Τρώτε και εσείς τον καναπέ?


puppy_rena

Member
8 Φεβρουαρίου 2022
15
3
33
Καλό μήνα σε όλους! Έχω ένα 10+ μηνών ημίαιμο σκυλάκι (30 κιλά σκυλάκι) με πολύ καλό χαρακτήρα, φιλικό με όλα τα σκυλάκια και πάντα έτοιμο για παιχνίδι. Ενώ είχαμε σταματήσει τις ζημιές (κάσα πόρτας το top μας!) είναι τώρα 3η μέρα που φεύγω για την εργασία μου (όχι, μήνες μένει μόνο όταν εργάζομαι και δεν είχαμε τέτοια), το σκυλάκι μένει μόνο του και τρώει τον καναπέ, αφρολέξ έξω, δαγκωνιές στο ξύλο-τάβλα του καναπέ από την εσωτερική πλευρά. Τι κάνατε εσείς για να σταματήσει αυτό? Δεν είναι απάντηση της μιας-δύο γραμμών αλλά τι να κάνω ?? Κάποιο spray? Θα αγοράσω κάλυμμα σήμερα γιατί δεν έχω κάτι άλλο να κάνω έτσι και αλλιώς. Εσείς πραγματικά τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Σκεφτήκατε να δοκιμάσετε περιορισμό σε crate στο διάστημα απουσίας σας? Έτσι ο σκύλος δεν θα διατρέχει κίνδυνο να φάει κάτι επιβλαβές ή να τραυματιστεί όσο λείπετε. Αρκεί να είναι ευρύχωρο και να μη μένει κλεισμενος μέσα για πάρα πολλές ώρες. Στην αρχή μπορείτε να δοκιμάσετε να τον βάζετε μέσα με μια εντολή που θα ακολουθείται απο επιβράβευση, και να του δίνετε κάτι να ασχολείται για όσο μένει μέσα. Σιγά σιγά θα αυξάνετε τον χρόνο παραμονής στο crate μέχρι να πετύχετε τον στόχο σας. Επίσης, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται ο εγκλεισμός στο κλουβί σαν τιμωρία γιατί έτσι θα αρχίσει να το αποφεύγει.

Έτσι μπορείτε να φτάσετε σε ένα στάδιο που θα τον βγάζετε μια καλή βόλτα πριν φύγετε απο το σπίτι, μετά θα μπορεί να παραμένει στο crate για να ξεκουράζεται μέχρι 6-8 ώρες που θα απουσιάζετε λόγω εργασίας, και στην επιστροφή πάλι βόλτα.
 
  • Like
Reactions: theodss1




Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Θα συμφωνήσω με τη @mareco. Όταν αποφάσισα να πάρω το Σπόρο, πρώτα πήρα το crate στο σπιτι και μετά το σκυλί. Είναι, κατά τη γνώμη μου, απαραίτητο πρώτα για τη δικη του ασφάλεια και δεύτερο για να γλιτώνω οποιαδήποτε ζημια μπορεί να προκύψει. Φορούσε για μια εβδομάδα κολάρο μετά από στείρωση, δεν χωρούσε στο crate, οπότε αναγκαστικά έμενε ελεύθερος σε ένα δωμάτιο όσο πιο ασφαλές και επέστρεφα καθημερινά με την αγωνία, σε τι κατάσταση θα έβρισκα τον ίδιο και το δωμάτιο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συμφωνώ κι εγώ 100% με τους προλαλήσαντες...3 χρόνια τώρα, το αγάπησε τρελλά και παραμένει εκεί όταν λείπουμε τα πρωϊνά, ενίοτε και τα ΣΚ, καθώς το νιώθει χώρο της. Έτσι δεν έχουμε (βασικά παλιότερα που ήταν μικρή) άγχος ότι θα φάει κάτι και θα έχει πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: Orjo








Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εντελώς δική μου.
Εχω τα πνευματικά δικαιώματα :D
Ξεπερνάω το σοκ του καναπε και στέκομαι στο σοκ του τι έχει φάει, αν θα το βγάλει, τι θα πάθει....πωπω τρέλλααααααα
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ξεπερνάω το σοκ του καναπε και στέκομαι στο σοκ του τι έχει φάει, αν θα το βγάλει, τι θα πάθει....πωπω τρέλλααααααα
Τίποτα δεν έφαγε, οπότε τίποτα δεν χρειάστηκε να βγάλει και τελικά, τίποτα δεν έπαθε.
Από αυτό που έκανε τουλάχιστον.
Το τι έπαθε, από αυτόν που τα βρήκε έτσι, να ρωτάς!!!
Και επειδή είδατε την νοικοκυρεμένη εκδοχή...

270307690_342652547385118_3354144700859436441_n.jpg270313462_224499193194695_6043020930930979723_n.jpg270945852_1313953355775710_6079067280422654081_n.jpg
 


puppy_rena

Member
8 Φεβρουαρίου 2022
15
3
33
σωστές οι απαντήσεις σας για crate. και όπως ειπώθηκε, δεν θα έχεις και το άγχος μην έχει κάνει ζημιά αλλά και ούτε το να έχει πάθει και κάτι (πχ από αυτά που θα έχει φάει).

έχει κάποιος/α crate μεγάλο - μιλάμε για 120 εκατοστά - που να μην το χρειάζεται ή να που να μην το χρησιμοποιεί άλλο? δεν χάνω κάτι να ρωτήσω ....
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τίποτα δεν έφαγε, οπότε τίποτα δεν χρειάστηκε να βγάλει και τελικά, τίποτα δεν έπαθε.
Από αυτό που έκανε τουλάχιστον.
Το τι έπαθε, από αυτόν που τα βρήκε έτσι, να ρωτάς!!!
Και επειδή είδατε την νοικοκυρεμένη εκδοχή...

View attachment 76226View attachment 76227View attachment 76228
Ενδιαφέρων ο διακοσμητής σου Πέγκυ μου
 






theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μόνο crate καλά δεν ξέρω τι θα έκανα αν έβλεπα τον καναπέ έτσι πριν 4 μέρες άφησα τον κοντό το βράδυ εκτός crate όταν ξύπνησα είδα τον καναπέ χωρίς μαξιλάρι ευτυχώς δεν τον έκανα σε αυτή την κατάσταση αλλά μέχρι 16 μηνών δεν ξανα κοιμάται εκτός crate καλός η κακός αυτή είναι η μόνη λύση για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τίποτα δεν έφαγε, οπότε τίποτα δεν χρειάστηκε να βγάλει και τελικά, τίποτα δεν έπαθε.
Από αυτό που έκανε τουλάχιστον.
Το τι έπαθε, από αυτόν που τα βρήκε έτσι, να ρωτάς!!!
Και επειδή είδατε την νοικοκυρεμένη εκδοχή...

View attachment 76226View attachment 76227View attachment 76228
Έργο τέχνης!!!!!

Προς τον θεματοθέτη @puppy_rena , δεν έχω κάτι να προσθέσω. Crate και επίσης, γενικά, καλή εκτόνωση. Όχι μόνο σωματική, αλλά κυρίως πνευματική, είτε με παιχνίδια τύπου παζλ/να βρίσκει κρυμμένη τροφή/να προσπαθήσει να βγάλει από παιχνίδι τροφή κλπ μέχρι εκμάθηση εντολών, ακόμα και αν είναι αχρείαστα τρικ - ακόμα και αυτά και ενδυναμώνουν τη σχέση κηδεμόνα-σκύλου και βοηθούν στην πνευματική εκτόνωση!
 
  • Like
Reactions: mareco


puppy_rena

Member
8 Φεβρουαρίου 2022
15
3
33
Σημαντική ερώτηση σε όλους όσους απάντησαν για Crate. Ο σκύλος μου είναι ήδη 10+ μηνών, είναι οκ το Crate και για σκυλάκια κοντά στην ιλικία που θα κλείσουν χρόνο?
Δηλαδή ρωτάω δεν είναι πιο καλό να το παίρνουμε όταν είναι 2-3-4 μηνών σκυλάκια-puppies και όχι κάποιους μήνες μετά? Κάποιοι μου είπαν ότι είναι 'μεγάλο΄ το σκυλί για Crate και εφόσον δεν το αγόρασα όταν ήταν πιο μικρός τώρα δεν θα μου προσφέρει κάτι ....
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το crate μπορεί να το συνηθίσει και ένας μεγαλύτερος σε ηλικία σκύλος ακόμη και ενήλικος το θέμα είναι να γίνει σωστα όταν ειναι κουτάβι βοηθάει στην εκπεδευση τουαλέτας αλλα και στο να το περιορίζεις
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU