Φοίβος... Shetland sheepdog


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κουκλί είναι ...καλά πάντα ήταν. Εγώ δεν θα τον απομάκρυνα και πολύ από τα πόδια μου το χειμώνα ;)
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Δεν απομακρυνεται απο μονος του ,εξαλλου...χαχαχα
παντως αν τον αρπαξουν και ...τον κουρεψουν ....χαχα
...δυσκολα θα τον αναγνωρισω !!! ...χαχα
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Πανεμορφος σκυλος να τον χαιρεσαι!!! :DΜαγευτηκα κι εγω απο το τριχωμα του,απιστευτο...
Οτι πρεπει για τις κρυες νυχτες του χειμωνα.Φοβερος!!:love:
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Δεν την γνώριζα την ράτσα αυτή. Διάβασα όλο το θέμα εδώ, είδα και την φωτογραφία του όταν ήταν κουταβι και ελιωσα, τι φατσακι απίστευτο, την ερωτεύτηκα τη ράτσα, τι απαιτήσεις έχει για να είναι ευτυχισμένο? θα ταίριαζε παρέα με γουεστι που εχω?

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 








tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Δεν την γνώριζα την ράτσα αυτή. Διάβασα όλο το θέμα εδώ, είδα και την φωτογραφία του όταν ήταν κουταβι και ελιωσα, τι φατσακι απίστευτο, την ερωτεύτηκα τη ράτσα, τι απαιτήσεις έχει για να είναι ευτυχισμένο? θα ταίριαζε παρέα με γουεστι που εχω?

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
Το shetland δεν διαφερει σε τιποτε απο τις αλλες φυλες σε οτι αφορα τις αναγκες του σε βολτες,τροφη ακομη και σε περιποιηση ...κτλ
Ειναι δραστηριο ,παιχνιδιαρικο και ακουραστο ....πιστεψτε με .
Μοναδικο στην συμβιωση με οποιοδηποτε αλλο ζωντανο, μικρο η μεγαλο .
Στοργικο και αφοσιωμενο κανει ατελειωτες βολτες αναμεσα στα δωματια οταν τα μελη της οικογενειας ειναι διασπαρτα μεσα στο σπιτι,θελοντας να ειναι σιγουρο οτι ολοι ειναι καλα
Με αυτην την εννοια, δεν ειναι "το χαδιαρικο σκυλι " δηλ ...καναπες και αγκαλιες .
Οταν η οικογενεια ειναι ολη μαζεμενη ,προτιμαει να αραζει σε σημειο που να τους βλεπει ολους
Ειναι το απολυτο hearding dog και το δειχνει σε καθε ευκαιρια .
Το μονο που δεν αντεχει σαν φυλη ειναι να μην ειναι με την οικογενεια του .
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
μία μικρή λάσι που θα λέγανε και κάποιοι!!πολύ ωραίος ο μικρός και η ράτσα ενδιαφέρον.
Εγω το λεω αναποδα ...
Τα Collies (λασυ...) ειναι γιγαντια shetland ..... xaxa
Παροτι μοιαζουν εξωτερικα και εχουν πολλα κοινα στον χαρακτηρα τους ειναι γονιδιακα πολυ πιο μακρια απο οτι φανταζεται κανεις ....
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
CACIB

Πρώτη μας συμμετοχή σε έκθεση
33[SUP]η[/SUP] Έκθεση ΟΚΑ
(Σάββατο 23 Μαρτίου 2013)
733783_10200997286593614_34877628_n.jpg


543671_10200997293033775_242279977_n.jpg
Shetland S
heepdog ….
Κριτής ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

SFARZO ARMONIA DI COLORI
( ….. Φοίβος για τους οικείους )

B.O.B. - C.A.C. – C.A.C.I.B.
 


lenaz

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2013
44
0
Thessaloniki
Πρώτη μας συμμετοχή σε έκθεση
33[SUP]η[/SUP] Έκθεση ΟΚΑ
(Σάββατο 23 Μαρτίου 2013)
View attachment 45183


View attachment 45184
Shetland S
heepdog ….
Κριτής ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

SFARZO ARMONIA DI COLORI
( ….. Φοίβος για τους οικείους )

B.O.B. - C.A.C. – C.A.C.I.B.
Συγχαρητήρια - κούκλος ο Φοίβος, να υποθέσω γιατί είμαι άσχετη ότι τα B.O.B. - C.A.C. – C.A.C.I είναι τίτλοι που κερδίσατε?
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Συγχαρητήρια - κούκλος ο Φοίβος, να υποθέσω γιατί είμαι άσχετη ότι τα B.O.B. - C.A.C. – C.A.C.I είναι τίτλοι που κερδίσατε?
http://www.braquedubourbonnais.info/en/dog-show.htm

o
BOB ….(Best of breed):


The dog and the bitch which were proposed for the CACIB, the best junior dog and the best junior bitch which have received the qualification "1st Excellent" in the Junior class, the best veteran dog and the best veteran bitch which have received the qualification "1st Excellent" in the Veteran class compete for the Best of Breed.

o CACS: "Certificat d’Aptitude de Conformité au Standard" (French for "Certificate of Aptitude for Standard Conformity") of the SCC (Société Centrale Canine)

The CAC is a national grading, it is up to the national kennel clubs to decide in which classes and to which dogs this certificate can be awarded. A CACS can only be awarded if the dog in question has been assessed as being of superior quality. The CACS counts towards a national champion title.

o CACIB:
"Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beauté" (French for "Certificate of Aptitude for International Champion of Beauty") of the F.C.I. (Fédération Cynologique Internationale)

The only dogs which can be taken into consideration for the CACIB are those which have been awarded "Excellent 1st". A CACIB can only be awarded if the dog in question has been assessed as being of superior quality. The CACIB is not automatically and compulsorily linked to the "Excellent 1st".
 
Last edited:


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΘΕΣΗ
2 x CACIB Διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης , 1 και 2/6/2013

Συμμετοχή μονο την Κυριακή2 Ιουνίου
SFARZO ARMONIA DI COLORI
( ο ΦΟΙΒΟΣ μας δηλαδη…..!!!)
CAC , CACIB , BOB , 1[SUP]st[/SUP] excellent - κριτης : Robert C.Bambach
και δεύτερος στα τελικά του Group 1 ... κριτης : Νικος Καραγιαννης
 
Last edited:


Γιωργος.Κ

New Member
25 Νοεμβρίου 2013
1
0
αγαπητε φιλε μπραβο για ολα,θα σε παρακαλουσα για τη βοηθεια σου,προσπαθω χρονια για ενα σετλαντ ,χρειαζομαι ομως εντυμοτητα για εκτροφεα την εμπειρια σου για σωστη αγορα ,στην Ελλαδα ομως.....θα περιμενω την απαντηση σου,τηλεφωνο κ email στη διαθεση σου,ευχαριστω Γιωργος