Φαγούρα σε κουτάβι 6 μηνών.


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες... παιδεύομαι πολύ καιρό με μια αλοιφή που μου έδωσε ο γιατρός, περνάει για λίγο καιρό, μόλις πατήσει πάλι χόρτα άντε ξανά από την αρχή.
Προσπαθώ να τον προφυλάξω όσο μπορώ, αλλά όλο και κάτι θα πατήσει που ίσως είναι επιζήμιο.

Μήπως μπορείς να μου πεις αν θα το βρω σε φαρμακείο ή κάπου αλλού?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σε ειδη υγιεινης διατροφης συνηθως,αλλα και μερικα φαρμακεια εχουν τετοιες γωνιες.
 




tsioukizoi

Member
23 Οκτωβρίου 2010
13
0
την δικη μου την βοηθησε πολυ οταν ενας γιατρος απο την γερμανια μου ειπε να διαλυσω μια ασπιρινη και να την ανακατεψω μετο σαμπουαν της
μεχρι τοτε τιποτα δεν την επιανε επισεις να προσπαθεις να μην αγχωνεται
 


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
διαβασα σε καποιες οδηγιες για το tee tree οτι ειναι δηλητηριωδες και οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται σε σκυλους γιατι μπορει να το γλυψουν.
Ισχυει κατι τετοιο ?

οριστε και το link

http://www.vita.gr/html/ent/031/ent.11031.asp
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
διαβασα σε καποιες οδηγιες για το tee tree οτι ειναι δηλητηριωδες και οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται σε σκυλους γιατι μπορει να το γλυψουν.
Ισχυει κατι τετοιο ?

οριστε και το link

http://www.vita.gr/html/ent/031/ent.11031.asp
Ο κτηνίατρος τι λέει;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ξέρω ότι είναι δηλητήριο για γάτες και έχω δει να γράφεται κάπου το ίδιο και για γαλλικά μπουλντόγκ - δεν ξέρω αν στέκει για τα τελευταία. Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν το δοκίμασα...

angeliki222
Οι κτηνίατροι δεν νομίζω ότι πολυξέρουν ή συστήνουν τέτοια σκευάσματα εκτός αν ασχολείται κάποιος με ομοιπαθητικές και τέτοια. Κάπου είχα ακούσει ένα τέτοιο κτηνίατρο αλλά δεν θυμάμαι καθόλου όνομα...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
angeliki222
Οι κτηνίατροι δεν νομίζω ότι πολυξέρουν ή συστήνουν τέτοια σκευάσματα εκτός αν ασχολείται κάποιος με ομοιπαθητικές και τέτοια. Κάπου είχα ακούσει ένα τέτοιο κτηνίατρο αλλά δεν θυμάμαι καθόλου όνομα...
Αν είναι δηλητηριώδες για το σκύλο , δεν θα πρεπει ο κτηνίατρος να το ξέρει;
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ο σκυλος δεν προκειται να το γλυψει ουτε με το ζορι,και αυτο ειναι που ειπα,οτι δεν θα το γλυφει,στο λινκ γραφει μην το βαζετε σε ανοιχτες πληγες,εγω αδειασα ενα μπουκαλακι στο Ντομπερμαν(χειροτερο απο την ιδια την μολυνση δεν ηταν)εχω ξοδεψει ως τωρα ισως 50 μπουκαλακια και αλλα τοσα οι φιλοι μου,στην Γερμανια παρα πολλοι ιδιοκτητες σκυλων το χρησημοποιουν.
 








tsioukizoi

Member
23 Οκτωβρίου 2010
13
0
επαναλαμβανω διελυσε μια ασπιρινη στο σαμπουαν κα κανε μπανιο συχνα εχει αντιφλεγμονωδη και αντισταμινικη δραση
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
παιδια κ εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το κουταβακι μου. ειναι 6 εβδομαδων, και ξυνεται συνεχεια και κλαιει! η κτηνιατρος μας, μας εδωσε ενα υγρο σε συριγγα, το διαλυεις σε 1 λτ νερο και του κανεις μπανιο..και επαναλαμβανεις καθε 10 μερες, συνολο 4 μπανια, δλδ 40 μερες! εγω πριν 4 μερες του εκανα την 1η δοση, αλλα δεν ειδα τπτ, καμια αλλαγη, και ρωτω: δε θα επρεπε εστω κ λιγο να ανακουφιστει?
ειναι δυνατον να περιμενω αλλες 6 μερες, και μετα αλλες 10, και αλλες 10 κ αλλες 10? και αν δεν πιασει η θεραπεια? θα το χω 40 μερες να τυρανιεται? Η γιατρος ειπε πως μη περιμενεις με την πρωτη να δρασει, κ αν δεν πιασει η θεραπεια, θα του κανει μια ενεση, κορτιζονη νομιζω, δεν ειμαι κ σιγουρος, γιατι ειπε ειναι μικρος ακομα για εμβολιμο φαρμακο! απλα δε μπορω να τον βλεπω ετσι, στενοχωριεμαι, ασε που, αμα ειναι ψωρα, θα αρχισει να κανει σημαδια, να πεφτουν οι τριχες και τετοια? απο τοσο μικρο? και επισης, επανερχεται το ζωο, η θα ναι μια ζωη σημαδεμενο?
πολλες αποριες, ξερω, αλλα εχω πελαγωσει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί δεν τα ρωτάς όλα αυτά στην γιατρό σου;
Πρέπει να μάθεις, τι διάγνωση έχει κάνει [προφανώς εάν επρόκειτο για ψώρα, θα σε είχε ήδη ενημερώσει να πάρεις τις απαραίτητες προφυλάξεις] και να πάρεις απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα που έχεις.
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
Γιατί δεν τα ρωτάς όλα αυτά στην γιατρό σου;
Πρέπει να μάθεις, τι διάγνωση έχει κάνει [προφανώς εάν επρόκειτο για ψώρα, θα σε είχε ήδη ενημερώσει να πάρεις τις απαραίτητες προφυλάξεις] και να πάρεις απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα που έχεις.
εχεις δικιο, αυτο εκανα, μολις την πηρα τηλεφωνο, της ειπα οτι ξυνεται τρελλα, και μου λεει φερτο..οποτε την κανω για το γιατρο και επανερχομαι με νεοτερα!! ευχαριστω !!!
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
lλοιπον, μολις γυρισα απο τη γιατρο μας. του εκανε μια ενεση με φαρμακο ιδιο με αυτο που μου ειχε δωσει να του κανω μπανιο. απλα σε ενεσιμο ειναι λεει πιο αποτελεσματικο. Μαλλον ειναι ψωρα ειπε, αν και απο την προηγουμενη φορα, εχει ελαττωθει καπως.Οποτε το φαρμακο εκανε εν τελει δουλεια, παρα τις αμφιβολιες μου. Ωστοσο, εαν δεν σταματησει το εντονο ξυσιμο μεσα σε3-4 μερες, θα τον παω να του κανει μια κορτιζονη! αυτα προς το παρον!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ok
Αν και πολλές ουσίες για τόσο μικράκι. Η γιατρός σου θα ξέρει. Να παρακολουθείς το κουτάβι σου, για οτιδήποτε σου φαίνεται περίεργο. Μην χάνεις χρόνο με το ιντερνετ και πρώτα να εμπιστεύεσαι τον λόγο του γιατρού σου και μετά του φόρουμ.
Περαστικά του.
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ,ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕ ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΤΟ ΣΤΟ ΚΗΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ?ΛΟΓΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ?ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΛΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΩ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!