Φαγητό και έντονη δραστηριότητα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει μια πατάτα με τον Ελβις και θα ήθελα την γνώμη σας.
Είναι 4 μηνών τώρα και τρώει ακόμη 3 γεύματα. Κατά τις 8 τρώει το πρώτο και 1 ώρα μετά πάμε στο πάρκο για παιχνίδι με τους φίλους του όπου για καμμιά ώρα παίζουν και λυσάνε .
Το πρόβλημα είναι πως η 1 ώρα που παρεμβάλεται μεταξύ πρωινού και παιχνιδιού εννοείται δεν είναι αρκετή για την χώνεψη του και κάποιες φορές κάνει εμετό όταν γυρνάμε γιατί δεν μπορεί να χωνέψει λόγο μεγάλης κούρασης.
Όταν θα πάει 6 μηνών και θα γίνουν τα γευματα του δύο θα τον ταίζω καμιά ωρα μετά τις εξορμήσεις του αλλά τώρα πεινάει πολύ το πρωί. Επίσης στο πάρκο δεν μπορεί να πάει αργότερα γιατί οι φίλοι του έχουν σταθερά ωράρια και το παιχνίδι μαζί τους είναι πολύ καλό γιααυτόν (Είναι 2 αρσενικά ενήλικα σκυλιά με καταπληκτικό χαρακτήρα και παίζουν πολύ ωραία μαζί).
Τι να κάνω να ξυπνάω 6 να τον ταίζω ; Τι μου προτείνετε;
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Όντως, δεν είναι καλό να λυσσάει στο πάρκο με γεμάτο στομάχι. Άν τον έβγαζες στο πάρκο στις 8 και τον ταΐζες στην επιστροφή ;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aυτό είναι το λογικό αλλά πεινάει πολύ το πρωί. Έχει μάθει την ρουτίνα του, βγαίνει από το crate και στρώνεται μπροστά από το πιάτο του. Θα πάθει σοκ αν δει ότι φεύγουμε χωρίς να φάει , παίζει να πάθει και κατάθλιψη και να μην παίξει :p . Εκτός από την πλάκα όμως φοβάμαι μήπως επειδή είναι κουτάβι δεν κάνει να μείνει τόσες ώρες νηστικός.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Σκέψου όμως ότι θα έλθει η ώρα που τα γεύματα θα μειωθούν ούτως ή άλλως, όταν με το καλό ενηλικιωθεί. Μήπως να του έδινες μία λιχουδίτσα να τον ξεγελάσεις και το κανονικό γεύμα μετά το πάρκο ; Επίσης όταν την πρώτη ημέρα δεί ότι το γεύμα μετατίθεται για μετά την βόλτα, την δεύτερη ημέρα θα παίξει κανονικά, και θα γυρίσει για να φάει.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μα είπε ότι δεν μπορεί να πάει αργότερα στο πάρκο γιατί το ωράριο των άλλων σκυλιών είναι σταθερό.

Από την άλλη αν τον ταίσεις στις 6, όταν θα κάνεις τα γεύματα δύο, το δεύτερο γεύμα θα πέφτει περίπου στις 6 το απόγευμα. Δεν ξέρω τα ωράριά σας αλλά μου φαίνεται ότι θα έχεις πρόβλημα αν θέλεις να βγείτε βόλτα το απόγευμα. Αν τον ταίζεις μετά από το πρωινό παιχνίδι στο πάρκο θα έχει πάει περίπου 11 η ώρα.

Μήπως να δοκιμάσεις να δώσεις πολύ μικρή ποσότητα το πρωί ίσα ίσα για να τον ξεγελάσεις?
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Δεν είπε τίποτε για το ωράριο των άλλων σκυλιών ... Είπε ότι ο μικρός έχει συνηθίσει να τρώει μόλις ξυπνήσει και θα του κακοφανεί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαι τα δύο ισχύουν. Εάν τον πάω στο πάρκο χωρίς να είναι αλλα σκυλιά εκεί τότε δεν παίζει αλλά μασουλάει κουκουνάρια που δεν το θέλω με τίποτα. Και θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε απλά βόλτα εκεί αλλά δεν είναι το ίδιο για αυτόν από το να είναι ελεύθερος και να τρέχει στο χώμα. ¨Οντως ο Miles και ο Oscar , οι φίλοι του είναι πρωινοί τύποι, πάνε εκεί κατά τις 9 παρά 20. Ένα μικρό γεύμα το πρωί ίσως είναι καλή ιδέα, θα στεναχωρηθεί βέβαια αλλά θα το ξεπεράσει.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Η πρώτη ημέρα θα είναι δύσκολη - μετά θα συνηθίσει. Θα ξεχαστεί και με το παιχνίδι ...
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δεν είπε τίποτε για το ωράριο των άλλων σκυλιών ... Είπε ότι ο μικρός έχει συνηθίσει να τρώει μόλις ξυπνήσει και θα του κακοφανεί.
Ανδρομέδα δεν ξέρω πως να παραθέσω αυτό το κομμάτι για το ωράριο αλλά στο πρώτο πόστ αυτό λέει :)
 




angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Βρέ κορίτσια μέχρι να γράψω αυτό που θέλω έχετε πάει ήδη παρακάτω! Πολυβόλα λέμε! :)

Κυβέλη μην ανησυχείς θα το συνηθίσει! Ο δικός μου παρ' όλο που για το φαί πουλάει και την μάνα του, όταν είναι για βόλτα και παιχνίδι τα ξεχνάει όλα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο εμετος πρεπει να ειναι ασχετος απο την ωρα του φαγητου... ( πιθανα κατι να εφαγε στο παρκο και δεν το καταλαβες)
η μια ωρα καθυστερηση ειναι πολυ καλη...
τα σκυλια εχουν κανα δωδεκαωρο πληρους χωνεψης....
οταν τα γευματα ειναι τρια... ειναι αδυνατον να αποφυγεις βολτα και γεματο στομαχι...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να δω τι θα κάνω όταν μεγαλώσει και θα φοβάμαι την συστροφή..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να δω τι θα κάνω όταν μεγαλώσει και θα φοβάμαι την συστροφή..
Τίποτα!!! Θα προσαρμόσεις το πρόγραμμα του Έλβις στις ανάγκες του και στη ζωή ΣΟΥ!
Σιγά μην ξυπνήσεις και στις 5!
Θα τον πας έξω, θα λυσσάξει και θα τον ταϊσεις μετά :)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
1 ωρα μετα το φαγητο τον πας και τρεχει; Απαραδεκτο, μη το συνεχισεις με τιποτα

Το σκυλι πρεπει να τρεχει 3 ωρες μετα το φαγητο. Κι οταν γυρναει, να περναει οπωσδηποτε μιση ωρα τουλαχιστον, και μετα να τρωει.
Να ξυπνας 6 αν δε γινεται αλλιως, ναι. Εγω 6.30 ειμαι στο ποδι και τη ταιζω.

Ειναι απαραιτητο να πηγαινεις στο παρκο; Στον Χρηστο δεν ανεβαινεις για κοινωνικοποιηση;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βρε παιδιά δεν θα καθυστερήσει τίποτα!

Ξύπνημα, βόλτα, φαΐ!

Απλώς θα τα αντιστρέψει!θα πρέπει να ξεσυνηθίσει τον μικρό για την δική του υγεία!Μια χαρά μπορεί να το κάνει!

Κυβέλη αυτό που κάνεις στον μικρό είναι σαν να σε βάλω να φας στην ταβέρνα μπροστά εκεί που σκάει το κύμα, 3.00 ντάλα το μεσημέρι με 37 βαθμούς κελσίου και μετά να σε ρίξω στην θάλασσα να κάνεις μπάνιο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
To ότι περνάει μια ώρα εννοείς ότι δεν ωφελεί σε τίποτα;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε ναι τώρα, μην παίζουμε με τους αριθμούς!Όχι 1 ώρα πριν , όχι 3 ώρες πριν!

Καλύτερα να τον πηγαίνεις βόλτα και μετά να τον ταΐζεις για να μην έχεις ντράβαλα!

Πιο καλά είναι έτσι, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο εσύ και ο μικρός να χωνεύει, μεταβολίζει το φαΐ καλύτερα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
1 ωρα μετα το φαγητο τον πας και τρεχει; Απαραδεκτο, μη το συνεχισεις με τιποτα

Το σκυλι πρεπει να τρεχει 3 ωρες μετα το φαγητο. Κι οταν γυρναει, να περναει οπωσδηποτε μιση ωρα τουλαχιστον, και μετα να τρωει.
Να ξυπνας 6 αν δε γινεται αλλιως, ναι. Εγω 6.30 ειμαι στο ποδι και τη ταιζω.

Ειναι απαραιτητο να πηγαινεις στο παρκο; Στον Χρηστο δεν ανεβαινεις για κοινωνικοποιηση;
Τι σχέση έχει η κοινωνικοποίηση με την καθημερινή εκτόνωση του;
Αλλά συμφωνώ μια ώρα μετά από το φαί είναι λάθος μου, θα τα αντιστρέψω και θα είναι οκευ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πιο καλά είναι έτσι, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο εσύ και ο μικρός να χωνεύει, μεταβολίζει το φαΐ καλύτερα!
Εχεις απόλυτο δίκιο, τον λυπόμουν γιατί ξυπνάει πεινασμένος αλλά θα συνηθίσει.