Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οι ιστορια βεβαια γραφεται απο τους νικητες.
Ολες οι αναφορες που εχουμε για αυτους τους ανθρωπους ειναι απο τους Ευρωπαιους κατακτητες/εισβολεις.
Ας υποθεσουμε για λιγο οτι ειναι ακριβεις. Ακομα κι αν ειναι λοιπον, ολες τους προερχονται απο την περιοδο μετα την εισβολη, οταν οι Ινδιανοι ειχαν καταλαβει πλεον ποιο θα ηταν το μελλον τους αν δεν αντισταθουν, και με ποιους ειχαν να κανουν, και φυσικα ειχαν αρχισει να γινονται πολυ πιο επιθετικοι, οπως θα εκανε ο καθε λογικος ανθρωπος οταν απειλειται η ζωη του, η οικογενεια του και το σπιτι του.
Οπως εγραψα σε ενα παραπανω ποστ, οι λευκοι εφεραν στην επιφανεια τα χειροτερα στοιχεια των Ινδιανων.
Επισης ευκολα μπορω να υποθεσω οτι πολλες απο τις τακτικες που αναφερεις(βασανισμους κτλ), θα μπορουσαν ανετα να τις εχουν υιοθετησει απο τους Ευρωπαιους(παλιες και γνωστες τακτικες στην Ευρωπη αυτες), οπως υιοθετησαν το αλογο, το τουφεκι και ολα τα εργαλεια απο μεταλλο. Ηταν πολυ προσαρμοστικοι σαν φυλη.
Μεχρι ενος σημειου ομως.
Πιστευω οτι εβλεπαν τους λευκους πχ αγροτες, κτηνοτροφους κτλ σαν δουλους...
Ο Ινδιανος δεν χρειαζοταν να εκτρεφει γελαδια ή να οργωνει και να καλλιεργει χωραφια...*
Ο Ινδιανος ζουσε ελευθερος. Η φυση του παρειχε τα παντα σε αφθονια.

Η αληθεια φιλε Αgrian ειναι καπου στη μεση, και πιστευω ειναι πολυ πιο πολυδιαστατη.
Για ενα πραγμα μονο ειμαι σιγουρος, οτι υπο την διαχειρηση των ιθαγενων η ηπειρος αυτη ηταν ενας παραδεισος.
Αλλοι ειναι αυτοι που την οδηγουν στην ερημοποιηση, οχι οι Ινδιανοι...

*Καλλιεργουσαν ενα πολυ μικρο μερος των φυτων που καταναλωναν(πχ πατατα, ντοματα, καλαμποκι) αλλα οι ποικιλιες που χρησιμοποιουσαν ηταν ημιαγρια landraces, και η καλλιεργεια τελειως βασικη, με ελαχιστη κατεργασια του εδαφους και φροντιδα απο πλευρας των ανθρωπων. Τα πιο πολλα φυτα που καταναλωναν τα μαζευαν απο τη φυση.

Υγ1. Το Revenant ειναι μια ταινια, τις πιο πολλες φορες οι ταινιες ειναι γεματες ανακριβειες...
Ναι ο Glass ναι σκοτωθηκε σε μαχη με Ινδιανους 10 χρονια μετα την περιπετεια του με την αρκουδα.

Υγ.2 Το χολλυγουντ ας προσπαθει να περασει οτι μηνυματα θελει, ποιος νοιαζεται...
Εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με την φυλη μου και το χρωμα μου, το αντιθετο ειμαι περηφανος για την καταγωγη μου.
Το ιδιο και με τις αλλες φυλες, επισης δεν εχω προβλημα.
Με τους μαλακες, ανεξαρτητου φυλης εχω προβλημα...
Η καθε φυλη εχει τα θετικα της και τα αρνητικα της.
Αλλα αυτο που εγινε στην Αμερικη ηταν τεραστιο εγκλημα και τεραστια σπαταλη ζωών και γνωσης χιλιαδων χρονων...




Που λες φιλε hammer μια φορά και ενα καιρό περνούσαν εξω
απο ενα σαλούν δυο καβαλάρηδες κάου μπόιζ. Εξω απο το σαλούν
κάθονταν στο πάτωμα τρεις Ινδιάνοι κοιμόντουσαν σκυφτοί με τα
κεφάλια μέσα στα γόνατα αφου είχανε πχεί μπόλικο "νερο της
φωτιάς".
Ο ενας καβαλάρης κάου μπόι κοντοστέκεται και λέει στον αλλο:
-Τον βλέπεις αυτον εκει τον Ινδιάνο;
-Πιόν λες τρεις ειναι!
-Αυτον μετο φτερό στο κεφαλι.
-Μα και οι τρεις εχουν φτερα!
-Αυτον με το γιλέκο με τα κρόσια.
-Και οι τρεις εχουν γιλέκο με κότσια!
-Ρε αυτόνα με τα μοκασίνια.
-Και οι τρεις φοράνε μοκασίνια!

Τσατίζεται ο πρώτος καβαλάρης τραβάει το κόλτ και πυροβολά τους
δυό τους ξαπλώνει και ξαναλέει στον αλλο:

-Αυτος που έμεινε τωρα τον βλέπεις;
-Ααααα... τωρα ήσουν ξεκάθαρος καταλαβα αλλα τι θες να πεις;
-Αυτος ειναι πολυ κωλοπαιδο μια μέρα θα τον σκοτώσω.




Ολα τα ειχαμε... τσουβαλιάσαμε και τους πολέμιοι
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
20180909_131519.jpg
Κοπρανα αλεπους, οι σποροι ειναι απο συκα, αυτη την εποχη τα πιο πολλα εχουν πεσει απο τα δεντρα, ειναι ωριμα και "ζυμωμενα", οτι πρεπει.
Απο το ποσοστο των σπορων φαινεται οτι τα καταναλωνουν σε μεγαλες ποσοτητες.
Εχω δει πολλες φορες ιχνη και γυρω απο τις μουριες.
Αλλο ενα παμφαγο της οικογενειας, οπως και ο σκυλος.

Υγ.Ποσο εξυπνο συστημα μεταφορας των σπορων ε;
Οι σποροι για την αλεπου ειναι εντελως απεπτοι, οποτε θα φαει κατω απο το δεντρο η αλεπου τα συκα της, θα μεταφερθει κανα δυο χιλιομετρα παρακατω για να πιασει κανεναν ποντικο για το κυριως γευμα, και θα αφησει εκει και τα κοπρανα της, συν τους σπορους.
Ετσι το ζωο τρεφεται/επιβιωνει και το φυτο διαιωνιζει το ειδος του και εξαπλωνεται σε νεες περιοχες.
Μια χαρα ντιλ ε;;)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
ειμαι το γκρεμλιν....εχω ζηλεψει απο τα πολλα δεντρα και πρασινα τοπία που ανεβαζετε και εδω και 40 μερες βρίσκομαι σε ενα ξερο τοπίο....
Οποτε ειπα να σας δειξω λιγη ξεραιλα παραπάνω !
Αυτη τη φορα θα σας παρουσιάσω το γεωπάρκο του καβο Μαλέα.

Προχωρώντας προς τον καβο, εκει που ο δρόμος τελειώνει βρίσκεται ενα αναρριχητικό παρκο και μια πεδιάδα ξερή με διάσπαρτους βράχους...Μοιαζει σα να επαιξαν καποτε πετροπόλεμο μυθικά γιγάντια πλάσματα.

Αριστερα στο βαθος ειναι ο βραχος που σκαρφαλωνουν αναρριχητες,δεξια κατω βλεπετε τα μενιρ οπως τα λεω εγω
γεω1.JPG γεω2.JPG
Εδω η πεδιαδα που καποτε οι γιγαντες επαιξαν πετροπολεμο
γεω1β.JPG
Μερικα εχουν παραξενα σχήματα. Αυτο με βολεψε ηταν σαν ομπρελα μανιταρι...Γιατι ξεχασα να σας πω η τρελη με πηγε εκει απο τις 4 με ηλιο!γεω2β.JPG

Στη συνέχεια εκει που τελειωνει ο δρόμος βρισκουμε το απολιθωμένο φοινικόδασος, καπου το ξαναπαρουσίασα . Τωρα ομως εχω και φωτογραφια απο το σατανικο drone.
γεω3.JPG
Το απολιθωμενο φοινικοδασος εχει αρκετη εκταση....Βρισκεις και κορμους μες στο βυθό. Εμεις περπατησαμε ενα τμήμα.
γεω4.JPG
γεω5.JPG
Στο σκαρφαλωμα εχω ταλεντο, να τα λεμε και αυταSAM_8145.JPG
Και αφου ενα δεντρο της προκοπης δεν υπαρχει στην ερημη τουτη γη, αναγκαστηκα και εγω να σημαδεψω ενα απολιθωμενο.
SAM_8115.JPG
 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ειμαι το γκρεμλιν...
Οταν κανεις αυτη την εισαγωγη καταγουσταρω:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Και αφου ενα δεντρο της προκοπης δεν υπαρχει στην ερημη τουτη γη, αναγκαστηκα και εγω να σημαδεψω ενα απολιθωμενο.
Ειναι αλλη κ@@λα ομως να σημαδευεις απολιθωμενα δεντρα.
Ξυπνανε πρωτογονα ενστικτα μεσα σου:cool:
Τωρα ομως εχω και φωτογραφια απο το σατανικο drone.
Πες μου ποια ειναι η αντιδραση του μπατμαν με το drone;
Ποτε θα το πιασει αυτο το πραγμα και θα το κανει βιδες;
Περιμενω φωτο του σφαγμενου drone(y)

Υγ.Αγρια ομορφια.Τελειες φωτογραφιες
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Πες μου ποια ειναι η αντιδραση του μπατμαν με το drone;
Ποτε θα το πιασει αυτο το πραγμα και θα το κανει βιδες;
Περιμενω φωτο του σφαγμενου drone(y)
Ο σκυλακος των παιδιων που εχουν το drone, ο οποιος γενικα βλεπει εχθρους παντου, θελει να το φαει. Το γκρεμλιν σχετικα ηπια αντεδρασε, αν και ειναι στραβωμενος στην απογειωση.(Φωτο απο το ιδιο το drone.) Πιστευω γενικα εχει ενοχλητικο στα σκυλουνια ηχο.
χαχαχα.jpg
Γενικα αν και ειναι φοβερο εργαλειο, θελει πολυ προσοχη με τα σκυλια . Απο μαχη σκυλο με drone ο πρωτος θα βγει κιμα....4 κοφτερα δυνατα ελικακια-λεπιδακια....

και μιας και εψαξα τη φωτο, βρηκα 2 απο αερα του γεωπαρκου.

Τα διασπαρτα βραχια....
geo2.jpg

Και αυτη η αγαπημενη.....το απολιθωμενο συναντα το νεο δασος
geo3.jpg

Και επειδη ειμαι λιγο κοπανος και δε το εχω αναφερει...
τα credits για ολες τις αεριες φωτο ανηκουν στους αγαπημενους φιλους και σκυλογονεις Boubrothers
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μια απο τις πιο ωραιες ιστοριες. Μεγαλη πηγη εμπνευσης. Enjoy:)
(Μπορειτε να ενεργοποιησετε τους ελληνικους υποτιτλους στο "cc" κατω δεξια στο βιντεο)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Μια απο τις πιο ωραιες ιστοριες. Μεγαλη πηγη εμπνευσης. Enjoy:)
(Μπορειτε να ενεργοποιησετε τους ελληνικους υποτιτλους στο "cc" κατω δεξια στο βιντεο)
(y)(y)(y)

Eχεις δει αυτο υποθετω?
Μου ηρθε αμεσως στο μυαλο. (Απιστευτο ντοκιμαντερ)
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Οχι μου ειχε ξεφυγει, φαινεται πολυ δυνατο εννοειται οτι θα το δω:)
Εαν οχι το καλυτερο, το κατατασσω στο τοπ 3 των ντοκιμαντερ που εχω δει.

ΥΣ. Ψεμματα, ειναι μακραν το πιο δυνατο! Σκληρες εικονες ομως.
 
  • Like
Reactions: Hammer


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Χμμ, για πιο αρτυ διαθεσεις υπαρχει και το koyaanisqatsi που στην γλωσσα των Χόπι σημαινει ζωή σε αναταραχη. Μονο εικονα, χωρις πλοκη και η μουσικη του Philip Glass. Θελει αντοχες πολλες :)


 


14 Μαρτίου 2018
15
44
60
Χμμ, για πιο αρτυ διαθεσεις υπαρχει και το koyaanisqatsi που στην γλωσσα των Χόπι σημαινει ζωή σε αναταραχη. Μονο εικονα, χωρις πλοκη και η μουσικη του Philip Glass. Θελει αντοχες πολλες :)
Πράγματι - Θέλει αντοχές …

Αποτελεί το πρώτο μέρος της Qatsi trilogy.

 

Attachments



betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πράγματι - Θέλει αντοχές …

Αποτελεί το πρώτο μέρος της Qatsi trilogy.

Σωστα και σωστα. Πρεπει να σου αρεσει καπως αυτη η μουσικη. Εχω δει μονο το πρωτο αλλα ημουν τυχερη γιατι τκ ειχα δει σε ζωντανη συναυλια/προβολη πριν 15 χρονια και στο Λυκαβηττο.

Και κατι πιο σε μας αλλα παλι δυσκολακι, υπαρχει το περιφημο ντοκυμαντερ Αγελσστος Πετρα για την Ελευσινα και για το πως 'εκει που φυτρωνε φλισκουνι κι αγρια μεντα ... τωρα χωριατες παζαρευουν τα τσιμεντα'. :)
 
  • Like
Reactions: medusa


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
O Λεωνίδας επέστρεφε στην Αθήνα μετά από μια ανάβαση στον Όλυμπο, όταν ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα με αποτέλεσμα να μείνει για την υπόλοιπη ζωή του καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι. Το αντισυμβατικό του χαρακτήρα του δεν τον άφησε ποτέ να το βάλει κάτω, και μερικά χρόνια αργότερα με την βοήθεια φίλων του και των ανθρώπων του καταφυγίου του Χορτιάτη που έφτιαξαν ειδικό αμαξίδιο για ορειβασία, κατάφερε και πάλι να κατακτήσει τις κορυφές του βουνού των θεών. Η προσπάθειά του έγινε ταινία και προβλήθηκε στο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ της Θεσσαλονίκης.

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Χμμ, για πιο αρτυ διαθεσεις υπαρχει και το koyaanisqatsi που στην γλωσσα των Χόπι σημαινει ζωή σε αναταραχη. Μονο εικονα, χωρις πλοκη και η μουσικη του Philip Glass. Θελει αντοχες πολλες :)


ΤΕΛΕΙΟ, εννοειται οτι θα το ξαναδω(y)
Παρα πολλα και πολυ δυνατα μηνυματα απο την πρωτη μεχρι την τελευταια σκηνη.
 








Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αλληλεπιδρασεις μεταξυ λυκων και τσοπανοσκυλων σε πραγματικες συνθηκες.
Το καναλι εχει κι αλλα ωραια βιντεο.
Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο αυτο που κανουν αυτα τα σκυλια καθε μερα, θελει sound σωμα, πνευμα και πολυ βαρια κακαλα...
 
  • Like
Reactions: medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf