Τώρα που η Royal Canin πήρε την άνοδο στις τιμές, τι;


mp88

Member
10 Ιουλίου 2018
5
0
35
Καλησπέρα σε όλο το forum.

Μπαίνω σήμερα στο κατάστημα που αγοράζω κάθε 2 μήνες την Royal Canin Medium Adult 15kg για την 2,5χρονη σεττερούλα μου και βλέπω μια αύξηση της τάξεως του 40%+ στην τιμή. Σκέφτηκα πως κάτι λάθος έχει γίνει αλλά μπήκα στο skroutz και είδα πως υπάρχει μια γενικευμένη αύξηση των τιμών των τροφών του συγκεκριμένου brand από όλα τα καταστήματα.

Η αλήθεια είναι πως την συγκεκριμένη τροφή την είχαμε βολευτεί γιατί της έδινε όση ενέργεια χρειαζόταν (δεν ασκείται πολύ πέρα από 2 βόλτες την ημέρα), τα κακά της ήταν όπως πρέπει και δεν της δημιουργούσε στομαχικά προβλήματα. Το θέμα είναι ότι πλέον με τα 70€+ τα 15kg ίσως να υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτή την τιμή ή και ακόμα σε χαμηλότερη (χάθηκε το value for money).

Οπότε τι επιλογές έχουμε μέχρι τα 4,5€/kg (ιδανικά κοντά στα 3€/kg όσο μου κόστιζε πριν την αύξηση της τιμής) για ένα νεαρό σκυλάκι με όχι έντονη άσκηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Νομιζω οτι υπάρχουν αρκετές τροφές στο εμπόριο με καλες τιμες και καλες ποιοτικά. Πρεπει να κανεις μα ιντερνετικη έρευνα για να διαπιστώσεις. Δεν ξέρω αν θα βγάλει κάπου να αρχίσουμε να προτεινουμε μάρκες... Δες συστατικά και τιμες.
 
  • Like
Reactions: mp88


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλησπέρα σε όλο το forum.

Μπαίνω σήμερα στο κατάστημα που αγοράζω κάθε 2 μήνες την Royal Canin Medium Adult 15kg για την 2,5χρονη σεττερούλα μου και βλέπω μια αύξηση της τάξεως του 40%+ στην τιμή. Σκέφτηκα πως κάτι λάθος έχει γίνει αλλά μπήκα στο skroutz και είδα πως υπάρχει μια γενικευμένη αύξηση των τιμών των τροφών του συγκεκριμένου brand από όλα τα καταστήματα.

Η αλήθεια είναι πως την συγκεκριμένη τροφή την είχαμε βολευτεί γιατί της έδινε όση ενέργεια χρειαζόταν (δεν ασκείται πολύ πέρα από 2 βόλτες την ημέρα), τα κακά της ήταν όπως πρέπει και δεν της δημιουργούσε στομαχικά προβλήματα. Το θέμα είναι ότι πλέον με τα 70€+ τα 15kg ίσως να υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτή την τιμή ή και ακόμα σε χαμηλότερη (χάθηκε το value for money).

Οπότε τι επιλογές έχουμε μέχρι τα 4,5€/kg (ιδανικά κοντά στα 3€/kg όσο μου κόστιζε πριν την αύξηση της τιμής) για ένα νεαρό σκυλάκι με όχι έντονη άσκηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δες αυτη.

https://platinumhellas.gr/

Αν μενεις στην αττικη διανομη δωρεαν καθε τριτη και παρασκευη. Εξαιρετικη εξυπηρετηση με ενα τηλεφωνημα. Το 15κιλο βγαινει στα 5 ευρω και αποτελειτε απο 3 σακουλες των 5 κιλων. Την διανομη την κανει η ιδια η εταιρεια στις περισσοτερες περιπτωσεις.
 
  • Like
Reactions: Eroe and mp88


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Και πριν την άνοδο των τιμών η rc ήταν ακριβή για αυτο που προσφέρει.
Τροφές απο το πάνω ράφι:
Acana, Naturea, taste of the wild, platinum, farmina N&D, brit care
Τροφές β Κατηγορίες αλλά καλές:
Profine, farmina cibau και team breeder, equilibrio, Nutram, arden grange, dingo natura
Τροφές γ κατηγορίας αλλά και αυτες καλές: Belcando, josera, optilife, aytarky
Όλες μα ολες ανεξαιρέτως καλύτερες της rc και ως επι το πλείστον οικονομικότερες.
Y.γ. αν δεν θες να πειραματιστεις πάντως από ότι είδα το zooplus.gr έχει τις παλιές τιμές http://m.zooplus.gr/shop/skyloi/trofi_gia_skylous_ksira_trofi/royal_canin_megethos/medium/486819
 
Last edited:


mp88

Member
10 Ιουλίου 2018
5
0
35
Για αρχή θα δοκιμάσω δείγματα από την platinum που φαίνεται σοβαρή τροφή (την οποία δεν γνώριζα καν) και ενδεχομένως πιο οικονομική από την RC γιατί θα τρώει λιγότερο ο σκύλος.

Αν δεν μας κάτσει καλά, ξεκινάω από την λίστα του @ChrisApo . Ευτυχώς, στομαχικά δεν έχει θέμα (μέχρι στιγμής) οπότε ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή σε κάτι τελείως διαφορετικό.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοηθηθούν κι άλλοι που έκαναν την ίδια σκέψη με εμένα!
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
15 κιλά 5 ευρώ;
:LOL: ωραια θα ηταν.

Για αρχή θα δοκιμάσω δείγματα από την platinum που φαίνεται σοβαρή τροφή (την οποία δεν γνώριζα καν) και ενδεχομένως πιο οικονομική από την RC γιατί θα τρώει λιγότερο ο σκύλος.

Αν δεν μας κάτσει καλά, ξεκινάω από την λίστα του @ChrisApo . Ευτυχώς, στομαχικά δεν έχει θέμα (μέχρι στιγμής) οπότε ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή σε κάτι τελείως διαφορετικό.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοηθηθούν κι άλλοι που έκαναν την ίδια σκέψη με εμένα!
αν δοκιμασεις πλατινουμ θα ελεγα αν σε περνει οικονομικα, να προτιμησεις η το αρνι που εχει μονο ρυζι η το ιβηρικο που δεν εχει σιτηρα. Το κοτοπουλο εχει ρυζι και καλαμποκι και η διαφορα τιμης ειναι μικρη σε σχεση με τα αλλα δυο. ( τα 15 κιλα κοτοπουλο εχουν 73, τα 15 κιλα αρνι 81)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe and mp88


mp88

Member
10 Ιουλίου 2018
5
0
35
αν δοκιμασεις πλατινουμ θα ελεγα αν σε περνει οικονομικα, να προτιμησεις η το αρνι που εχει μονο ρυζι η το ιβηρικο που δεν εχει σιτηρα. Το κοτοπουλο εχει ρυζι και καλαμποκι και η διαφορα τιμης ειναι μικρη σε σχεση με τα αλλα δυο. ( τα 15 κιλα κοτοπουλο εχουν 73, τα 15 κιλα αρνι 81)
Μου είπαν που μίλησα στο τηλ ότι το κοτόπολο το δέχεται καλύτερα ο average σκύλος από τα άλλα. Πήρα 1,5 κιλό κοτόπουλο να δω πως θα πάει και του είπα να μου στείλει και δείγματα από τα άλλα για να τα τσεκάρω. Όντως είναι μικρή η διαφορά στην τιμή.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μου είπαν που μίλησα στο τηλ ότι το κοτόπολο το δέχεται καλύτερα ο average σκύλος από τα άλλα. Πήρα 1,5 κιλό κοτόπουλο να δω πως θα πάει και του είπα να μου στείλει και δείγματα από τα άλλα για να τα τσεκάρω. Όντως είναι μικρή η διαφορά στην τιμή.
Μια χαρα ειναι και το κοτοπουλο. Γενικα εχω καταλαβει οτι η τροφη αυτη συνηθως καθεται καλα γιατι ειναι πιο ευπεπτη λογω υγρασιας. Εγω εχω μεινει παντως πολυ ικανοποιημενη.
 
  • Like
Reactions: Eroe and mp88


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι αλλα και η αλλεργια στο κοτοπουλο ειναι η πιο συνηθισμενη ενω το αρνι ειναι σχεδον υποαλλεργικο.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Guys guys relax. Αν κατασταλάξει στην platinum, μπορεί να παρει και τις τρείς γεύσεις και να τις εναλλασει.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


mp88

Member
10 Ιουλίου 2018
5
0
35
Εδώ και 4 ημέρες της δίνω την Platinum με το κοτόπουλο και κάνει σαν τρελή για να την φάει. Οι αλλαγές που παρατήρησα είναι ότι τα κόπρανα είναι περισσότερα (παρ ότι της δίνω λιγότερη τροφή σε σχέση με την RC) και είναι αρκετά μαλακά αλλά νομίζω σε καλό σημείο (καλοσχηματισμένα και μαζεύονται σε σακουλίτσα στην βόλτα χωρίς να αφήνουν ιδιαίτερα υπολείμματα).

Λέω να της παραγγείλω ένα 15κιλο με αρνί (ή το mix 3χ5kg) το οποίο κι αυτό τρώει αλλά η δοκιμή περιορίστηκε μόνο στο δείγμα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εδώ και 4 ημέρες της δίνω την Platinum με το κοτόπουλο και κάνει σαν τρελή για να την φάει. Οι αλλαγές που παρατήρησα είναι ότι τα κόπρανα είναι περισσότερα (παρ ότι της δίνω λιγότερη τροφή σε σχέση με την RC) και είναι αρκετά μαλακά αλλά νομίζω σε καλό σημείο (καλοσχηματισμένα και μαζεύονται σε σακουλίτσα στην βόλτα χωρίς να αφήνουν ιδιαίτερα υπολείμματα).

Λέω να της παραγγείλω ένα 15κιλο με αρνί (ή το mix 3χ5kg) το οποίο κι αυτό τρώει αλλά η δοκιμή περιορίστηκε μόνο στο δείγμα.
το αρνι δεν εχει καλαμποκι, μονο λιγο ρυζι, θα δεις καλυτερα κακακια. Το μιξ με τα 3 δε συμφερει στη τιμη πιστευω, γιατι κανει την ιδια τιμη με 15 κιλα ιβηρικο που ειναι Grain free και καλυτερο.
 
  • Like
Reactions: Eroe and mp88


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εδώ και 4 ημέρες της δίνω την Platinum με το κοτόπουλο και κάνει σαν τρελή για να την φάει. Οι αλλαγές που παρατήρησα είναι ότι τα κόπρανα είναι περισσότερα (παρ ότι της δίνω λιγότερη τροφή σε σχέση με την RC) και είναι αρκετά μαλακά αλλά νομίζω σε καλό σημείο (καλοσχηματισμένα και μαζεύονται σε σακουλίτσα στην βόλτα χωρίς να αφήνουν ιδιαίτερα υπολείμματα).

Λέω να της παραγγείλω ένα 15κιλο με αρνί (ή το mix 3χ5kg) το οποίο κι αυτό τρώει αλλά η δοκιμή περιορίστηκε μόνο στο δείγμα.
Οταν λες περισσότερα, τι εννοείς; ειναι πιο μεγάλα σε μέγεθος ή χεζει
περισσότερες φορες (πανω απο δυο την ημέρα); Αν είναι πιο μεγαλα μην ανησυχείς. Οφείλεται μάλλον στο γεγονός οτι η platinum είναι πιο πλούσια σε φυτικές ίνες απ' ότι η rc. Αν χεζει πιο πολλες φορές, πρέπει να σε ανησυχεί διότι σημαίνει ότι δεν απορροφαει ικανοποιητικά την τροφή.
Δοκίμασε λίγο να μειώσεις την ποσότητα σχετικά με τα μαλακά κόπρανα.
 
  • Like
Reactions: mp88


mp88

Member
10 Ιουλίου 2018
5
0
35
Οταν λες περισσότερα, τι εννοείς; ειναι πιο μεγάλα σε μέγεθος ή χεζει
περισσότερες φορες (πανω απο δυο την ημέρα); Αν είναι πιο μεγαλα μην ανησυχείς. Οφείλεται μάλλον στο γεγονός οτι η platinum είναι πιο πλούσια σε φυτικές ίνες απ' ότι η rc. Αν χεζει πιο πολλες φορές, πρέπει να σε ανησυχεί διότι σημαίνει ότι δεν απορροφαει ικανοποιητικά την τροφή.
Δοκίμασε λίγο να μειώσεις την ποσότητα σχετικά με τα μαλακά κόπρανα.
2 φορές τη μέρα (όταν βγαίνει βόλτα) αλλά είναι πιο μεγάλα. Της δίνω την προτεινόμενη δοσολογία αλλά μάλλον θα την μειώσω για 30-40γρ να δω πως θα πάει.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Αν θες δοκίμασε και την natutea νομίζω η τιμή της σε σχέση με την ποιότητα αξίζει μια δοκιμή
 
  • Like
Reactions: mp88


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU