Τύφος και απολύμανση


Giorgos.Pap

Member
17 Ιανουαρίου 2021
5
0
31
Δυστυχώς έχασα ένα κουτάβι από τύφο μέσα σε 6 ημέρες από όταν πρωτοήρθε σπίτι. Η ανάγκη να μπεί καινούριο σκυλί στο σπίτι είναι τεράστια. Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την απολύμανση και με το αν πρέπει να μπει καινούριο κουτάβι στο σπίτι μετά από κάποιο διάστημα, και αν ναι, ποιό είναι αυτό.

Βρήκα ένα προϊον σε μορφη spray που λέει ότι καταπολεμά άμεσα τον ιό του τύφου. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Σας ευχαριστώ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Σε τουλάχιστον 2 χρόνια.... δεν θα εμπιστευόμουν κανένα τέτοιο προιόν.... να ρισκάρω ακόμα μία ζωή... πρσωπικά έζησα κάτι παρόμοιο πριν 3 χρόνια... άφησα να περάσουν 2 χρόνια και το σκυλί που πήρα ηταν 11 μηνών να έχει τελειώσει τα εμβόλια ... να είναι πλέον ανθεκτικό κλπκλπκλπ.... κουτάβι ειλικρινά ακόμα 3, 5 χρόνια μετά... φοβάμαι....
 


Giorgos.Pap

Member
17 Ιανουαρίου 2021
5
0
31
Καθώς διάβασα σε διάφορα site ότι είναι πολύ εύκολο να μεταφερθεί ο τύφος μέσα στο σπίτι ακόμα και μέσω παπουτσιών που ήρθαν σε επαφή με τον ιό σε εξωτερικό χώρο χωρίς να το καταλάβουμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα είμαστε σίγουροι ότι στο μεσοδιάστημα της απολύμανσης μέχρι να φέρω το νέο σκυλάκι στο σπίτι δεν θα ξαναφέρω τον ιό εν αγνοία μου.
 


Giorgos.Pap

Member
17 Ιανουαρίου 2021
5
0
31
αυτό είναι το προιον που βρηκα

 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
αυτό είναι το προιον που βρηκα

Εγω το χρησιμοποιω αυτο το σπρευ μεταξυ φιλοξενιων ζωων αλλα καθαρα προληπτικα, επειδη αντιθετα με χλωρίνη δε ξεβάφει πραγματα καιει και ειναι πιο ασφαλές για κατοικίδια. Σαν ισχυρό γενικης χρήσης καθαριστικό δηλαδή. Σε καμια περιπτωση όμως δε θα ξαναβαζα ζωο μη ενηλικο και πληρως εμβολιασμενο αν δε περναγε κανας χρόνος και 50 χερια καθάρισμα, ούτε με το σπρέυ.

Εαν θες απεγνωσμενα σκυλάκι, υπάρχουν πολλά ενήλικα εκεί εξω με αντισώματα και εμβολιασμένα.
Και για ενηλικο θα καθαριζα υστερικα 5-6 φορες πρωτα και θα πεταγα στρωματακια παιχνίδια χαλια κτλ.

Το κουταβάκι το βρήκες εξω? το πήρες απο κάπου?
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι πρακτικώς αδύνατο να απολυμάνεις ένα σπίτι τόσο καλά ώστε να είσαι σίγουρος πως εξαφανίστηκε κάθε ίχνος τύφου. Ή περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο μέχρι να φέρεις το επόμενο, ή φέρνεις εμβολιασμένο σκύλο ηλικίας άνω των 8 μηνών.

Ο τύφος υπάρχει σε μολυσμένα κόπρανα, οπότε μεταφέρεται μέσα στο σπίτι / αυλή μέσω οτιδήποτε μπορεί να έχει έρθει σε επαφή με αυτά ή με το έδαφος στο οποίο βρέθηκαν: σόλες παπουτσιών, ρόδες αυτοκινήτου, άλλα ζώα, τα ρούχα μας αν έχουμε καθήσει στο έδαφος...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το κουτάβι ήταν απ' τον δρόμο χωρίς εμβόλια ; ( αν και είμαι πολύ επιφυλακτικός )..
Αν υπάρχει επιτακτική ανάγκη να παρίσταται σκύλος στο σπίτι να είναι ενήλικος με την σχετική ανοσία.

Για σκύλους οδηγών τυφλών ή ψυχοθεραπείας το κουτάβι δεν παίζει.

Αν θες λες κάτι τις
 


Giorgos.Pap

Member
17 Ιανουαρίου 2021
5
0
31
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Χασαμε τον σκυλο μας (8χρονων) πριν απο ενα μηνα απο ζαχαρο, υστερα απο τεραστιο λαθος γιατρου. Οι γονεις μου προχωρησαν δυστυχως σε αγορα κουταβιου απο ιδιωτικη γεννα με αποτελεσμα να το χασουμε εντος 6 ημερων γνωριζοντας ετσι με πολυ ασχημο τροπο τις συνεπειες αυτης της αγορας. Προσπαθησαμε απο τη πρωτη στιγμη και του προσφεραμε καθε ειδος περιθαλψης αλλα δυστυχως δεν αντεξε.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως θα ειμαι σιγουρος ακομα και μετα απο ενα χρονο οτι δεν υπαρχει στο σπιτι τυφος; Απο τη στιγμη που μεταφερεται με τα παπουτσια πχ δεν μπορω ανα πασα στιγμη να το μεταφερω στο σπιτι αν πατησα καπου εξω οπου υπηρχε ο ιος;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θεωρητικά πάντα, οι συνθήκες εντός σπίτιού δεν ευνοούν την επιβίωση του ιού πάνω από χρόνο. Το εξωτερικό περιβάλλον. Για να μειώσεις τις πιθανότητες να φέρεις το μικρόβιο απ' έξω, το πιο απλό είναι να βγάζεις τα παπούτσια σου έξω από το σπίτι. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να καθαρίσεις κήπο ή αυλή (χώμα).
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχω απορία και όποιος ξέρει ας μου πει. Κατά καιρούς αρκετοί οι οποίοι είχαν κουτάβια με τύφο έγραψαν πως τα άφησαν σε κτηνίατρο για αγωγή και παρακολούθηση. Ο κτηνίατρος πως απολυμαίνει τον χώρο ;
 
  • Like
Reactions: Giorgos.Pap


Giorgos.Pap

Member
17 Ιανουαρίου 2021
5
0
31
Έχω απορία και όποιος ξέρει ας μου πει. Κατά καιρούς αρκετοί οι οποίοι είχαν κουτάβια με τύφο έγραψαν πως τα άφησαν σε κτηνίατρο για αγωγή και παρακολούθηση. Ο κτηνίατρος πως απολυμαίνει τον χώρο ;
Ακριβως! Και πηγαινουν παρα πολλα σκυλιαμε τυφο. Δεν εχω δει κτηνιατρειο να κλεινει ενα χρονο πχ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Fight Parvovirus With Bleach to Prevent Recurrence and Spread.

χλωρινη, ατμος, ειδικα καθαριστικα... γενικα θελει δουλεια. ειναι πιο ευκολο για εναν κτηνιατρο να καθαρισει το ιατρειο του και το κλουβακι που εμεινε το ζωο στην νοσηλεια του, παρα να καθαριστει ενα ολοκληρο σπιτι, στο οποιο το κουταβι ειχε την ελευθερια να πηγαινει οπου θελει, και υπαρχουν τοσοι τροποι για διασπορα του ιου. αλλα και παλι, δεν ειναι κατι το αδυνατο. εγω προτεινω σιγουρα να περασει τουλαχιστον ενα εξαμηνο χωρις σκυλο, μεσα στο οποιο θα γινονται συχνες απολυμανσεις
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οι επιφάνειες/έπιπλα/αντικείμενα/διακοσμητικά/υφάσματα που (δεν) έχει ένα κτηνιατρείο δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα ενός σπιτιού - εκτός αν κάποιος είναι ακραίος μινιμαλιστής....
Ακριβώς για να μπορεί να απολυμαίνεται εύκολα, το κτηνιατρείο έχει πλακάκια και ανοξείδωτες επιφάνειες που δεν είναι απορροφητικές (σε αντίθεση πχ με ξύλα, μάρμαρα, πέτρες κλπ κλπ), δεν έχει τόσα πολλά υφάσματα, κουρτίνες, μπιχλιμπίδια και δε συμμαζεύεται.

Σε πιο εκτρίμ καταστάσεις, όταν πήγα στο κτηνιατρείο ένα κουτάβι που έκανε επιτόπου αιμορραγική διάρροια, αφού σφουγγάρισαν με χλωρίνη, έριξαν στο πάτωμα κι ένα οινόπνευμα με ένα σπίρτο, διότι περιμέναν και κάτι άλλα κουτάβια μετά...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3