Τσάμπα πανεπιστημιακό μάθημα για ζευγάρωμα


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για τα λεγόμενα MOOC (Massive Open Online Courses) που είναι πανεπιστημιακά μαθήματα που προσφέρουν τσάμπα καλά πανεπιστήμια μέσω διαδικτύου. Είναι ανοιχτά σε άτομα απ' όλο τον κόσμο και πολλά από αυτά μπορεί να τα πάρει κανείς και αν περάσει να του δώσουνε και βεβαίωση που ενδεχομένως γίνεται δεκτή από κανονικά πανεπιστημιακά προγράμματα της Αμερικής ως μέρος κανονικής φοίτησης. Γενικά τα αμερικάνικά πανεπιστήμια είναι πολύ πολύ ευέλικτα στη μεταφορά μαθημάτων από το ένα στο άλλο. Αν και δεν είναι δυνατόν να πάρει κανείς πτυχίο μόνο παίρνοντας MOOC, μπορεί να μειώσει σε σημαντικό βαθμό τα έξοδα φοίτησης σε πανεπιστήμιο μεταφέροντας τους βαθμούς τσάμπα μαθημάτων, συνήθως πρώτου και δεύτερου έτους στο κανονικό του πρόγραμμα. Πολλοί βέβαια παίρνουν τα μαθήματα αυτά για να αποκτήσουν έξτρα εκπαίδευση ή και για πλάκα. Και φυσικά δεν χρειάζεται κανείς να το τελειώσει και να δώσει εξετάσεις, π.χ. εγώ γράφομαι από καιρό σε καιρό σε μαθήματα των ειδικοτήτων μου ώστε να βλέπω τι κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι και ποτέ δεν δίνω εξετάσεις.

Η κτηνιατρική σχολή λοιπόν του Πανεπιστημίου της Μιννεσότας προσφέρει τσάμπα μάθημα που αρχίζει σύντομα για την αναπαραγωγή και το ζευγάρωμα των σκύλων. Εξηγεί ακριβώς ποιοι σκύλοι ζευγαρώνονται, γιατί και πώς, ποιοι δεν πρέπει να ζευγαρώνονται και φυσικά συζητά τα πάντα περί στείρωσης. Εννοείται ότι η κτηνίατρος που το διδάσκει λέει ότι οι σκύλοι πρέπει να ζευγαρώνονται μόνον από επίσημους εκτροφείς. Μπορείτε να βρείτε το μάθημα εδώ:

https://www.coursera.org/course/theriogenology
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ωραιο βιογραφικο η κυρια Μαργαριτα...καπου ειδα ομως που λει.. σε αυτους που σκοπευουν να αναπαραγουν τα σκυλακια τους ! προφανως το προβλημα ειναι παντου και οχι μονο εδω... ειναι καπως σαν ενα σεμιναριο ιατρικο..που εχει ως σκοπο την ενημερωση τοσο την ιατρικη οσο και την <<απλη>> σε ιδιοκτητες... ωραια ιδεα..εδω που τετοια προθεση !
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Πριν απο κανενα τριμηνο το είχαμε ξανα θέμα στο φόρουμ.
Ειναι η δευτερη φορα που θα γίνει το σεμινάριο αυτο. Το έχω τελειώσει εγώ, είναι πολύ εύκολο γενικά αν γνωρίζεις την ορολογία και γίνεται μεγάλη αναφορά στα υπέρ της στείρωσης!

Να και το προηγουμενο νημα.
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-15/canine.theriogenology.dog.enthusiasts-25900/
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Ευχαριστούμε Sara! Πολύ ενδιαφέρον!Δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη αυτών των μαθημάτων.. Και είναι και σε ένα σωρό γνωστικά αντικείμενα.
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Καλησπέρα σας, εγώ δεν έχω καταλάβει ποιός μπορεί να εγγραφεί και τι υποχρεώσεις θα έχει με την εγγραφή του σε αυτό το σεμινάριο. Εγώ για παράδειγμα που έιμαι ανήλικος και θέλω να το παρακολουθήσω για ενημέρωση και μόνο (άλλωστε καμία γνώση δεν πάει χαμένη) μπορώ να συμμετέχω ;
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλησπέρα σας, εγώ δεν έχω καταλάβει ποιός μπορεί να εγγραφεί και τι υποχρεώσεις θα έχει με την εγγραφή του σε αυτό το σεμινάριο. Εγώ για παράδειγμα που έιμαι ανήλικος και θέλω να το παρακολουθήσω για ενημέρωση και μόνο (άλλωστε καμία γνώση δεν πάει χαμένη) μπορώ να συμμετέχω ;
Οποιοσδήποτε μπορεί να εγγραφει! Και σε αυτο το σεμινάριο αλλα και σε όλα οσα έχει η πλατφορμα coursera!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, μπορεί να γραφτεί όποιος θέλει σε όποιο μάθημα θέλει και είναι τσάμπα. Δεν είσαι υποχρεωμένος να το τελειώσεις, εγώ π.χ. δεν τελειώνω κανένα, απλώς τα κοιτάζω λόγω ενδιαφέροντος περί τα πανεπιστημιακά διοικητικά. Αν σας ενδιαφέρει να μεταφέρετε το μέλλον κανένα για credit, κοιτάξτε ποια μαθήματα γίνονται δεκτά και διερευνείστε ποια είναι καλά.