Φιλανδικο σπιτζ (?)


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Προσωπική μου άποψη, χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω κάποιον εκτροφέα, απλά έτσι είναι στο μυαλό μου.
Αν ήμουν εκτροφέας δεν θα έδινα κουτάβι σε κανέναν που να μην είχα συνάντηση face to face.
Εγώ όμως σκέφτομαι με τα ελληνικά δεδομένα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Προσωπική μου άποψη, χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω κάποιον εκτροφέα, απλά έτσι είναι στο μυαλό μου.
Αν ήμουν εκτροφέας δεν θα έδινα κουτάβι σε κανέναν που να μην είχα συνάντηση face to face.
Εγώ όμως σκέφτομαι με τα ελληνικά δεδομένα.
Πέρα απο αυτό, αν δεν πας εσύ ο ίδος να δεις τις συνθηκες στις οποίες έχει μεγαλώσει το κουτάβι που θα παρεις και οι γεννητορες του, πως θα καταλάβεις περι τίνος προκειται;
Οι φωτογραφίες καμια φορα είναι μια καλή βιτρινα.
 


ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
Η συγκεκριμενη εκτροφεας ειχε ερθει στην Ελλαδα και ειχε παρει μερος σε εκθεση ΚΟΕ, βγαινοντας 3ο καλυτερο εκτροφειο.Δεν πηγα στα τυφλα. Και το ιδιο μπορει να ισχυει και για αλλους.
Και αν δεις face to face, ποιος σου εξασφαλιζει την μετεπειτα ζωη και πορεια του κουταβιου? Οι ανθρωποι αλλαζουν ,οι συνθηκες αλλαζουν. Ολα ειναι και λιγο θεμα τυχης. Η προσωπικη γνωριμια δεν ειναι εγγυηση.

Βιτρινα σε ονομαστους εκτροφεις, με βραβευμενα σκυλια και επιτυχιες στις εκθεσεις δεν νομιζω οτι υφισταται.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ μιλάω από την πλευρά του εκτροφέα.
Αν ήμουν λέμε π.χ. εκτροφέας δεν θα έδινα το σκυλί, αλλά ζώντας στην Ελλάδα έρχεσαι καθημερινά αντιμέτωπος με ΤΡΑΓΙΚΑ περιστατικά οπότε δεν εμπιστεύεσαι και τόσο εύκολα..

Βέβαια συμφωνώ με την Αγγελική, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη,
σαφώς και εσύ μπορεί να έχεις κάνει μια διεξοδική έρευνα,και να ξέρεις ότι το εκτροφείο είναι σωστό, αλλά εσύ πιθανώς να ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω και είσαι σε θέση να κρίνεις ,
κάποιος νέος (στον χώρο) όμως ίσως να μην είναι σε θέση να κρίνει.
 
Last edited:




Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
ιωαννα θα μπορουσες να μου πεις το μαιλ του εκτροφεα απο οπου το πηρες?
εισαι ευχαριστημενη? και θα ειναι δυσκολο να κανω ενα καλο μαιλ?
θα το ηθελα παρα πολυ..και πανω που ειχα απογοητευτει με ξαναεκανες χαρουμενο :D
βεβαια οπως λες δε ξερω αν το μεταφορικο θα ναι ενα μαγαλο προβλημα..
και αν μπορεις να μας πεις..ποσο σου κοστησε?
σας ευχαριστω ολους πολυ..και οντως χωρις να δεις τον εκτροφεα και το μερος παιρνεις ενα μεγαλο ρισκο αλλα πιστευω αξιζει προκειμενου να μη το παρεις καθολου..αρκει να το ψαξεις και να εισαι σχεδον σιγουρος για την επιλογη! ;)
 




Μίμης

Member
21 Νοεμβρίου 2010
18
0
Μυτιλήνη
Μα η Νίνα έχει Yorkie, όχι φιλανδικό σπιτζ!

Τι σκύλο θέλεις τελικά;
λάθος καταλαβα τοτε..νομιζα οτι μου μιλουσε για σπιτζ..
θα επικοινωνησω με καποιν εκτροφεα και θα δουμε αν γινεται τιποτα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU