Φοβισμενο σκυλακι


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλημερα σας
Καταρχας απολογουμαι για τυχον ορθογραφικα λαθοι..
Εχω ενα σκυλακι 4 χρονων, ειχε μεινει εγγυος η σκυλιτσα μου και ειχα δωσει μερικα αλλα τα ελεχγο καθημερινα, αυτο το συγκεκριμενο για ενα διαστημα δεν μπορουσα να εχω επαφη μαζι του και ανακαλυψα οτι δεν το ταιζε και θα παθαινε. Ετσι εγω και η οικογενεια μου το φεραμε πισω αμεσως,ηταν 2 χρονων τοτε του καναμε ολες τις απαραιτητες εξαιτασεις και ειναι καλα αλλα ειναι πολυ φοβισμενο παρολο που του δινουμε καθημερινα πολυ αγαπη και δεν ξερω τι να κανω..τι μου προτεινετε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καταρχάς, έχεις στο μεταξύ εμπεδώσει, πόσο εγκληματικό είναι, να ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας; Εχεις φροντίσει να μην ξανασυμβεί αυτό, στην σκύλα σου;



@Spyros-Akita εδώ είμαι εγώ. Αυτή είναι η δική μου "εξειδίκευση" ;):)
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Βασικα δεν το καναμε σκοπιμα μας ξεγελασε μια φορα απο τοτε δεν ειχαμε αλλη εγκυμοσινη!!
Ηταν 8 αφησα τα 3 και εδωσα τα 5 σε ατομα που εβλεπα καθημερινα και τους ειχα πει οτι αν καταλαβω οτι δεν ζουνε καθως πρεπει θα τα παρω πισω..και ετσι εκανα με το συγκεκριμενο
 
  • Like
Reactions: mareco




4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καθως πρεπει λεγοντας να ειναι ασφαλες να ειναι υγιης να τρεφετε κανονικα να λαμβανει την αναλογη αγαπη καθως και εκπαιδευση..
Βασικα ολη μερα ειναι καλα αλλα οταν ακουσει καποιο δυνατο θορυβο τρομαζει πολυ.το βλεπω στο ματια της και ειναι σε υπερενταση..
Με αυτο τον τροπο ειναι φοβισμενη
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
...ειναι πολυ φοβισμενο παρολο που του δινουμε καθημερινα πολυ αγαπη και δεν ξερω τι να κανω..τι μου προτεινετε?
Αν πιστεύετε ότι κάνετε όλα όσα πρέπει, αλλά τελικά δεν αλλάζει κάτι στην συμπεριφορά του, α) μπορεί απλώς, να χρειάζεται περισσότερο χρόνο και β) μπορεί απλώς, οι φοβίες του να είναι κληρονομικές και ενδεχομένως να μην φτιάξουν και ποτέ, παρά μόνο, να βελτιωθούν κάπως.

Και επειδή πριν ποστάρω, βλέπω ότι αναφέρεις την κροτοφοβία, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα. Κατά βάση όμως, μάθετε να ζείτε μ'αυτήν. Δεν γνωρίζω κροτοφοβικό σκύλο, που να το απέβαλλε τελείως, ποτέ στην ζωή του.
 






4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Για εν γεννει φοβικος δεν το νομιζω γιατι την εβλεπα καθημερινα και ηταν μια χαρα..
Φοβαμαι πως κατι ειχε γινει την περιοδο που δεν μπορουσα να την δω απο κοντα..καθως ειχε κλειδωμενη την περιοχη και την εβλεπα απο μακρυα , για αυτο δεν καταλαβα οτι δεν τρεφοταν σωστα
 




4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Αν πιστεύετε ότι κάνετε όλα όσα πρέπει, αλλά τελικά δεν αλλάζει κάτι στην συμπεριφορά του, α) μπορεί απλώς, να χρειάζεται περισσότερο χρόνο και β) μπορεί απλώς, οι φοβίες του να είναι κληρονομικές και ενδεχομένως να μην φτιάξουν και ποτέ, παρά μόνο, να βελτιωθούν κάπως.

Και επειδή πριν ποστάρω, βλέπω ότι αναφέρεις την κροτοφοβία, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα. Κατά βάση όμως, μάθετε να ζείτε μ'αυτήν. Δεν γνωρίζω κροτοφοβικό σκύλο, που να το απέβαλλε τελείως, ποτέ στην ζωή του.
Το σκυλακι μου δεν ηταν ετσι απο την αρχη δεν ξερω τι εχει συμβει και οταν την εδωσα αφιερωνα τουλαχιατον μιση ωρα την μερα για να την δωσω την αναλογη και οταν την φεραμε πισω εκληματιστικε αμεσως γιατι ειχε επαφη με ολους μας..καθημερινα ειμαστε συνεχεια μαζι της και δεν την αφηνουμε σχεδον μονη της. Βασικα εχω ακομα 5 και εχουν ολα την ιδια αγαπη και φροντιδα μονο αυτο αντιδρα ετσι.. ακομα και ο γιατρος μας θαυμαζει γιατι εχουμε αρκετα σκυλακια ειναι ολα δεμενα και αγαπημενα μαζι μας κατι που σπανιζει δυστηχως..
Στοργη και αγαπη της δινουμε καθημερινα και συνεχεια
Θα κοιταξω αυτο που μου ειπες.
Ευχαριστω
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξεκινώντας από σας που διατηρείται έτσι τον σκύλο σας, αν κρίνω από τα γραφόμενά σας, μου φαίνεται θα πρέπει να τα πάρετε όλα τα κουτάβια που δώσατε γιατί μάλλον δεν ζουν καλά...

Το "καθώς πρέπει" του καθενός που ανάφερα πιο πάνω...

@mareco κατάλαβες τώρα?
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Ξεκινώντας από σας που διατηρείται έτσι τον σκύλο σας, αν κρίνω από τα γραφόμενά σας, μου φαίνεται θα πρέπει να τα πάρετε όλα τα κουτάβια που δώσατε γιατί μάλλον δεν ζουν καλά...

Το "καθώς πρέπει" του καθενός που ανάφερα πιο πάνω...

@mareco κατάλαβες τώρα?
Τα αλλα μια χαρα ζουνε καθως τα ελεχγο.
Αλλα αν τυχει κατι θα τα παρω πισω, αν και δεν ειναι κουταβακια πλεον!!μεγαλωσαμε!!
Απλα δεν βρησκουμε τροπο με αυτο το θεμα και ειναι κριμα να ταλεπωρειτε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU