Φοβια, ανασφαλεια ή αφοσιωση??


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Η alithia μου εγινε προχθες 13 μηνων, μου κανει ομως εντυπωση το εξης, δεν απομακρυνεται πολυ απο κοντα μου, ακομα κι οταν το κανει μολις το συνειδητοποιησει τρεχει αγχωμενη κοντα μου.

Οταν της πεταω μπαλακι ή καποιο κλαδι και ειναι πισω απο θαμνους, πηγαινει να το βρει, αμεσως ομως μολις χασει οπτικη επαφη τη βλεπω να πεταγεται καπως αναστατωμενη και ψαχνει να με βρει, τις εχω κρυφτει μερικες φορες και πραγματικα τρελενεται, τρεχει γυρω -γυρω λες και την κυνηγανε και μολις με βρει ηρεμει παλι.

Τι λετε να σημαινει αυτη η συμπεριφορα, δεν εχει καθολου ανεξαρτησια και αυτοπεποιθηση, γιατι αυτη η ανασφαλεια??
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν το θεωρώ πρόβλημα! Κι ο δικός μου έτσι κάνει!
Ο σκύλος είναι αγελαίο ζώο και ως τέτοιο είναι λογικό να αισθάνεται ανασφάλεια μακριά απ' την "αγέλη" του, ιδιαίτερα όταν αναγνωρίζει ότι δεν είναι εκείνος το αφεντικό αλλά εσύ - πράγμα καλό.
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
δεν ειμαι εκπεδευτις και δεν 8ελω να λεω ασχετα,ας με διορθοσουν τα παιδια που ξερουν καλιτερα, αλλα απο τιν δικι μου εμπειρια μιπος τιν αφινις αρκετεσ ορεσ μονι τις?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Rottaki, προσωπικά θα παρακαλούσα για τέτοια συμπεριφορά, αρκεί βέβαια να περιορίζεται στους εξωτερικούς χώρους.

Φοβερή δικλείδα ασφαλείας για να μη χάσεις το σκυλί σου. Η πρώτη και καλύτερη είναι να είναι ασφαλής και περιφραγμένος ο χώρος που παίζετε.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Η αληθεια ειναι οτι δεν με χαλαει και πολυ, γιατι στο παρκο που συνανταμε κι αλλους με τα σκυλια τους και τα αφηνουμε να παιζουνε, μου λενε πολλοι, τι τυχερος που ειμαι και με ακουει ετσι, ενω αυτοι τους βγαινει καποιες φορες η πιστη να μαζεψουν τα σκυλια τους:):).
Το θεμα ειναι ομως μηπως το κανει απο καποια ανασφαλεια/φοβια, αυτο με ανησυχει!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
απο την μια εμενα μου ακουγεται σαν καλο παρα κακο! εχετε μια υπεροχη σχεση, εχει αποδεχθει την θεση της, ειναι ανθρωποκεντρικο!

απο την αλλη μπορει να κρυβει πολλα . μπορει να κρυβει ενα φοβικο σκυλι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η ρίτα μου ήταν έτσι ακριβώς. φανταστικό τέλειο. 100% εγγύηση ξέρεις που είναι το σκυλί και τι κάνει... είναι δίπλα σου ή εκεί που του είπες να κάτσει

φοβική όχι δεν νομίζω
ένα στύλ γαλατικού χωριού
το μόνο που φοβόταν ήταν να μην με χάσει.:D:D:D



δεν ειμαι εκπεδευτις και δεν 8ελω να λεω ασχετα,ας με διορθοσουν τα παιδια που ξερουν καλιτερα, αλλα απο τιν δικι μου εμπειρια μιπος τιν αφινις αρκετεσ ορεσ μονι τις?
κι εγώ δεν είμαι φιλόλογος και σίγουρα δεν θέλω να παρεξηγηθώ:):):)

αν σου είναι εύκολο να γράφεις λίγο ορθογραφημένα:):):)
γιατί είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω (και πιστεύω διαβάσουμε) τι γράφεις

πολύ πολύ φιλικά:)

εκπεδευτις:eek::eek::eek:

ε:) αν δεν σου είναι εύκολο:cool:δεν πειράζει:cool::)
όλα συνηθίζονται
εδώ συνηθίσαμε τόσα και τόσα
 
Last edited:


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
οκ,απλα εχω μαθη στουσ λατινικους χαρακτηρες και στα ελληνικα ολο γραφω σβηνω κ.τ.λ!θα προσπαθησω:D:D:D!δεν παρεξηγουμε ευκολα;)!