Τύφος σε κουταβι


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Καλημερα,
Είναι η πρώτη φορά που γράφω καθώς είμαι νέα σκυλομαμα και έπεσα κατευθείαν στα δύσκολα ...
Η Λούνα 11 εβδομάδων 2.7 κιλά μάλλον έχει τύφο
Λέω μάλλον γιατί τις εξετάσεις τις κάναμε τη Δευτέρα και τις περιμένουμε σήμερα το μεσημέρι
Αντιμετωπίζουμε το περιστατικό ως τύφο όπως μου είπε ο κτηνίατρος
Το ιστορικό είναι το εξής
Τη Δευτέρα στις 11 έφαγε κανονικά τις κροκέτες της, λαίμαργα όπως πάντα
Από εκείνη τη στιγμή και μετά άρχισε τους εμετούς και οι κενώσεις της ήταν πιο μαλακες
Δεν ξανά ακούμπησε ούτε νερο ούτε φαγητό από εκείνη την ώρα
Το απόγευμα πήγαμε κτηνίατρο
Της έβαλε όρο υποδόρια και της έκανε 48ωρης δράσης ευρέως φάσματος αντιβίωση, βιταμίνες αντί εμετικά και γαστροπροστατευτικα
Στο σπίτι συνεχίστηκαν οι κενώσεις (υδαρεις πλέον) , οι εμετοί το πρώτο 4ωρο μετά τη θεραπεία είχαν σταματήσει, όμως μετά συνεχίστηκαν
Τη νύχτα συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση
Το πρωί της δώσαμε μετά από εντολή του γιατρού 1ml primperan και 0.4 ml epadoren
Μια ώρα μετά της έδωσα 5ml αλεσμένο ρύζι με κοτόπουλο
3 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα της έδωσα αλλά 5 ml
Μια ώρα μετά άρχισε πάλι τους εμετούς
Το απόγευμα ξαναπήγαμε κτηνίατρο όπου της έδωσε μόνο όρο με γλυκόζη υποδόρια
Το βράδυ συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση
Πήρε πάλι primpran kai epadoren τα οποία την κράτησαν ήρεμη για 4 ώρες
Από τις 3 το πρωί και μετά η κατάσταση έχει χειροτερέψει
Οι εμετοί πιο συχνοί , οι κενώσεις πλέον μόνο νερό με λίγα κόκκινα κομμάτια ( 2 από τις πολλές φορές)
Σήμερα πρέπει να πάρουμε απόφαση αν θα πάει σε κλινική για ενδοφλέβιο όρο ή θα την κρατήσουμε στο σπίτι με ενδοφλέβιο όρο
Ο κτηνίατρος λέει ότι στην κλινική δεν θα έχει κάποιον μονίμως πάνω από το κεφάλι της να ελέγχει αν βγήκε ο όρος ή αν στόμωσε
Ο σύζυγος μου που είχε παλαιότερα σκύλο δεν έχει καλή εμπειρία από τις κλινικές
Δεν ξέρω τι να κάνω
Είναι η Τρίτη μέρα που λείπω από δουλειά, αλλά αν το να την κρατήσω σπίτι είναι το καλύτερο για αυτήν θα το κάνω....
Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω αν μπορώ να αξιολογήσω κατά πόσο οι οδηγίες του γιατρού είναι σωστές καθώς δεν έχω εμπειρία
Διαβάζω παντού ότι δεν δίνουμε στο σκυλί τροφή και νερό από το στόμα όσο συνεχίζονται τα εμετικά επεισόδια
Παρόλα αυτά ο κτηνίατρος επιμένει για τα 5 ml αλεσμένου
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα,
Είναι η πρώτη φορά που γράφω καθώς είμαι νέα σκυλομαμα και έπεσα κατευθείαν στα δύσκολα ...
Η Λούνα 11 εβδομάδων 2.7 κιλά μάλλον έχει τύφο
Λέω μάλλον γιατί τις εξετάσεις τις κάναμε τη Δευτέρα και τις περιμένουμε σήμερα το μεσημέρι
Αντιμετωπίζουμε το περιστατικό ως τύφο όπως μου είπε ο κτηνίατρος
Το ιστορικό είναι το εξής
Τη Δευτέρα στις 11 έφαγε κανονικά τις κροκέτες της, λαίμαργα όπως πάντα
Από εκείνη τη στιγμή και μετά άρχισε τους εμετούς και οι κενώσεις της ήταν πιο μαλακες
Δεν ξανά ακούμπησε ούτε νερο ούτε φαγητό από εκείνη την ώρα
Το απόγευμα πήγαμε κτηνίατρο
Της έβαλε όρο υποδόρια και της έκανε 48ωρης δράσης ευρέως φάσματος αντιβίωση, βιταμίνες αντί εμετικά και γαστροπροστατευτικα
Στο σπίτι συνεχίστηκαν οι κενώσεις (υδαρεις πλέον) , οι εμετοί το πρώτο 4ωρο μετά τη θεραπεία είχαν σταματήσει, όμως μετά συνεχίστηκαν
Τη νύχτα συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση
Το πρωί της δώσαμε μετά από εντολή του γιατρού 1ml primperan και 0.4 ml epadoren
Μια ώρα μετά της έδωσα 5ml αλεσμένο ρύζι με κοτόπουλο
3 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα της έδωσα αλλά 5 ml
Μια ώρα μετά άρχισε πάλι τους εμετούς
Το απόγευμα ξαναπήγαμε κτηνίατρο όπου της έδωσε μόνο όρο με γλυκόζη υποδόρια
Το βράδυ συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση
Πήρε πάλι primpran kai epadoren τα οποία την κράτησαν ήρεμη για 4 ώρες
Από τις 3 το πρωί και μετά η κατάσταση έχει χειροτερέψει
Οι εμετοί πιο συχνοί , οι κενώσεις πλέον μόνο νερό με λίγα κόκκινα κομμάτια ( 2 από τις πολλές φορές)
Σήμερα πρέπει να πάρουμε απόφαση αν θα πάει σε κλινική για ενδοφλέβιο όρο ή θα την κρατήσουμε στο σπίτι με ενδοφλέβιο όρο
Ο κτηνίατρος λέει ότι στην κλινική δεν θα έχει κάποιον μονίμως πάνω από το κεφάλι της να ελέγχει αν βγήκε ο όρος ή αν στόμωσε
Ο σύζυγος μου που είχε παλαιότερα σκύλο δεν έχει καλή εμπειρία από τις κλινικές
Δεν ξέρω τι να κάνω
Είναι η Τρίτη μέρα που λείπω από δουλειά, αλλά αν το να την κρατήσω σπίτι είναι το καλύτερο για αυτήν θα το κάνω....
Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω αν μπορώ να αξιολογήσω κατά πόσο οι οδηγίες του γιατρού είναι σωστές καθώς δεν έχω εμπειρία
Διαβάζω παντού ότι δεν δίνουμε στο σκυλί τροφή και νερό από το στόμα όσο συνεχίζονται τα εμετικά επεισόδια
Παρόλα αυτά ο κτηνίατρος επιμένει για τα 5 ml αλεσμένου
Οι οδηγιες του κτηνιατρου δεν ειναι παραλογες. Σε αναλογη περιπτωση με τον δικο μου εγινε το ιδιο. Μονο που εμενα τον κρατησε η κτηνιατρος εκει για 5 μερες.
Ο δικος μου ειχε παρβοιο (τυφο).Εκτος απο διαρροιες πολυ δισοσμες, ειχε τσιμπλες πρασινες στα ματια, κοιμοταν συνεχως, δεν ετρωγε, ειχε εικονα αρρωστου κουταβιου, αλλα δεν εκανε εμμετους. Καναμε εξετασεις και εδειξαν πως ειναι θετικος. Επειτα με αγωγες (δεν γνωριζω τι αλλο εκτος απο ορο και αντιβιωση) του εδινε και μια κονσερβα της r.c. ειδηκη για γαστρεντερικα προβληματα. Την 4η μερα ο μικρος ειχε κανει σχηματισμενα κακα, ετρωγε, ειχε ζωηρεψει και ετσι την 5η μερα τον πηραμε σπιτι οπου ειχαμε συνεχισει αντιβιωση και αυτη την κονσερβα.

Τον εσωσε το οτι ειχε προλαβει να κανει την πρωτη δοση του εμβολιου κατα του παρβοιου και οτι νοσηλεθτικε μεσα σε λιγες ωρες απο την πρωτη διαρροια. Σιγουρα ο τυφος ειναι επικινδυνος στα κουταβια ομως οχι παντα θανατηφορος. Το σημαντικο ειναι να μη χασεις χρονο, ολα να γινουν εγκαιρα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά τελικά με το κουτάβι σου και να ανοίξεις προσεχώς θέμα, με την παρουσίασή της.

Ακολουθείς ότι σου λέει ο γιατρός σου. Υποθέτω θα θέλει να τρώει έστω και ελάχιστα, για να παίρνει δυνάμεις και να μπορεί να αντιμετωπίσει όλο αυτό που της συμβαίνει.

Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πάνω δεξιά, και θα βρεις πολλά σχετικά θέματα, που θα σε ενημερώσουν επαρκώς, σχετικά με τον τύφο.

Περαστικά της!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Οι οδηγιες του κτηνιατρου δεν ειναι παραλογες. Σε αναλογη περιπτωση με τον δικο μου εγινε το ιδιο. Μονο που εμενα τον κρατησε η κτηνιατρος εκει για 5 μερες.
Ο δικος μου ειχε παρβοιο (τυφο).Εκτος απο διαρροιες πολυ δισοσμες, ειχε τσιμπλες πρασινες στα ματια, κοιμοταν συνεχως, δεν ετρωγε, ειχε εικονα αρρωστου κουταβιου, αλλα δεν εκανε εμμετους. Καναμε εξετασεις και εδειξαν πως ειναι θετικος. Επειτα με αγωγες (δεν γνωριζω τι αλλο εκτος απο ορο και αντιβιωση) του εδινε και μια κονσερβα της r.c. ειδηκη για γαστρεντερικα προβληματα. Την 4η μερα ο μικρος ειχε κανει σχηματισμενα κακα, ετρωγε, ειχε ζωηρεψει και ετσι την 5η μερα τον πηραμε σπιτι οπου ειχαμε συνεχισει αντιβιωση και αυτη την κονσερβα.

Τον εσωσε το οτι ειχε προλαβει να κανει την πρωτη δοση του εμβολιου κατα του παρβοιου και οτι νοσηλεθτικε μεσα σε λιγες ωρες απο την πρωτη διαρροια. Σιγουρα ο τυφος ειναι επικινδυνος στα κουταβια ομως οχι παντα θανατηφορος. Το σημαντικο ειναι να μη χασεις χρονο, ολα να γινουν εγκαιρα..
Καλημέρα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
Και η λούνα έχει κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου
Μακάρι να τα καταφέρει
 
  • Like
Reactions: elinapol2


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά τελικά με το κουτάβι σου και να ανοίξεις προσεχώς θέμα, με την παρουσίασή της.

Ακολουθείς ότι σου λέει ο γιατρός σου. Υποθέτω θα θέλει να τρώει έστω και ελάχιστα, για να παίρνει δυνάμεις και να μπορεί να αντιμετωπίσει όλο αυτό που της συμβαίνει.

Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πάνω δεξιά, και θα βρεις πολλά σχετικά θέματα, που θα σε ενημερώσουν επαρκώς, σχετικά με τον τύφο.

Περαστικά της!
Δυστυχώς δεν θέλει να τρώει ούτε ελάχιστα
Δεν πίνει ούτε νερό
Έχω διαβάσει ‘’τα πάντα ‘’ που υπάρχουν σε ελληνικά και ξένα σάιτ για τον τύφο στα κουτάβια
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημέρα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
Και η λούνα έχει κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου
Μακάρι να τα καταφέρει
Η σταδιακη βελτιωση θα σου δειξει πως θα το ξεπερασει. Αν ωρα με την ωρα εχει καλυτερη εικονα την γλιτωσατε...
Βγηκαν τα αποτελεσματα;
 


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Η σταδιακη βελτιωση θα σου δειξει πως θα το ξεπερασει. Αν ωρα με την ωρα εχει καλυτερη εικονα την γλιτωσατε...
Βγηκαν τα αποτελεσματα;
Δυστυχώς κατέληξε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
:(

Πολύ κρίμα! Λυπάμαι πολύ!

Δύο πράγματα τώρα, πρέπει να σκεφτείς:

1ον Αν δεν την βρήκες αδέσποτη, που την βρήκες. Αν έχει αυτή τύφο, έχουν πιθανότατα και τ'αδέλφια της. Και γενικά, ο χώρος που τα φιλοξενούσε.

2ον Δεν μπορείς να ξαναβάλεις κουτάβι ή ανεμβολίαστο ενήλικο σκύλο, στο σπίτι σου, για πάρα πολύ καιρό. Μπορεί και για χρόνο ακόμη. Αν το σκοπεύεις, θα πρέπει να το σκεφτείς πάρα πολύ καλά και να κάνεις πολύ καλή απολύμανση.
 


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
:(

Πολύ κρίμα! Λυπάμαι πολύ!

Δύο πράγματα τώρα, πρέπει να σκεφτείς:

1ον Αν δεν την βρήκες αδέσποτη, που την βρήκες. Αν έχει αυτή τύφο, έχουν πιθανότατα και τ'αδέλφια της. Και γενικά, ο χώρος που τα φιλοξενούσε.

2ον Δεν μπορείς να ξαναβάλεις κουτάβι ή ανεμβολίαστο ενήλικο σκύλο, στο σπίτι σου, για πάρα πολύ καιρό. Μπορεί και για χρόνο ακόμη. Αν το σκοπεύεις, θα πρέπει να το σκεφτείς πάρα πολύ καλά και να κάνεις πολύ καλή απολύμανση.
Δεν τη βρηκα αδεσποτη, την πηρα απο εκτροφειο κ οι συνθηκες ηταν αριστες, αλλα μας εκατσε λαχειο
Ξερω οτι δεν μπορω να βαλω ανεμβολιαστο ζωο στο σπιτι
Η εκτροφεας μου προτενε να μου δωσει ενα απο την επομενη γεννα το οποιο θα κρατησει μεχρι να ολοκληρωσει ολα τα εμβολια ή να μου επιστρεψει τα χρηματα
Η κορη 10 ετων δεν θελει πλεον σκυλο
Ισως ειναι η πρωτη αντιδραση
Δεν ξερω τι θα κανω
Ειμαι μουδιασμενη
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Λυπαμαι πολυ για την καταληξη...
Η εκτροφεας ηταν διπλα σας; Πως δικαιολογησε το γεγονος; Αν δεν θελετε να παρετε αλλο κουταβι, τι σας προτεινε;
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Δεν τη βρηκα αδεσποτη, την πηρα απο εκτροφειο κ οι συνθηκες ηταν αριστες, αλλα μας εκατσε λαχειο
Ξερω οτι δεν μπορω να βαλω ανεμβολιαστο ζωο στο σπιτι
Η εκτροφεας μου προτενε να μου δωσει ενα απο την επομενη γεννα το οποιο θα κρατησει μεχρι να ολοκληρωσει ολα τα εμβολια ή να μου επιστρεψει τα χρηματα
Η κορη 10 ετων δεν θελει πλεον σκυλο
Ισως ειναι η πρωτη αντιδραση
Δεν ξερω τι θα κανω
Ειμαι μουδιασμενη
Πω λυπαμαι πολυ, κριμα...
Συμφωνω με @mareco για πολυ καιρο ακομη το μερος θεωρείται μολυσμενο.

Μη το βαζεται κατω, στην επομενη γεννα οπως σου ειπε ο εκτροφεας σου, θα εχεις ετσι και το χρονο που χρειαζεσαι.

Μου κανει παρ'όλα αυτα εντυπωση πως ενα εκτροφικο κουταβι κολλησε τυφο. Υποτίθεται πως οι συνθηκες που μεγαλωνουν ειναι καλες, πραγματικα ξαφνιαζομαι.

Οταν εμαθε η κτηνιατρος μου απο που πηραμε τον Λεοναρντο μου λεει σε περιπου 10 μερες θα δειξει αν κουβαλαει κατι, και οντως ειχε δικιο.

Τι να πω, λυπαμαι πολυ:(
 


lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Λυπαμαι πολυ για την καταληξη...
Η εκτροφεας ηταν διπλα σας; Πως δικαιολογησε το γεγονος; Αν δεν θελετε να παρετε αλλο κουταβι, τι σας προτεινε;
Η εκτροφεας ηταν διπλα μου απο την πρωτη στιγμη
Μιλουσαμε συνεχεια...δεν ξερει πως να το δικαιολογησει...μπορει κ απο μολυσμενο παπουτσι να κολλησε, ποιος ξερει...
Αυτη προτεινει να μου δωσει αλλο κουταβι το οποιο θα κρατησει ως τον 4 ο μηνα για να ειναι ασφαλης η διαμονη του στο σπιτι
Γιατι οκ τις σκληρες επιφανειες τις απολυμανα, τι γινεται ομως με καναπεδες χαλια κουρτινες ρουχα
Δεν μπορω να βαλω χλωρινη σε αυτα
 
  • Like
Reactions: GRDANE




lunapuppy

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
45
Πολύ κρίμα; Τι ράτσα ήταν το κουτάβι αν επιτρέπεται;
mini schnauzer
δυστυχώς σήμερα εμφάνισε συμπτώματα και ο αδερφός της που μεταφερθηκαν μαζί
προσεύχομαι να τα καταφέρει τουλάχιστον αυτός ο μικρούλης
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3