Τρώει ότι βρεί κάτω.


30 Μαρτίου 2018
15
27
Καλησπέρα σας!
Σαν καινούριος ιδιοκτήτης κουταβιού εδώ και 2 εβδομάδες άρχισα να τον βγάζω βόλτα μιας και τελείωσε τα εμβόλια επιτέλους και έχω μια σοβαρή απορία. Ο μικρός (Amstaff 3,5 μηνών) είναι παρά πολύ λαίμαργος. Όσο και να φάει, πιστεύω δεν θα σταματήσει ποτέ μέχρι να σκάσει, και ότι βρει κάτω, θα το βάλει στο στόμα και ίσως το καταπιεί παρά σε χρόνο μηδέν.
Εγώ είμαι πάνω από το κεφάλι του όλη την ώρα στην βόλτα ότι είναι να του το βγάλω αμέσως. Αλλά αυτός είναι πολύ γρήγορος μερικές φορές και μπορεί να καταπιεί κατι σε κλάσματα δευτερολέπτου. Πριν λίγες μέρες είχαμε τρεχάματα που είχε κατι στο στομάχι του για 4 μέρες και είμασταν έτοιμη να του κάνουμε χειρουργείο. Θα ανεβάσω και την ακτινογραφία να την δείτε.
Τώρα τα έβγαλε αυτά που είχε. Αλλα το πρόβλημα δεν λύθηκε. Πως θα τον εκπαιδεύσω να μην τρώει ότι βρει στον δρόμο? Είμαι με τις λιχουδιές από πάνω του, να προσπαθω να τον κάνω να το αφήσει μονος του αλλα τίποτα. Του εχω μάθει το άστο! Ή όχι! Αλλα στην βόλτα είναι πολύ αφηρημένο και δεν με ακούει.
Τι πρέπει να κάνω παραπάνω ; Μήπως είναι πολύ μικρός ακομα ; 3,5 μηνών. Φοβάμαι μην φάει τίποτα επικίνδυνο και πάθει τίποτα ποιο σοβαρό... ότι πιστεύεται θα με βοηθήσει στείλτε το μου.

Ευχαριστω προκαταβολικά.
 

Attachments



Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Να βρεις έναν καλό εκπαιδευτή να σε βοηθήσει. Αν είναι στις 2 βδομάδες που βγαίνετε βόλτα ,να έφτασες σχεδόν στην εγχείριση σε ένα κουτάβι 3,5 μηνών , δεν ξέρω που θα σας βγάλει...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


30 Μαρτίου 2018
15
27
Να βρεις έναν καλό εκπαιδευτή να σε βοηθήσει. Αν είναι στις 2 βδομάδες που βγαίνετε βόλτα ,να έφτασες σχεδόν στην εγχείριση σε ένα κουτάβι 3,5 μηνών , δεν ξέρω που θα σας βγάλει...
Είναι όμως φυσιολογικό να το κάνει αυτό; Το κάνουν τα κουτάβια αυτό; Έκανα εγώ κάτι λάθος; 3,5 μήνες δεν είναι λίγο νωρίς για εκπαιδευτή;
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Και το δικό μου τρώει γενικότερα ό,τι μπορεί να χωρέσει στό στόμα του. Χθες του έβγαλα απ᾽ το στόμα μια πέτρα σαν κύβο knorr... Αλλη φορά είχε αφοδεύσει μιά μικρή πέτρα. Έχουνε τη γλώσσα του χαμαιλέοντα.
Στη βόλτα να έχεις τεντωμένη τήν αλυσίδα και να τον κοιτάς συνεχώς· στην παραμικρή κίνησι να τον διορθώνεις αμέσως.
Φυσικά όπως λέει κ ο Haris να ρωτήσεις κ έναν εκπαιδευτή πρίν δοκιμάσει κ καμμιά φόλα..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Είναι όμως φυσιολογικό να το κάνει αυτό; Το κάνουν τα κουτάβια αυτό; Έκανα εγώ κάτι λάθος; 3,5 μήνες δεν είναι λίγο νωρίς για εκπαιδευτή;
Γιατί να μην είναι φυσιολογικό; και τα κουτάβια το κάνουν και τα ενήλικα σκυλιά το κάνουν ,αν δεν ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης.
Επίσης, η εκπαίδευση ενός κουταβιού μπορεί να ξεκινήσει από την πρώτη μέρα που το παίρνεις από τη μητέρα του ,δλδ θεωρητικά και από την 8η βδομάδα και στους 3,5 μήνες να έχει ολοκληρώσει και όλη την βασική του εκπαίδευση. Οπότε στην δική σας περίπτωση μπορείς να πεις ότι έχετε αργήσει κιόλας .
Γενικά το ζητούμενο είναι ο σκύλος να εκτελεί το "μη" και το "άστο" παντού και πάντα ,οπότε προσπάθησε περισσότερο στην εκπαίδευση που κάνεις. Βήμα βήμα, πιο σταδιακά , αλλά όπως είπαμε επειδή προφανώς κάτι δεν κάνεις σωστά ,βρες άμεσα εκπαιδευτή να σε βοηθήσει.
 
  • Like
Reactions: Eroe


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Είναι όμως φυσιολογικό να το κάνει αυτό; Το κάνουν τα κουτάβια αυτό; Έκανα εγώ κάτι λάθος; 3,5 μήνες δεν είναι λίγο νωρίς για εκπαιδευτή;
Πολλά κουτάβια το κάνουν.
Θα πρέπει να είσαι συνεχώς allert. Να μην προλάβει να χώσει τίποτα στο στόμα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Είμαι με τις λιχουδιές από πάνω του, να προσπαθω να τον κάνω να το αφήσει μονος του αλλα τίποτα. Του εχω μάθει το άστο! Ή όχι! Αλλα στην βόλτα είναι πολύ αφηρημένο και δεν με ακούει.
Του δινεις λιχουδιες, δηλαδη τροφη, στη βολτα ενω θες να τον μαθεις να μην αναζητα τροφη στη βολτα:confused:...

Φιλε μου πρεπει να αρχισεις να τον διορθωνεις, δηλαδη να τον μαλωνεις οταν κανει κατι που δεν θες, ετσι δεν ειναι;
Οχι να εισαι με τα μεζεδακια στο χερι...

Ξερω οτι εχει πεσει πολυ προωθηση της "θετικης" μεθοδου, αποσπαση προσοχης με κοτοπουλα, ζαμπονακια κτλ...
Αυτα εχουν τη θεση τους στην εκπαιδευση αλλα οχι στην προκειμενη περιπτωση.

Αρχισε να τον διορθωνεις, εκπαιδευσε το ματι σου ωστε να βλεπεις τους "πειρασμους" πριν απο τον σκυλο, και μαθε να διαβαζεις ποτε ο σκυλος σου "εχει πιασει μια μυρωδια".

Επισης μαθε τον απο τωρα να μπορεις να του παιρνεις πραγματα απο το στομα γρηγορα και αποτομα, πριν προλαβεις καν να πεις "αστο"!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@Hammer μια λογική πάντως την έχει, η μέθοδος "λιχουδιά", όταν ο σκύλος ζει, για να τρώει, οτι του βρεθεί μπροστά. Μπορείς πολύ πιο εύκολα να του αποσπάσεις την προσοχή, όταν στο χέρι κρατάς, κάτι πιο λαχταριστό, απ'αυτά που βρίσκει κάτω. Με τον δικό μου μια φορά, πιάνει.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer μια λογική πάντως την έχει, η μέθοδος "λιχουδιά", όταν ο σκύλος ζει, για να τρώει, οτι του βρεθεί μπροστά. Μπορείς πολύ πιο εύκολα να του αποσπάσεις την προσοχή, όταν στο χέρι κρατάς, κάτι πιο λαχταριστό, απ'αυτά που βρίσκει κάτω. Με τον δικό μου μια φορά, πιάνει.
Η μεθοδος λιχουδια ειναι παρα πολυ δυνατη, και ειναι ο καλυτερος τροπος για να "ξεκινησεις" το κουταβι στις εντολες, ειδικα στην τρυφερη ηλικια που δεν κανουμε ακομα διορθωσεις, περιπου δλ μεχρι 3 μηνων πανω κατω, αναλογως το ατομο.

Στις περιπτωσεις που πρεπει να κανουμε διορθωση ή να βοηθησουμε εναν σκυλο να ξεπερασει καποια φοβια, οι λιχουδιες μπορουν να τον καταστρεψουν τελειως.

Στα χερια ενος απειρου θεωρω τις λιχουδιες τοσο επικινδυνες οσο ενα ηλεκτρικο περιλαιμιο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τι να σου πω. Του δικού μου πάντως, μπαίνοντας στα έξι πια, του πετάγονται τα μάτια μέχρι απέναντι, στη σκέψη και μόνο, ότι μπορεί να κρατάς κάτι φαγώσιμο. Και είναι από μωρό σκύλος, που δεν τον προλαβαίνεις αν αποφασίσει να φάει κάτι από κάτω.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τι να σου πω. Του δικού μου πάντως, μπαίνοντας στα έξι πια, του πετάγονται τα μάτια μέχρι απέναντι, στη σκέψη και μόνο, ότι μπορεί να κρατάς κάτι φαγώσιμο. Και είναι από μωρό σκύλος, που δεν τον προλαβαίνεις αν αποφασίσει να φάει κάτι από κάτω.
Αλλο εργο.
Μην ξεχνας οτι εχεις εμπειρια στα σκυλια και δουλευεις συνεχεια με τον σκυλο σου, σας εχει παρει το ματι μου:)

Εγω σου λεω οτι με διαφορετικη προσεγγιση, μπορει ο σκυλος σου να ειχε κοψει αυτη την συνηθεια ή το πιο πιθανο να την ειχε μειωσει σε μεγαλο ποσοστο, παρουσια σου παντα.

100% δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο προβλημα οτι τυπου εκπαιδευση και να κανεις, αν ο σκυλος ειναι λαιμαργος.
Ειναι στην φυση τους να αναζητουν τροφη παντου και παντα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Οπως και αν το δουλεψεις , δε θα σταματήσει απο τη μια μέρα στην άλλη, θα παρει καιρό, θελει υπομονή και προσοχή...

Και θα ελεγα παράλληλα με το να δουλέψεις το αστο , να προσπαθήσεις να μειωνεις και τις πιθανότητες να βρει εξαρχής κατι. Δηλαδή να περπατάς σε οσο γίνεται καθαρό εδαφος με καλή οπτική, να σκανάρεις με τα μάτια πριν και οχι χαλαρο λουρί, φλέξι και το κουτάβι μακριά. Και καλο ειναι να αποφευγεις σημεία οπου συχνά βρίσκεις πειρασμούς, κάδους, γωνίες που ταιζουν αδεσποτα, ταβέρνες, πυκνους θαμνους κ.τ.λ.

Και εμενα αρπαζε τα πάντα, δουλεψαμε πιο πολύ απο καθετί το άστο με λαχταριστό κρετάκι έξω, με παιχνίδια μέσα. Και μεγαλώνοντας και αυστηρότητα σε κρίσιμα σημεία.

Παρουσία πάντα, το υπερλαίμαργο ατακτο γκρέμλιν εφτασε σε επίπεδο να προσπερνάει ακόμα και κρέας. Αλλα τα μάτια μου δε σταματάνε να σκανάρουν ποτέ και σίγουρα δε μπορώ να τον εμπιστευτω 100% . Ειμαι σίγουρη οτι αν ήμουν 2-3 μετρα μακριά το κρεατάκι που προσπέρασε αδιάφορα μαζί μου, μόνος του θα το αρπαζε.
 
Last edited:








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ο μυτόγκας ο δικός σου ε;
Μεγάλο μαρτύριο ρε παιδί μου, αυτό τους το κουσούρι.
Δεν περιγράφονται τα όσα έχει λιγουρευτεί ο Μαρκούλης, καθ'οδόν τόσα χρόνια.
Πιο πιτσιρής, έβαλε στο μάτι, ένα πουλάκι, που είχε γίνει...πιτάκι στην άσφαλτο, από το πολύ πάτημα. Κι όμως ρε φίλε, το λιγουρεύτηκε. Το ξεκόλλησε, το'χωσε στο στόμα κι αν δεν μου φώναζε ένας φίλος από πίσω, που τον έβλεπε, δεν θα είχα πάρει χαμπάρι. Ο γύφτος...:mad:
 
  • Like
Reactions: spyv


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τα ίδια ο δικός μου, του έχω βγάλει και παρατσούκλι λαιμαργόνης. Εκεί που μερικές φορές δείχνει αδιάφορος και λέω πως κάναμε αρχή για σωστό δρόμο πάλι τα ίδια. Εμένα μια φορά βούτηξε κολλημένο αρούρι από πεζοδρόμιο πριν προλάβω να καταλάβω τι είναι, πίτα ήταν, και άντε να πλείνω χέρια μετά.

Είχα κάνει προσπάθεια όσο ήταν κουτάβι με φίμωτρο εκπαίδευσης σαν το παρακάτω, σου δίνει την δυνατότητα να τραβάς την μουσούδα προς τα πάνω. Δεν κατάφερα τίποτα διότι έπεφτε κάτω και προσπαθούσε σαν τρελός το βγάλει. Ίσως να το δοκιμάσεις δεν είναι ακριβό, κάπου 7€.

fimotro-ekpaideysis.jpg
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μεχρι ενος σημειου χρησιμοποιεις κατι πιο καλο απο αυτο που βρισκει. Αλλα μετα απο μαι ηλικία θα πρεπει σταδιακα αν υπακουει σε εντολη και βελτιστα να βρισκει κατι φαγωσιμο και να σε κοιταει ΑΝ επιτρεπεται να το βαλει στο στομα. Εγω ειμαι στο σταδιο 2 και δουλευω την τελευταια. Επίσης Amstaff
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το λαίμαργο σκυλί θα καταπιεί ότι βρει κάτω και θα γυρίσει να φάει και το καλύτερο από το χέρι. Κάποια στιγμή και σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να μπαίνει το "μη" κ η διόρθωση. Σε κάθε σκυλί ότι λειτουργεί πάντως
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τα ίδια ο δικός μου, του έχω βγάλει και παρατσούκλι λαιμαργόνης.
Στα αρχαία η λέξη λάβρος σήμαινε λαίμαργος και ήταν ένα συνηθισμένο σκυλίσιο όνομα. Μερικές φορές αναρωτιέμαι, μήπως τα labrador πρέπει να λέγονται λαβρador?.. :LOL::LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3