canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@saras

Δεν είναι μόνο θέμα διαφήμισης και δυσφήμισης... Είναι και αυτό που γράφει ο @Yorkaddict η αδυναμία να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και η αδυναμία να γνωρίζουμε την δύναμη της επιλογής μας και των κριτηρίων μας.

Είναι δυναμικές οι σχέσεις και οι καταστάσεις και αλληλοεξαρτώμενες. Δεν κάθομαι να ζυγίσω την ευθύνη που έχει ο κάθε ένας, αλλά αν κάνεις εσύ (εγώ) το μέγιστο δυνατό της προσπάθειας αφήνεις όλο και λιγότερα περιθώρια στον άλλο να σε "ρίξει" (ηθελημένα ή άθελα).

Είτε είσαι εκτροφέας, είτε ιδιοκτήτης πρέπει να ξέρεις τι θες και να μαζεύεις όσο πιο πολλά εφόδια για να το πετύχεις. Θες αυτό είναι το οικονομικό κέρδος ή η κοινωνική αποδοχή και ο θαυμασμός. Θες το ένα καταπληκτικό σκυλί σε μορφολογία και χαρακτήρα ή μια παρέα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά... Πολλοί οι συνδυασμοί...

Και δε το συζητάω... Το έχω πει πολλές φορές... Αν θες κιόλας... Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει και πολύ. Απλά, τότε, καλό είναι να το έχεις αναγνωρίσει και να μην αγχώνεσαι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Σχετικά με τα περί έρευνας παραπάνω, να σημειώσω ότι το ένα σκέλος του ψαξίματος είναι η ακαδημαικού τύπου έρευνα που περιλαμβάνει:
  • Ψάξιμο - διάβασμα για τη φυλή, υγεία, εξετάσεις, χαρακτήρας, fora της φυλής κλπ.
  • Επικοινωνία με εκτροφείς και διερεύνηση
Πλην του ακαδημαϊκού σκέλους όμως, το χω ξαναγράψει υπάρχει και το ντετεκτιβικό κομμάτι, το οποίο δυστυχώς, αν δεν είσαι μέσα στα κυνολογικά πράγματα ή δεν μπορεί να σε ξεστραβώσει κάποιος από μέσα, δεν πρόκειται ποτέ να τα ανακαλύψεις όσο και αν σκοτωθείς στο διάβασμα.
  • Ξέρεις αν η σούπερ γεννήτορας σκύλα έχει επιληψίες?
  • Ή είναι ντοπαρισμένη γιατί έχει αλλεργίες?
  • Ξέρεις αν από τη γέννα τάδε με τα μαμάτα κουτάβια έβγαλε και κάτι ανάπηρα που κατέληξαν στον κάδο?
  • Ξέρεις αν τα σκυλιά ζουν σε κέννελ και βγαίνουν στο σαλόνι μόνο στις επισκέψεις του υποψήφιου πελάτη?
    κλπ.
Αυτά τα μαθαίνεις ...εκ περιτροπής, αν τα μάθεις.

Εγώ θέλω ένα καθαρόαιμο σκυλί για πετ. Δεν θέλω εκθέσεις, δεν θέλω να βελτιώσω τη φυλή ούτε να κάνω εκτροφή. Τα ζητούμενά μου είναι τα θέματα υγείας, να προέρχεται από αξιοπρεπείς συνθήκες και να είναι value for money, δηλαδή το κόστος του να ανταποκρίνεται πραγματικά στην ποιότητα (δεν βλέπω το λόγο να πληρώνω >1000€ χωρίς εξετάσεις υγείας). Δεν θέλω να σπουδάσω κυνολογία 2 χρόνια γιατί αν προσθέσω και άλλα 2 σπουδάζω και βιολογία για να χω και άποψη στη γενετική σκύλων και να μου μείνει και το χαρτί. Θα 'πρεπε να είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομίζω πως είναι υπερβολικό αυτό που λες για έναν υποψήφιο σκυλογονιό.
Αν θες να ξεκινήσεις εκτροφή, ναι, μπορεί να χρειάζονται και περισσότερα.

Αλλά για κάποιον που απλά θέλει έναν καθαρόαιμο σκύλο της τάδε φυλής, το μόνο που χρειάζεται είναι να βρει τον εκτροφέα εκείνο που δεν τα αφήνει όλα στην τύχη τους.
 
  • Like
Reactions: Εriana


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Νομίζω πως είναι υπερβολικό αυτό που λες για έναν υποψήφιο σκυλογονιό.
Αν θες να ξεκινήσεις εκτροφή, ναι, μπορεί να χρειάζονται και περισσότερα.

Αλλά για κάποιον που απλά θέλει έναν καθαρόαιμο σκύλο της τάδε φυλής, το μόνο που χρειάζεται είναι να βρει τον εκτροφέα εκείνο που δεν τα αφήνει όλα στην τύχη τους.
Υπερβολή ως προς ποιο σημείο συγκεκριμένα;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@vrmode

Κατά βάση και μεγάλο ποσοστό συμφωνούμε... Μη τα ξαναλέω.

Εγώ θέλω ένα καθαρόαιμο σκυλί για πετ. Δεν θέλω εκθέσεις, δεν θέλω να βελτιώσω τη φυλή ούτε να κάνω εκτροφή. Τα ζητούμενά μου είναι τα θέματα υγείας, να προέρχεται από αξιοπρεπείς συνθήκες και να είναι value for money, δηλαδή το κόστος του να ανταποκρίνεται πραγματικά στην ποιότητα (δεν βλέπω το λόγο να πληρώνω >1000€ χωρίς εξετάσεις υγείας).
Καλύτερα τα ζητούμενα σου να ήταν να γίνει Champion και να γίνεις επιτυχημένος εκθέτης και εκτροφέας... Είναι πιο εύκολο υπό πολλές έννοιες.

Θέλω να πω πως τα θέματα υγείας στον καθαρόαιμο σκύλο (και μιλάμε για μια overall υγεία) είναι πολύ πιο δύσκολα να τα κατανοήσεις, να τα επιδιώξεις, να τα επιτύχεις, να τα διακρίνεις... και να έχεις και άλλες παραμέτρους υπόψη σου.

Άρα, για αυτά σου τα ζητούμενα θα πρέπει να προσπαθήσεις. Δυστυχώς η προσπάθεια ξεπερνά το πόσο βαθιά θα βάλεις το χέρι στην τσέπη. Πολλές φορές δεν είναι και ανάλογη η τιμή με αυτό που ζητάς. Διότι δεν γνωρίζεις ακριβώς τι ζητάς και πως να το διακρίνεις (αυτό θέλω να πω και στην αρχική δημοσίευση) και βρίσκεσαι να ζητάς και να πληρώνεις κάτι άλλο.

Δεν χρειάζεται τόσο σπουδή, αλλά χρειάζεται τριβή και ενδιαφέρον που εγώ θεωρώ απαραίτητο και προαπαιτούμενο. Ενδιαφέρον έμπρακτο, που το δείχνεις με το να επενδύεις ώρες σε αυτό γιατί το γουστάρεις. Γουστάρεις να μάθεις.

Ε, τώρα αν δε γουστάρεις και θες απλά ένα καθαρόαιμο για συντροφιά... Οκ, χαλάρωσε και απλά γνώριζε τι μπορεί να αντιμετωπίσεις.

Ξαναλέω, δεν είναι ούτε υποχρέωση, ούτε απαραίτητο να ασχοληθείς ή να σε ενδιαφέρουν αυτά. Αλλά όσο περισσότερο ασχοληθείς και γουστάρεις να μαθαίνεις τόσο θα συνεισφέρεις στο γενικό σύνολο και την εικόνα και σίγουρα δυσκολότερα θα "στραβοπατήσεις".

Και αυτό ισχύει σε κάθε σχέση επαγγελματική στο χώρο του σκύλου (για τον οποίο μιλάμε):

Υποψήφιος ιδιοκτήτης <-> Εκτροφέας
Ιδιοκτήτης σκύλου <-> Κτηνίατρος
Ιδιοκτήτης σκύλου <-> Εκπαιδευτής
Ιδιοκτήτης σκύλου <-> Pet Shop
Ιδιοκτήτης σκύλου <-> Groomer

Μπορώ να συμπεριλάβω και "ειδικότητες" όπως ψυχολόγος σκύλων ή συμπεριφοριστής (που θέλει να διαφοροποιηθεί από τον εκπαιδευτή) ή διατροφολόγος σκύλου ή μασέρ/φυσιοθεραπευτής, κ.ο.κ.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όπως έγραψε ο @Yorkaddict ο κάθε ενδιαφερόμενος, χρειάζεται αφενός να ξέρει που πονάει η φυλή που θέλει (για να ξέρει τι να περιμένει και τι να ψάξει) και αφετέρου να ζητήσει να δει τι έκανε ο εκτροφέας για να μειώσει το ρίσκο. Επίσης, θα πρόσθετα εγώ, να κάνει και μόνος του "έρευνες" για τα σκυλιά που το εκτροφείο έχει και βγάζει και πόσο υγιή είναι με βάση αυτά που έγραψα πιο πάνω. Ακόμα και το βασικό "πόσο ζουν και από τι πεθαίνουν" δείχνει αρκετά.
Έτσι, πέρα από τις όποιες εξετάσεις υγείας που είναι καλό και σημαντικό να δείτε και να υπάρχουν, ρωτήστε ή παρατηρήστε αν τα σκυλιά του εκτροφέα αναπνέουν αβίαστα, αν μπορούν να τρέξουν στον ήλιο και να μη σκάσουν στα 5 δευτερόλεπτα, αν μπορούν να πηδήξουν χωρίς κόπο πάνω και κάτω από το πορτ μπαγκάζ ή τον καναπέ... Δείτε το δέρμα και τα μάτια τους, ρωτήστε για δερματικά προβλήματα, για ωτίτιδες, για δυσανεξίες και ευαισθησίες. Ρωτήστε για το αν τρώνε με όρεξη και τι τρώνε, αν έχουν αφαιρεθεί όγκοι και πόσο ζουν...
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω. Αυτό που αναμένω από την μεριά του κυνοτρόφου είναι ενημέρωση στις ερωτήσεις χωρίς να δείχνει δυσφορία. Οι περισσότεροι υποψήφιοι δεν θέτουν τόσα ερωτήματα πιστεύοντας πως αρκεί η επιλογή από εκτροφείο αλλά υπάρχει και αυτός που θεωρεί πως είναι ψαγμένος ζητώντας απαντήσεις στους προβληματισμούς του.

Στην θέμα της υγείας δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σ' όποιον έχει ένα φόβο παραπάνω και γίνεται φορτικός με ερωτήσεις ή ζητά επίμονα και εξετάσεις. Μπορεί ο φόβος να προέρχεται από διαβάσματα σχετικά με κουταβέμπορους ή puppy mills. Θεωρώ πως πρέπει να δίνονται οι δέουσες απαντήσεις για αποφυγή μελλοντικών παρεξηγήσεων.

Δεν αμφισβητώ πως υπάρχουν κυνοτρόφοι με γνώσεις, στόχους, οράματα και άπειρες ώρες δουλειάς στο εκτροφείο και σε χώρους εκπαίδευσης. Και σ’ αυτούς θα έρθει η στιγμή που θα υπάρξουν αστοχίες. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως δεν θα ξεφυτρώσει μια δυσπλασία ακόμα και μετά από τρεις γενιές απαλλαγμένων προγόνων. Σ’ αυτή την περίπτωση ξεχωρίζει ο σωστός κυνοτρόφος όταν χειριστεί το θέμα με την δέουσα εντιμότητα και αξιοπρέπεια.

Εγώ θέλω ένα καθαρόαιμο σκυλί για πετ. Δεν θέλω εκθέσεις, δεν θέλω να βελτιώσω τη φυλή ούτε να κάνω εκτροφή. Τα ζητούμενά μου είναι τα θέματα υγείας, να προέρχεται από αξιοπρεπείς συνθήκες και να είναι value for money, δηλαδή το κόστος του να ανταποκρίνεται πραγματικά στην ποιότητα (δεν βλέπω το λόγο να πληρώνω >1000€ χωρίς εξετάσεις υγείας). Δεν θέλω να σπουδάσω κυνολογία 2 χρόνια γιατί αν προσθέσω και άλλα 2 σπουδάζω και βιολογία για να χω και άποψη στη γενετική σκύλων και να μου μείνει και το χαρτί. Θα 'πρεπε να είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα...
Έχω πεισθεί πως όποιος ζητά "εκθεσιακό" έχει μια διαφορετική αντιμετώπιση, οι λόγοι ευνόητοι.
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Πρέπει να βλέπουμε την επιλογή εκτροφέα όπως κάθε επιλογή ανθρώπου που κάνουμε για να αγοράσουμε κάτι σημαντικό ή να του εμπιστευθούμε κάτι σημαντικό, π.χ. ασανσέρ για το σπίτι μας ή baby sitter για το παιδί μας.

Πρώτα από όλα πρέπει να υπάρχει σωστή επικοινωνία. Να κατανοούμε ο ένας τον άλλο και να δούμε πως έχουμε τόσα κοινά (σαν βάσεις) που μας επιτρέπουν να συνεχίσουμε μαζί. Να έχουμε όμως και κάποιες γνώσεις για το τι ζητάμε, να μπορούμε να καταλάβουμε ότι είμαστε κοντά.

Αν, τώρα, δυσανασχετεί αυτός, δυσανασχετούμε κι εμείς... Ε, πάμε παρακάτω. Εκτός κι αν οι δικές μας γνώσεις μας επιτρέπουν να αξιολογήσουμε πως αυτός έχει αυτό που θέλουμε κι εμείς θα παραβλέψουμε κάποια "ψεγάδια" για να πάμε παρακάτω.

Δεν είναι επιτακτική ανάγκη η απόκτηση σκύλου συγκεκριμένης φυλής, ούτε βιασύνη... Η μισή χαρά (πρέπει να) είναι και αυτή η διαδικασία και η τριβή με τα σκυλιά και τους σκυλάδες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπερβολή ως προς ποιο σημείο συγκεκριμένα;
Αναφέρομαι στο ντεντεκτίβικο κομμάτι.
Δηλαδή πιο πολύ θα βασιστώ σε αυτά που βλέπω με τα μάτια μου, τα σκυλιά του, το πως ζουν και πως είναι, τις εξετάσεις που έχει κάνει αν έχει κάνει, αλλά και πως τις αξιολογεί, και ένα σωρό άλλα, ΠΑΡΑ στα κουτσομπολιά (που άλλες φορές έχουν δόσεις αλήθειας, άλλες φορές πάλι όχι).

Έχω πεισθεί πως όποιος ζητά "εκθεσιακό" έχει μια διαφορετική αντιμετώπιση, οι λόγοι ευνόητοι
Εχει ο ίδιος μια διαφορετική αντιμετώπιση και γνωρίζει ίσως 5-10 πράγματα παραπάνω, ωστε να διασφαλιστεί όσο γίνεται περισσότερο. Σε όλους τους τομείς και όπου υπάρχει η δυνατότητα.
Οσο μπαίνεις μέσα στον χορό, τόσα περισσότερα πράγματα μαθαίνεις (όχι κουτσομπολίστικα απαραίτητα - αναφέρομαι σε γνώση για την φυλή, σε θεματα εκτροφής κλπ).

Πολύ θα ηθελα κάποια στιγμή να γράψω 5 πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα και το "αδιέξοδο" στο οποίο έφτασα προσωπικά. Ακόμα και συναισθηματικά.
Γιατί όλα εξαρτώνται από το ΤΙ θέλεις να κάνεις, πού θες να φτάσεις και φυσικά σε ποιά χώρα βρίσκεσαι και τί νοοτροπίες υπάρχουν γενικότερα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Αναφέρομαι στο ντεντεκτίβικο κομμάτι.
Δηλαδή πιο πολύ θα βασιστώ σε αυτά που βλέπω με τα μάτια μου, τα σκυλιά του, το πως ζουν και πως είναι, τις εξετάσεις που έχει κάνει αν έχει κάνει, αλλά και πως τις αξιολογεί, και ένα σωρό άλλα, ΠΑΡΑ στα κουτσομπολιά (που άλλες φορές έχουν δόσεις αλήθειας, άλλες φορές πάλι όχι).
Eγώ πάντως με τον ντεντεκτιβικό τρόπο ξέρω κάποιους από τους οποίους δεν θα ψωνίσω, ή τουλάχιστον αν μπω στον πειρασμό γιατί θεωρώ ότι ξαφνικά έχουν κάτι ουάου, θα έχω τα μάτια μου 14, trust no one.

Άθελά μου (κάποιοι καλοθελητές του στίβου μου το σφύριξαν) έμαθα και εν συνεχεία επιβεβαίωσα ότι όλη σχδόν η τοκετοομάδα του πρώτου μου σκύλου έφυγε έως 5-6 χρονών. Και ο πατέρας χρησιμοποιήθηκε για επίβαση ακόμη και όταν αποδείχτηκε ότι ήταν η ρίζα του κακού. Οκ, τότε ψώνισα εκτροφικό μεν, "show quality" μεν, γουρούνι στο σακί δε.

Όταν μου μπήκαν ιδέες για τη σπονδυλική στήλη της Πέππερ και αυτοάνοσο (ευτυχώς διαψεύστηκα) ξεκίνησα τις ερωτήσεις από την εκτροφέα, όλα καλά όλα ανθηρά, σιγά μην άκουυγα τίποτα διαφορετικό. Εν συνεχεία ντετρκτιβικά σάρωσα το facebook για να βρω τα άλλα της τοκετοομάδας και να μάθω αν εμφάνισαν κάτι, τι, που ζει και τι κάνει η μάνα, ο πατέρας, γιατί ο πατέρας πήγε σε άλλο εκτροφείο κλπ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλαβαίνω τι λες και δεν διαφωνώ.
Το ερώτημα είναι, αν πήγαινες τώρα και "διαβασμένη" στον/στην εκτροφέα του πρώτου σου σκύλου, θεωρείς πως θα την πάταγες; Δεν θα έβλεπες πως κάτι δεν πάει καλά; Θα σου ενέπνεε εμπιστοσύνη;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π