ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Παιδια καλησπερα.Παρατηρω οτι ο σκυλος μου καθε μερα ασχολειται πολυ με το γλυψιμο των γεννητικων οργανων.Ειναι αρσενικος 12 ετων και αστειρωτος.Τελευταια ειχαμε καποια θεματα εχουμε κανει εξετασεις αιματος,βιοχημικες και θα ξανα επαναλαβουμε σε 1 εβδομαδα απο τωρα,οποτε θα πω και στον κτηνιατρο οτι αυτο το κανει εντονα τελευταια.Πριν μια βδομαδα καναμε καθαρισμο των πρωκτικων αδενων στον κτηνιατρο και τωρα παρατηρησα και αυτο.
Το εκανε και πιο παλια αυτο αλλα οχι τοσο συχνα.Δηλαδη γλειφοταν στο πεος και μετα εκανε πυελικες κινησεις στον αερα και εβγαζε ενα διαφανο υγρο σαν νερο αλλα πιο πυωδες.Θεωρουσα ειναι φυσιολογικο για αστειρωτο σκυλο.Τωρα τελευταια ομως το κανει καθε πρωι.
Το ξερω οτι ισως ειναι χαζη η ερωτηση αλλα εχω αγχωθει μεχρι την αλλη τριτη που θα παμε κτηνιατρο και ειπα μηπως το εχετε αντιμετωπισει και εσεις αυτο.
 




Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Μηπως έχει ουρολοίμωξη;
Καλησπερα.Δεν ξέρω. Τωρα από Τρίτη που θα πάμε κτηνιατρο θα ρωτήσω.ειναι και αστειρωτος ο καημένος οπότε μπορεί να έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα.θα δείξει.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπερα.Δεν ξέρω. Τωρα από Τρίτη που θα πάμε κτηνιατρο θα ρωτήσω.ειναι και αστειρωτος ο καημένος οπότε μπορεί να έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα.θα δείξει.
Καλό θα ηταν να πάρετε ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο ,μηπως κάτι σου πει να τον δώσεις μέχρι να πάτε,γιατί μπορεί κ να πονάει
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλό θα ηταν να πάρετε ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο ,μηπως κάτι σου πει να τον δώσεις μέχρι να πάτε,γιατί μπορεί κ να πονάει
δεν δείχνει να πονάει.το είχαμε ξανά συζήτησει κάποτε που το έκανε και μου ειπε να του κοιτάξει τον προστάτη.τοτε δεν είχε θεμα τωρα δεν ξέρω τι θα πει.αλλα δεν δείχνει κάτι επείγον για να τον ενοχλώ τέτοιες μέρες.
 
  • Like
Reactions: Mava


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Δείτε το κ για ουρολοίμωξη κ για προστάτη. Δεν είναι ιδιαίτερα επείγοντα, ίσως η ουρολοίμωξη μόνο αν τον ρίξει. Σε αυτή την ηλικία κ αστειρωτο πάντως, μετά το Πάσχα, θα πρότεινα να πάτε σε έναν υπερηχολογο - όχι απλό κτηνίατρο κ ας κάνει υπερήχους - να δείτε τον προστάτη.

Οι απλοί κτηνίατροι θα βρούνε έναν διευρυμένο προστάτη πχ αλλά κάποια άλλα θέματα όπως κύστες δύσκολο να τα δουν. Εμείς ταλαιπωρηθηκαμε πολύ με κύστες που δεν τις έβρισκαν για ένα χρόνο. Η αντιμετώπιση δεν ήταν κάτι φοβερό.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Δείτε το κ για ουρολοίμωξη κ για προστάτη. Δεν είναι ιδιαίτερα επείγοντα, ίσως η ουρολοίμωξη μόνο αν τον ρίξει. Σε αυτή την ηλικία κ αστειρωτο πάντως, μετά το Πάσχα, θα πρότεινα να πάτε σε έναν υπερηχολογο - όχι απλό κτηνίατρο κ ας κάνει υπερήχους - να δείτε τον προστάτη.

Οι απλοί κτηνίατροι θα βρούνε έναν διευρυμένο προστάτη πχ αλλά κάποια άλλα θέματα όπως κύστες δύσκολο να τα δουν. Εμείς ταλαιπωρηθηκαμε πολύ με κύστες που δεν τις έβρισκαν για ένα χρόνο. Η αντιμετώπιση δεν ήταν κάτι φοβερό.
ευχαριστώ για την απάντηση.Δυστυχως είμαστε σε επαρχία και δεν υπαρχει υπερηχολογος,απλώς ο κτηνίατρος κάνει και υπέρηχο.Εννοειται ότι μετά το Πάσχα θα πάμε να τον δει.
πριν ένα μήνα περίπου του κάναμε εξετασεις αιματος και του έκανε και δακτυλική εξεταση στον προστατη δεν μου είπε ότι είχε κάτι τότε.
θα δείξει να περάσουν οι μέρες να μου φύγει το άγχος.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
m
ευχαριστώ για την απάντηση.Δυστυχως είμαστε σε επαρχία και δεν υπαρχει υπερηχολογος,απλώς ο κτηνίατρος κάνει και υπέρηχο.Εννοειται ότι μετά το Πάσχα θα πάμε να τον δει.
πριν ένα μήνα περίπου του κάναμε εξετασεις αιματος και του έκανε και δακτυλική εξεταση στον προστατη δεν μου είπε ότι είχε κάτι τότε.
θα δείξει να περάσουν οι μέρες να μου φύγει το άγχος.
Mόνο ο υπέρηχος θα δείξει λεπτομέρειες,η δακτυλοσκόπηση σπάνια δείχνει,εμένα μου είπαν στείρωση άμεσα γιατί οι ορμόνες ισως δημιούγησαν ενα απόστημα στην ουρά εξωτερικά.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
m


Mόνο ο υπέρηχος θα δείξει λεπτομέρειες,η δακτυλοσκόπηση σπάνια δείχνει,εμένα μου είπαν στείρωση άμεσα γιατί οι ορμόνες ισως δημιούγησαν ενα απόστημα στην ουρά εξωτερικά.
εσένα τι συμπτωματα είχε και σου είπαν για στείρωση?τι ηλικία έχει?
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
εσένα τι συμπτωματα είχε και σου είπαν για στείρωση?τι ηλικία έχει?
8 ετων περίπου,και τον βρήκαμε στον δρόμο γιαυτό λέω περίπου,ο υπέρηχος εδειξε σκιές στους όρχεις,προιμιο προβλήματος μελοντικα,εμένα εβγαλε ενα απόστημα στην ουρά χωρίς αλλο λόγο,τραυματισμό κλπ.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
8 ετων περίπου,και τον βρήκαμε στον δρόμο γιαυτό λέω περίπου,ο υπέρηχος εδειξε σκιές στους όρχεις,προιμιο προβλήματος μελοντικα,εμένα εβγαλε ενα απόστημα στην ουρά χωρίς αλλο λόγο,τραυματισμό κλπ.
κατάλαβα.και του έκανες στείρωση?εμένα είναι 12 και όσο να ναι είναι μεγάλος σε ηλικία για στείρωση.ακομη ο κτηνιατρος μου είπε να τον παρακολουθώ και βλέπουμε τι θα γίνει.υπερηχο δεν κάναμε ακόμη βεβαια αλλά θα γίνει.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
κατάλαβα.και του έκανες στείρωση?εμένα είναι 12 και όσο να ναι είναι μεγάλος σε ηλικία για στείρωση.ακομη ο κτηνιατρος μου είπε να τον παρακολουθώ και βλέπουμε τι θα γίνει.υπερηχο δεν κάναμε ακόμη βεβαια αλλά θα γίνει.
Την Δευτερα εχουμε το ραντεβου
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
κατάλαβα.και του έκανες στείρωση?εμένα είναι 12 και όσο να ναι είναι μεγάλος σε ηλικία για στείρωση.ακομη ο κτηνιατρος μου είπε να τον παρακολουθώ και βλέπουμε τι θα γίνει.υπερηχο δεν κάναμε ακόμη βεβαια αλλά θα γίνει.
O υπέρηχος με στρέσαρε κι εμένα και τον σκύλο,περισσοτερο αυτόν.Πως να καταλάβει ενα ζώο οτι πρεπέι να μείνει ακίνητο για να γινει ο υπέρηχος και να μην κινείται,αναγκαστίκά τον κρατούσαμε με το ζόρι. Πολύ δύσκολο.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
O υπέρηχος με στρέσαρε κι εμένα και τον σκύλο,περισσοτερο αυτόν.Πως να καταλάβει ενα ζώο οτι πρεπέι να μείνει ακίνητο για να γινει ο υπέρηχος και να μην κινείται,αναγκαστίκά τον κρατούσαμε με το ζόρι. Πολύ δύσκολο.
καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι.εμενα ειδικά ο σκυλος δεν κάθεται και τρεμει απο φόβο.την πρώτη φορά που του πήρα αίμα του έκανε ηρεμηση.τωρα με τον υπέρηχο φοβάμαι ότι θα ξανά χρειαστεί ηρεμηση για αυτόν το τρεναρω όσο μπορώ.
εύχομαι όλα να πάνε καλά.Περιμενω να μου πεις νέα.Θα τον πάρεις την ίδια μέρα της στείρωσης η το κρατάνε στο κτηνιατρειο?
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι.εμενα ειδικά ο σκυλος δεν κάθεται και τρεμει απο φόβο.την πρώτη φορά που του πήρα αίμα του έκανε ηρεμηση.τωρα με τον υπέρηχο φοβάμαι ότι θα ξανά χρειαστεί ηρεμηση για αυτόν το τρεναρω όσο μπορώ.
εύχομαι όλα να πάνε καλά.Περιμενω να μου πεις νέα.Θα τον πάρεις την ίδια μέρα της στείρωσης η το κρατάνε στο κτηνιατρειο?
Εγω παντως τον πήρα μετα από 2 ώρες.κ ούτε κολάρο βάλαμε.βέβαια παίζει ρόλο κ η ηλικία τους.εμενα ήταν 1,5 χρόνων
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι.εμενα ειδικά ο σκυλος δεν κάθεται και τρεμει απο φόβο.την πρώτη φορά που του πήρα αίμα του έκανε ηρεμηση.τωρα με τον υπέρηχο φοβάμαι ότι θα ξανά χρειαστεί ηρεμηση για αυτόν το τρεναρω όσο μπορώ.
εύχομαι όλα να πάνε καλά.Περιμενω να μου πεις νέα.Θα τον πάρεις την ίδια μέρα της στείρωσης η το κρατάνε στο κτηνιατρειο?
Θα τον πάρω το ιδιο βράδυ.
 






ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Πως πήγε η στείρωση τελικά?θα χρειαστεί και εμείς να κάνουμε γιατί ο κτηνίατρος του βρήκε λίγο διογκωμενο τον προστάτη.
Μία χαρά,πέρασε και η ουρά του και ειναι στα καλύτερα του,να την κάνετε απλα επέλεξε εναν καλό κτηνίατρο,οι δύο μέρες μετά και γενικα μέχρι να βγαλει το κολλαρο ηταν λίγο δύσκολες.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Μία χαρά,πέρασε και η ουρά του και ειναι στα καλύτερα του,να την κάνετε απλα επέλεξε εναν καλό κτηνίατρο,οι δύο μέρες μετά και γενικα μέχρι να βγαλει το κολλαρο ηταν λίγο δύσκολες.
Κατάλαβα.εχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί είναι και μεγάλος και δεν έχουμε κάνει ποτέ νάρκωση και είμαι να σκάσω.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981