Υπογράφουμε για τη Δημιουργία Αστυνομίας Ζώων




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η οποια αστυνομια τι ακριβως αρμοδιοτητες θα εχει?

Γιατι αν ειναι οπως Αμερικη που ναι μεν γινονται συστασεις και κατασχεσεις ζωων αλλα οι ευθανασιες πανε συννεφο και μαλιστα για ψυλλου πηδημα, ευχαριστω δεν θα παρω.

Υ.Γ. Δεν εχω φεηςμπουκ οποτε αν υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες ας κανει καποιος τον κοπο να κανει ενα copy - paste εδω.
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Η οποια αστυνομια τι ακριβως αρμοδιοτητες θα εχει?

Γιατι αν ειναι οπως Αμερικη που ναι μεν γινονται συστασεις και κατασχεσεις ζωων αλλα οι ευθανασιες πανε συννεφο και μαλιστα για ψυλλου πηδημα, ευχαριστω δεν θα παρω.
Δεν διευκρινιζεται δυστυχως..
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Διευκρινίσεις έχει κυρίως στο facebook... που μπορείς να μιλήσεις και με αυτούς που το ξεκίνησαν!

Η αίτηση πάντως αν και μόλις ξεκίνησε, πάει πολύ καλά!
 




Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Τι έγινε ρε παιδιά? Ευελπιστούμε πως γίναμε Ελβετία :rolleyes: και θα μπορούμε να συμμετάσχουμε στη νομοθετική διαδικασία - εξουσία?

Τεσπα, αν ξεπεράσουμε το παραπάνω, ποιες θα είναι οι αρμοδιότητες μιας τέτοιας αστυνομίας? Μήπως τελικά γυρίσει μπουμερανγκ για εμάς τους "φιλόζωους"? Να πω την αλήθεια είμαι πολύ επιφυλακτικός, γιατί απλά δεν γνωρίζω τι παίζετε...
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Για ποιο λόγο θα μπορούσε να γυρίσει μπούμερανγκ?
Μπορείς να μας εξηγήσεις τις σκέψεις σου?
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Οι σκέψεις μου είναι πως κάθετι καινούργιο που δημιουργείται, πάσχει τόσο νομικά, όσο και λειτουργικά. Γιατί όλα σε αυτή τη χώρα γίνονται στο πόδι και μετά βγαίνουν τα προβλήματα.
Δεν θα ήθελα να βρεθώ αντιμέτωπος με αυτού του είδους την αστυνομία, χωρίς να γνωρίζω το νομικό πλαίσιο που θα λειτουργεί. Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη σκέψη, πέρα από το ότι μπορώ να ασπαστώ αυτά που είπε η matilda πιο πάνω.

Απλά θα ήθελα να μάθω τις κατευθύνσεις τουλάχιστον αυτής της δημιουργίας, ώστε να βάλω την υπογραφή μου. (που κατά τη γνώμη μου δεν θα μετουσιωθεί σε νόμο.)
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Είναι πολλά τα θετικά και τα αρνητικά αλλά το σίγουρο θα είναι ότι θα υπάρχει περισσότερος έλεγχος ...και ο καθένα που θα θέλει να αποκτήσει ένα κατοικίδιο θα το σκέφτεται λίγο παραπάνω και όχι τελείως απερίσκεπτα παίρνω ένα σκύλο και εάν δεν μου κάνει το σκοτώνω ,το αφήνω στον δρόμο και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους του ανθρώπου...

Δεν πιστεύω ότι θα μπορεί να γίνει χειρότερη η κατάσταση παραμόνο καλύτερη.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι ΤΈΛΕΙΑ γιατί πουθενά σε αυτό το κράτος δεν λειτουργεί ΤΊΠΟΤΑ τέλειο.

Είναι καλύτερα να γίνει μια προσπάθεια παρά να μένουμε με τα χέρια μας σταυρωμένα...παρά να αφήσουμε τις φιλοζωικές να τρέχουν και να μας "σφίγγετε" η ψυχή σε κάθε νέα κακομεταχείριση που δημοσιεύεται.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ναι βρε τεν τεν το τελειο δεν υπαρχει πουθενα.

Εχοντας δει ομως 1524 επεισοδια με τις αστυνομιες του εξωτερικου οπου τα ζωα πανε για ευθανασια εκτος και αν ειναι σουπερ ντουπερ υποτακτικα σκυλια με αλλους σκυλους. Υποψιαζονται οτι δεν θα εχουν την ποιοτητα ζωης που θελουν λογω προβληματων υγειας που σε αρκετες περιπτωσεις κατα την δικη μου αποψη παντα παλευονται, εχω αρσκετο σκεπτικισμο προς το εγχειρημα. Αν χωρες με υψηλη ζωοφιλικη παιδεια και νομους θανατωνουν "ελαφρα την καρδια" τοσα σκυλια τι θα γινει στην Ελλαδα?

Τι χωροι υποδομης υπαρχουν για τα σκυλια που θα κατασχονται? Ποιες δικλειδες θα εξασφαλιζουν την ευζωια τους? Γιατι αν ειναι να κατασχεθει ενα σκυλι π.χ επειδη ειναι μονιμα δεμενο και η καταληξη του να ειναι η "ευθανασια για ανθρωπιστικους λογους" (δικη μου αποδοση του πολυφορεμενου "humanly euthanize") εχω ηθικο διλλημα.

Θα λειτουργησει η αστυνομια των ζωων υπερ των δικαιωματων τους ή θα ειναι μια δικαιολογια για αμεση και γρηγορη εκκαθαριση τοσο των αδεσποτων οσο και καποιων τυπικα οικοσιτων σκυλων?

Μηπως λειτουργησει ακομα και ως μετρο πιεσης σε σωστους ιδιοκτητες που ομως ετυχε να ζουν σε γειτονια με βλαμμενους γειτονες?

Ειμαι καχυποπτη το ξερω. Αλλα μην μου πεις οτι ζωντας στην Ελλαδα, ειδικα του σημερα που ολα γινονται για να παρει κατι το κρατος και ποτε για να παρεχει εχω αδικο.

Δεν λεω οχι στην αστυνομια των ζωων. Απλα θελω να υπαρχει επαρκης σχεδιασμος, απαντησεις και συγκεκριμενοι στοχοι πριν στηριξω το ολο εγχειρημα.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
ευθανασία σε αργή μορφή είναι και το αλυσοδέσμιο μιας ζωής μέσα σε ένα βαρέλι χωρίς φαί μέσα στην λάσπη εκτεθειμένος σε όλες τις καιρικές συνθήκες χωρίς χάδια και παρέα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Η αστυνομία ζώων μας μαρανε... Το θέμα δεν είναι η αστυνόμευση αλλά η παιδεία στην ζωοφιλια ( αν όχι γενικότερα). Ας προηγηθεί η ενημέρωση και η εκπαίδευση και έπειτα η αστυνόμευση.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
ευθανασία σε αργή μορφή είναι και το αλυσοδέσμιο μιας ζωής μέσα σε ένα βαρέλι χωρίς φαί μέσα στην λάσπη εκτεθειμένος σε όλες τις καιρικές συνθήκες χωρίς χάδια και παρέα.
Συμφωνώ, αλλά το καλύτερο από αυτό δεν είναι ο γρήγορος θάνατος μιας ένεσης, αλλά η πρόνοια για μια καλύτερη ζωή μιας ταλαιπωρημένης ψυχής, από αυτή την ειδική αστυνομία. Δεν είμαι αντίθετος σε αυτή την ιδέα, απλά λίγο επιφυλακτικός. Αν τουλάχιστον δινόταν προτεραιότητα σε μέλη φιλοζωικών οργανώσεων για την οργάνωση της, νομίζω θα ήταν καλύτερα!
Ενημέρωση και σωστή παιδεία για όλα, από ανθρώπους που γνωρίζουν, όπως αυτοί που δημιούργησαν αυτό το forum!