Υιοθεσία σκύλου και δουλειά...


dimitris m

New Member
24 Οκτωβρίου 2023
4
17
42
Καλησπέρα στην παρέα. Νέος στο forum αλλά από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου...σκυλομπαμπάς. Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας πάνω σε θέμα υιοθεσίας αλλά πρώτα να σας πω λίγα πράγματα για μένα και για κάποιους προβληματισμούς που έχω.

Με λένε Δημήτρη. Όπως προείπα, από μικρό παιδί, πάντα θυμάμαι μεγαλώνοντας να υπάρχει σκύλος στην οικογένεια. Λόγω διαμονής σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, μικρόσωμα αρσενικά και θηλυκά. Στην αρχή ήταν η Ίρμα, ένα ημίαιμο κανίς τεριέ και αργότερα ο Μπόμπι ο κοκόναρος. Ο εκάστοτε σκύλος, από κουτάβι μέχρι και βαθιά γεράματα, δεν έμενε ποτέ μόνος στο σπίτι. Πώς να γινόταν άλλωστε; Τρία αδέρφια εμείς και δύο οι γονείς μου ξέραμε πάντα ότι η οικογένεια έχει 6 μέλη. Βόλτες, παιχνίδι, παρέα, κτηνίατρο όλοι συμμετείχαν με χαρά. Σταθερά σε όλο αυτό ασφαλώς η μητέρα μου που ήταν τις περισσότερες ώρες στο σπίτι ενώ οι υπόλοιποι δουλειά, σχολεία, φροντιστήρια απουσιάζαμε όπως είναι λογικό κάποιες ώρες. Αργότερα, όταν ο πατέρας μου βγήκε στην σύνταξη μετακόμισαν μόνιμα με την μητέρα μου στο εξοχικό. Μεγάλη αυλή, φύση, σκέφτηκα τί λείπει; Τους πήγα έκπληξη και για παρέα ένα υπέροχο κουτάβι ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό την Βίλμα. Αυτό το σκυλί ήταν πραγματικά άνθρωπος και το λάτρεψα. Μεγάλωσε εκεί, το λάτρεψαν και οι γονείς μου αλλά και αυτό ζούσε ευτυχισμένο σε ένα άνετο περιβάλλον. Τα χρόνια πέρασαν, μεγαλώσαμε και ο καθένας μας έχει πλέον τραβήξει το δρόμο του. Μετακόμισα σε άλλη επαρχιακή πόλη και μένω μόνος μου σε διαμέρισμα. Πριν λίγα χρόνια δυστυχώς έχασα τον πατέρα μου. Η μητέρα μου ασφαλώς δεν μπορούσε να μείνει μόνη στο εξοχικό και αναγκαστικά γύρισε στο διαμέρισμα της πόλης. Και η Βίλμα;;; Μεγαλόσωμο σκυλί και μαθημενο να ζει έξω δεν γινόταν να πάει στην πόλη και να κλειστεί στους 4 τοίχους. Θα ήταν πολύ κρίμα. Από το να κοιτάξουμε να τη δώσουμε πουθενά όπως μας προέτρεπαν, αποφάσισα να την πάρω μαζί μου ως όφειλα αφού δεν μπορείς να δώσεις ένα μέλος της οικογένειας. Όπως ήταν φυσιολογικό η Βίλμα δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί παρά την μεγάλη προσπάθεια στο διαμέρισμά μου, χαλώντας τον κόσμο, οπότε προκειμένου να είναι αυτή περισσότερο καλά και όχι εγώ, την έδωσα στην ουσία για φιλοξενία σε συνάδελφο με μονοκατοικία και αυλή που είχε την ευγενή καλοσύνη να εξυπηρετήσει. Όλα τα έξοδα δικά μου, ιατρικά, τροφές, 3 φορές την ημέρα εκεί για βόλτα και παιχνίδι. Μέχρι που πριν ένα χρόνο και σε ηλικία 14,5 ετών η Βίλμα, ο άγγελός μου έγινε άγγελος.

Εδώ και ένα χρόνο η επιθυμία μου για έναν σκύλο συντροφιάς με βασανίζει. Θέλω πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα σκύλο μικρού ή μεσαίου μεγέθους για διαμέρισμα. Αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι οτι μένω μόνος και εργάζομαι πρωινό 8ωρο. Έχω θέληση να μην στερηθεί τίποτα. Έχω τη διάθεση άγριο χάραμα να βγαίνουμε την πρώτη μας βόλτα πριν πάω για δουλειά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Με αγχωνει αν καταφέρω να του μάθω τις ώρες που θα λείπω να μην κάνει χαμό. Δεν μιλάω για ζημιές, ούτε φυσιολογικό γαύγισμα που και που. Μιλάω για συνεχόμενο κλάμα ή γαύγισμα λόγω μοναξιάς σε σημείο να με πετάξουν έξω από το σπίτι.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Επιθυμώ τις ειλικρινείς σας απαντήσεις στα εξής ερωτήματα. Καταρχάς, θα ήταν σωστό να υιοθετήσω σκύλο με αυτά τα δεδομένα;;;(μόνος, δουλειά, διαμέρισμα). Αν ναι, ποια ράτσα ή ημίαιμο ράτσας θεωρείτε ιδανικό ώστε να αντέχει μόνο του τις ώρες που λείπω;;; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία, πως τα κατάφερε και σε πόσο περίπου χρονικό διάστημα;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα στην παρέα. Νέος στο forum αλλά από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου...σκυλομπαμπάς. Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας πάνω σε θέμα υιοθεσίας αλλά πρώτα να σας πω λίγα πράγματα για μένα και για κάποιους προβληματισμούς που έχω.

Με λένε Δημήτρη. Όπως προείπα, από μικρό παιδί, πάντα θυμάμαι μεγαλώνοντας να υπάρχει σκύλος στην οικογένεια. Λόγω διαμονής σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, μικρόσωμα αρσενικά και θηλυκά. Στην αρχή ήταν η Ίρμα, ένα ημίαιμο κανίς τεριέ και αργότερα ο Μπόμπι ο κοκόναρος. Ο εκάστοτε σκύλος, από κουτάβι μέχρι και βαθιά γεράματα, δεν έμενε ποτέ μόνος στο σπίτι. Πώς να γινόταν άλλωστε; Τρία αδέρφια εμείς και δύο οι γονείς μου ξέραμε πάντα ότι η οικογένεια έχει 6 μέλη. Βόλτες, παιχνίδι, παρέα, κτηνίατρο όλοι συμμετείχαν με χαρά. Σταθερά σε όλο αυτό ασφαλώς η μητέρα μου που ήταν τις περισσότερες ώρες στο σπίτι ενώ οι υπόλοιποι δουλειά, σχολεία, φροντιστήρια απουσιάζαμε όπως είναι λογικό κάποιες ώρες. Αργότερα, όταν ο πατέρας μου βγήκε στην σύνταξη μετακόμισαν μόνιμα με την μητέρα μου στο εξοχικό. Μεγάλη αυλή, φύση, σκέφτηκα τί λείπει; Τους πήγα έκπληξη και για παρέα ένα υπέροχο κουτάβι ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό την Βίλμα. Αυτό το σκυλί ήταν πραγματικά άνθρωπος και το λάτρεψα. Μεγάλωσε εκεί, το λάτρεψαν και οι γονείς μου αλλά και αυτό ζούσε ευτυχισμένο σε ένα άνετο περιβάλλον. Τα χρόνια πέρασαν, μεγαλώσαμε και ο καθένας μας έχει πλέον τραβήξει το δρόμο του. Μετακόμισα σε άλλη επαρχιακή πόλη και μένω μόνος μου σε διαμέρισμα. Πριν λίγα χρόνια δυστυχώς έχασα τον πατέρα μου. Η μητέρα μου ασφαλώς δεν μπορούσε να μείνει μόνη στο εξοχικό και αναγκαστικά γύρισε στο διαμέρισμα της πόλης. Και η Βίλμα;;; Μεγαλόσωμο σκυλί και μαθημενο να ζει έξω δεν γινόταν να πάει στην πόλη και να κλειστεί στους 4 τοίχους. Θα ήταν πολύ κρίμα. Από το να κοιτάξουμε να τη δώσουμε πουθενά όπως μας προέτρεπαν, αποφάσισα να την πάρω μαζί μου ως όφειλα αφού δεν μπορείς να δώσεις ένα μέλος της οικογένειας. Όπως ήταν φυσιολογικό η Βίλμα δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί παρά την μεγάλη προσπάθεια στο διαμέρισμά μου, χαλώντας τον κόσμο, οπότε προκειμένου να είναι αυτή περισσότερο καλά και όχι εγώ, την έδωσα στην ουσία για φιλοξενία σε συνάδελφο με μονοκατοικία και αυλή που είχε την ευγενή καλοσύνη να εξυπηρετήσει. Όλα τα έξοδα δικά μου, ιατρικά, τροφές, 3 φορές την ημέρα εκεί για βόλτα και παιχνίδι. Μέχρι που πριν ένα χρόνο και σε ηλικία 14,5 ετών η Βίλμα, ο άγγελός μου έγινε άγγελος.

Εδώ και ένα χρόνο η επιθυμία μου για έναν σκύλο συντροφιάς με βασανίζει. Θέλω πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα σκύλο μικρού ή μεσαίου μεγέθους για διαμέρισμα. Αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι οτι μένω μόνος και εργάζομαι πρωινό 8ωρο. Έχω θέληση να μην στερηθεί τίποτα. Έχω τη διάθεση άγριο χάραμα να βγαίνουμε την πρώτη μας βόλτα πριν πάω για δουλειά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Με αγχωνει αν καταφέρω να του μάθω τις ώρες που θα λείπω να μην κάνει χαμό. Δεν μιλάω για ζημιές, ούτε φυσιολογικό γαύγισμα που και που. Μιλάω για συνεχόμενο κλάμα ή γαύγισμα λόγω μοναξιάς σε σημείο να με πετάξουν έξω από το σπίτι.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Επιθυμώ τις ειλικρινείς σας απαντήσεις στα εξής ερωτήματα. Καταρχάς, θα ήταν σωστό να υιοθετήσω σκύλο με αυτά τα δεδομένα;;;(μόνος, δουλειά, διαμέρισμα). Αν ναι, ποια ράτσα ή ημίαιμο ράτσας θεωρείτε ιδανικό ώστε να αντέχει μόνο του τις ώρες που λείπω;;; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία, πως τα κατάφερε και σε πόσο περίπου χρονικό διάστημα;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εκατομυρια ανθρωποι δουλευουν 8 ωρο ζουν μονοι τους και εχπυν σκυλο. Και αφου θες να υιοθετησεις κιολας μην εχεις καθολου τυψεις για την ποιοτητα ζωης του σιγουρα μαζι σου ειναι καλυτερα απο καταφυγιο η δρομο. Ψαξε ισως για σκυλι που ειναι ηδη σε φιλοξενια και μενει μονο του χωρις προβλημα. Αλλιως εγω σου λεω οτι το σκυλι μου μεχρι 2 χρονων δεν εμεινε μονο του ουτε μια ωρα και τωρα μενει 4 και 5 ωρες αν χρειαστει. Δηλαδη με δουλεια μαθαινουν και συνηθιζουν. Αν ειναι κουταβια ακομα πιο ευκολα φυσικα. Αλλα αυτο εχει αλλα προβληματα τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Φυσικα παιζει ρολο να σου κανει κλικ το σκυλι.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Αφού έχεις την θέληση και τους πόρους,όλα τα άλλα είναι περιττά.
Είναι απίστευτα οντα,δουλεύονται και προσαρμοζονται σχεδόν παντού με τον άνθρωπο.
Δεν είναι περιοριστικό ότι δουλεύεις 8ωρο. Μακάρι να είχαμε όλοι λεφτά να καθόμασταν 24/7 με τα σκυλιά μας.
Με crate και σωστή δουλειά όλα θα πάνε όπως το θέλεις.
Μιας και έχεις τόση τρέλα για εκτόνωση,μη περιοριστείς στο μέγεθος,όρμα :D
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
285
252
KORYDALLOS
απόκτησα το κουτάβι μου τον Απρίλη λογικά ούτε τεσσάρων μηνών ήταν τότε και τέλος του Μάη μου εσκασε καθημερινή δουλειά! φτου είπα...όλα μαζι...συν τα οικογενειακα ....στην αρχή δουλευα προς το βραδυ και την έβαζα crate για τεσσερις με πέντε ώρες....μετά από μηνα εργασιας το γυρισα σε νωρίς το πρωί που βολευει καλυτερα by far και γυρω στις έντεκα πάνω κάτω επιστρέφω σπίτι ..πριν φύγω κάνα μισάωρο,της ανοιγω την πόρτα του crate χωρίς να πω κάτι και βγαινει στην αυλή ,κανει τσισα κακά ,κι επιστρεφει crate για νανι σχεδόν αμεσως.....αν μεινει παραπανω στην αυλη βγαζει φύλαξη και φωναζει στις γάτες κλπ ,αν ανεβει σε πολυθρονα της αυλης είναι μυγιαγγιχτη..οποτε επιστροφη στο crate εντος τρίλεπτου.Αν είναι κάποιος απο την οικογενεια στο σπιτι του λεω καποιες οδηγιες και την βγαζουν για λιγο να παιζει ,να ξεμουδιαζει και πισω παλι μεχρι να ερθω...καποιες φορες τη βρισκω εξω βεβαια...γκρρ...χαχαχ μεχρι τώρα δεν έχω κανει συστηματικη δουλεια για το θεμα της τουαλετας το παραδέχομαι ,προσπαθω να αναπληρωνω τα απογευματα με τις βολτες που τις εχουμε κι οι δυο μας αναγκη (γιαυτο την υιοθετησα για νάχω το παρεάκι μου και τη λατρευω ήδη οσο δεν πάει) λεω τις αποριες μου εδώ μεσα,ζητάω βοηθεια την λαμβανω με τον καλυτερο τροπο,ρωτάω γνωστους ,φιλους κλπ αντιμετωπιζω την καθε προκληση...γιατί τα λέω όλα αυτα: σιγά σιγά βρίσκουμε την άκρη αφου το βασικο είναι να θελεις κ να αγαπάς το σκυλί σου..
 
  • Like
Reactions: dimitris m


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Φίλε Δημήτρη, καλώς ήρθες στο στέκι μας!

Βάλε μας και μια φωτό της Βιλμάρας, έτσι...τιμής ένεκεν! :)

Ωραίο το πρώτο σου κείμενο.
Ωραίο που προβληματίζεσαι ΠΡΙΝ. Το θέμα είναι, ότι εγγυημένη απάντηση, δεν είναι εύκολο να πάρεις.

Δηλαδή:
Καταρχάς, θα ήταν σωστό να υιοθετήσω σκύλο με αυτά τα δεδομένα;;;(μόνος, δουλειά, διαμέρισμα).
Αν και, δεν υπάρχει σωστό/λάθος σ'αυτό το θέμα, είναι ας πούμε ένα τσακ παραπάνω σωστό, αν υιοθετήσεις ένα κοπρίδι του δρόμου ή του καταφυγείου, με την έννοια ότι...μόνο στο διαμέρισμα πολλές ώρες;;; με εναλλακτική τι;;; Αρα ναι, μια χαρά θα είναι και όλη μέρα μόνο, στην ασφάλεια του σπιτιού σου. Ε, και αν όλα πάνε καλά, ίσως λίγο αργότερα, να αποφασιστεί και ένα έξτρα γούνινο παρεάκι.

Το αν είναι σωστό για σένα, δεν το συζητάμε, με την έννοια ότι έχεις ήδη την εμπειρία των απαιτήσεων και δεσμεύσεων, που έχει η ζωή με έναν [ή και περισσότερους :p ] σκύλους, άρα γνωρίζεις.


Αν ναι, ποια ράτσα ή ημίαιμο ράτσας θεωρείτε ιδανικό ώστε να αντέχει μόνο του τις ώρες που λείπω;;;
Καμία απάντηση δεν είναι εγγύηση. Δεν μπορείς να ξέρεις αν και πόσο αθόρυβο, θα βγει το ατομάκι.
Ισως ένα "όχι κουτάβι" από μια φιλοζωική, που θα ζει ήδη κάποιο καιρό στο καταφύγειο ή σε σπίτι φιλοξενίας, και θα ξέρουν να στο πουν με σχετικά μεγάλη ασφάλεια. Μπορείς επίσης, να φιλοξενήσεις ένα σκυλάκι και να δεις αν και πόσο καλά θα πάει η υπόθεση. Το θέμα βέβαια είναι, αν θα μπορείς να το αποχωριστείς, αν δεις ότι κάνει και 5 γαβ παραπάνω.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία,;;;
Σχεδόν όλοι, εδώ στο φόρουμ!

...πως τα κατάφερε ... ;;;
Αλλοι πιο εύκολα, άλλοι πιο δύσκολα. Δοκιμάζεις, βλέπεις και κάνεις. Ολα συνηθίζονται.

...σε πόσο περίπου χρονικό διάστημα;;;
Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό. Κάποια σκυλιά, δεν το ξεπερνάνε τελείως, ίσως και ποτέ στην ζωή τους.

Είπες ότι θέλεις, ειλικρινείς απαντήσεις :rolleyes::p

Οσοι ζούμε σε διαμέρισμα, θα έπρεπε να έχουμε το άγχος να μην ενοχλεί ο σκύλος μας. Εγώ ας πούμε, θα έκλεινα ερμητικά, ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο θα έλειπα. Θα έβρισκα αν υπάρχει κάτι, που να τον κρατήσει για όσο περισσότερη ώρα μπουκωμένο. Κάποιο από αυτά τα παιχνίδια, που τα γεμίζεις με φαγάκι πχ. Σχεδόν όλοι πια, έχουμε κάμερες και ξέρουμε πίσω τι γίνεται, για να μη σε παραμυθιάζει ο καθένας, ότι ο σκύλος σου χαλάει κόσμο όλη μέρα. Πετάς και κανά "σουτ" από το μικρόφωνο αν χρειαστεί και αν η κάμερα βρίσκεται σε ύψος ασφαλείας :LOL: Αυτά και διάφορα άλλα, που θα τα συζητήσουμε στην πορεία, αν ξαναρωτήσεις.

Δεν υπάρχει εγγυημένη απάντηση, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο.

@GRDANE οι αλωπεκίδες πως συμπεριφέρονται γενικά; Μας κάνουν;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπέρα κι από εμένα.
όντως μια αλωπεκίδα ενήλικη, φαντάζει μια καλή επιλογή
Είναι ευκολοπροσάρμοστα ζώα , εκπαιδεύονται εύκολα κι ανταποκρίνονται άμεσα και θετικά σε κάθε πρόκληση.
Ο Μύθος @mareco είναι διαθέσιμος?
Σε εμάς δεν τον δίνουν έτσι κι αλλιώς.....
 
  • Like
Reactions: dimitris m










GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Γιατί καλέ δεν θα μας τον έδιναν;
Ο Ταφ. Το προτιμώ! :ROFLMAO:

View attachment 77644
την ΟΜΜΑ οι φιλοζωικές την έχουν αποκηρύξει .....
αν και το συμβόλαιο υιοθεσίας μας δεν παίζεται....
είναι κατά πολύ αυστηρότερο και καλύτερο,
δεν καταλαβαίνουν από διάσωση σπάνιων ειδών προς εξαφάνιση...
όλα είναι αδέσποτα, όλα σφάζονται και μαχαιρώνονται.
Σε άτομο της ΟΜΜΑ που ενδιαφέρθηκε η απάντηση είναι ότι δόθηκε..
βρέθηκε κηδεμόνας.... και το σκυλί ταυτόχρονα δινόταν ακόμα προς υιοθεσία..
σε άλλη περίπτωση κι ενώ ο νόμος είναι σαφέστατος, στείρωση μετά την ενηλικίωση του ζώου, έτρεξαν να στειρώσουν 6 μηνών κουτάβι....
Οι φιλόζωοι σε όλο το μεγαλείο.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλησπέρα στην παρέα. Νέος στο forum αλλά από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου...σκυλομπαμπάς. Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας πάνω σε θέμα υιοθεσίας αλλά πρώτα να σας πω λίγα πράγματα για μένα και για κάποιους προβληματισμούς που έχω.

Με λένε Δημήτρη. Όπως προείπα, από μικρό παιδί, πάντα θυμάμαι μεγαλώνοντας να υπάρχει σκύλος στην οικογένεια. Λόγω διαμονής σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, μικρόσωμα αρσενικά και θηλυκά. Στην αρχή ήταν η Ίρμα, ένα ημίαιμο κανίς τεριέ και αργότερα ο Μπόμπι ο κοκόναρος. Ο εκάστοτε σκύλος, από κουτάβι μέχρι και βαθιά γεράματα, δεν έμενε ποτέ μόνος στο σπίτι. Πώς να γινόταν άλλωστε; Τρία αδέρφια εμείς και δύο οι γονείς μου ξέραμε πάντα ότι η οικογένεια έχει 6 μέλη. Βόλτες, παιχνίδι, παρέα, κτηνίατρο όλοι συμμετείχαν με χαρά. Σταθερά σε όλο αυτό ασφαλώς η μητέρα μου που ήταν τις περισσότερες ώρες στο σπίτι ενώ οι υπόλοιποι δουλειά, σχολεία, φροντιστήρια απουσιάζαμε όπως είναι λογικό κάποιες ώρες. Αργότερα, όταν ο πατέρας μου βγήκε στην σύνταξη μετακόμισαν μόνιμα με την μητέρα μου στο εξοχικό. Μεγάλη αυλή, φύση, σκέφτηκα τί λείπει; Τους πήγα έκπληξη και για παρέα ένα υπέροχο κουτάβι ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό την Βίλμα. Αυτό το σκυλί ήταν πραγματικά άνθρωπος και το λάτρεψα. Μεγάλωσε εκεί, το λάτρεψαν και οι γονείς μου αλλά και αυτό ζούσε ευτυχισμένο σε ένα άνετο περιβάλλον. Τα χρόνια πέρασαν, μεγαλώσαμε και ο καθένας μας έχει πλέον τραβήξει το δρόμο του. Μετακόμισα σε άλλη επαρχιακή πόλη και μένω μόνος μου σε διαμέρισμα. Πριν λίγα χρόνια δυστυχώς έχασα τον πατέρα μου. Η μητέρα μου ασφαλώς δεν μπορούσε να μείνει μόνη στο εξοχικό και αναγκαστικά γύρισε στο διαμέρισμα της πόλης. Και η Βίλμα;;; Μεγαλόσωμο σκυλί και μαθημενο να ζει έξω δεν γινόταν να πάει στην πόλη και να κλειστεί στους 4 τοίχους. Θα ήταν πολύ κρίμα. Από το να κοιτάξουμε να τη δώσουμε πουθενά όπως μας προέτρεπαν, αποφάσισα να την πάρω μαζί μου ως όφειλα αφού δεν μπορείς να δώσεις ένα μέλος της οικογένειας. Όπως ήταν φυσιολογικό η Βίλμα δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί παρά την μεγάλη προσπάθεια στο διαμέρισμά μου, χαλώντας τον κόσμο, οπότε προκειμένου να είναι αυτή περισσότερο καλά και όχι εγώ, την έδωσα στην ουσία για φιλοξενία σε συνάδελφο με μονοκατοικία και αυλή που είχε την ευγενή καλοσύνη να εξυπηρετήσει. Όλα τα έξοδα δικά μου, ιατρικά, τροφές, 3 φορές την ημέρα εκεί για βόλτα και παιχνίδι. Μέχρι που πριν ένα χρόνο και σε ηλικία 14,5 ετών η Βίλμα, ο άγγελός μου έγινε άγγελος.

Εδώ και ένα χρόνο η επιθυμία μου για έναν σκύλο συντροφιάς με βασανίζει. Θέλω πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα σκύλο μικρού ή μεσαίου μεγέθους για διαμέρισμα. Αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι οτι μένω μόνος και εργάζομαι πρωινό 8ωρο. Έχω θέληση να μην στερηθεί τίποτα. Έχω τη διάθεση άγριο χάραμα να βγαίνουμε την πρώτη μας βόλτα πριν πάω για δουλειά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Με αγχωνει αν καταφέρω να του μάθω τις ώρες που θα λείπω να μην κάνει χαμό. Δεν μιλάω για ζημιές, ούτε φυσιολογικό γαύγισμα που και που. Μιλάω για συνεχόμενο κλάμα ή γαύγισμα λόγω μοναξιάς σε σημείο να με πετάξουν έξω από το σπίτι.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Επιθυμώ τις ειλικρινείς σας απαντήσεις στα εξής ερωτήματα. Καταρχάς, θα ήταν σωστό να υιοθετήσω σκύλο με αυτά τα δεδομένα;;;(μόνος, δουλειά, διαμέρισμα). Αν ναι, ποια ράτσα ή ημίαιμο ράτσας θεωρείτε ιδανικό ώστε να αντέχει μόνο του τις ώρες που λείπω;;; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία, πως τα κατάφερε και σε πόσο περίπου χρονικό διάστημα;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρόνια Πολλά Δημήτρη!
Όσοι μεγάλωσαν με σκύλο και βρέθηκαν σε κάποια φάση της ζωής τους χωρίς συνήθως έχουν αυτή την ανάγκη! Το ότι δουλεύεις και μένεις μόνος είναι η κατάσταση πολλών και λογικά δεν πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα. Σίγουρα όμως είναι πιο δύσκολο από το να υπήρχε κάποιος στο σπίτι μόνιμα κλπ. Εγώ σε αυτή την φάση που είσαι θα επέλεγα ημίαιμο ενήλικο ώστε να μπορώ να δω τον χαρακτήρα του πριν το υιοθετήσω. Ενδεχομένως να δοκίμαζα και μια φιλοξενία πριν πάρω την απόφαση για να δω πως λειτουργεί. (αν και δεν έχω κάνει ποτέ φιλοξενία που δεν κατέληξε σε υιοθεσία τελικά). Το διαμέρισμα δεν είναι πρόβλημα εφόσον έχεις διάθεση για περπάτημα και παιχνίδι με τον σκύλο. Οι πολλές ώρες μόνο του μπορεί να γίνουν πρόβλημα αν είναι ένας σκύλος που θα κλαίει ή γαυγίζει ασταμάτητα όταν είναι μόνος (το έζησα με τον σκύλο μου όταν μετακόμισα, έκλαιγε και γαύγιζε ασταμάτητα. Μια μέρα γύρισα σπίτι και βρήκα όλο τον τοίχο με πιτσιλιές από αίματα, από την λύσσα του όσο ήταν μόνος είχε ματώσει από το πουλί του!!!) Τρέξαμε για εξετάσεις αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα, απλά δεν άντεχε την μοναξιά γιατί είχε μάθει αλλιώς. Και εκεί είναι το κλειδί. Να επιλέξεις έναν σκύλο που δεν θα έχει μάθει αλλιώς. Ένα κουτάβι θα μπορούσε να μάθει από την αρχή αλλά η κουταβίστικη περίοδος είναι δύσκολη ειδικά αν θα μένει πολλές ώρες μόνο. Γενικά όλα εξαρτιώνται από το πόσο διάθεση έχεις για μια αλλαγή στην ζωή σου που ενδεχομένως να μην είναι τόσο ανέφελη στην αρχή. Αυτό το ελικόπτερο που έχει τρελάνει κόσμο πως σου φαίνεται ;
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπέρα!ειχα κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες ,όταν αποφάσισα να υιοθετήσω ,ήταν 10 μηνών περίπου κ μπορω να σου πώ ότι προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα :giggle:.εμεινε μόνος του από την πρώτη εβδομαδα,περιορισμένος πρώτα σε ένα δωμάτιο (σε γκαρσονιέρα μενω:LOL:)με παιχνίδια ,μαξιλάρες κτλ αφού πρώτα βγήκε μια μεγάλη βόλτα ,εφαγε, παίξαμε ,λιχουδια στην πόρτα κ δεν έκλαψε ποτε!βεβαια μετά είχε πάλι μια μεγάλη βόλτα μόλις γυρνούσα ..
Κ έμαθε γρήγορα να κάνει τις ανάγκες του εξω..πιο πολύ άγχος έβγαλα εγώ παρα αυτός.
Τον πρώτο χρόνο μας βοήθησαν κ τα μασητηρια τυπου κόκαλα από κερατά ελαφιού για εκτόνωση
..κρειτ δεν πήρα ποτε ..ευχομαι να κάνεις την κίνηση για υιοθεσία :love:
Το Δεκέμβριο κλείνουμε 2 χρόνια μαζί
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Καλησπέρα. Πήρα το Σπόρο 4 μηνών. Μέχρι τότε ζούσε στο σπίτι που γεννήθηκε σε αυλη μαζί με άλλα σκυλιά και ξαφνικά βρέθηκε σε διαμέρισμα μόνος του για 6 ώρες τουλάχιστον. Αν και υπήρξαν 2 εβδομάδες προσαρμογής, εννοείται πως την πρώτη φορά που έμεινε μόνος έκανε χαμό και αυτό δεν διορθώθηκε πάρα μόνο με εκπαιδευτή χρησιμοποιώντας crate. Τώρα μένει μόνος, εντός crate, όσες ώρες χρειαστεί. Οπότε, η γνώμη μου είναι πως δεν μπορείς να ξερεις πώς θα αντιδράσει κάθε σκυλί, όμως με προσπάθεια διορθώνεται.
 


dimitris m

New Member
24 Οκτωβρίου 2023
4
17
42
Φίλε Δημήτρη, καλώς ήρθες στο στέκι μας!

Βάλε μας και μια φωτό της Βιλμάρας, έτσι...τιμής ένεκεν! :)

Ωραίο το πρώτο σου κείμενο.
Ωραίο που προβληματίζεσαι ΠΡΙΝ. Το θέμα είναι, ότι εγγυημένη απάντηση, δεν είναι εύκολο να πάρεις.

Δηλαδή:

Αν και, δεν υπάρχει σωστό/λάθος σ'αυτό το θέμα, είναι ας πούμε ένα τσακ παραπάνω σωστό, αν υιοθετήσεις ένα κοπρίδι του δρόμου ή του καταφυγείου, με την έννοια ότι...μόνο στο διαμέρισμα πολλές ώρες;;; με εναλλακτική τι;;; Αρα ναι, μια χαρά θα είναι και όλη μέρα μόνο, στην ασφάλεια του σπιτιού σου. Ε, και αν όλα πάνε καλά, ίσως λίγο αργότερα, να αποφασιστεί και ένα έξτρα γούνινο παρεάκι.

Το αν είναι σωστό για σένα, δεν το συζητάμε, με την έννοια ότι έχεις ήδη την εμπειρία των απαιτήσεων και δεσμεύσεων, που έχει η ζωή με έναν [ή και περισσότερους :p ] σκύλους, άρα γνωρίζεις.



Καμία απάντηση δεν είναι εγγύηση. Δεν μπορείς να ξέρεις αν και πόσο αθόρυβο, θα βγει το ατομάκι.
Ισως ένα "όχι κουτάβι" από μια φιλοζωική, που θα ζει ήδη κάποιο καιρό στο καταφύγειο ή σε σπίτι φιλοξενίας, και θα ξέρουν να στο πουν με σχετικά μεγάλη ασφάλεια. Μπορείς επίσης, να φιλοξενήσεις ένα σκυλάκι και να δεις αν και πόσο καλά θα πάει η υπόθεση. Το θέμα βέβαια είναι, αν θα μπορείς να το αποχωριστείς, αν δεις ότι κάνει και 5 γαβ παραπάνω.


Σχεδόν όλοι, εδώ στο φόρουμ!


Αλλοι πιο εύκολα, άλλοι πιο δύσκολα. Δοκιμάζεις, βλέπεις και κάνεις. Ολα συνηθίζονται.


Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό. Κάποια σκυλιά, δεν το ξεπερνάνε τελείως, ίσως και ποτέ στην ζωή τους.

Είπες ότι θέλεις, ειλικρινείς απαντήσεις :rolleyes::p

Οσοι ζούμε σε διαμέρισμα, θα έπρεπε να έχουμε το άγχος να μην ενοχλεί ο σκύλος μας. Εγώ ας πούμε, θα έκλεινα ερμητικά, ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο θα έλειπα. Θα έβρισκα αν υπάρχει κάτι, που να τον κρατήσει για όσο περισσότερη ώρα μπουκωμένο. Κάποιο από αυτά τα παιχνίδια, που τα γεμίζεις με φαγάκι πχ. Σχεδόν όλοι πια, έχουμε κάμερες και ξέρουμε πίσω τι γίνεται, για να μη σε παραμυθιάζει ο καθένας, ότι ο σκύλος σου χαλάει κόσμο όλη μέρα. Πετάς και κανά "σουτ" από το μικρόφωνο αν χρειαστεί και αν η κάμερα βρίσκεται σε ύψος ασφαλείας :LOL: Αυτά και διάφορα άλλα, που θα τα συζητήσουμε στην πορεία, αν ξαναρωτήσεις.

Δεν υπάρχει εγγυημένη απάντηση, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο.

@GRDANE οι αλωπεκίδες πως συμπεριφέρονται γενικά; Μας κάνουν;
Βάλε μας και μια φωτό της Βιλμάρας, έτσι...τιμής ένεκεν! :)
 

Attachments



dimitris m

New Member
24 Οκτωβρίου 2023
4
17
42
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Μου λύσατε απορίες, το σημαντικότερο όμως είναι που με βοηθήσατε να αποβάλλω μέρος του άγχους μου (υπάρχει ακόμα) και να αποφασίσω να κάνω το επόμενο βήμα. Θα έρθω σε επαφή με φιλοζωικές, θα τους θέσω την επιθυμία μου με τους όποιους περιορισμούς και θα ζητήσω να μου προτείνουν οι ίδιοι υποψήφια σκυλάκια. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλησπέρα καλώς ήρθες. Να ρωτησω κάτι.
Γιατί προσανατολίζεσαι μόνο στην υιοθεσία αδέσποτου ; Δεν θα ξέρεις ούτε τις εμπειρίες που είχε ως κουτάβι, ούτε τον χαρακτήρα του , ούτε θα μπορεσεις να προβλέψεις το επίπεδο ενέργειας η τις ανάγκες η το είδος της εκτόνωσης που θα έχει.
Ένας σκύλος από σωστή εκτροφή ,μεγαλωμένος ως κουτάβι σε καταλληλο περιβάλλον, προσαρμόζεται πολύ εύκολα στις διαφορετικές συνθήκες.
Με ένα σωστό πρόγραμμα μεγαλώματος του κουταβιου, πιθανά και με την βοήθεια ενός εκπαιδευτή , γιατι να εχεις πρόβλημα ;
 
  • Like
Reactions: Orjo and dimitris m


dimitris m

New Member
24 Οκτωβρίου 2023
4
17
42
Καλησπέρα καλώς ήρθες. Να ρωτησω κάτι.
Γιατί προσανατολίζεσαι μόνο στην υιοθεσία αδέσποτου ; Δεν θα ξέρεις ούτε τις εμπειρίες που είχε ως κουτάβι, ούτε τον χαρακτήρα του , ούτε θα μπορεσεις να προβλέψεις το επίπεδο ενέργειας η τις ανάγκες η το είδος της εκτόνωσης που θα έχει.
Ένας σκύλος από σωστή εκτροφή ,μεγαλωμένος ως κουτάβι σε καταλληλο περιβάλλον, προσαρμόζεται πολύ εύκολα στις διαφορετικές συνθήκες.
Με ένα σωστό πρόγραμμα μεγαλώματος του κουταβιου, πιθανά και με την βοήθεια ενός εκπαιδευτή , γιατι να εχεις πρόβλημα ;
Καλησπέρα. Δεν αποκλείω τίποτα και ψάχνω προς πάσα κατεύθυνση. Και σε γνωστούς , και σε φιλοζωικές και παντού. Εγώ δεν είπα οτι ψάχνω να υιοθετήσω κάποιο αδέσποτο που βρέθηκε εχθές. Είπα ότι θα θέσω σε φιλοζωικές την κατάσταση και εκείνοι γνωρίζοντας τα σκυλάκια που φιλοξενούν ίσως έχουν να προτείνουν κάποιο κατάλληλο.
 
  • Like
Reactions: Orjo and bella_gr


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η πρόθεση σου είναι εξαιρετική. Θα πρέπει ομως να βρεις και τους κατάλληλους ανθρωπους να εμπιστευτείς. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τις φιλοζωικές αξιόπιστοι η και ικανοί να εκτιμήσουν τον χαρακτήρα του σκύλου. Με λιγα λόγια , δεν φτάνει η πρόθεση , πρέπει να υπάρχουν και οι καταλληλες συνθηκες.
Για εμένα οπως θα έπρεπε να ψάξεις με τι ανθρωπους θα συνεργαστείς σε περίπτωση που θα έψαχνες έναν εκτροφικο σκύλο, με την ίδια η και μεγαλύτερη προσοχή θα πρέπει να ψάξεις για τους κατάλληλους ανθρωπους που θα σε συμβουλέψουνε ποιον σκύλο θα πάρεις από ένα καταφυγιο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981