Τυχόν αρνητικά μιας στείρωσης σε θυληκο


piterakos

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2013
82
0
Κερατσίνι
Σας ευχαριστώ πολυ όλους για το χρονο σας πραγματικα..
Αλλα μπερδέυτηκα περισσότερο !!! χαχαχα
Και τα κατά τελικά δεν είναι και λίγα...
Αυτό το ακράτεια δηλαδή ... είδα και έπαθα να μάθει να τα κάνει έξω.. δεν θέλω ουετε μια στο εκατομύριο να γίνει κάτι τέτοιο ....
Και άλλα κατά που διάβασα είναι εξίσου επικύνδυνα όπως π.χ πυομήτρα.
Να ξεκαθαρίσωξανά ότι δεν σκεφτόμαι ουτε καν την εκδοχη ζευγαρώματος.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να συμπληρώσω αυξημένο ρίσκο για

  • λοιμώξεις του ουροποιητικού συστήματος
  • αλλεργίες
  • ορθοπεδικά
  • και στα μακρυτριχα αλλαγή υφής τριχώματος
 




piterakos

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2013
82
0
Κερατσίνι
Με τόσα αρνητικά που υπάρχει περίπτωση να γίνουν ρε παιδιά ποιο η ουσία του στειρώματος; 100 φορές να την πάω στον εκτροφέα μου να κάνει μια γέννα και να κρατήση τα μωρά η εκτροφέας παρα αυτό το βάσανο
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το θέμα της στείρωσης είναι νομίζω καθαρά απόφαση ιδιοκτήτη που μετράει και άλλους παράγοντες. Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της στείρωσης αλλά υπέρ της επαγρύπνησης για να μην στραβώσει κάτι. Εγώ δεν σκοπεύω να ζευγαρώσω το σκυλί μου αλλά δεν σκοπεύω και να το στειρώσω.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Το θέμα της στείρωσης είναι νομίζω καθαρά απόφαση ιδιοκτήτη που μετράει και άλλους παράγοντες. Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της στείρωσης αλλά υπέρ της επαγρύπνησης για να μην στραβώσει κάτι. Εγώ δεν σκοπεύω να ζευγαρώσω το σκυλί μου αλλά δεν σκοπεύω και να το στειρώσω.
καπως ετσι σκευτομαι και εγω απλα το ψαχνω λιγο τελευταια μηπως ειμαι λαθος:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μην ξεχνάτε ότι η πυομήτρα πολλές φορές δεν προλαμβάνετε όσο και να είμαστε σε επαγρύπνηση.
Προσωπικά θηλυκό Σκύλο που δεν θα ζευγαρώσει θα το στείρωνα .
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλά, και τα φάρμακα γράφουν ένα σωρό αντενδείξεις, αλλά δεν τα παθαίνεις όλα αυτά όταν τα παίρνεις...
Μιλάμε για πιθανότητες! Ναι υπάρχει πιθανότητα να συμβούν όλα αυτά τα αρνητικά. Αλλά συνήθως δεν συμβαίνουν.
Και τα 3 μου σκυλιά είναι στειρωμένα εδώ και πολύ καιρό.
Η Λάρα δεν άλλαξε καθόλου συμπεριφορά, ούτε πάχυνε, είναι στειρωμένη έδω και 3 χρόνια και στειρώθηκε περίπου 5 ετών.
Ο Νόρρις είναι στειρωμένος εδώ και 1,5 χρόνο, στειρώθηκε περίπου 1 έτους, δεν πάχυνε περισσότερο απ'οσο ήθελα (ήταν αδύνατος πολύ) και το μόνο που άλλαξε (ευτυχώς!) ήταν ότι σταμάτησε να σημαδεύει μέσα στο σπίτι και είναι πολύ πιο ανεκτικός με άλλα αρσενικά.
Ο Πρινς είναι στειρωμένος επίσης εδώ και 1,5 χρόνο, στειρώθηκε 8 μηνών. Αυτός άρχισε να παχαίνει εδώ και 2-3 μήνες παρόλο που δεν του αύξησα την τροφή. Ίσως είναι από τη στείρωση. Ο χαρακτήρας του δεν ξέρω αν άλλαξε, αλλά αν αστείρωτος ήταν ακόμα πιο τρελιάρης και ζωηρός ειλικρινά δεν θα τον αντέχαμε!!!!!!!!

Το να κάνει μια γέννα μια σκύλα δεν την γλιτώνει από κάτι μιας και θα έχει πολλούς οίστρους ακόμα να περάσει. Δεν θεωρώ τη στείρωση πανάκεια για δεσποζόμενους σκύλους με υπεύθυνους ιδιοκτήτες. Αλλά σίγουρα δεν είναι μια δαιμονική επέμβαση που μεταλλάσσει τους σκύλους :)
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το θέμα της στείρωσης είναι νομίζω καθαρά απόφαση ιδιοκτήτη που μετράει και άλλους παράγοντες. Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της στείρωσης αλλά υπέρ της επαγρύπνησης για να μην στραβώσει κάτι. Εγώ δεν σκοπεύω να ζευγαρώσω το σκυλί μου αλλά δεν σκοπεύω και να το στειρώσω.
Ετσι ακριβώς.
Εγω δε θα στείρωνα τον σκύλο μου. Ρουτίνας ή οχι δεν πάυει να είναι ενα χειρουργείο(που αν μιλαμε για σωστους ιδιοκτητες δεν ειναι απαραιτητο) . Εαν ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος θα προσέχει να μην γίνει στραβή. Και λέμε για τη barf οτι αν ο σκύλος ήταν στη φύση,θα ετρωγε ετσι .. Στη φύση δεν θα τον στείρωνε κάποιος, νομίζω έχουμε υπερφορτώσει τους οργανισμούς τους με άχρηστα πράγματα..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Εγώ με το θέμα στείρωση ήμουν 50-50 (και είμαι μάλλον) με την έννοια ότι αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος και ελέγχεις απόλυτα τη σκύλα κατά τον οίστρο, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις επέμβαση. Η Pepper μου χάλασε τη σούπα βέβαια γιατί έκανε ψευδοκυήσεις, κατέβαζε λίγο γάλα, έπαιρνε αναγκαστικά galastop (που την "έριχνε" πολύ) και έτσι αποφάσισα να στειρωθεί. Επειδή με έπιασε ο πανικός μήπως βγάλει προβλήματα και η Κάρλα αργότερα και δεν θα μπορώ να τη στειρώση λόγω ηλικίας (τα γαλλικά δεν έχουν και το καλύτερο αναπνευστικό...) είπα "μ' 'ενα σμπάρο 2 τρυγόνια για να το φάω το πακέτο μία κ' όξω".

Μετά τη στείρωση:

  • Κανένα από τα δύο δεν πήρε ούτε γραμμάριο.
  • Καμία αλλαγή στη συμπεριφορά της Pepper - παλαβή ήταν και παλαβή παρέμεινε.
  • Αλλαγή στην συμπεριφορά της Κάρλα προς το καλύτερ: Πριν στειρωθεί την έπιαναν κάτι ψυχολογικά (γινόταν μονόχνωτη και "μαμούχαλη") κατά το διάστημα που συνήθως σημειώνονται οι ψευδοκυήσεις ή και κατά τον οίστρο, παρότι δεν είχε εξωτερικά συμπτώματα ψευδοκύησης. Μετά τη στείρωση έγινε πιο χαρούμενη και παιχνιδιάρα!

Και μία ερώτηση για όποιον ξέρει:
Η ακράτεια που πιθανόν σημειώνεται μετά από μια στείρωση θηλυκιάς, σημειώνεται αμέσως μετά? Ή είναι κάτι που κρατάει εφ όρου ζωής? Επίσης αφορά σκύλους που στειρώθηκαν πριν από 6 μηνών ή και ενήλικα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Ετσι ακριβώς.
Εγω δε θα στείρωνα τον σκύλο μου. Ρουτίνας ή οχι δεν πάυει να είναι ενα χειρουργείο(που αν μιλαμε για σωστους ιδιοκτητες δεν ειναι απαραιτητο)
Αυτό που θεωρώ must πριν από κάθε προγραμματισμένο χειρουργείο είναι βιοχημικές εξετάσεις και (οπωσδήποτε σε φυλές όπως η δική μου) έναν υπέρηχο καρδιάς. Έτσι μπορείς να μειώσεις κάποια ρίσκα.

Στη φύση δεν θα τον στείρωνε κάποιος, νομίζω έχουμε υπερφορτώσει τους οργανισμούς τους με άχρηστα πράγματα..
Στη φύση δεν ζευγαρώνουν όλοι οι σκύλοι.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Η ακράτεια συμβαίνει εάν το ζώο στειρωθεί πριν τον πρώτο οίστρο και οφείλεται στην έλλειψη μιας ορμόνης. Συνήθως υπάρχει σε όλη τη ζωή του αλλά κατά διαστημάτα, δεν κατουριέται δηλ πάνω του ολημερίς,πχ. μπορεί σε 1 μήνα να του συμβεί μια φορά ή σε μια βδομάδα 2-3 φορές και μετά να περάσουν και κανα δυο μήνες. Υπάρχει σιρόπι που ρυθμίζει την κατάσταση αυτή και δεν κατουριέται πλέον.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το επιστημονικό άρθρο που διάβασα εγώ λέει ακριβώς το αντίθετο.
Η προσωπική μου εμπειρία, που είναι αρκετών ετών με στειρωμένα και μη, λέει αυτό που προανέφερα. Οι έρευνες δεν είναι είναι ευαγγέλιο και πολλά συμπεράσματα ανατρέπονται καθημερινά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η προσωπική μου εμπειρία, που είναι αρκετών ετών με στειρωμένα και μη, λέει αυτό που προανέφερα. Οι έρευνες δεν είναι είναι ευαγγέλιο και πολλά συμπεράσματα ανατρέπονται καθημερινά.
Είναι θέμα πιθανοτήτων. Εσύ βγάζεις συμπέρασμα από έναν αριθμό σκύλων ο οποίος είναι σίγουρα μικρότερος από τον αριθμό των σκύλων που χρησιμοποιήθηκε για την έρευνα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Είναι θέμα πιθανοτήτων. Εσύ βγάζεις συμπέρασμα από έναν αριθμό σκύλων ο οποίος είναι σίγουρα μικρότερος από τον αριθμό των σκύλων που χρησιμοποιήθηκε για την έρευνα.
Και το αεροπλάνο σύμφωνα με τις έρευνες θεωρείται το ασφαλέστερο μέσο, αν τύχει όμως να είσαι μέσα όταν πέσει δεν την γλυτώνεις.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και το αεροπλάνο σύμφωνα με τις έρευνες θεωρείται το ασφαλέστερο μέσο, αν τύχει όμως να είσαι μέσα όταν πέσει δεν την γλυτώνεις.
Αστοχο!

Αν στειρώσεις τη σκύλα δεν θα πάθει πυομήτρα. Λογικό. Αυξάνονται όμως οι πιθανότητες για πολλά άλλα προβλήματα υγείας, μεταξύ άλλων και καρκίνων, που ξέρουμε πως καταλήγουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Συνεπώς, με την ίδια λογική για να μην πάθει κανείς καρκίνο εγκεφάλου να του βγάλουμε το μυαλό.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αστοχο!

Αν στειρώσεις τη σκύλα δεν θα πάθει πυομήτρα. Λογικό. Αυξάνονται όμως οι πιθανότητες για πολλά άλλα προβλήματα υγείας, μεταξύ άλλων και καρκίνων, που ξέρουμε πως καταλήγουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Συνεπώς, με την ίδια λογική για να μην πάθει κανείς καρκίνο εγκεφάλου να του βγάλουμε το μυαλό.
Αυτό και αν είναι άστοχο. Ο εγκέφαλος είναι όργανο ζωτικής σημασίας σε αντίθεση με τη μήτρα που αν το ζώο δεν προορίζεται για αναπαραγωγή του είναι εντελώς άχρηστη.
Ποιος είναι ο καρκίνος που προκαλεί η στείρωση; Ίσα ίσα που τα αστείρωτα θηλυκά είναι πιο επιρρεπή.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό και αν είναι άστοχο. Ο εγκέφαλος είναι όργανο ζωτικής σημασίας σε αντίθεση με τη μήτρα που αν το ζώο δεν προορίζεται για αναπαραγωγή του είναι εντελώς άχρηστη.
Λάθος. Οι ορμόνες δεν έχουν ρόλο μόνο στην αναπαραγωγή.

Ποιος είναι ο καρκίνος που προκαλεί η στείρωση; Ίσα ίσα που τα αστείρωτα θηλυκά είναι πιο επιρρεπή.
Προφανώς δεν διάβασες το άρθρο για το οποίο μιλάω... :rolleyes:
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Να κάνω μια ασχετη ερωτηση? όταν λετε τα σκυλια στην φύση δεν ζευγαρώνουν όλα, τι εννοείτε? τα αδέσποτα? ή ας πουμε τα ντίνγκο? γιατι αν μιλάμε για τα αδέσποτα να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο... τα αρσενικά αδέσποτα σκυλιά δεν ζευγαρώνουν όλα, μάλλον... ισως. γιατί εγώ δεν εχει τύχει να δω θηλυκό που να ζει αδεσποτο και να μην εχει ζευγαρωσει ποτε... εσεις?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc