Τσιουαουα (όχι κάτω από 2 κιλά)


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Το έχω ξαναθέσει το θέμα αλλά σε λάθος χώρο και με λάθος έκταση και προέκταση καθότι και άπειρος. Επανέρχομαι λοιπόν δριμύτερος

Μόλις πριν λίγες ώρες ήρθε το εδώ και μήνες αναμενόμενο.
Η Ήρα το τσιουάουα που από τα 15 μου χρόνια ζούσαμε μαζί έκλεισε τα πεταχτά ματάκια της. τα τελευταία χρόνια ησύχαζε στο σπίτι των γονιών μου γιατί τα παιδιά μου μεγαλώνανε ακόμα και καταλαβαίνετε...θα το τσαλαπάταγαν τελικά το ζωντανό.

Τώρα μεγαλώσανε και καταλαβαίνουν καλύτερα βέβαια αλλά την γριούλα δεν την αναστάτωσα φέρνοντας την σπίτι μου. Περίμενα όμως την στιγμή που θα την χαιρετήσω πριν βρώ καινούργιο κουταβάκι,θυληκό πάλι.σίγουρα θα το μύριζε και θα σοκαριζόταν...

Όσο έχω ψάξει μάλλον δυσοίωνα τα βλέπω τα πράγματα για ελληνικής εκτροφής οπότε το ήδη μεγάλο ποσό που θα πλήρωνα γίνεται μεγαλύτερο καθότι μάλλον εισαγωγή θα πρέπει να γίνει.και βέβαια ένα ποσό ισοδύναμο με 2 ή και 3 βασικά μηνιάτικα είναι ένα μεγάαααλο ποσο έ?μετά λές χωρίς να το δείς από κοντά και πακέτο με το αεροπλάνο σαν αντικείμενο ...ξέρω γώ μωρέ...σκυλί θές,φίλο... όχι μεταμόσχευση ηπαρ

προγναθισμοι -δυσπλασίες- πολύ στρίγγλικο αίμα και ότι άλλο
πρέπει να εντρυφήσεις κανονικά προκειμένου να μην βρεθείς σε μπελάδες περιέχωντες πόνο και θάνατο.

αξίζει ναι, αλλά μπορείς?


παρόλα αυτά θα το παλέψω. θα πάω και στην έκθεση 28-29 του μήνα,ευελπιστώ σε καλό αποτέλεσμα έχω και πληροφορία ότι θα είναι και έλληνες εκτροφείς της ράτσας αυτής οπότε έχω ένα καλό περιθώριο.

κατι σάιτ που βρίσκω με κυρίες που μεγαλώνουν διάφορες μικρόσωμες ράτσες εν οίκω τους ...ξέρετε κάτι?αλλά κι αυτά πολύ μικρόσωμα τα βλέπω...
το πάνω όριο σε αυτή τη ράτσα είναι 3 κιλά η κάνω λάθος? τα αυτιά τους είναι δύο ειδών? έχω δει με σαν μια μικρή σακουλίτσα στην βάση των αυτιών από την εξωτερική πλευρά και με χωρίς,το αυτί στο κρανίο κατευθείαν με μία γραμμή.

τα 1,5 κιλό παίζουν να φέρνουν πράγματα? και τι είδους πράγματα? ελαφριά και μικρά ε? κλαδάκια... και μπαλάκι πινγκ πονγκ.
πιστεύω πως τα θέλουν μικρά για εφε

το σάιτ του ΚΟΕ τι έπαθε???

είμαι εν αναμονή για καλά νέα

βοήθεια

help )(for english speakers)(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου… :(

chihuahua said:
θα πάω και στην έκθεση 28-29 του μήνα,ευελπιστώ σε καλό αποτέλεσμα έχω και πληροφορία ότι θα είναι και έλληνες εκτροφείς της ράτσας αυτής οπότε έχω ένα καλό περιθώριο
Στην περασμένη Εθνική το Νοέμβριο, είχαν πάρει μέρος εκτροφείς chihuahua.
Ελπίζω αυτή τη φορά να υπάρχουν περισσότερες συμμετοχές.

chihuahua said:
το πάνω όριο σε αυτή τη ράτσα είναι 3 κιλά η κάνω λάθος?
Tο ιδανικό βάρος είναι μεταξύ 1.5 και 3 κιλών.

Ρίξε μια ματιά στο πρότυπο: CHIHUAHUA
 




chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
rottie κοπέλα είσαι?

τώρα το κατάλαβα.
Ε λοιπόν μπράβο σου. είσαι δυναμική!

ξαναευχαριστώ !!!

και με γεια το φόρουμ
 


beauty

Member
27 Αυγούστου 2008
18
0
κοζανη
τα τσιουαουα ειναι καθαροαιμη φυλη κ με τα δικα της χαρακτηριστικα. ποιος ειπε οτι ειναι μονο μεχρι 3 κιλα? ναι μεχρι τοσο εναι επιτρεπτο αν θες να παρει μερος σε εκθεσεις,οπως κ ολα τ`αλλα που πρεπει να πληρει. απο εκει κ περα υπαρχουν σκυλια που ισως ειναι λιγο βαρυτερα λογο μεγαλυτερου μεγεθους. παντως πολυ καλη φυλη για την περιπτωση σου εναι τα golden retriever. ουτε θα το τσαλαπατησουν τα παιδια σου κ θα σου φερνει κ οτι του προσταξεις
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα καυμένα πάντως έχουν εκφυλιστεί εντελώς

όλο και πιό μικρά
όλο και πιό ακίνητα.

άραγε υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής από μεξικό?
εκτρέφουν σκυλιά εκεί?εννοώ επιλεκτικά έτσι?
πώς βρίσκουμε τον ΚΟΕ εκειπέρα?μέσω του δικού μας?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU