Τσουβαλάκια


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το παραπάνω έγινε αφού η μπάλα πλύθηκε μαζί και οι πατσαβούρες και ράφτηκε ευλαβικά για να αντέξει τα σαγόνια του ατσούμπαλου καρχαρία!
Ειμαι σιγουρη, οτι οι δικες μου ευλαβικοτατα θα ανοιγαν πρωτα της ραφες που ραφτικαν με τοσο κοπο, για να βγαλουν εν συνεχεια της πατσαβουρες απο μεσα και μετεπειτα να κανουν την πετσα της μπαλας κομματακια!
Ειναι πολυ μαστοροι στο να χαλανε πραγματα!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ειμαι σιγουρη, οτι οι δικες μου ευλαβικοτατα θα ανοιγαν πρωτα της ραφες που ραφτικαν με τοσο κοπο, για να βγαλουν εν συνεχεια της πατσαβουρες απο μεσα και μετεπειτα να κανουν την πετσα της μπαλας κομματακια!
Ειναι πολυ μαστοροι στο να χαλανε πραγματα!
έχω έναν πολύ καλο φίλο που έχει μηχανουργείο. θες να του παραγγείλουμε κάτι?
σιδερα μασάει ο κουταλιανός μου θύμισαν τα σκυλιά σου!!! :p
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
τα λουκανικα δεν μου αρεσουν.
ειναι καλυτερο να το δινεις σαν επιβραβευση(το εχεις κατω απο την μασχαλη πχ και οταν κανεις φους και σε κοιταει το αφηνεις να πεσει) παρα να παιζεις tug με τον σκυλο.
προσωπικη αποψη,χαλαει το δαγκωμα.
προτιμω κατι σαν αυτα Μαξιλάρια - tugs - GAPPAY μπορεις να εχεις βαθυ δαγκωμα,κλειστο ολο στο στομα και να αναπνεει απο την μυτη,δενεις και σχοινακι αμα θες απο την λαβη να το κυνηγαει.
γενικα κανεις πιο πολλα πραγματα.
Αυτό όμως που το κρύβεις πάνω σου? :D
Τα λουκάνικα σαν επιβράβευση τα δίνω αλλά θα κάνουμε 2-3 τραβίγματα, άντε 5-10δευτερόλεπτα υπόθεση. Αυτό το ότι χαλάνε το δάγκωμα εννοείς ότι μαθαίνουν να τραβάνε με τους κυνόδοντες?

st3li0s said:
Άλλα δαγκώνουν άτσαλα και σκίζεται πιο γρήγορα, άλλα σωστά και άσχετα αν κρατάν το βάρος του σκύλου το δάγκωμα κατανέμεται σωστά και έτσι δεν αλλοιώνεται γρήγορα!
Πολύ σωστή παρατήρηση.
Για παράδειγμα η δικιά μου σημαδεύει πάντα της ραφές. Έχει μάθει ότι εκει είναι πιο εύκολο να πιάσει. Αποτέλεσμα να ψευτοδαγκώνει.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Αυτό όμως που το κρύβεις πάνω σου? :D
Τα λουκάνικα σαν επιβράβευση τα δίνω αλλά θα κάνουμε 2-3 τραβίγματα, άντε 5-10δευτερόλεπτα υπόθεση. Αυτό το ότι χαλάνε το δάγκωμα εννοείς ότι μαθαίνουν να τραβάνε με τους κυνόδοντες?
καιρος να παρεις ενα εκπαιδευτικο γιλεκο :) εχεις πολλες τσεπες για να κρυβεις οτι θες.
και εγω το ιδιο κανω.
ναι.


το καλο ειναι να μαθεις στον σκυλο να μην "μασαει" το παιχνιδι του..
δεν χαλαει πολλα παιχνιδια:confused:,οταν το κραταει σταθερα.
κερδιζεις πολλα,αλλα παμε εκτος θεματος.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
εμενα αυτη η μεθοδος με εχει βοηθησει αρκετα στην υπακοη !!
The Power of Playing Tug with Your Dog - YouTube
Σωστοί χειρισμοί, επαφή με τον αρχηγό!
Ωραίο βίντεο!

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα όταν ο σκύλος έρχεται και ακουμπάει ολόκληρος πάνω στα πόδια σου για επαφή!Η στιγμή είναι μαγική, ακούς ανάσα, ευχαρίστηση που έχει το αντικείμενο στο στόμα, συνεργασία, καθιέρωση σεβασμού, ισορροπία, εμπιστοσύνη...υπακοή!
Η μια καλύτερη λέξη από την άλλη...
Η υπακοή έρχεται εξ'αιτίας αυτών των πραγμάτων!
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
ενα καινουριο βιντεο με τον michael ellis και τον σκυλο του Pi !!
Play Demo from the Michael Ellis School for Dog Trainers - YouTube

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα όταν ο σκύλος έρχεται και ακουμπάει ολόκληρος πάνω στα πόδια σου για επαφή!Η στιγμή είναι μαγική, ακούς ανάσα, ευχαρίστηση που έχει το αντικείμενο στο στόμα, συνεργασία, καθιέρωση σεβασμού, ισορροπία, εμπιστοσύνη...υπακοή!
Η μια καλύτερη λέξη από την άλλη...
Η υπακοή έρχεται εξ'αιτίας αυτών των πραγμάτων!
νομιζω στελιο πως αυτο που περιγραφεις ειναι αυτη ακριβως η "εικονα" που βλεπουμε στο βιντεο ..
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εκτος από το γιλέκο μια πολύ καλή λύση είναι βερμούδες με πλαϊνές τσέπες! (τύπου σταρτιωτικές)
στην μια μπαίνει το μπαλάκι και στην άλλη το τσουβαλάκι