Υπερηχογράφημα κοιλιάς και καρδίας.


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Ο Δίας είναι σχετικά "καλά". Κουράζεται εύκολα , βόλτες βέβαια πάμε, κάνει που και που ένα λαχάνιασμα αλλά σε σχέση με πριν τίποτα ιδιαίτερο. Τα φάρμακα της καρδιάς μια βδομάδα και κάτι είναι που τα παίρνει και θα πω ψέματα αν πω ότι παρατηρώ κάτι.
Τρώει με όρεξη, αν και του έχουμε μειώσει την τροφή να πέσει στα 30 kg περίπου.
Έχει χειροτερέψει όσον αφορά τα ρευματικά στα πίσω πόδια - πόνο βέβαια ο κτηνίατρος δεν είδε οπότε δεν παίρνει κάτι ακόμα. Διάβασα και εδώ για το Osteoflex και την παρασκευή που θα μας δει ευελπιστώ να το συζητήσω μαζί του, είχαμε συζητήσει και παλιότερα ότι αν χειροτερέψει θα ξεκινήσουμε κάτι. Αποφεύγει να ανεβοκατέβει τις σκάλες που πάνε στον κήπο σε σημείο που λόγω του lasix τα κρατάει μέχρι να κοντεύει να σκάσει οπότε είχαμε 1-2 ατυχήματα που ξαλάφρωσε στις σκάλες. Αλλάξαμε λίγο το προγραμμα και τώρα τον βγάζουμε 1-2 παραπάνω μικρές βόλτες.

Τωρα όσον αφορά το vetmedin, εξτραδάκια αυτές τις ημέρες δεν του έδινα γιατί λόγω ρύζι-κοτόπουλο τα κακά του δεν ήταν πλήρως σχηματισμένα και σε συνδιασμό με τους εμετούς, θέλαμε να δούμε που οφείλονται. Επίσης τις ταμπλέτες τις έτρωγε οπότε δεν είχε χρειαστεί μεζέ ως προχθές που παρόλο που τους μεζέδες τους έφαγε εμετό δεν έκανε. Τα lasix και το cibacen του τα δίνω στο φαγητό κρυμένα σε λίγο κοτόπουλο. Άλλαξα μέχρι μάρκα στο ρύζι γιατί ο τάσος λέει ότι του φαίνεται πολύ λαπάς.

Είμαστε τώρα στις αρχές που προσπαθούμε να βρούμε ένα νέο πρόγραμμα, να δούμε και ότι τα φάρμακα του κάθονται καλά, να δούμε τι θα κάνουμε με τα ρευματικά τα οποία αποφάσισαν αυτήν την εβδομάδα να χειροτερέψουν και του έχουν πέσει λίγο πολλά. Εμείς προσπαθούμε να ενημερωθούμε και από τους κτηνίατρους και από εδώ και από το ιντερνετ ώστε να κάνουμε ότι το δυνατόν καλύτερο να είναι ευτυχισμένο το σκυλί και να βελτιώσουμε την μακροζωία του και την ποιότητα ζωης που θα έχει. Ελπίζω ότι θα μπούμε σε ένα προγραμμα σιγά σιγά και θα ηρεμήσουμε.
 
  • Like
Reactions: saras and sis


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Osteoflex είναι πολύ γενικό γιατί χει διαφορά σκευάσματα. Για τα αρθριτικά χρειάζεται κάποιο σκευασμα με χονδροϊτίνη, δεν ξέρω τι τον ταΐζεις αλλά οι καλές senior τροφές (για ηλικιωμένα) έχουν έξτρα χονδροϊτίνη. Συμβουλέψου και το γιατρό σου αφού σύντομα θα τον δεις.
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Η ξηρά που παίρνει είναι τόσο λίγη σε σχέση με πριν που αμφιβάλλω αν τώρα του παρέχει κάτι. Έτρωγε την Brit care senior με το αρνί. Από περίπου 450 γραμμάρια που του δίναμε ημερησίως τώρα του δίνουμε 100. Τώρα που διάβασα έχει μέσα εκχύλισμα χόνδρου (πηγή χονδροϊτίνης, 160 mg/kg). Δεν είναι και από τις καλύτερες μάρκες τροφής οπότε τι να σου πω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι δύσκολο στην αρχή απ' όλες τις απόψεις, και να μπεις σε πρόγραμμα, και να μην παθαίνεις εγκεφαλικά κάθε φορά που βαριανασαίνει :) Απλά κάποια στιγμή μαθαίνεις να ζεις με αυτό και να μην το βλέπεις τόσο βουνό.

Θεαματική αλλαγή δε θα δειτε σε τόσο σύντομο διάστημα, αλλά σιγά σιγά θα έχει διαφορά, τουλάχιστον στα εμφανή συμπτώματα. Και να κρατάτε σημειώσεις σε περίπτωση που δεν το κάνετε ήδη, θα σας βοηθήσει και εσάς αλλά και στις συζητήσεις με τον κτηνίατρο.

Τα χάπια για κανένα χρόνο τα έδινα με φαγητό, με παρακάλια, κομμένα σε κομματάκια, τριμμένα σε σκόνη... κάποια στιγμή σιχτίρισα γιατί πάλι κατάφερνε να φτύνει/αφήνει και κάτι συν ότι όλο αυτό το "παιχνίδι" ήθελε και κάποια ώρα. Πλέον απλά του ανοίγω το στόμα και τα σπρώχνω μέσα.

Μένετε σε όροφο; Υπάρχει δυνατότητα για καμιά ράμπα στη σκάλα; Αν δώσεις οποιοδήποτε συμπλήρωμα, φυτικό, φάρμακο, βιταμίνες... θυμήσου πάντα να ρωτάς τον κτηνίατρο. Ιδίως για τα φυτικά/αιθέρια έλαια, που καμιά φορά δεν τους το έχουμε, αλλά μπορεί να έχουν ισχυρή δράση σε καρδιακές παθήσεις.

Βάλε στο πρόγραμμα για λίγο αργότερα τι θα κάνετε και με το φαγητό. Το μαγειρεμένο είναι καλή ιδέα, αλλά θα χρειαστεί να το εμπλουτίσετε αν επιλέξετε αυτή τη διατροφή. Να μου τον φιλήσεις!
 
  • Like
Reactions: mechsilk


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αφού τρώει μικρή ποσότητα ρώτα τον αν έχει να σου προτείνει και καμιά φαρμακευτική - κλινική τροφή για σκύλους που θα τον βοηθούσε. Ανέφερα τη μικρή ποσότητα γιατί είναι πιο ακριβές αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βοηθούν πολύ.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Ξαναέκανε εμετό... τα ξαναέφαγε τα ξαναέβγαλε και τα ξαναέφαγε...
Την πρώτη φορά μάλλον φταίει ότι αφού έφαγε τον πήγα μια μικρή βόλτα και μετά ήπιε ένα σκασμό νερό. Δεν πρόλαβα να τα μαζέψω και τα μισά τα έφαγε.

Παρατήρησα ότι το κοτόπουλο και τα 4-5 κομματάκια κονσέρβας που του είχα βάλει τα είχε κατεβάσει αμάσητα, επίσης λέω να του κάνω 3 τα γεύματα γιατί νομίζω ότι με το μαγειρευτό δεν το καταλαβαίνω και του βάζω πολύ.
Όπως τα ξαναέφαγε λαίμαργα έτσι τα ξαναέβγαλε μετά από λίγη ώρα τα οποία ξαναέφαγε σε θέμα δευτερολέπτων. Προς το παρόν τώρα είναι καλά.

Δεν έκανε πολλές συσπάσει εν το μεταξύ να τον πάρω χαμπάρι, ένα γλουπ ακουσα και τα είχε βγάλει όλα.

Στο μαγειρευτό πως υπολογίζεται την ποσότητα που τρώει?

Μένουμε στον 1ο όροφο και έχει 2 σκάλες και μια πιο μικρή για τον κήπο, αλλά τα σκαλοπάτια είναι άνετα. Μπορεί αν βρώ δοκάρια οικοδομής να τα περιποιηθώ λίγο (τρίψιμο - βάψιμο) και να του φτιάξω μικρές ράμπες αν είναι να βοηθήσει.
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Τούτο εδώ είναι ο μπιφτεκοουράς.

Ξαναρωτάω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μετράμε το ρύζι-κοτόπουλο ως ποσότητα για τον σκύλο. Νομίζω ότι μπορεί να του δίνω πολύ.
 

Attachments

  • Like
Reactions: vek


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Εώ σε βραδυνές ξάπλες.

Νομίζω σήμερα ότι τα φάρμακα της καρδιάς κάτι αρχίζουν να κάνουν. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου, προσπαθώ να μην ενθουσιάζομαι.

* Έχουμε και ξυρισμένο στηθάκι, μην κοροιδέψετε ! :p
 

Attachments

  • Like
Reactions: sis


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τούτο εδώ είναι ο μπιφτεκοουράς.

Ξαναρωτάω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μετράμε το ρύζι-κοτόπουλο ως ποσότητα για τον σκύλο. Νομίζω ότι μπορεί να του δίνω πολύ.
Δεν ξέρω πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου αλλά κανονικά η ποσότητα που πρέπει να τρώει είναι το 3% του βάρους του. Από τα οποία το 70% κρέας. Πχ σκύλος 30 κιλά πρέπει να τρώει 900 γραμμάρια από τα οποία τα 630 κρέας. Από εκεί και πέρα κανονίζεις την ποσότητα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Θες να αδυνατίσει; ελαττώνεις και αντί για 900 δίνεις πιο λίγο. Η αναλογία όμως 70-30 παραμένει.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ζύγιζα το φαγητό μαγειρεμένο, γιατί η διαφορά ανάμεσα στο ωμό και το μαγειρεμένο μου φαινόταν τεράστια. Ωστόσο έχω δει σε κάποια σάιτ να προτείνουν η ποσότητα να ζυγίζεται ωμή. Δ
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σε ευχαριστώ πολύ, να υποθέσω το κρέας 630 γραμ ωμό?

(* εννοώ αν το ζυγίζω ωμό.)
Εσένα σε ενδιαφέρει η αναλογία 70-30 κυρίως, το 3% του βάρους είναι πολύ σχετικό με την κάθε περίπτωση αφού για παράδειγμα εσυ του δίνεις μικρότερη ποσότητα έτσι κι αλλιώς.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ναι για μαγειρεμένο μιλάω. Ωμό θα υπολογίσεις το 70-30 του μείγματος και μετά ζυγίζεις μαγειρεμένη την ποσότητα. Δηλ. 900 γραμμάρια μαγειρεμένη τροφή για 30 κιλά σκύλο.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν είναι ευαγγέλιο οι ποσότητες γιατί μεταβαλονται ανάλογα και με τις ανάγκες του κάθε σκύλου. Πας δοκιμαστικά μέχρι να πετύχεις το θεμιτό αποτέλεσμα. Έχοντας βέβαια πάντα ένα σημείο αναφοράς. Πχ 900 γραμμάρια, και αυξομειώνεις ανάλογα με τις ανάγκες.
 
  • Like
Reactions: mechsilk




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Έχει χειροτερέψει όσον αφορά τα ρευματικά στα πίσω πόδια - πόνο βέβαια ο κτηνίατρος δεν είδε οπότε δεν παίρνει κάτι ακόμα.
Τα ρευματικά συνοδεύονται με πόνο.
Μήπως είναι κάτι νευρολογικό ή έχει σχέση με τη μέση του;
Το ξέρω πως το πρόβλημα με την καρδιά είναι αυτή τη στιγμή πιο σημαντικό, αλλά μη δίνεις τσάμπα φάρμακα και συμπληρώματα αν δεν έχεις τη σωστή διάγνωση.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Μεθαυριο έχω ραντεβου στον κτηνίατρο. Πόνο δεν έχουμε δει όντως, ούτε πρήξιμο. Μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο όσον αφορά τι εξετάσεις να ζητήσω? Τελευταία φορα (που βέβαια δεν ήταν όπως είναι αυτήν την εβδομάδα) τον είχε εξατασει με ψιλάφηση,επαναφορά ποδιών κλπ.

Ο κτηνίατρος μου με ηλικιωμένα σκυλιά δεν είναι ιδιαίτερα εξικιωμένος, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές στο χωριό. Ο άνθρωπος το ψάχνει όσο μπορεί και ποτέ δεν έχει αρνηθεί να με δει, αλλά μπορεί αυτό να μην επαρκεί.

Έχουμε κάνει γενικές,βιοχημικές, και υπέρηχο. Την παρασκευή θα κάνουμε κ αι ερλιχίωσης, λεισμανίασης επαναληπτικά.

έχουμε 1 χρονο και 2 μήνες που δεν έχουμε βγάλει ακτίνογραφιες.

Όσον αφορά τον εμετό νομίζω ότι τον τάιζα πάρα πολύ. Σήμερα που του ζυγισα το,απογευματινο, 2 κουταλιές ρύζι πχ ειναι 100 γραμμάρια και εγώ του έβαζα 4, 1 μπουτι κοτόπουλο είναι όσο θα έπρεπε να τρώει όλη μέρα και εγώ του το έδινα στο γεύμα. Συν την κονσέρβα που για να κρύψω μιαμιση ταμπλέτα βετμεντιν δύο φορές την ημέρα έδινα τουλάχιστον 2 κουταλιές της σούπας. Και εγώ νόμιζα ότι δεν τον ταιζα...
 




mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Είναι 31 κιλά και θέλουμε να παει 30 (σου φαίνεται χοντρός - αδύνατος?).Η 1η φώτο που γελάει είναι από τον ιούλιο που ήταν 30, έχανε λίγο το καλοκαίρι πάντα, η 2η είναι απο εχθές το βράδυ.

Τρώει 2 φορές την ημέρα. Παλιότερα 450 γραμ ξηρα, το γεύμα.

Το πρόγραμμα που έχουμε βρει τώρα είναι το πρωι 8 του δίνω τα χάπια της καρδιάς με λίγο κονσέρβα, περίπου 100 γραμμάρια. Κατά τις 10-11 πετάγομαι και τον ταίζω πρωινό γεύμα και του δίνω τα lasix. Στις 6-7 ξανα τρώει και του δίνω ξανά lasix. Στις 8-9 του δίνω τα βραδυνά χάπια της καρδιάς με λίγο κονσέρβα ξανα περί τα 100 γραμμάρια και στι 2-3 την νύχτα του δίνω με μια κουταλίτσα κονσέρβα ή με λίγο κοτόπουλο (περί τα 20-30 γραμμάρια) ξανά lasix. Μεζέδες ακόμα δεν του δίνω. Όπως τα υπολογίζω 200 γραμμάρια είναι μόνο η κονσέρβα άρα πρέπει να φάει 700 φαγητό, από 350 το γεύμα, που τα σπάω 100-150 γραμμάρια ρύζι και 200-250 κοτόπουλο.

Έδιτ. Ο λόγος που δεν του δίνω τα χάπια μαζί με το γεύμα είναι γιατί φοβάμαι να μην τα κάνει εμετό. Επειδή δεν μπορώ πάντα να είμαι ακριβής στην ώρα που θα τον πάω βόλτα, και προχθές πχ που τον πήγα φαγωμένο ξέρασε, προτιμώ να παίρνει τα χάπια στην ώρα του ανεξάρτητα του φαγητού, οπότε αν έχω χρονο ακριβώς μετά να τον πάω βόλτα και να τον ταισεί ο Τάσος μετά απο μια ώρα. Γενικά τώρα ακριβή ώρα φαγητού δεν έχουμε, μπορεί το πρωι να φάει στις 9,30 έως και τις 12 και απογευματινό από τις 5 έως τις 8. Τα lasix του τα δίνω να έχει κλεισει πάντα 8ωρο από την προηγούμενη δόση + κάτι παραπάνω.
 
Last edited:


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Ο Δίας μου φαίνεται κατσούφης παρόλο που τα συμπτώματα τώρα έχουν σταματήσει απο την καρδιά (ταχύπνοιες - βήχα κλπ). Όρεξη να φάει έχει, ούρα- κακά κάνει, βόλτα θέλει να πάει. Αλλά πχ αυτό το χαμόγελο από άκρη σε άκρη που βλέπω στις φώτο του Ιουλίου δεν το έχει. Ειναι πεσμένος. Μασάζ του κάνω, χάδια ένα σωρό, στο γραφείο πλέον τις περισσότερες μέρες τον παίρνω να μην μένει μόνος του.

Αυτό το νευρολογικό που λέει η Berna τι μπορεί να είναι, μπορεί να ευθύνεται αυτό?
Τι εξετάσεις να του κάνω?

Φώτο ιουλιου. Φανταστική ιδεά να κοιτάξω παλιές φώτο... :(:(:(
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3