Φιλόζωοι εναντίoν κυνηγών


Status
Κλειδωμένο θέμα

Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Πριν περίπου 10 μέρες μια κυρία .......... κατήγειλε κυνηγούς.
Για αυτά που τους κατήγειλε, η αστυνομία δεν βρήκε τίποτα εναντίον τους.
Οι 2 κυνηγοί έπρεπε όμως να πληρώσουν πολύ σωστά πρόστιμο γιατί μετέφεραν σκύλους χωρίς να έχουν μαζί τους τα βιβλιάρια υγείας τους και επειδή δεν ειχαν όλα chip απάνω τους. (Εμπλάκισαν πολλές αστυνομικές αρχές και καμία δεν είχε scanner για τα chip).
Οπότε ώσπου να έχουν τα αποδεικτικά έπρεπε να πληρώσουν.
Το θέμα μου είναι άλλο.
Στο facebook την ρωτάνε τι εννοούν οι κυνηγοί όταν λένε οτι είχαν πάει για εκπαιδευτικο και αυτή απαντάει:

η κυρία απαντάει Εννοούν ότι σκότωναν άγρια ζώα για να εκπαιδεύσουν τα σκυλιά τους. Παπαριές. Ερχόταν από Κομοτηνή, οπότε είτε κυνηγούσαν εκεί είτε αγόρασαν τα κυνηγόσκυλα, ίσως και από Βουλγαρία.

Μεγάλο Ψέμα!!!!
Κακοήθεια στο μεγαλείο της!!!
Το μίσος της την έχει τυφλώσει!!!! (ώς και κάποια πάει να την διορθώσει αλλά αυτή τίποτα)
ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΣ


Το πιο ειρωνικό από όλα είναι Ιδρυτικό μέλος του Ζωοφιλικού σωματείου στο οποίο σήμερα είναι πρόεδρος. Ο κυνηγετικός Σύλλογος Αμπελοκήπων της Θεσσαλονίκης έχει ενισχύσει το σωματείο με μεγάλες ποσότητες ζωοτροφών.

Η δικιά μου σκυλίτσα κάθε μέρα πάει εκπαιδευτικά. Σε πολλά πάμε μαζί. Δεν είμαι κυνηγός, δεν έχω όπλο, και για την εκπαίδευσή της δεν έχει σκοτωθεί ούτε ένα πουλί. (Εκτός από 1 ορτύκι εκτροφής - από αυτά που τρώνε στις καλές κουζίνες - στο πρώτο μάθημα) Αντιθέτως έχει σώσει 2 πεδινές πέρδικες από βέβαιο θάνατο αφού τις βρήκε τραυματισμένες. Αυτές περιθάλπτικαν, έγιναν καλά οι φτερούγες τους και απελευθερώθηκαν.

Μπορεί να είσαστε εναντίον των κυνηγετικών σκύλων, να είσαστε εναντίων των κυνηγών. Το καταλαβαίνω.
Αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να γράφει ότι στα εκπαιδευτικά σκοτώνονται άγρια ζώα.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Koίτα Lumpie, αν λειτουργούσε κάτι σε αυτή την χώρα όπως πρέπει φιλόζωοι και κυνηγοί δεν θα έπρεπε καν να είναι δύο ξεχωριστές ομάδες.
Δεν θέλω να το αναλύσω γιατί θα γράψω άλλο ένα ποστ που θα λέει ότι έξω γίνεται αυτό κι αυτό και κάποιοι θα θιχτούν ενώ δυστυχώς είναι έτσι.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Και γιατί το γράφεις εδώ, και δεν απαντάς εκεί στο fb, που γίνεται αυτή η συζήτηση;
Που θα είναι και κυνηγοί και φιλόζωοι και κάθε καρυδιάς καρύδι;
Επιπλέον, έτσι όπως το αναγράφεις, δεν καταλαβαίνω, ποιά είναι λόγια της "κυρίας" και ποιά δικά σου.

Και...το πως κάνεις εσύ κάτι, δεν δικαιώνει αυτομάτως και όλους όσους δηλώνουν, ότι κάνουν δήθεν το ίδιο.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
η κυρία απαντάει Εννοούν ότι σκότωναν άγρια ζώα για να εκπαιδεύσουν τα σκυλιά τους. Παπαριές. Ερχόταν από Κομοτηνή, οπότε είτε κυνηγούσαν εκεί είτε αγόρασαν τα κυνηγόσκυλα, ίσως και από Βουλγαρία.


Τα πιο πάνω είναι τα δικά της λόγια.

Δεν μπορώ να της απαντήσω στο Facebook γιατί δεν είμαι φίλη της και ούτε θέλω να γίνω λόγω του ότι πολυτεύεται και εγώ δεν ανακατεύομαι προς το παρόν με κομματικά θέματα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ειναι τοσο απλο.
στο εκπαιδευτικο δεν περνεις καν μαζι σου οπλο.
τωρα αν εχεις σφεντονα στην τζεπη και καλο σημαδι χαλαλι σου.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το πιο ειρωνικο απο ολα ειναι οτι και αυτη, και οι κυνηγοι τρωνε κρεας... δηλαδη σκοτωνουν ζωα με τον αλφα η βητα τροπο.. ολα τα αλλα ειναι ΑΒ και του πουλιου το γαλα <<σορι για την διαφημηση>>
 
  • Like
Reactions: kryptiae


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν κατάλαβα γιατί κάποιος "μπορεί να είναι κατά των κυνηγετικών σκύλων" ????
τον κακό του τον καιρό αν υπάρχει κάποιος τέτοιος .................

τώρα κατά των κυνηγών οκ θα του το συγχωρέσω αφού προφανώς είναι θύμα της εμπειρίας του απλά ,δηλαδή αν μην έχει γνωρίσει ποτέ κυνηγό αλλά μόνο "κυνηγούς" ....... στην ουσία δηλαδή ανεγκέφαλα υποκείμενα που αντί να ασχολούνται πχ με ...την πολιτική ,ασχολούνται με το να κουβαλάνε ντουφέκι και σκύλο και να ντουφεκάνε ότι τους φανεί ..........από απαγορευμένα είδη ή μικρά πουλιά μέχρι και τον σκύλο
τους ενίοτε

για το συμβάν φταίει αποκλειστικά ο νομοθέτης που κάνει νόμους πιο υποκειμενικούς και από τα πρότυπα ορισμένων φυλών και αφήνει τον όποιο να ναι να γίνει κριτής και αξιολογητής

Όρισε κύριε πως πρέπει να είναι η μεταφορά σκύλων για να θεωρείται νόμιμη να τελειώνουμε επιτέλους.
πες "τα σκυλιά πρέπει να μεταφέρονται έτσι κι έτσι ,εκεί και το εκεί να είναι έτσι κι έτσι "

καλα για τα βιβλιάρια και τα τσιπάκια είναι σαφής βέβαια και κατά την άποψή μου σωστός
 
  • Like
Reactions: kryptiae


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η δικιά μου σκυλίτσα κάθε μέρα πάει εκπαιδευτικά. Σε πολλά πάμε μαζί. Δεν είμαι κυνηγός, δεν έχω όπλο, και για την εκπαίδευσή της δεν έχει σκοτωθεί ούτε ένα πουλί.

Αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να γράφει ότι στα εκπαιδευτικά σκοτώνονται άγρια ζώα.
Καλά το ότι δεν το κάνεις εσύ ....αυτό σημαίνει ότι δεν το κάνουν και οι εκατοντάδες των κυνηγών ?....πως μιλάς με τόση σιγουριά ?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πριν περίπου 10 μέρες μια κυρία .......... κατήγειλε κυνηγούς.
Για αυτά που τους κατήγειλε, η αστυνομία δεν βρήκε τίποτα εναντίον τους.
Οι 2 κυνηγοί έπρεπε όμως να πληρώσουν πολύ σωστά πρόστιμο γιατί μετέφεραν σκύλους χωρίς να έχουν μαζί τους τα βιβλιάρια υγείας τους και επειδή δεν ειχαν όλα chip απάνω τους. (Εμπλάκισαν πολλές αστυνομικές αρχές και καμία δεν είχε scanner για τα chip).
Οπότε ώσπου να έχουν τα αποδεικτικά έπρεπε να πληρώσουν.
Αν η αστυνομία δεν βρήκε τίποτα εναντίων τους γιατί έφαγαν 2700 ευρώ προστιμο ? επειδη το είπε η κυρία ?
μεταφερω κομμάτι απο την είδηση και για να είμαι δίκαια όχι απο κάποιο φιλοζωικό σιτε, αλλα απο το ihunt.gr

Σε χθεσινή μας δημοσίευση, σας ενημερώσαμε για το περιστατικό που συνέβη στη Θεσσαλονίκη και είχε ως αποτέλεσμα την μεγάλη ταλαιπωρία δυο κυνηγών που γύριζαν από το κυνήγι.

Πιο συγκεκριμένα, εχθές 30 Οκτωβρίου και ενώ επέστρεφαν από κυνήγι, ο Μ.Π και Μ.Δ στα διόδια Μαλγάρων τους σταμάτησε η τροχαία Εθνικών Οδών. Είχε δοθεί σήμα να γίνει έλεγχος στο αυτοκίνητο των δύο κυνηγών μετά από καταγγελία από "φιλόζωο", που ισχυριζόταν ότι οι κυνηγοί είχαν τους σκύλους σε ένα τρέιλερ που δεν τηρούσε τους κανόνες μεταφοράς κατοικιδίων. Τα όργανα της τροχαίας σταμάτησαν το αυτοκίνητο στα διόδια των Μαλγάρων και δεν διαπίστωσαν να υπάρχει πρόβλημα στη μεταφορά των σκύλων.

Τελικά μετά από πιέσεις αυτού που έκανε την καταγγελία οι δύο κυνηγοί μεταφέρθηκαν στο αστυνομικό τμήμα όπου παρέμειναν αρκετές ώρες.

Τελικά έφυγαν με ένα συνολικό πρόστιμο 2700 ΕΥΡΩ για τους τρεις σκύλους που είχαν μαζί τους. Τα πρόστιμα έχουν ως εξής :


  • Δεν είχαν μαζί τους τα βιβλιάρια υγείας των σκύλων...300ΕΥΡΩ χ 3 σκυλοι = 900ΕΥΡΩ
  • Το τρειλερ δεν ικανοποιούσε τους κανόνες μεταφοράς των σκύλων...300ΕΥΡΩ χ 3σκύλοι = 900 ΕΥΡΩ
  • Οι σκύλοι δεν είχαν τσιπάκια...300 ΕΥΡΩ χ 3 σκύλοι = 900 ΕΥΡΩ
δεν συμπαθω το κυνήγι αυτό είναι αλήθεια αλλά δεν μιλάω ποτέ για κυνηγούς σωστούς (που πιστευω ότι υπάρχουν) αλλά στις περιπτώσεις που έχουν άδικο, τότε θα έπρεπε πρώτα οι "σωστοί" κυνηγοί να τους καταδικάζουν και μετα όλοι οι υπόλοιποι.

 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν ειναι το ιδιο περιστατικο.
και κατα δευτερο λεει μετα απο πιεσεις αυτου που εκανε την καταγγελια..................
τι σε κανει να πιστευεις οτι μολις εφυγε η αμαμητη δεν σβηστηκε και το προστιμο;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το περιστατικό είναι το ίδιο το έψαξα.
Πιέσεις για ποιο πράγμα? για να ζητηθούν τα βιβλιάρια εμβολίωνκαι τα τσιπάκια ?
Δεν είναι υποχρέωση των κυνηγών να έχουν εμβολιασμένους και τσιπαρισμένους τους σκύλους τους ?
Όπως είναι υποχρέωση όλων μας.
αυτό που έβαλα είναι η πλευρά των κυνηγών ή άλλη πλευρά λέει ότι αρνήθηκαν να ελεγχουν οι σκύλοι και είπαν ότι θα φερουν τα εγγραφα σε αυλογο διάστημα. Αν τα φερουν θα σβηστεί και το πρόστιμο των τσιπ και των εμβολίων και θα μείνει μόνο αυτό για το τρειλερ.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ειναι αλλο συνβαν αυτο οπως τα εχει στον τοιχο της....
υστερα απο πιεσεις αυτου που εκανε την καταγγελια (γραφει στο κειμενο που εβαλες ) μπηκαν τα προστιμα.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Το περιστατικό είναι αυτό που αναφέρει η vek.

Η καταγγελία έγινε για τον τρόπο μεταφοράς που όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχε κάτι λάθος.

Το ότι φάγανε πρόστιμα, όλοι το λένε ακόμα και οι κυνηγοί τους κράξανε ότι σωστά τους ρίξανε πρόστιμα γιατί δεν είχαν τα βιβλιάρια υγείας μαζί τους και δεν μπορούσαν να αποδείξουν αν έχουν chip ή όχι.
Απλά έχει οριστεί δικάσημος. Από εκεί και πέρα από νομικά γρί εγώ.

Εμένα με πείραξε αυτό που είπε για τα εκπαιδευτικά. Θα το διαβάσει κάποιος άσχετος και θα την πιστέψει.
Με ενόχλησε ο τρόπος που αναφέρετε. Υποψήφια βουλευτής, Πρόεδρος φιλοζωικού σωματείου που το ονομά του ανήκει στον πιο γνωστό κυνηγετικό σκύλο. Η λέξη Π@#$@#$@ δεν είναι πρέπουσα για ένα δημόσιο πρόσωπο. Αν το δέχεστε Ο.Κ.
Εψαξε να βρει κάτι για να τους τρέχει στις αστυνομίες αλλά και αυτό δεν ήξερε να το κάνει σωστά.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ειναι αλλο συνβαν αυτο οπως τα εχει στον τοιχο της....
υστερα απο πιεσεις αυτου που εκανε την καταγγελια (γραφει στο κειμενο που εβαλες ) μπηκαν τα προστιμα.
Είπα απο την αρχή ότι έβαλα το κείμενο απο σιτε που είναι υπερ των κυνηγών, η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να είχαν μαζί τους τα εγγραφα, αφου δεν τα είχαν έφαγαν το προστιμο που θα σβηστεί αν και όταν τα φερουν.
Δεν εβγαλαν βόλτα στο διπλανό λόφο τους σκύλους, γύριζαν απο θεσσαλονίκη και πήγαιναν Λουτράκι.
Τώρα για τις πιέσεις, αφου οι αστυνομικοί δεν ήξεραν τον νόμο και έκαναν όπως λένε οι κυνηγοί να βρουν ακρη με την νομοθεσία 2-3 ώρες βρίσκω λογικό να τους πίεσε αν όλα τα έβλεπαν καλά.
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και η άλλη πλευρά λέει :
και η αλήθεια θα είναι κάπου στην μέση :)

Σήμερα το πρωί στο αστυνομικό τμήμα της Χαλάστρας κρατούνταν δυο κυνηγοί με τα σκυλιά τους, έπειτα από καταγγελία φιλόζωης. Οι δύο κυνηγοί μετέφεραν πέντε σκύλους με συρόμενο τρέιλερ-μπαγκαζιέρα.

Σύμφωνα με το Kynoclub οι δύο κυνηγοί παρέμειναν 7 ώρες στο αστυνομικό τμήμα. Τους επιβλήθηκαν πρόστιμα συνολικού ύψους 2.700 ευρώ.

Φαίνεται πως οι κυνηγοί όχι μόνο δεν συμμορφώθηκαν με την νέα νομοθεσία που απαγορεύει τα κλουβιά στο πίσω μέρος των αυτοκινήτων (διαβάστε ΕΔΩ), αλλά όπως αποδείχθηκε δεν είχαν μαζί τους τα βιβλιάρια υγείας των σκύλων τους καθώς επίσης οι τρείς από τους πέντε σκύλους δεν έφεραν μικροτσίπ!

Αναλυτικά οι παραβάσεις και τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν:

1) Κατελήφθηνα στερείται τα βιβλιάρια υγείας τριών σκύλων. (Επιβαλλόμενο πρόστιμο 3ΟΟ Χ3 =900 ευρώ)

2) Κατελήφθηνα έχει παραλείψει την τήρηση των κανόνων ευζωίας των ζώων, τριών σκύλων. (Επιβαλλόμενο πρόστιμο 3ΟΟ Χ3 =900 ευρώ)

3) Κατελήφθη να μην έχει μεριμνήσει για την ηλεκτρονική σήμανση και την καταγραφή τριών σκύλων. (Επιβαλλόμενο πρόστιμο 3ΟΟ Χ3 =900 ευρώ)


 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η κυρία που έκανε την καταγγελία αμάμητη και οι κυνηγοί αθώες περιστερές....
σε ποιο παράλληλο σύμπαν κατοικούν κάποια άτομα, απορώ πολλές φορές τη μέρα...περισσότερες απ'οτι αντέχω μάλλον.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κρινουμε ενα περιστατικό χωρις να εχουμε σαφή και πλήρη γνώση, αλλά μόνο ό,τι μεταφέρει η κάθε πλευρα. Δεν το θεωρώ και πολύ αντικειμενικό οποτε ας μην τσουβαλιάζουμε.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Η κυρία που έκανε την καταγγελία αμάμητη και οι κυνηγοί αθώες περιστερές....
σε ποιο παράλληλο σύμπαν κατοικούν κάποια άτομα, απορώ πολλές φορές τη μέρα...περισσότερες απ'οτι αντέχω μάλλον.
προσωπικα δεν βγαζω κανεναν αθωα περιστερα οπως λες αλλα θα ηθελα να δω και τα τρεηλερ των φιλοζωικων που τα βαζουν και φωτο στο fb και ευχαριστουν για την δωραια.
οποτε να σε ρωτησω επειδη ειμαι αρειανος οι φιλοζωικες και ολοι αυτοι εχουν δικαιωμα να μεταφερουν σκυλους σε τρεηλερ και οι κυνηγοι η οποιοσδηποτε ιδιωτης απαγορευετε;;;;;;;;;;;;;;
οταν εγω πχ παρανομω πως κανω καταγγελια για τον αλλον;;;ματια εχουμε ολοι και βλεπουμε.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc