Υποψια καρκινου ????


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Καλησπέρα σε όλους. Όποια πληροφορία δεκτή σχετικά με το θέμα. Σαφώς και θα ακολουθήσουμε τις συμβουλές του γιατρού απλά επειδή καθόμαστε σε αναμένα κάρβουνα μέχρι να πάρουμε τις απαντήσεις.

Στο θέμα μας τώρα.
Εδώ και 2 μέρες δυσκολευόταν να κάνει τα τσίσια του. Τον πήγα σήμερα στην κτηνίατρο και ενώ τον εξέτασε του έκανε υπέρηχο και δεν βρήκε τίποτα μας είπε ότι το μόνο που έβλεπε ήταν ότι κάτι υπάρχει στην ουροδόχο κύστη αλλά το έβλεπε πρώτη φορά αυτό και δεν ήξερε. Η απάντηση που μας έδωσε ήταν υποψία καρκίνου. Τώρα πως λες κάτι τέτοιο χωρίς να είσαι σίγουρος δεν ξέρω.Απλά μου φάνηκε κάπως .
Να αναφέρω εδώ ότι ούτε αίμα έχει στα ούρα του ούτε τίποτα και ίσα ίσα έχουν και φυσιολογικό χρώμα.
Μας έκλεισε ραντεβού την ερχόμενη τετάρτη σε έναν άλλον γιατρό να το δούνε μαζί και να αποφασίσουν.

Όποια σχετική εμπειρία έχει κάποιος με το θέμα δεκτή.

Σας ευχαριστώ.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Δεν ξερω που μενεις αλλα εγω στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο μια κλινικη που να εχουν υπερηχο και ειδικο υπερηχολογο και θα τους παρακαλουσα να μου κλεισουν ραντρβου οσο πιο γρηγορα. Σε ειδικο υπερηχολογο παντως θα πηγαινα σιγουρα. Απο το να μην σε αφησει ευχαριστημενο η απαντηση καποιου μη εξειδικευμενου και να πας μετα για δευτερη γνωμη η να σου πουν τιποτα λαθος καλυτερα να πας απο την αρχη. Περαστικα σας μακαρι να μην ειναι τιποτα.
 
  • Like
Reactions: vrmode and GSD92


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Δεν ξερω που μενεις αλλα εγω στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο μια κλινικη που να εχουν υπερηχο και ειδικο υπερηχολογο και θα τους παρακαλουσα να μου κλεισουν ραντρβου οσο πιο γρηγορα. Σε ειδικο υπερηχολογο παντως θα πηγαινα σιγουρα. Απο το να μην σε αφησει ευχαριστημενο η απαντηση καποιου μη εξειδικευμενου και να πας μετα για δευτερη γνωμη η να σου πουν τιποτα λαθος καλυτερα να πας απο την αρχη. Περαστικα σας μακαρι να μην ειναι τιποτα.
Αθήνα είμαι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση και ειλικρινά θα το ψάξω άμεσα κιόλας.
Απλά με προβλημάτισε η τάχα μου υποψία που μου είπε και ειδικά σε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά και η καθυστέρηση του επόμενου ραντεβού μέχρι την άλλη τετάρτη. Και μέχρι τότε το σκυλάκι αν δεν μπορεί να ουρήση τι θα κάνει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Και μέχρι τότε το σκυλάκι αν δεν μπορεί να ουρήση τι θα κάνει?
Αυτό, έπρεπε να το ρωτήσεις εκείνη την στιγμή.
Είναι το σύμπτωμα που προέχει να αντιμετωπιστεί. Εκτός αν δεν υφίσταται πλέον η δυσκολία κατά την ούρηση. Αν το έκανε κάποιες φορές, και έκτοτε όχι.
Τι ηλικία έχει ο σκύλος σου; Η γιατρός που τον πήγες, είναι αυτή που τον παρακολουθεί γενικά;
Σε αναμμένα κάρβουνα πάντως, είναι λογικό κι αναμενόμενο να κάθεσαι, μέχρι να μπείτε σε μια σειρά. Δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό. Υπομονή. Στο μεταξύ, ευχόμαστε όλοι, να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο και περαστικό.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Περαστικά και μακάρι να' ναι κάτι πιο απλό!
Αν θες πάρε ένα τηλ εδώ, μίλησε τους για το πρόβλημα και ζήτα να κάνετε υπέρηχο, είναι πολύ καλή κλινική...

 
  • Like
Reactions: thanos-ektoras


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
O γιατρός της άλλης Τετάρτης φαντάζομαι είναι υπερηχολογος. Λογικά τον/την έκλεισε στην κοντινότερη δυνατή ημερομηνία που μπορούσε να κάνει επίσκεψη σε εξωτερικό κτηνιατρείο.

Το θέμα είναι αυτό που λέει το μαρεκο. Ουρεί το σκυλί; Γιατί δε γίνεται να το αφήσει έτσι μέχρι τότε αν δεν ουρεί ή αν δυσκολεύεται πάρα πολύ.

Πήρε ούρα για καλλιέργεια; Σας έδωσε κάποια αγωγή μέχρι την άλλη βδομάδα;
 


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Αυτό, έπρεπε να το ρωτήσεις εκείνη την στιγμή.
Είναι το σύμπτωμα που προέχει να αντιμετωπιστεί. Εκτός αν δεν υφίσταται πλέον η δυσκολία κατά την ούρηση. Αν το έκανε κάποιες φορές, και έκτοτε όχι.
Τι ηλικία έχει ο σκύλος σου; Η γιατρός που τον πήγες, είναι αυτή που τον παρακολουθεί γενικά;
Σε αναμμένα κάρβουνα πάντως, είναι λογικό κι αναμενόμενο να κάθεσαι, μέχρι να μπείτε σε μια σειρά. Δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό. Υπομονή. Στο μεταξύ, ευχόμαστε όλοι, να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο και περαστικό.
Εμ λες να μην το ρώτησα???? Και η απάντηση ήταν απλά να το παρακολουθώ.
Εννοείται πως αμα δω ότι συνεχίζεται το πρόβλημα αμέσως θα την πάρω τηλ..
Τον έχω 10 χρόνια τώρα και η γιατρός είναι αυτή που τον παρακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια.
 
  • Like
Reactions: mareco


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
O γιατρός της άλλης Τετάρτης φαντάζομαι είναι υπερηχολογος. Λογικά τον/την έκλεισε στην κοντινότερη δυνατή ημερομηνία που μπορούσε να κάνει επίσκεψη σε εξωτερικό κτηνιατρείο.

Το θέμα είναι αυτό που λέει το μαρεκο. Ουρεί το σκυλί; Γιατί δε γίνεται να το αφήσει έτσι μέχρι τότε αν δεν ουρεί ή αν δυσκολεύεται πάρα πολύ.

Πήρε ούρα για καλλιέργεια; Σας έδωσε κάποια αγωγή μέχρι την άλλη βδομάδα;
Ναί πήρε ούρα για εξετάσεις αλλά αγωγή δεν μας έδωσε.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Περαστικά σας εύχομαι! Ο καλύτερος γιατρός για υπέρηχο είναι ο Μαντζιάρας Γιώργος..οτι είναι θα το δεί και θα σας πει, απλά πρέπει να πάρετε αμεσα να κλείσετε ραντεβού αφου εξηγήσετε το το πρόβλημα γιατί έχει πολύ κόσμο...
 
  • Like
Reactions: vrmode


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμ λες να μην το ρώτησα???? Και η απάντηση ήταν απλά να το παρακολουθώ.
Εννοείται πως αμα δω ότι συνεχίζεται το πρόβλημα αμέσως θα την πάρω τηλ..
Τον έχω 10 χρόνια τώρα και η γιατρός είναι αυτή που τον παρακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια.
Εγώ δεν έχω καταλάβει...το πρόβλημα ήταν των δύο ημερών ή δεν ουρεί ο σκύλος και τώρα. Αν συνεχίζει να μην ουρεί τότε σήμερα κιόλας πρέπει να τον πας σε άλλο κτηνίατρο. Θέλω να πιστεύω ότι είναι καλά τώρα και ήταν κάτι περαστικό. Σε κάθε περίπτωση δες και άλλον γιατρό.
 
  • Like
Reactions: Estranged


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Περαστικά σας εύχομαι! Ο καλύτερος γιατρός για υπέρηχο είναι ο Μαντζιάρας Γιώργος..οτι είναι θα το δεί και θα σας πει, απλά πρέπει να πάρετε αμεσα να κλείσετε ραντεβού αφου εξηγήσετε το το πρόβλημα γιατί έχει πολύ κόσμο...
Συμφωνώ και αν ο Μαντζιάρας δεν είναι διαθέσιμος, τότε καλοί υπερηχολόγοι είναι επίσης ο Βενιζέλος Λεβεντογιάννης και ο Αρβανίτης.

Σε κάθε περίπτωση ο υπέρηχος από μη εξειδικευμένο κτηνίατρο μπορεί να κάνει διάγνωση ό,τι να 'ναι. Πάντως στο να μην ουρεί ο σκύλος και να υπάρχει αντικείμενο στην ουροδόχο κύστη, θα άκουγα μάλλον ως πρώτη λογική διάγνωση πέτρες στην ουροδόχο που έχουν φράξει την έξοδο και όχι καρκίνο. Σε κάθε περίπτωση το ότι δεν ουρεί είναι επείγον και πρέπει άμεσα να γίνει διάγνωση/επίλυση.
 
  • Like
Reactions: GSD92




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Ουρολοίμωξη αποκλείστηκε;
Πόσων χρονών ο σκύλος, στειρωμένος;
αναφερει οτι τον σκυλο τον εχει 10 χρονια, οποτε ειναι τουλαχιστον 10, παραπανω αν δεν τον πηρε κουταβι. αν δεν ειναι στειρωμενος, μετα ψαχνεσαι και για προστατη κλπ σε τετοια ηλικια, εκτος απο πετρες η ουρολοιμωξη.
 


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρων σας.
Απαντάω σε όλες τις ερωτήσεις γενικά για να μην γράφω στον κάθε έναν ξεχωριστά.
Ούτε πέτρα είδε ούτε ουρολοίμωξη ούτε τίποτε άλλο.
Τον εκτοράκο τον έχω βρεί απο κουτάβι 1 μηνός περίπου.
Δεν τον έχω κάνει στείρωση .
Είμαι ήδη τώρα που σας γράφω στον γιατρό για να πάρω τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις για τα ούρα.
Σας ενημερώνω σε λίγο παιδιά.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.
 


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Περαστικά σας εύχομαι! Ο καλύτερος γιατρός για υπέρηχο είναι ο Μαντζιάρας Γιώργος..οτι είναι θα το δεί και θα σας πει, απλά πρέπει να πάρετε αμεσα να κλείσετε ραντεβού αφου εξηγήσετε το το πρόβλημα γιατί έχει πολύ κόσμο...
Στον Κύριο Μαντζιάρας μου έχει κλείσει ραντεβού για την επόμενη τετάρτη.
 




thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Τι έδειξαν;
Η πρώτες εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα. όλα είναι μια χαρά όπως και τα νεφρά του.
Περιμένουμε την καλλιέργεια ούρων που δεν βγήκε ακόμα.
Μου έδωσε αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες φάρμακα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρων σας.
Απαντάω σε όλες τις ερωτήσεις γενικά για να μην γράφω στον κάθε έναν ξεχωριστά.
Ούτε πέτρα είδε ούτε ουρολοίμωξη ούτε τίποτε άλλο.
Τον εκτοράκο τον έχω βρεί απο κουτάβι 1 μηνός περίπου.
Δεν τον έχω κάνει στείρωση .
Είμαι ήδη τώρα που σας γράφω στον γιατρό για να πάρω τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις για τα ούρα.
Σας ενημερώνω σε λίγο παιδιά.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.
Η ουρολοίμωξη δεν "βλέπεται" με υπέρηχο. Θέλει να πας ούρα για ανάλυση.
Μιας και δεν είναι στειρωμένος και είναι 10 χρονών, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει θέμα με τον προστάτη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU