Φοβάμαι για πυομητρα


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Έχω να γράψω χρόνια. Το μαλτεζακι μου κλείνει φέτος τα 7 και έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες κάτι που δεν έκανε ποτέ. Γλύφει μέσα στην μέρα το πιπί της 2-3 φορές. Δεν έχει αλλά συμπτώματα. Παίζει όλη μέρα έχει τρελή ενέργεια τρώει το φαγάκι της και γενικά φαίνεται σούπερ όπως πάντα. Παρατήρησα κάτι σαν σπυράκια πολύ μικρά πάνω εκεί και μίλησα με την κτηνίατρο μας και μου έδωσε μια αλοιφουλα να βάζω αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Προσπαθησα να αποφυγω την κτηνίατρο γιατι είναι επιληπτική και γενικώς αποφεύγω όσο μπορώ να στρεσαρεται. Τώρα όμως θα την πάω αύριο να της κάνω έναν υπέρηχό και να την εξετάσει γενικώς. Πριν 2 μήνες που είχαμε κάνει τις ετήσιες μας εξετάσεις είχαν βγει σούπερ και πολύ είχα χαρεί. Δεν της έχω κάνει στείρωση λόγω της επιληψίας μου είπε η κτηνίατρος να αποφύγω την νάρκωση όποτε δεν έγινε ποτέ. Το θέμα είναι τώρα πως έχω ανυσηχησει πολύ. Δεν βλέπω ούτε υγρά από το πιπί της όπως διάβασα τα συμπτώματα. Μακάρι να μην είναι κάτι. Ξέρει κανείς αν είναι πυομητρα κάτι που θα έβλεπα? Η είναι και χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Γενικα η πυομητρα εχει αρκετα συμπτωματα. Υγρα απο τα γεννητικα που εχουν αιμα ή "κρεμ" χρωμα, μια γενικη καταπτωση, ανορεξια, λυθαργικοτητα, πολυδηψια πολυουρια, διογκωμενη και επιπονη κοιλια, ασπρα ουλα, εμετο, γενικη αδυναμια και στην χειροτερη ακομα και λιποθυμια. Το πρωτο μου σκυλι επαθε πυομητρα στα 6 επειδη δεν ειχε στειρωθει. επισης επιληπτικο. εγινε στειρωση λαπαροσκοπικα με μεθη και ηταν μια χαρα.
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Γενικα η πυομητρα εχει αρκετα συμπτωματα. Υγρα απο τα γεννητικα που εχουν αιμα ή "κρεμ" χρωμα, μια γενικη καταπτωση, ανορεξια, λυθαργικοτητα, πολυδηψια πολυουρια, διογκωμενη και επιπονη κοιλια, ασπρα ουλα, εμετο, γενικη αδυναμια και στην χειροτερη ακομα και λιποθυμια. Το πρωτο μου σκυλι επαθε πυομητρα στα 6 επειδη δεν ειχε στειρωθει. επισης επιληπτικο. εγινε στειρωση λαπαροσκοπικα με μεθη και ηταν μια χαρα.
Εμένα θα κλείσει τα 7 φέτος. Πες μου σε παρακαλέω πως είναι η στείρωση λαπαροσκοπικα? Την παίρνω απευθείας σπίτι? Είναι καλα αμέσως? Είναι επικίνδυνο να το κανω σε αυτήν την ηλικία? Δεν θελω να πάθει κάτι είναι τα πάντα για εμένα αυτό το μαλτεζακι. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ξέρει κανείς αν είναι πυομητρα κάτι που θα έβλεπα? Η είναι και χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα?
Καλησπέρα.
Την πυομήτρα ή είσαι τυχερός και τα υγρα βγαινουν έξω (ανοιχτή πυομήτρα), αρα το καταλαβαινεις αμεσως, ή είσαι ατυχος και το παιρνεις πολυ αργα χαμπαρι γιατι τα υγρα δεν βγαινουν (κλειστή πυομήτρα) κι εχουν μολυνει εσωτερικα το σκυλι.

Η Bianca ήταν τυχερή γιατι είδα τα υγρά και ειχε αδιαθετήσει 1 μηνα πριν, άρα δεν ήταν αδιαθεσία.
Το μοναδικο σύμπτωμα που είχε ήταν οτι επινε παρα μα παρα πολυ νερό!
Κατα τα άλλα ηταν μες στη τρελη χαρα....

Εμεις κάναμε κανονική εγχείρηση (ειμασταν διακοπες στην Τηνο...)
Το απογευμα εγινε η επέμβαση, την επομενη το μεσημερι ήταν μαζι μας στο ξενοδοχειο....
 
  • Like
Reactions: vrmode and mareco


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Εμένα θα κλείσει τα 7 φέτος. Πες μου σε παρακαλέω πως είναι η στείρωση λαπαροσκοπικα? Την παίρνω απευθείας σπίτι? Είναι καλα αμέσως? Είναι επικίνδυνο να το κανω σε αυτήν την ηλικία? Δεν θελω να πάθει κάτι είναι τα πάντα για εμένα αυτό το μαλτεζακι. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου
εμας αυτη τη μεθοδο μας προτειναν διοτι το σκυλι ηταν βαρια επιληπτικο και δεν υπηρχε καν σκεψη για νορμαλ στειρωση. ειναι πανακριβη, ας αρχισουμε απο εκει, ομως πραγματικα αξιζει. γινονται αν θυμαμαι καλα 2 μικρες τομες, πιο πολυ σαν τρυπουλες βασικα, απο τις οποιες μπαινει το ρομποτ και κανει ο χειρουργος την δουλεια του. την ιδια μερα την πηραμε σπιτι, αφοτου βεβαια ειχε μεινει λιγες ωρες στην κλινικη να δουν πως ολα ηταν καλα. για τις πρωτες δυο τρεις μερες σιγουρα περιμενεις να ειναι λιγακι μαστουρωμενο το ζωο απο τη ναρκωση, αλλα απο εκει και περα ολα καλα. επισης εχει μακραν μικροτερη περιοδο αναρρωσης. απο εκει που με την παραδοσιακη επεμβαση μπορει να παρει μεχρι και 2 βδομαδες, λαπαροσκοπικα μπορει να ειναι και πεντε μερες.

για το αν ειναι επικινδυνο, μπορει να σου πει μοναχα ο κτηνιατρος σου που ξερει το συγκεκριμενο σκυλι και τις αναγκες του! σε εμας, με ενα υπερβαρο σκυλι με βαρια επιληψια, μας ειπαν πως ηταν απολυτα ασφαλες, και οντως ηταν!
 
  • Like
Reactions: mareco and l.Kyveli


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Την πήγα κτηνίατρο σημερα για υπέρηχο και μπήκαμε δυστυχώς εσπευσμένα χειρουργείο.. ευτυχως πήγαν όλα καλά. Κάποιος που να έχει περάσει παρόμοιο να μου δώσει καμία συμβουλή? Έκανε την στείρωση 12 και τώρα τρέμει ακόμη και είναι ανήσυχη. Δείχνει πως πονάει πολύ. Στεναχωριέμαι απίστευτα να την βλέπω έτσι
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Την πήγα κτηνίατρο σημερα για υπέρηχο και μπήκαμε δυστυχώς εσπευσμένα χειρουργείο.. ευτυχως πήγαν όλα καλά. Κάποιος που να έχει περάσει παρόμοιο να μου δώσει καμία συμβουλή? Έκανε την στείρωση 12 και τώρα τρέμει ακόμη και είναι ανήσυχη. Δείχνει πως πονάει πολύ. Στεναχωριέμαι απίστευτα να την βλέπω έτσι
Περαστικά.
Στην εδωσαν σπιτι?
Αν ναι...περιεργο.
Αν ειναι στον γιατρο....ισως να ειναι απο την επεμβαση.
Εμενα παντως που την πηρα μια μερα μετα, ηταν οκ.
Σε τι κατασταση ήταν στο ιατρειο, δεν ξερω. Μιλαγαμε τηλεφωνικά με τον γιατρο, γιατι ΔΕΝ μου επετρεψε να ειμαι ουτε εκει, ουτε να παω να την δω αμεσως μετα την επεμβαση.
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Περαστικά.
Στην εδωσαν σπιτι?
Αν ναι...περιεργο.
Αν ειναι στον γιατρο....ισως να ειναι απο την επεμβαση.
Εμενα παντως που την πηρα μια μερα μετα, ηταν οκ.
Σε τι κατασταση ήταν στο ιατρειο, δεν ξερω. Μιλαγαμε τηλεφωνικά με τον γιατρο, γιατι ΔΕΝ μου επετρεψε να ειμαι ουτε εκει, ουτε να παω να την δω αμεσως μετα την επεμβαση.
Ναι μου την έδωσε σπίτι γιατί ψιλό ξύπνησε και με έψαχνε και φοβόμαστε για επιληψίες μην πάθει πάλι. Μου είπε θα είναι πιο ήσυχη μαζί μου. Είναι περίεργο λες? ΕΣΥ την επόμενη μερα που την πήρες ήταν φουλ καλά? Η ήταν ακόμη πεσμένη? Μου είπε αν θέλω βέβαια να την αφήσω αλλα προτίμησα κ εγώ να την πάρω. Δεν μπορώ να έρθω σπίτι χωρίς αυτήν. Και δεν μπορεί και αυτή χωρίς εμένα θα παθει πανικό
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
αμεσως την πηρες πισω; η εμεινε εκει καποιες ωρες; αν εμεινε εκει καποιες ωρες, οχι, δεν ειναι περιεργο που σε αφησε να την παρεις την ιδια μερα. συνηθως ετσι γινεται. οσο τωρα για το οτι θα παθει πανικο αν δεν ειναι μαζι σου... ισως και οχι! ο δικος μου εχει αγχος αποχωρισμου με εμενα, αλλα τις 3 φορες που εχει χρειαστει να μεινει νοσηλεια στην κτηνιατρο, μου ειπαν πως δεν εκλαψε καθολου. ηταν τοσο αρρωστος που ειλικρινα δεν τον ενοιαζε τιποτα αλλο παρα μονο ο πονος του.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Την πήγα κτηνίατρο σημερα για υπέρηχο και μπήκαμε δυστυχώς εσπευσμένα χειρουργείο.. ευτυχως πήγαν όλα καλά.
Ηταν πυομήτρα δηλαδή τελικά;

Ευτυχώς που πήγαν όλα καλά. Και ευτυχώς που ξεμπέρδεψες τώρα, τουλάχιστον με την στείρωση, γιατί αν προέκυπτε λόγος σε μεγαλύτερη ηλικία, θα ήταν ακομη δυσκολότερα τα πράγματα.

Περαστικά της.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
ΕΣΥ την επόμενη μερα που την πήρες ήταν φουλ καλά? Η ήταν ακόμη πεσμένη?
Καλημέρα.
Ναι ήταν καλά. Απλά δεν ...ετρωγε για 1-2 μερες...την τροφή της. Μονο φιλετο κοτοπουλο η πριγκιπισσα!
Φαντασου δε, οτι ηταν η πρωτη φορα που χωριζομασταν.
Ολα καλα θα πανε. Περαστικά.
 




isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
29
20
42
Σήμερα μου έχει κάνει 3-4 εμετούς. Η κτηνίατρος γενικά μου είπε να μην ανησυχώ αλλά να μιλάμε. Ποσό φυσιολογικό είναι αυτό? Το έχει πάθει κανείς σας?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU