Τσιμπουρι στον σκυλο μου


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για το bravecto υπάρχουν λάτρεις, υπάρχουν και οι εχθροί. Π.χ. σε σκυλιά (αδέσποτα με ψωρίαση) δουλεύει καλά και στα δερματικά.
Όμως από πρόπερσι νομίζω είχαν κυκλοφορήσει κάποιες δημοσιεύσεις για ή νευροτοξικές/νευρολογικές παρενέργειες. Πριν λίγα χρόνια είχα ρωτήσει κτηνίατρο για να δώσω σε κάτι αδέσποτα και μου είπε πως αν έχουν κάποιο πρόβλημα (νεφρά, συκώτι, δεν θυμάμαι καλά...) και χωρίς εξετάσεις αίματος πριν μπορεί να τα στείλει αδιάβαστα.
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Για το bravecto υπάρχουν λάτρεις, υπάρχουν και οι εχθροί. Π.χ. σε σκυλιά (αδέσποτα με ψωρίαση) δουλεύει καλά και στα δερματικά.
Όμως από πρόπερσι νομίζω είχαν κυκλοφορήσει κάποιες δημοσιεύσεις για ή νευροτοξικές/νευρολογικές παρενέργειες. Πριν λίγα χρόνια είχα ρωτήσει κτηνίατρο για να δώσω σε κάτι αδέσποτα και μου είπε πως αν έχουν κάποιο πρόβλημα (νεφρά, συκώτι, δεν θυμάμαι καλά...) και χωρίς εξετάσεις αίματος πριν μπορεί να τα στείλει αδιάβαστα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου, πάντως είχαμε κάνει εξετάσεις αίματος πριν το πάρει. Ίσως χρειαστεί μετά απ αυτά π μ λέτε να ξανακάνουμε βέβαια για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση επειδή βρίσκομαι στη δουλειά και δεν μπορούσα να την πάω άμεσα εσκασα τόση ωρα.
Θα πάρω και σιτρονελα, δεν το γνώριζα ότι βοηθαει
Για το bravecto υπάρχουν λάτρεις, υπάρχουν και οι εχθροί. Π.χ. σε σκυλιά (αδέσποτα με ψωρίαση) δουλεύει καλά και στα δερματικά.
Όμως από πρόπερσι νομίζω είχαν κυκλοφορήσει κάποιες δημοσιεύσεις για ή νευροτοξικές/νευρολογικές παρενέργειες. Πριν λίγα χρόνια είχα ρωτήσει κτηνίατρο για να δώσω σε κάτι αδέσποτα και μου είπε πως αν έχουν κάποιο πρόβλημα (νεφρά, συκώτι, δεν θυμάμαι καλά...) και χωρίς εξετάσεις αίματος πριν μπορεί να τα στείλει αδιάβαστα.
Δεν έχω διαβάσει παρα πολυ σχετικά, ένα paper σχετικό όμως του 2019, τονίζει πως τα περιστατικά ειναι"suspected" και τπτ επιβεβαιωμενο επισήμως στη βιβλιογραφία. Επίσης όλα τα πιθανά περιστατικά ήταν σχετικά ήπια,ανερρωσαν δλδ. Από όσα έχω διαβάσει τουλάχιστον.
Θεωρείται γενικα καλως ανεκτό γιατί η δραστική ουσία στοχεύει νευρολογικο σύστημα παρασιτων,δεν έχει δλδ χημική συγγένεια με αντίστοιχα μόρια θηλαστικών.
Πάντως και οι αμπούλες έχουν ενδεχομένως ένα βαθμό τοξικότητας,περνάνε κ αυτές οι ουσίες στην κυκλοφορία.
Αναγκαίο κακό όμως η χημειοπροφυλαξη..
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU