Φοβικός σκύλος


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Καλησπέρα και πάλι, σήμερα μου έτυχε ένα περιστατικό με την Λίζα μ..τις τελευταίες 3 μέρες την πάω σε ένα πάρκο 5-10 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου που μαζεύονται σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους..την πρώτη φορά που την πήγα την είχα με λουρί όλη την ώρα.. ερχόντουσαν τα σκυλιά αυτή κλασσικά η ουρά στα σκέλια αλλά ταυτόχρονα ήθελε να παίξει..την άλλη μέρα που πήγαμε ήμασταν μόνοι μας..της έβγαλα το λουρί και εξερεύνησε όλο το πάρκο..της δοκίμασα την εντολή 'ελα' που έχει μάθει και ανταποκρινόταν κατευθειαν, ακόμη και από 40-50 μέτρα απόσταση έτρεχε κατευθείαν δίπλα μου..γενικά έγινε αυτό 5-6 φορές..περνάει η ώρα έρχονται τα σκυλιά που ήταν και την προηγούμενη φορά και άρχισε να παίζει με δύο από αυτά..εκεί καταχαρηκα μιας και σας έχω πει την ιστορία με την Λίζα.μια χαρά όλα ωραια μέχρι εδώ..πάμε στο σήμερα..την πάω ξανά το πρωί στο ίδιο πάρκο και ήμασταν μόνοι..της αφήνω ελεύθερη και κλασσικά πήγαινε να εξερευνήσει..έφερα και ένα μπαλάκι το οποίο έδωσα προχθές για να παίζει..στην αρχή το φοβόταν αλλά μετά άρχιζε να παίζει στο σπίτι οπότε το έφερα και εκεί να δω αν παίξει κανονικά..τέλος πάντων της το πετάω και πάει προς τα εκεί αλλά γύρισε χωρίς το μπαλάκι..πάω προς τα εκεί το πετάω προς το μέρος της να το πιάσει και τι κάνει...πάει προς την πόρτα να φύγει..σταματάει και με κοιτάει και της έλεγα ήρεμα 'ελα εδω' 5-6 φορές..δεν με άκουσε..πλησιάζω σιγά σιγά και τι κάνει; Τρέχει να φύγει στο δρόμο εκεί την περνώ από πίσω και να φωνάζω ουρλιάζω και τίποτα δν σταματούσε..για περίπου 100 μέτρα με είχε σούζα..σταματάει μια δόση με κοιτάει,πάω να την πλησιάσω και ξαναφεύγει..το έκανε ξανά αυτό εντωμεταξυ..πήγε εν τέλει σπίτι..εγώ φτάνω την βλέπω από απέξω..να έχω πεθάνει από το τρέξιμο και την αγωνία μήπως την χτύπησε κανένα αμάξι..κατευθείαν την έβαλα crate 1 ώρα και την έβγαλα τρ στο μπαλκόνι..το θέμα μου είναι ότι έχασα κάθε εμπιστοσύνη..και ήμουν τόσο χαρούμενος χθες για τα δεδομένα της και σήμερα αυτό...προς το παρόν σκέφτομαι να της κόψω την πολύ βόλτα μιας και τελευταία το είχα παρακάνει 2-3 ώρες σαν τιμωρία και φυσικά δν την αφήνω ξανά προς το παρόν ελεύθερη..το θέμα είναι γτ μου το έκανε αυτό ενώ ακούει γενικά; Και δεύτερον αφού μου το έκανε μια,αν την ξαναφησω θα μου το ξανακάνει; Είναι κρίμα γτ εκεί στο πάρκο ελεύθερη βόλευε πολύ όταν ψιλοεπαιζε με τα σκυλιά..μήπως να πάρω ένα οδηγό μεγαλύτερο μιας και έχω ένα μικρό τρ;
αν ειναι να την αφησεις λυτη, ο χωρος πρεπει να ναι καλα περιφραγμενος, να μην μπορει να φυγει απο πουθενα, αλλα πρεπει να ξερεις να την μαζεψεις. αν ο χωρος ειναι οκ και ειστε μονοι, ασε την λυτη η με μακρυ λουρι και δουλεψε διαφορες εντολες με λιχουδιες κι επιβραβευση, 10-15 λεπτα, οχι παραπανω, θα κουραστει/βαρεθει. αν εχει αλλα σκυλια, μπαινεις μονο αν ξερεις οτι ειναι οκ τα αλλα και την αφηνεις να παιξει με οποιον θελει. αν καποιος σκυλος την στρεσαρει και την ενοχλει συνεχεια, μπαινεις αναμεσα και με το σωμα του ζητας να φυγει (στεκεσαι μπροστα του και πας προς το μερος του). αν αυτος επιμενει, φευγετε και δεν μπαινετε παρουσια του μεχρι να βελτιωθει το κοριτσι. θυμαμαι ενα φοβικο σκυλακι στο παρκο, οταν πρωτοηρθε, αν ηταν λυτο, ακομα και τα αφεντικα του δυσκολευονταν να τον μαζεψουν. 1 χρονο αργοτερα εχει γινει αλλος σκυλος.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
... 1 χρονο αργοτερα εχει γινει αλλος σκυλος.
Αυτό, είναι ευσεβής πόθος. Σίγουρα όχι, κανόνας.

Εχει κάνει κανείς, πετυχημένο recall, σε λυτό φοβικό σκύλο που μπαίνει asap σε flight mode;
Σε κλειστό χώρο, για να μειώσω τον βαθμό δυσκολίας.
Σε πόση ώρα το καταφέρατε; Δεν μιλάω να βιάζεσαι να φύγεις, ή οτιδήποτε άλλο. Ας παραμείνω στον χαμηλό βαθμό δυσκολίας. Για να δω χεράκια να σηκώνονται παρακαλώ! :LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Γι' αυτό, δεν τον λύνεις ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ. Ακόμη και σε κλειστό, απόλυτα ασφαλή και περιφραγμένο χώρο, μόνο με ιμάντα. Σε καμία περίπτωση λυτός.
A καλά, that goes without saying που λένε κ στο χωριό μου, αλλά αυτά τα είπανε ήδη. Όπως επίσης δεν εκθέτεις φοβικό σκύλο σε τόσα άγνωστα σκυλιά, σε σκυλοπαρκο :X3: Κ να το λύνεις κιόλας, να μπορεί να όπου φύγει φύγει μόλις γίνει το παραμικρό :X3::X3:

Αλλά φαντάσου να κυνηγάς κ να φωνάζεις πίσω από οποιονδήποτε σκυλο, πόσο μάλλον φοβικό :X3::X3::X3: Μεγάλη τύχη που πήγε σπίτι.
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Αυτό, είναι ευσεβής πόθος. Σίγουρα όχι, κανόνας.

Εχει κάνει κανείς, πετυχημένο recall, σε λυτό φοβικό σκύλο που μπαίνει asap σε flight mode;
Σε κλειστό χώρο, για να μειώσω τον βαθμό δυσκολίας.
Σε πόση ώρα το καταφέρατε; Δεν μιλάω να βιάζεσαι να φύγεις, ή οτιδήποτε άλλο. Ας παραμείνω στον χαμηλό βαθμό δυσκολίας. Για να δω χεράκια να σηκώνονται παρακαλώ! :LOL:
εγω ειπα να ξερεις να την μαζεψεις, αυτο δεν σημαινει οτι εχεις χτισει το recall.

πολλα φοβικα σκυλια ειναι φοβικα σε ανθρωοπους, αλλα με αλλα σκυλια αισθανονται πιο ανετα. το ειπε και το αφεντικο πιο πανω, με 2 σκυλακια επαιξε και γενικα παροτι επιφυλακτικη, εδειχνε επισης θετικη διαθεση προς τα αλλα σκυλια. ποσους ανθρωπους αφηνει να την πλησιασουν ομως???? το να παιξει με αλλα σκυλια τα οποια ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ οκ μαζι της ειναι σημαντικο για την εξελιξη της.

επισης, αν υπαρχει καποια γυναικα στο σπιτι θα βοηθουσε την κατασταση να ασχοληθει μαζι της. τα φοβικα σκυλια, ειτε λογω εμπειριων, ειτε λογω μυρωδιας, ειτε λογω σωματικης διαπλασης, ειτε λογω φωνης, φοβουνται περισσοτερο τους αντρες παρα τις γυναικες.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
επισης μπορεις να ζητησεις απο φιλους σου να περπατησουν 2-3 τετραγωνα μαζι σας, λιγο πιο μπροστα σας, και καθως πηγαινουν να ριχνουν λιχουδιες κατω για την λιζα. να περασει στο μυαλο της οτι αυτοι οι τρελοι ανθρωποι μου δινουν φαγητο στο ασχετο, τι καλοι που ειναι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@bella_gr που βοηθάνε βρε παιδί μου, και τα δύο προηγούμενα post σου, στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Αυτό δε, το να πετάνε φαγητό κατάχαμα, δεν μου 'χει τύχει ποτέ. Ούτε ως θεωρία. Ούτε ως πράξη.
Σε τι βοηθάει, έναν φοβικό σκύλο;
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
victoria stilwell
Και εγω το βλεπω συνεχεια σε σκυλια που φοβουνται τους ανθρωπους να δινουν σε ξενους η σε ατομα τπυ σπιτιου λιχουδιες να τους δωσουν. Δουλευει απο οτι εχω δει. Βεβαια δεν ξερω αν αυτο ειναι το θεμα σε αυτην την περιπτωση.
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
@bella_gr
Αυτό δε, το να πετάνε φαγητό κατάχαμα, δεν μου 'χει τύχει ποτέ. Ούτε ως θεωρία. Ούτε ως πράξη.
Σε τι βοηθάει, έναν φοβικό σκύλο;
Στο να ψαχνει συνεχώς φαγητο στη βολτα ισως. Δε μου φαινεται πολυ ασφαλες το να αναπτυξει μια τετοια συνηθεια ενας σκυλος.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Στο να ψαχνει συνεχώς φαγητο στη βολτα ισως. Δε μου φαινεται πολυ ασφαλες το να αναπτυξει μια τετοια συνηθεια ενας σκυλος.
Ναι απο το χερι καλυτερα αν γινει.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Ναι απο το χερι καλυτερα αν γινει.
δεν μπορεις απο το χερι γιατι ο σκυλος ειναι φοβικος και δεν μπορεις να τον πλησιασεις

Στο να ψαχνει συνεχώς φαγητο στη βολτα ισως. Δε μου φαινεται πολυ ασφαλες το να αναπτυξει μια τετοια συνηθεια ενας σκυλος.
δεν ειναι ακριβως ετσι. ο σκυλος βλεπει οτι τις λιχουδιες τις ριχνουν ανθρωποι. οποτε θα βλεπει ανθρωπο και θα περιμενει λιχουδια. δεν θα αρχισει να ψαχνει στο εδαφος για φαγητο, εκτος κι αν ειναι τετοιος σκυλος ουτως η αλλιως.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Και εγω το βλεπω συνεχεια σε σκυλια που φοβουνται τους ανθρωπους να δινουν σε ξενους η σε ατομα τπυ σπιτιου λιχουδιες να τους δωσουν. Δουλευει απο οτι εχω δει. Βεβαια δεν ξερω αν αυτο ειναι το θεμα σε αυτην την περιπτωση.
αν φοβαται τους ανθρωπους, θα βοηθησει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
victoria stilwell
Οντως τώρα μωρέ;;;
Ετσι απλά;
Βλέπεις ένα επεισόδιο που για κάθε καρέ, έχουν κάνει 1052 λήψεις και το μεταφέρεις απροβλημάτιστα, χωρίς να υπολογίζεις τις πάρα πολύ ειδικές και συγκεκριμένες παραμέτρους, της κάθε ξεχωριστής περίπτωσης;
Γενικώς, μην το κάνετε αυτό.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Οντως τώρα μωρέ;;;
Ετσι απλά;
Βλέπεις ένα επεισόδιο που για κάθε καρέ, έχουν κάνει 1052 λήψεις και το μεταφέρεις απροβλημάτιστα, χωρίς να υπολογίζεις τις πάρα πολύ ειδικές και συγκεκριμένες παραμέτρους, της κάθε ξεχωριστής περίπτωσης;
Γενικώς, μην το κάνετε αυτό.
Γιατι αρπαχτηκες ετσι δεν ειναι γενικα στανταρ αυτο με τις λιχουδιες οταν φοβουνται τους ανθρωπους? Και οταν ερχεται καποιος σπιτι κτλ? Κακο δεν νομιζω να κανει και να μην πιασει. Αλλα εγω ξανα λεω το εχω δει παρα πολλες φορες να δουλευει και με σκυλια που φοβοταν τα σκυλια και με αλλα που φοβοταν τους ανθρωπους. Συνηθως τις παιρνουν παντως απο τα χερια αν ειναι γενικα λιχουδιδες οποτε δεν χρειαζεται το πατωμα.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ναι αλλα γιατι ειναι κακο αυτο με τις λιχουδιες δεν καταλαβα. Εκτος αν δεν το θεωρεις σχετικο με αυτην την περιπτωση που παλι δεν το κανει κακη συμβουλη γενικα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υποτίθεται ότι (πρέπει να) κάνουμε πολύ συγκεκριμένη συζήτηση, πάνω σε πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα. Τις λιχουδιές γενικά, δεν τις θεωρώ κακές. Σίγουρα όχι στο πάτωμα, ο Θεός ο ίδιος να το πει. Μπορώ με σχετικά μεγάλη σιγουριά να πω, ότι δεν λύνουν τα θέματα ενός γονιδιακά φοβικού σκύλου, παρά μόνο προς στιγμήν. Αν εμπιστευτείς ότι λειτούργησαν, θα τον ξαναψάχνεις.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Οντως τώρα μωρέ;;;
Ετσι απλά;
Βλέπεις ένα επεισόδιο που για κάθε καρέ, έχουν κάνει 1052 λήψεις και το μεταφέρεις απροβλημάτιστα, χωρίς να υπολογίζεις τις πάρα πολύ ειδικές και συγκεκριμένες παραμέτρους, της κάθε ξεχωριστής περίπτωσης;
Γενικώς, μην το κάνετε αυτό.
και βεβαια εχουν κανει 1502 ληψεις και ο καθενας μας εδω μεσα θα χρειαστει 10πλασιες μεχρι να αρχισει να βλεπει διαφορα.

το καθε επεισοδιο εχει αλλο σκυλι, αλλα τα προβληματα ειναι παρομοια και ακολουθουν τις ιδιες μεθοδους με παραλλαγες αναλογα την περιπτωση. δεν μπορεις ομως να πεις οτι οι λυσεις τους δεν ισχυουν σε αλλο σκυλο.

Υποτίθεται ότι (πρέπει να) κάνουμε πολύ συγκεκριμένη συζήτηση, πάνω σε πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα. Τις λιχουδιές γενικά, δεν τις θεωρώ κακές. Σίγουρα όχι στο πάτωμα, ο Θεός ο ίδιος να το πει. Μπορώ με σχετικά μεγάλη σιγουριά να πω, ότι δεν λύνουν τα θέματα ενός γονιδιακά φοβικού σκύλου, παρά μόνο προς στιγμήν. Αν εμπιστευτείς ότι λειτούργησαν, θα τον ξαναψάχνεις.
ο συγκεκριμενος σκυλος δεν ξερεις αν ειναι φοβικος λογω γονιδιων η περιβαλλοντος. αγνωστος ο πατερας, ελαχιστες γνωσεις για την μητερα, μεγαλωσε τους πρωτους μηνες σε χωραφι μονο με τα αδερφια της και την μανα της και τις σαυρες...(τουλαχιστον απ οσα καταλαβα απ αυτα που εγραψε ο θεματοθετης). εναν τετοιο σκυλο δεν μπορεις να τον πεις γονιδιακα φοβικο, οταν οι συνθηκες που μεγαλωσε δεν ηταν ιδανικες. μπορει να ειναι, μπορει να μην ειναι.
οποτε κανεις 5 πραματα να δεις πως ανταποκρινεται και προχωρας με βαση αυτα.