Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
omg

για γευμα τον κυνηγησαν μου φαινεται....

γενικα ενας κομητης που ειναι να εξαφανιστουμε απο τον πλανητη
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ποσο χαρουμενα ειναι ομως αυτα τα πιθηκακια με αυτο που κανουν ε; Πραγματικα το απολαμβανουν!
Οντως καμια εκπληξη.....
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709

Μόνιμοι κάτοικοι... Εκάλης τα αγριογούρουνα - Εξόντωσή τους ζητεί ο δήμαρχος

Δεν εχω να κανω κανενα σχολιο. Το βιντεο τα λεει ολα...........
 
  • Like
Reactions: Zodi


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Τά είχα δεί πρίν απο μισό χρόνο τή μαμά μέ τέσσερα-πέντε μικρά, με πανέμορφο καφετί χρῶμα, κοντά στά φανάρια στή Δροσιά στήν Trufa γιά όποιον ξέρει, να διασχίζουν τό δρόμο καί τα χαζεύαμε..
 
  • Like
Reactions: Hammer


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
  • Like
Reactions: spyv and Hammer


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Υπάρχει και ένα βιβλίο σχετικά με το θέμα για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. "Η μυστική ζωή των δέντρων" του Peter Wohlleben
εχει επηρρεαστει απο τη simard ο wohlleben. το βιβλιο του το εχω στα αγγλικα, αλλα δεν το εχω διαβασει ακομα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ne pas se fier aux apparences
ce n' est pas le chevreuil qui traverse la route, mais la route qui traverse la forêt.

μην εμπιστευεσαι αυτο που βλεπεις
δεν ειναι το ζαρκαδι που διασχιζει το δρομο, αλλα ο δρομος που διασχιζει το δασος.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η ευφευρετικοτητα αυτου του λαου δεν θα παψει ποτε να με εκπλησσει!
Ενα μεγαλο μπραβο στους ανθρωπους εκει! Αυτα τα μυαλα ειναι ετη φωτος μπροστα!
Ετσι και ο τοπος θα καθαρισει απο τα κοπροσκυλα, και οι λυκοι θα ειναι χορτατοι! Ο ορισμος του win win;)!!
 
  • Sad
  • Like
Reactions: vek and stefanosk


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
BigPicture214-4.jpg
Δυο απο τα αγαπημενα μου ειδη πουλιων.
Αριστερα η πανεμορφη Κισσα! Της οικογενειας των κορακοειδων(corvidae).
Ειναι παμφαγο αφου εκτος απο σπορους τους καλοκαιρινους μηνες τρεφεται κυριως με εντομα αλλα και αυγα και νεοσσους αλλων μικρων πουλιων.
Πολυ σημαντικο ειδος για το οικοσυστημα αφου εχει την ταση να συλλεγει καρπους δεντρων, με ιδιαιτερη προτιμηση στα βελανιδια, και να τους αποθηκευει, πραγμα που την κανει ιδανικο μεσο διασπορας των βελανιδιων και αλλων δεντρων!
Θα βρειτε περισσοτερες πληροφοριες για αυτο στην ενοτητα "τροφη" στην wikipedia.
Και δεξια το επισης πανεμορφο Ξεφτερι!
Ο μικροσωμος αλλα φοβερος και τρομερος(αν εισαι μικρο πουλι) θηρευτης της οικογενειας των αστουριων(accipiter).
Η "δουλεια" του ειναι να ελεγχει τους πληθυσμους των μικροτερων(αλλα πολλες φορες ακομα και ιδιου μεγεθους με το ιδιο!) πουλιων και να απομακρυνει τα αδυναμα και ασθενικα ατομα. Με αλλα λογια να διατηρει και να βελτιωνει την υγεια των ειδων πανω στα οποια βασιζει την επιβιωση του και των νεοσσων του.

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν διαφωνω μαζι σου στο οτι δεν ειναι superfood κτλ οπως και ότι οι συγχρονες μεθοδοι εχουν ρίξει την ποιοτητα του..αλλα να τσουβαλιαζουμε το ελαιολαδο ( που ουσιαστικα ειναι χυμος καρπου οπως ειναι και η πορτοκαλαδα απο τα στοιμενα πορτοκαλια ) με σπορελαια κτλ το θεωρω λάθος..οπως εσυ τόνισες το ελευθερας βοσκης ετσι πρεπει να πουμε και οτι δεν ειναι όλα τα ελαιολαδα ιδια..απο το οτι δεν ειναι κατι σουπερφουντ οπως πλασαρεται μεχρι το οτι ειναι δηλητηριο γενικα η αποσταση ειναι μεγαλη..αναφαιρεις το λίπος του ψαριου πχ ως πρώτο παραδειγμα..σίγουρα ξερεις τι παιζει με τα βαρεα μεταλλα στο λιπος ειδικα των μεγαλων ψαριων..αυτα που υπηρχαν τότε που ήμασταν κυνηγοι και τροφοσυλεκτες έχουν χαθει διαπαντως οποτε μην τα αναφερουμε πλεον..σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο η ρυπανση και η μολυνση τα εχει επιρεασει ολα..
Θα σου απαντησω καλυτερα εδω. Σιγουρα το λαδι καρυδας και το ελαιολαδο ειναι πιο υγιεινα απο ολα τα υπολοιπα φυτικα λαδια(σπορελαια κτλ) αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ειναι κατι το απαραιτητο ή υγιεινο στην διατροφη μας. Οπως και ο χυμος απο πορτοκαλια που αναφερεις.
Και ναι αν το ελαιολαδο ειναι βιολογικο, ψυχρης εκθλιψης, προφανως θα ειναι καλυτερο απο ενα συμβατικο αλλα και παλι δεν παυει να ειναι μια τροφη αφυσικη για τον οργανισμο μας που σε βαθος χρονου δημιουργει προβληματα.

Για το αλλο που αναφερεις για την μολυνση...ναι εχουν επηρεαστει τα παντα, ομως οφειλουμε ολοι να κανουμε προσπαθεια για να αλλαξει αυτο. Μπορει να αλλαξει αν το θελουμε. Πλεον εχουμε τις γνωσεις και την εμπειρια και ειναι αδικο οι επομενες γενιες να ζησουν μεσα στην δυστυχια...
Οι διατροφικες μας επιλογες ειναι ενα βασικο και αποτελεσματικο πρωτο βημα, και ειναι κατι που λιγο πολυ εχουμε ολοι την δυνατοτητα να αλλαξουμε.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Τροφη αφυσικη για τον ανθρωπο δεν νομίζω οτι υπάρχει..οι διατροφικες του συνηθειες βασιζότανε στο τι ήταν διαθέσιμο στην γύρω περιοχή..αλλοι τρώγανε ψαρια γιατί ηταν κοντα στη θαλασσα και άλλοι τρώγανε ελαφια γιατι ήταν στο βουνό..και επεκτεινεται αυτο σε φρουτα και λαχανικα κτλ..απο κει και πέρα όπως με όλες τις τρόφες (έτσι πιστευω και το ελαιολαδο) εξαρταται απο διαφορους παραγοντες το αν θα σου κανει ζημια η όχι...να βάλεις λίγο καλο λάδι στη σαλατα σου με το να τρως τηγανιτα όλη μέρα εχει διαφορα..ζημια μακροπρόθεσμα μπορεις να παθεις απο οποιαδηποτε τροφη σήμερα ετσι οπως εχουν γινει οι παραγωγες..ζουμε στην εποχη του "μη χειρον,βελτιστο".. κι εγω προσωπικα το συνδυαζω με το "παν μέτρον αριστον"..

Όσο για την τελευταια παράγραφο λυπάμαι που το λέω αλλά τίποτα δεν θα άλλαξει προς το καλύτερο απο τους ανθρώπους..η ιστορία μας ειναι γεματη απο τα ιδια και τα ιδια λάθη..δεν θέλουμε να μάθουμε απλα..η φυση ξέρει καλύτερα και θα βρει την ισσοροπια της μόνη της..το ζούμε ήδη και θα χειροτερέψει..

Σε τι να ελπίζω? Αυτοι είμαστε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3