Φιλανδικο σπιτζ (?)


Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
Καλως σας βρηκα παιδια..τωρα εγκραφτηκα...το φορουμ ειναι πολυ ωραιο..μπραβο σας.
εχω ενα κοκιερ σπανιελ και
τωρα ενδιαφερομαι να παρω ενα φιλανδικο σπιτζ.
μπορει να βρεθει στην ελλαδα? ή και απο εξωτερικο ειναι ευκολο? και που κιμενεται η τιμή του?
ευχαριστω :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες!:)
Ποιο ειναι το φιλανδικο spitz?Εγω ξέρω μονο το German Spitz. Πες μας περισσοτερα..
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλυτερα να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ ωστε να ρωτήσεις για την συγκεκριμένη ράτσα σκύλου που ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις!! :)
Καλώς ήλθες κιόλας!!
 


Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
ευχαριστω παιδια! καλως σας βρηκα..θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα τηλ. του ΚΟΕ ?
το φιλανδικο σπιτζ ειναι αυτο:
http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Spitz ;)
ειναι πολυ ομορφο σκυλι..ενα απο τα λιγα που δε μυριζει η γουνα του,ειναι ηρεμο φιλικο και γενικα ιδανικο σκυλι για ενα σπιτι με μαγλη αυλη ;) (αλλα και λιγο δροσια)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς ήρθες!
www.koe.gr
Παίρνεις τηλ και ζητάς λίστα εκτροφείων.
Αν βρεις τότε πας και βλέπεις τα σκυλιά του συζητάς με τον εκτροφέα να δεις αν είναι καλός.
Διάβασε οπωσδήποτε αυτό ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ.

Αν δεν βρεις εκτροφείο στην Ελλαδά θα πρέπει να ταξιδέψεις στο εξωτερικό.
Ελπίζω να γνωρίζεις ότι ΔΕΝ παίρνουμε καθαρόαιμο σκύλο από πετ σοπ, ιδιώτες και όχι σωστούς εκτροφείς (αν διάβασεις αυτό που σου παρέθεσα θα δεις ποιο είναι σωστοί)

Ελπίζω να σε βοηθησα :)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν νομίζω να υπάρχει εδώ τέτοιο σκυλί.
μην ψαρώσεις αν σου πεί κανας πετσοπάς ότι στο φέρνει σε ένα μήνα και τέτοια - απαπαπαπα

Απο εκτροφείο του εξωτερικού θα βρείς αλλά δεν ξέρω αν θα στο δώσουν χωρίς να πάς ο ίδιος
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Καλώς ήρθες!

Πως σου "κόλλησε" αυτός ο σκύλος?

Από εκτροφείο έξω, ανάλογα με την πολιτική του , μπορείς να πάρεις.
Εκτροφείο όμως που υπάρχει?
Μου μυρίζει Αμερική?
 




Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
παιιδα ειναι ενα πανεμορφο σκυλι και οπως λετε πολυ ενδιαφερον..μου κολλησε απο 2 βιβλια που εχω για σκυλους και ειναι λα θετικα και πολυ ενδιαφεροντα.στην ελλαδα το ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο αλλα ειμαι σιγουρος πως θα υπαρχει εκτροφειο στην ευρωπη ;) ειναι πολυ ομορφο και προσητο(απο πλευρα χαρακτηρα) σκυλι οποτε σιγουρα θα υπαρχει καποιο εκτροφειο..θα το ψαξω μιας και μ αρεσει πολυ..
η αλλη μου επιλογη ειναι το ποιμενικο σετλαντ..αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος γιατι σε μερικες φωτο το βλεπω πολυ φουντωτο και θελω να μπαινει και μεσα στο σπιτι(εκτος απο αυλη) και δε ξερω το ποσο θα μαδαει.. :S
τα πετ σοπ οπως λετε δεν τα εμπιστευομαι..αλλα εκανα μια ερωτηση πριν λιγες μερες για αλλο σκυλο και μου ειπαν πως ολα τα σκυλια τα φερνουν απο εξωτερικο..δε χανω τιποτα να ρωτησω..βεβαια αν καταφυγω εκει θα υπαρχει τεραστιο ρισκο..
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
εχεις δικιο..αλλα εχω κολλησει με αυτον το σκυλο.. μ αρεσει παρα πολυ ;)
και δε βλεπω να ξερεις και κανεις τιποτα..
Τι εννοείς δεν βλέπεις να ξέρει και κανείς τίποτα; Ο πετσοπάς, που ξέρεις, τι παραπάνω ξέρει;
Και αφού δεν ξέρει κανένας τίποτα, πως είναι δυνατόν να μην εμπιστευτείς αποκλειστικά και μόνο, έναν εκτροφέα που θα ξέρει τα πάντα;
 


Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
Τι εννοείς δεν βλέπεις να ξέρει και κανείς τίποτα; Ο πετσοπάς, που ξέρεις, τι παραπάνω ξέρει;
Και αφού δεν ξέρει κανένας τίποτα, πως είναι δυνατόν να μην εμπιστευτείς αποκλειστικά και μόνο, έναν εκτροφέα που θα ξέρει τα πάντα;
ενοω οτι δε τη ξερετε τη ρατσα ουτε υπαρχει εκτροφειο εδω στην ελλαδα..ειναι λογικο να μην ξερεται οι περισσοτεροι απο σας διοτι ειναι μια ρατσα αγνωστη για τη χωρα μας.ειπα οτι απλα θα ρωτησω το πετ σοπ αν εχει τιμη και απο που τα προμηθευεται και ισως βρω απο καποια ακρη.δεν ειπα οτι θα το παραγγειλω απο το πετ σοπ.αλλα σας ειπα και πιο πανω οτι θα το ψαξω το θεμα..και σε παρακαλω αν γινεται λιγοτερο ειρωνικος ;)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι ο πετ σοπας θα βρει στανταρ!!! (εχω πετσοπ) τα puppymills παραγουν Ο,ΤΙ ΣΚΥΛΟ ΘΕΛΕΙΣ... το θεμα ειναι να αποφυγεις μια τετοιου ειδους αγορα.. ακομα ενα λιθαρακι στο χειροτερο εμποριο... και τα πετσοπ μονο απο κει μπορουν να σου φερουν σκυλο - πιστεψε με..

Αφου τον θες σιγουρα και τοσο συνειδητοποιημενα, κανε την πρεπουσα υπομονη και ψαξε να βρεις σωστο εκτροφειο να ασχολειται μονο με αυτη την ρατσα.. οχι με 6-7. Ξερεις ποσοι ειναι στην θεση σου και περιμενουν σε λιστα αναμονης για να παρουν το κουταβι τους?.. κατι ξερουν.. η ευκολη και γρηγορη λυση δεν ειναι παντα η καλυτερη, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για εμψυχα πλασματα.. ;)
 


Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
σωστα..αυτο θα προσπαθησω να κανω..αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να παρω κουταβι απο εξωτερικο χωρις να χρειαζεται να παω να το πραλαβω..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι, αυτο δεν το γνωριζω .. μακαρι να ξερα.. αλλα θα μπορουν να σε βοηθησουν παιδια που εχουν κινηθει αναλογα με αλλες ρατσες...
παιδες???

εχεις βρει εκτροφεια?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
υπαρχουν εκτροφεις που απαιτουν να γνωρισουν τον υποψηφιο αγοραστη απο κοντα.

σε αλλους αρκει μια εκτενεστατη γνωριμια απο e-mail,Facebook και τηλεφωνα.

και καποιους δεν τους νοιαζει καν...αρκει να εχεις χρηματα!
 




ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
Παιδια, εγω εφερα το δικο μου απο εξω χωρις να παω προσωπικα.Εστειλα μια πολυ καλογραμμενη επιστολη με μεηλ, οπου ανεφερα ολα μου τα στοιχεια και λεπτομερειες για το τροπο ζωης μου, τα μελη της οικογενειας μου, τα προηγουμενα σκυλια μου, τους λογους για τους οποιους ηθελα σκυλακι και μαλιστα αυτης της ρατσας. Βοηθαει πολυ να βαλεις και φωτο (του σπιτιου, δικη σου, με αλλα σκυλακια αν ειχες πριν).

Την εστειλα σε 15-20 εκτροφεις σε ολη την Ευρωπη και πηρα αποντηση σχεδον απο ολους. Μετα επελεξα εγω τον εκτροφεα που μου εκανε και αρχισαμε πιο προσωπικη και συγκεκριμενη αλληληγραφια μεχρι να καταληξουμε στο κουταβι. Ημουν τυχερη γιατι ειχε Ελληνα συνεργατη και μου την εφερε ο ιδιος οδικως απο Σλοβακια. Η μεταφορα ειναι ενα θεμα, αλλα υπαρχουν λυσεις, οταν φτασεις εκει.

Σημασια εχει η πρωτη επαφη, να τον κερδισεις και να σε κερδισει. Και ολα τα αλλα βρισκονται.