ο χειριστής του :)
Εχουν περασει μηνες και δεν θυμάμαι πού συμμετείχε ο συγκεκριμένος , δεν ήταν ιπο πάντως. Η μνήμη μου ειναι και αντιστοιχη της Ντόρυ του καρτούν , οπότε...